Следобяд кърмата ми изчезва, моля за съвет?!

  • 975
  • 12
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 9
    Здравейте, мили мамчета! Ние сме на 1 месец, кърмим се - до преди 4-5 дни всичко си беше наред, дори след нощната пауза от 6 часа на беба изчеждах и гърдата от която не я хранех и изкаржах между 110-130гр, който слагах във фризера, но от няколко дни сутрин изцеждам по има няма 50-60 гр!Малката си се хранеше между 7-8 пъти на ден! Но сега с- ледобяд беба докато се храни е нервна, само бута зърното, после пак започва на суче и се получава един кръг! Вчера следобяд реших да се изцедя преди да я нахраня и изцедих около 60мл.... Shocked и съотноветно и додадох това, което бях изцедила от сутринта...
   И така с всеки изминал ден - кърмата ми намалява, щом заплаче веднага и давам да суче, преди сама си се будеше на три часа, а сега има няма на 1,5-2 часа!
  Пия чайчетата на Хип за кърмачки, чай от билки си запарвам от копър и анасон, ям сурови бадеми, орехи, кисело мляко и т.н. .... и това от самото начало и сега с това намаляване, направо св видях в чудо и незнам как да постъпя!

  Много ще се радвам, ако ми дадете вашето мнение, може и аз да съм се ошашкала повече от нормалното....  bouquet

# 1
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Като се събуди след 1,5 часа, пак я накърми.
Таман сте на възраст, когато има скок в растежа и иска да яде повече, и да си осигури повече кърма.
Кърми я колкото иска, като почне да пуска едната гърда, предлагай другата, и нощем също.
Това ще продължи няколко дни, после ще имаш повече кърма.
Освен това гледай да си поспиваш, когато бебето заспи.
При съня се отделят повече хормони, от които зависи образуване на кърма.

# 2
  • Мнения: 11 073
60 милилитра щом изцеждаш, брой, че вътре за бебето има минимум 100... Помпата не е бебе.

Файърбърд ти е казала все верни неща, но още:
7-8 кърмения в денонощие е маааалко малко за 1-месечно бебе. Особено пък ако са от едната гърда! Не храниш на режим, надявам се, че това е сигурен начин да си осигуриш недостатъчно кърма...

Нормално е следобяд и вечер да усещаш наличието на по-малко кърма, защото пролактиновите нива са най-високи нощем и сутрин, и почти всяка кърмачка с бебе на тази възраст се оплаква от същото (и аз съм пускала тема преди 1 година!) В същото време напук на това - или може би точно поради това - в тези часове привечер бебетата са най-неспокойни и гладни.

Иначе възрастта ви е идеално време за:
- регулиране на кърмата - тоест, все по-малко ще усещаш гърдите си преливащи
- пик на коликите
- скок в растежа...

Нервността изобщо не значи липса на мляко, не непременно. С памперсите как сте - напишкани, наакани, с наддаването? От поста ти оставам с впечатление, че добре.
Давай гърда винаги, когато бебето ти се стори неспокойно, и храни от двете гърди, ако едната не й е достатъчна. А понякога и от трите, както се шегувам аз Simple Smile На тази възраст дъщеря ми е сменяла по пет-шест пъти двете гърди, докато се успокои.

Всичко ще бъде наред.

# 3
  • София
  • Мнения: 183
60 милилитра щом изцеждаш, брой, че вътре за бебето има минимум 100... Помпата не е бебе.

Файърбърд ти е казала все верни неща, но още:
7-8 кърмения в денонощие е маааалко малко за 1-месечно бебе. Особено пък ако са от едната гърда! Не храниш на режим, надявам се, че това е сигурен начин да си осигуриш недостатъчно кърма...

Нервността изобщо не значи липса на мляко, не непременно. С памперсите как сте - напишкани, наакани, с наддаването? От поста ти оставам с впечатление, че добре.
Давай гърда винаги, когато бебето ти се стори неспокойно, и храни от двете гърди, ако едната не й е достатъчна. А понякога и от трите, както се шегувам аз Simple Smile На тази възраст дъщеря ми е сменяла по пет-шест пъти двете гърди, докато се успокои.

Всичко ще бъде наред.



Съгласна съм, че нервността не е задължително да е поради глад. Както и че бебето се справя в пъти по-добре от помпата. Нормално е вече да доизцеждаш все по-малки количества, кърмата започва да се регулира. Аз към 5 месец абсолютно нищо вече не успявах да изцедя, а дъщеря ми тогава все още не беше захранена и си наддаваше добре. Така че цеденето не е критерий колко произвеждаш.

Обаче абсолютно не съм съгласна, че храненето с режим ще доведе до намаляване на кърмата. Откакто се е родила дъщеря ми я храня по режим. В началото на 3 часа. Имах си предоволно кърма докато стана на 1г. и я отбих (по-скоро тя се отби). Кърмата ми започна да намалява едва когато останаха 2 кърметета за денонощие. Аз поне говоря от опит  Peace

Най-важното е да си спокойна!

# 4
  • Мнения: 2 401
mylili, съгласна съм че за някои  бебета кърмене на три часа може и да е добър вариант, но са много случаите в които това означава бебето да стои гладно, още повече че има и лактационни кризи през които бебето има нужда да бъде кърмено по-често от обичайното. Затова най-добре е майката да се ръководи от нуждите на бебето, а не от някакви изкуствени графици. Между другото моето дете през първите няколко месеца сучеше почти постоянно, но постепенно към четвъртия, петия месец само си изгради режим през около три часа.

# 5
  • София
  • Мнения: 6 672
Siiisko, нормално е кърмата да намалява следобяд, това обаче не означава, че изчезва Simple Smile. По-скоро ти си по-уморена в края на деня, и съответно производството на кърма се влияе от това, а бебетата са по-кисели и по-нервни привечер, затова искат да сучат начесто. Както са ти писали вече - скок в растежа също е възможен на тази възраст. Трябва да подходиш с търпение, и да слагаш често бебето на гърда - то само ще си вдигне по този начин дажбата мляко - колкото повече суче, толкова повече мляко ще има. Слагай я първо на едната гърда, после на другата, и пак връщай на първата. Ако много се изнервяш и уморяваш - давай я на таткото или някой близък да я поддържи за малко, докато се поуспокоиш, и после пак я слагай. За няколко дни ще преодолеете кризата и нещата ще се успокоят, само трябва да имаш здрави нерви, ама те ще ти трябват през цялото майчинство. Wink Hug
А, и кърменето под час - през 3 часа например може да доведе до гладно бебе и спад в теглото, това, че при някой е проработило, не работи стандартно в повечето случаи. Твърде малко е бебенцето да му правиш режим, то само ще си го изгради впоследствие.

# 6
  • София
  • Мнения: 183
Разбира се! Изобщо не оспорвам това, което казвате.
Коментарът ми беше относно изказването, че храненето по режим сам по себе си е сигурен начин да ти намеле кърмата. Не казвам, че обратното не е възможно, просто не съм съгласна с тази категоричност и исках да дам пример, че в случаи като моя, кърмата не е намаляла изобщо.
Аз изкуствен график не съм налагала. Просто откакто ни изписаха от болницата дъщеря ми спеше почти през цялото време и се будеше с точност на 3 часа. Никога не е огладнявала по-рано. Не сме имали и кърмачески стачки и каквито и да е проблеми с кърменето. Мисълта ми е, че режимът сам по себе си не означава задължително проблем, както излезе. При мои приятелки моделът също работи без проблеми с лактация, килограми и глад.
Наистина най-правилния подход е да се води майката по детето, а не да се генерализира.

# 7
  • Мнения: 632
Ние пък се храним на 1.30-2.00 часа от както се е родила, вече е на 3 месеца и продължава да яде много често. Дори когато и предлагам втората гърда и отказва, което значи че и стига, после пак яде след час и половина. Незнам защо прави така, но явно така ще си продължим и занапред, малко ми писва на мене това често кърмене, но какво да се прави.

# 8
  • Мнения: 173
И нашата история е подобна - просто се кърмим, и кърмим, и кърмим пак.

# 9
  • Мнения: 5
Пий повече течности, продължавай да си пиеш лактогонният чай, храни се с разнообразна храна, слагай бебчо и на двете гърди, и най-вахно е да си спокойна. Изцеждай се след всяко кърмене. Успех!

# 10
  • Мнения: 142
аз имам сходен проблем.. като вчера даже се видях в чудо и дадох ам Sad(( а толкова  много искам да я кърмя..
на 2 месеца е.. наддава добре. обаче от около 2 седмици кърмата сякаш много намаля.. не мога да изцедя абс нищо и като стисна зърното отново не излиза почти нищо.
слагам я нагърда.. но тя засуква явно нищо не пуска, и почва да пищи и да се дърпа. аз стискам зърното и виждам че нищо не излиза.

почнах да пия много течности, чай на хип.. вчера и бира пих.. от нея през нощта и сутринта имах достатъчно мляко..  но в момента пак няма нищо Sad
какво ще ме посъветвате. много не искам да й давам ам

# 11
  • Мнения: 333
Не се притеснявай, кърмата ти може да намалее за известно време, но няма да спре  . С малко търпение и трикове всичко ще се нормализира.
Сподели малко повече как протичат кърменията - колко често се храни бебка, от двете гърди ли даваш?
Когато започне да се дърпа сигурна ли си, че е от глад? Възможно ли е да е обичайното вечерно безпокойство?
Ако наистина е гладна и се дразни на бавното слизане на млякото, опитвала ли си да прилагаш компресия на гърдата?
За тези две седмици как сте с наддаването?Имате ли поне 5,6 пълни памперса на денонощие? Ако всичко е наред с наддаването и памперсите, най-вероятно кърмата ти се е регулирала спрямо нуждите на бебето и затова ти се струва намаляла.При всички положения по-честото сукане и качествената храна -бадеми, варено жито ще помогнат.Пиши как сте   Peace

# 12
  • София
  • Мнения: 6 672
аз имам сходен проблем.. като вчера даже се видях в чудо и ........
Здравей,
може ли да дадеш малко повече подробности за кърменето ви? Опиши как протича то - приблизително колко пъти дневно и през нощта я слагаш на гърда, от двете гърди ли кърмиш или само от едната, само на кърма ли е била досега, или даваш и други течности - ам, вода, чай, друго? Колко време бебето седи на гърдата, чуваш ли преглъщане, колко време според теб суче активно? Даваш ли залъгалка? Колко е родена и колко тежи в момента? Колко са напишканите и нааканите памперси за 24 часа?
Бебетата имат периоди на усилен растеж, когато са нервни и сякаш кърмата все не им стига, но за да се прецени дали това е проблема или има нещо друго, трябва да разкажеш малко повече.

Общи условия

Активация на акаунт