захранване с плодово пюре

  • 3 114
  • 37
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 272
Здравейте мами!

Искам да попитам как е най-добре според вас да се захрани с плодовото пюре?
Значи чудя се между 2 начина:
Единият е да се дава само по един път на ден и количеството се увеличавало докато стане цяло бурканче. След време друго от храненията се замества със зеленчуково изцяло и можело да се започне да се дава по половинка зеленчуково и след това плодово.

Вторият начин е да се дава на 2 пъти /при 2 от храненията/  плодово и да се дохранва с мляко.

Различните педиатърки казват различно.
Как според вас е по-добре?

# 1
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
Плодовото пюре винаги давах между храненията - не съм замествала кърмене с него. Кърмене заместих през 7мия месец със зеленчуково пюре.

# 2
  • Мнения: 272
това значи ли, че сока трябва да отпадне? сега давам сокче между храненията....

Знам, че за мамите които кърмят захранване или даване на сокчета преди 6-ти 7-ми месец е абсурдно. Но аз не кърмя, така че карам по програмата, която ми препоръчват педиатрите. Само незнам как да процедирам с плодовото пюре.

# 3
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
Цитат на: sunny_
това значи ли, че сока трябва да отпадне? сега давам сокче между храненията....


Може вместо сок, а и не е задължително да даваш всеки ден - аз поне така правех. От плодовете, от които даваш сок настъргваш пюре - даже мисля че е по-полезно.

# 4
  • Мнения: 1 517
Цитат на: sunny_

Знам, че за мамите които кърмят захранване или даване на сокчета преди 6-ти 7-ми месец е абсурдно.

Е, чак пък абсурдно!  Grinning И аз давам плодово пюре (между храненията), въпреки че кърмя. Но купувам готови, защото са по-фини. Какво лошо има в малко допълнителни витамини и подготовка за по-твърда храна?
Между другото, sunny_, моят термин беше същият като твоя (14.04), но явно бебчето ти се е родило по-късно, докато моето - по-рано  (2.04) Grinning

# 5
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Пловото пюре го редувай със сокче, даваш или плод.пюре или сокче. Аз докато го захранвах давах по няколко лъжички след хранене с адапт.мляко, но защото иначе ми повръщаше (а млякото ни беше специално против повръщане). Когато спря да повръща почнах да го давам веднъж на ден между две хранения, при нас най-удачно е сутрин между първото и второто хранене. До 6мес давай по 1/2 бурканче пюре или 50 до 100мл сок (като постепенно увеличаваш), защото цяло бурканче е много за междинно похапване.
Можеш да даваш сокче или пюре по два пъти на ден (по 50г или 50мл), пробвай как ще ви е най-удобно и на теб и на бебчето  Simple Smile

# 6
  • Мнения: 272
Благодаря ви мами!!:)
Весел ден на всички!
Simple Smile

# 7
  • Мнения: 272
Цитат на: petty
Между другото, sunny_, моят термин беше същият като твоя (14.04), но явно бебчето ти се е родило по-късно, докато моето - по-рано  (2.04) Grinning


Да на моето не му се излизаше:) та малко насила го изкараха Simple Smile
Да са живи и здрави Simple Smile това е най-важното!!!

# 8
  • Мнения: 444
Здравей! Ние сме на 4м. и 11 дни,  давам плодово пюре по веднъж на ден след следобедното кърмене за десерт! Малката много ги харесва пюренцата, купувам готови мисля, че са хубави и чесно казано не ми се занимава да приготвям аз! Отделно давам по 1-2 пъти сокче от ябълки, моркови от скоро и от круши и праскови! И тях много ги харесва и не мисля, че е абсурдно да давам сокчета и пюренца от толкова рано, защото това са си витамини!  Wink

# 9
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
Цитат на: dani
Здравей! Ние сме на 4м. и 11 дни,  давам плодово пюре по веднъж на ден след следобедното кърмене за десерт! Малката много ги харесва пюренцата, купувам готови мисля, че са хубави и чесно казано не ми се занимава да приготвям аз! Отделно давам по 1-2 пъти сокче от ябълки, моркови от скоро и от круши и праскови! И тях много ги харесва и не мисля, че е абсурдно да давам сокчета и пюренца от толкова рано, защото това са си витамини!  Wink

Дани, какви пюренца купуваш?
Скоро смятам и аз да започвам с плодовите и се чудя коя марка да избера.

# 10
  • Мнения: 1 517
Аз съм правя също като Дани (за пюретата), само дето ги давам преди кърмене, следобед в 3 часа. Аз купувам на Ганчев, защото са най-евтини, пък и беба си ги яде и ги понася добре. Всъщност досега съм пробвала с ябълка и морков - харесва го, и само ябълка, него не го ще. Домашно приготвените не могат да станат така фини, затова в книгите препоръчват поне в началото да се дават готови. Купените са и стерилизирани, имат и добавени витамини. И въпреки повечето мнения тук, дори на мен пюрето ябълка+морков на Ганчев ми харесва, особено в по-старите бурканчета със синя капачка. В новите (с бяла) май има повече вода за по-голямо количество.

# 11
  • Мнения: 444
Здравейте и на мен, и на малката най-вече, ни харесват  на Ганчев пюретата, Ам-ам  и Хип . Хип купувам от време на време наистина са чудни, но скъпички, иначе са единствените, който малката омита до дъно, другите аз ги дояждам! Anuschka  каквото и да избереш трябва да започнеш първо с ябълки, ябълки и моркови,круши и постепенно да вкарваш нови неща!
Успех! Laughing

# 12
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
Цитат на: dani
Здравейте и на мен, и на малката най-вече, ни харесват  на Ганчев пюретата, Ам-ам  и Хип . Хип купувам от време на време наистина са чудни, но скъпички, иначе са единствените, който малката омита до дъно, другите аз ги дояждам! Anuschka  каквото и да избереш трябва да започнеш първо с ябълки, ябълки и моркови,круши и постепенно да вкарваш нови неща!
Успех! Laughing

Благодаря за информацията.
Смятам наистина да започна първо само с ябълката, а селд това и с моркова. Дано да му понесе коремчето!

# 13
  • Мнения: 1 341
На Катрин съвсем скоро ще й включа и плодови пюрета.
   Моята педиатърка ми каза да я захраня с 30гр., 60гр и на третия ден 120гр. (Кети е почти 7кг.) Като това нещо го правя преди обедното кърмене. След като дам пюренцата да й дам кърма колкото тя реши да суче.
   Моята приятелка каза, че трябва да дам първия ден една лъжичка, втория две, третия три и т.н докато стигна 120гр.
   Когато започна с плодовите пюрета, соковете остават нали?
В книгата на доц. Радивенска прочетох, че сок трябва да се дава по схема 10 х месеците, т.е. в третия месец може да се дава 10х3=30мл., в четвъртия 10х4=40мл и т.н Не трябва да се дава повече от това, даже и на бебето много да му харесва. Когато стигне до 60 мл. да се разделят на две порции по 30мл. Сутрин и следобяд

# 14
  • Мнения: 3 042
как се казва книгата на Радивенска?

# 15
  • Мнения: 1 341
Павлина, извинявай, че не ти отговорих по-рано. Книгата се казва "Как да храним детето  правилно". А това за сокчетата е на 124 стр.

# 16
здравейте!
Нашата Ния е на 4 месеца и 1 седмица и от началото на втория месец давам около 40мл. сокче почти всеки ден след обедното хранене. От началото на третия месец започнах и с плодовото пюре- до 40мл. предиобед. По изключение й купувам готови- предпочитам да ги пасирам сама, та да използвам пресните плодове. Педиатъра ни каза, че мога да започна заместването на обедното хранене със зеленчуково пюре и след това следобедното да заместя с каша, но аз мисля, че все още е рано за това. Мисля да изчакам със заместването на кърменията.  Какво мислите вие за това?

# 17
  • Мнения: 1 517
Цветелина, и аз мисля като теб. Моето бебе е съвсем малко по-малко от твоето и засега давам само плодово пюре преди следобедното кърмене. Напоследък се налага мнението, че ако бебето е на кърма, не трябва да се бърза със захранването, някои казват чак до шестия месец. Майка ми иначе ме препира да започвам да замествам кърмене, защото така каза педиатърката, но пък други ми казват да не бързам, за да не ми намалее кърмата. Така че ще изчакам да видя, че на беба вече не й е достатъчно само мляко и тогава ще започна с по-твърди храни.

# 18
  • Мнения: 3 042
Цитат на: Evjeni
Павлина, извинявай, че не ти отговорих по-рано. Книгата се казва "Как да храним детето  правилно". А това за сокчетата е на 124 стр.


Мерси!

# 19
  • Мнения: 934
Здравейте:)
Няма да пускам нова тема....ще използвам тази да ви помоля да споделите как точно приготвяте в дом. условия плодово пюре? Аз досега купувах готово, но днес взех нектарини, видяха ми се хубави и зрели и реших сама да го приготвя.
Поздрави:))

# 20
  • София
  • Мнения: 3 897
Захраних Боби, когато стана на 6,5 месеца. Понеже давам сурови плодове, не мога да помогна за рецепти и начини на приготвяне на плодови пюрета. Назад в темите има рецепти за каши, кисели и пюрета. Както и ограниченията - кое кога се дава.

За прасковите, кайсиите и зарзалите - не се дават до годинка, дори и белени. Рискът от алергична реакция е много голям

Ако искате да кърмите до годинка или повече, се препоръчва да давате твърдата храна след кърменето. Колкото иска детето - 2 лъжички - 2 лъжички.

Много полезна информация за захранването има на български на адрес:

http://karmene.greatnow.com/

Дано съм била полезна.

# 21
  • София
  • Мнения: 3 897
Да допълня, че сайта е за захранване на кърмени бебета, но има интересна информация за сроковете за въвеждане на алергизиращите храни.

# 22
  • Мнения: 934
Благодаря ти!
Прочетох ...
Ние сме на смесено хранене все още. Захранвам както ми каже педиатърката, но леко удължавам сроковете.. Не бързам..
Даже не сме почнали все още кашите и месните пюрета, а откога ми е казала....
Досега не съм давала кайсии, праскови, но си помислих, че след като не са мъхести, не би трябвало да има проблем с нектарините.и аз вече не знам...... Rolling Eyes  

# 23
  • София
  • Мнения: 3 897
Нашето ДжиПи каза да давам месни пюрета от 7-мия месец. А за кашитте в Спок пише след 6-тия.

# 24
  • Мнения: 1 517
Raya, не е ли вярно това, че между 4-ти и 6-ти месец резервите от желязо в организма на бебето се изчерпвали? Тогава как ще издържи само на кърма до 6-ти месец, че и повече? Ами ако наддава много, както е моето? Не се ли нуждае по-рано от захранване? Питам, защото и аз съм много объркана - навсякъде пише различно, а и моята педиатърка и тя рецитира на всички едно и също - вече според нея трябва да замествам едно хранене със зеленчуково пюре, скоро сигурно ще каже и за месно. А ние сме на 4 месеца.

# 25
Petty, благодаря ти за отговора.
От разговора тук вече съвсем се убедих, че всяка майка прави различни неща, а и всеки педиатър дава различни съвети. Чувствах се до скоро объркана, но сега мисля че няма за какво! Много е важно и майката и детето да се чувстват спокойни и уверени.  8) За това реших- ще се "движа" по моето бебе - това, което й харесва и я кара да се чувства добре е най-доброто за нея!
А за плодовете - давам ги сурови от самото начало и мъхести също, след като много внимателно ги измия и обеля. До сега не сме имали проблеми.

# 26
А понеже сам новак във форума - то си и личи  Grinning Моля ви, кажете ми как сложихте тези метърчета дето показват колко е голямо бебето ви? И как да кача снимка на моето бече на мястото на картинката от ляво?

# 27
  • Мнения: 7 106
Пускам ти линк към темата,където Mamma много точно е обяснила как става номера.В първия форум "правила,условия и указания" е обяснено и за снимки и картинки.Ако отново имаш затруднения,питай пак! Simple Smile

# 28
  • София
  • Мнения: 3 897
Цитат на: petty
Raya, не е ли вярно това, че между 4-ти и 6-ти месец резервите от желязо в организма на бебето се изчерпвали? Тогава как ще издържи само на кърма до 6-ти месец, че и повече? Ами ако наддава много, както е моето? Не се ли нуждае по-рано от захранване? Питам, защото и аз съм много объркана - навсякъде пише различно, а и моята педиатърка и тя рецитира на всички едно и също - вече според нея трябва да замествам едно хранене със зеленчуково пюре, скоро сигурно ще каже и за месно. А ние сме на 4 месеца.


Ето линк към инфо за митовете за кърменето.

http://karmene.greatnow.com/mitove.html

Все пак всеки преценява сам.

# 29
  • Мнения: 3 379
Цитат на: Raya
Цитат на: petty
Raya, не е ли вярно това, че между 4-ти и 6-ти месец резервите от желязо в организма на бебето се изчерпвали? Тогава как ще издържи само на кърма до 6-ти месец, че и повече? Ами ако наддава много, както е моето? Не се ли нуждае по-рано от захранване? Питам, защото и аз съм много объркана - навсякъде пише различно, а и моята педиатърка и тя рецитира на всички едно и също - вече според нея трябва да замествам едно хранене със зеленчуково пюре, скоро сигурно ще каже и за месно. А ние сме на 4 месеца.


Ето линк към инфо за митовете за кърменето.

http://karmene.greatnow.com/mitove.html

Все пак всеки преценява сам.


Между другото във връзка с желязото - четох, че до 4-ти месец бебето има запас от желязо, който е събрал през бременността още в утробата. След това вече се нуждае от желязо, което да усвоява от кърмата. В тази връзка се чудех дали не е добре да започна да пия пак фолиева киселина? Тя дали преминава в кърмата и ще осигури ли на бебето ми необходимото количество желязо?

Ти знаеш ли нещо по този въпрос?

# 30
  • Мнения: 2 006
Здравейте вси4ки,ре6их да се вклу4а и споделя и моят опит.До 6 месец сме били изцяло на кърма а след това захраних Алекс със зелен4уково пуренце,това ми бе препоръ4ано от наблудава6тата с цел захранването да е по-лесно.Успех на вси4ки мами Grinning

# 31
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
Запасите от желязо стигат до 6-9 месеца след раждането. Те се натрупват в миговете след раждането от кръвта, която плацентата последно изпомпва по пъпната връв - тя е много наситена с желязо. Желязото в кърмата е с по-ниско съдържание от това в изкуствените млека, но е много по-биоусвоимо от другото - 49% срещу 12%. Затова почти няма кърмени бебета с желязодефицитна анемия, а при изкуствено хранените се среща по-често. Няма нужда да се тревожиш. Витамини обаче можеш да взимаш заради себе си. Ти можеш да развиеш лека анемия (бебето не, защото си набавя всичко за твоя сметка). Така че вземи си някакви комбинирани и през ден, през два - пий.

# 32
  • София
  • Мнения: 3 897
Цитат на: SZA
Между другото във връзка с желязото - четох, че до 4-ти месец бебето има запас от желязо, който е събрал през бременността още в утробата. След това вече се нуждае от желязо, което да усвоява от кърмата. В тази връзка се чудех дали не е добре да започна да пия пак фолиева киселина? Тя дали преминава в кърмата и ще осигури ли на бебето ми необходимото количество желязо?

Ти знаеш ли нещо по този въпрос?


Да си призная не съм се сещала за фолиевата киселина. По-скоро си осигури пълноценна храна - яйца, месо, риба, чушки. Напоследък се разпространява мнението, че изкусвените витамини и добавки са полезни единствено за собсвениците на фармацептичните компании. Нещо беше, че не се усвояват от оргамизъма, а само го задръстват.

# 33
Ако искаш й давай по 2-3 лъжици по 4 пъти на ден между храненията и постепенно увеличавай количеството докато стане по 30-40мл.

# 34
  • Мнения: 507
Аз замествам с плодово пюре храненето в 12. Между храненията давам сок

# 35
  • Мнения: 1 809
Цитат на: pepa
Аз замествам с плодово пюре храненето в 12. Между храненията давам сок

Аз пък знам ,че това хранене в 12 трябва да се замести с зеленчуково, а не с плодово.   Rolling Eyes
За плодовото пюре знам, че трябвада се дава като соковете - между храненията или да се замести следобедното хранене с него (ако  съдържа извара, кисело мляко  , а ако е само от плод, добавя се от адаптираното мляко) .

Та по темата...
Аз давам на Хриси плодово пюре от 3-тия месец ,като започнах да й го давам като десерт след следобедното хранене с мляко.Първо 2-3 лъжички (няма реакция) , после 6-7 и то това си е половин бурканче Wink
След това започнах да й давам плодово пюре и преди обед след храненето с мляко 1/2 бурканче, а другата 1/2 след следобедното мляко и така...

# 36
  • Мнения: 1 599
Цитат на: sunny_
Здравейте мами!

Искам да попитам как е най-добре според вас да се захрани с плодовото пюре?
Значи чудя се между 2 начина:
Единият е да се дава само по един път на ден и количеството се увеличавало докато стане цяло бурканче. След време друго от храненията се замества със зеленчуково изцяло и можело да се започне да се дава по половинка зеленчуково и след това плодово.

Вторият начин е да се дава на 2 пъти /при 2 от храненията/  плодово и да се дохранва с мляко.

Различните педиатърки казват различно.
Как според вас е по-добре?


Това което съм чула е че се дава вместо обедното ядене а докато  се захранва 1 ден - 1лъжичка, 2 ден 2 лъжички!От 6 ден се дава цялото бурканче без да му даваш обедното мляко

# 37
  • Мнения: 1 599
Цитат на: sunny_
Здравейте мами!

Искам да попитам как е най-добре според вас да се захрани с плодовото пюре?
Значи чудя се между 2 начина:
Единият е да се дава само по един път на ден и количеството се увеличавало докато стане цяло бурканче. След време друго от храненията се замества със зеленчуково изцяло и можело да се започне да се дава по половинка зеленчуково и след това плодово.

Вторият начин е да се дава на 2 пъти /при 2 от храненията/  плодово и да се дохранва с мляко.

Различните педиатърки казват различно.
Как според вас е по-добре?


Това което съм чула е че се дава вместо обедното ядене а докато  се захранва 1 ден - 1лъжичка, 2 ден 2 лъжички!От 6 ден се дава цялото бурканче без да му даваш обедното мляко

Общи условия

Активация на акаунт