Содена питка за Бъдни вечер

  • 127 364
  • 217
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 232
Реших да отворя нова тема за содената питка, защото тя е по-различна от тези с мая.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=433715.new#new
По резептата на Veneta направих содена питка. Получи се с много твърда кора, като се удариш леко по главата - много боли Grinning Laughing. Голям майтап!!!
Инак е вкусно. Струва си да се експериментира.
Очаквам вещите в занаята да си кажат тежката дума.

# 1
  • Мнения: 2 898
Не съм голям спец, но често правя содена питка и си я харесваме. Кофичка к. мляко, ч.л. сода, ч.л. сол, ч.л. захар и брашно колкото поеме    newsm10

# 2
  • Мнения: 1 232
Говорим за постна пита, без яйца, кисело мляко и др., само брашно, сода, вода и сол.

# 3
  • Мнения: 22 867
По резептата на Veneta направих содена питка. Получи се с много твърда кора, като се удариш леко по главата - много боли Grinning Laughing. Голям майтап!!!

ябълка, а поръси ли я със студена вода след изваждането от фурната? Като я наръсиш и я завиеш с кърпа/кърпи, никаква кора не остава. Иначе е нормално след изпичането да е с коричка.

# 4
  • Мнения: 143
За да не се получава дебела и твърда кората на питките, слагам една метална чашка с вода на дъното на фурната.
Първо пека на силна фурна, ок. 220 градуса за ок. 10 мин., докато хване коричка, после намалям на 180.
Така пекох миналата година содената питка и за първи път ми се получи добре.
Но тази година ще правя пак експерименти, този път с тестото, защото си мисля, че и по-добре може да стане.   chef

# 5
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 911
Поръси с вода веднага след изваждането от фурната и бързо завий в кърпа. Става мека като памук. Peace
Постната питка задължително е без яйца, масло и млечни продукти. Naughty

# 6
  • Мнения: 111
дайте рецепта. никога до сега не ми е ставала

# 7
  • Мнения: 2 898
Говорим за постна пита, без яйца, кисело мляко и др., само брашно, сода, вода и сол.


 Да, не се съобразих с това. Разликата е само, че вместо мляко се използва вода.

# 8
  • София
  • Мнения: 2 296
И аз бих се радвала някой да даде стара и изпитана рецепта за питката за Бъдни вечер.  Praynig
И аз мисля да експериментирам тази година,но и да си сверя часовника с майсторките!   bouquet

# 9
  • Мнения: 2 803
И аз се нареждам за рецепта.

# 10
  • UK/София
  • Мнения: 7 681


     Аз винаги правя тази питка за Бъдни вечер.Не е содена, но е постна и става много вкусна.Содените не ги харесваме, но маята и олиото в никакъв случай не са животински продукти.

# 11
  • Мнения: 914
И мойта питка за Бъдни вечер става винаги много дървена, но вкусна и си я ядем. Не пазя някякви пости , но гледам поне тогава всичко да си е по традиция.

# 12
  • Мнения: 1 232
Биляна и аз винаги досега за Бъдни вечер съм правила пита с мая. При тези пити се справям. Но миналата година имаше спор и някой беше казал, че маята е жива, затова не е подходяша за Бъдни вечер. Ако трябва да се спазва традицията строго, трябвало със сода да бъде.
Labrex, поръсих я с вода и я завих - обаче не омекна.

# 13
  • Plovdiv
  • Мнения: 303
У нас винаги се е правила содена пита за Бъдни вечер и сега майка ми продължава да я прави. Тя по принцип винаги си става с по-дебела и по-твърда коричка, но пък е много вкусна и ние много си я обичаме  Peace . Тази година съм решила да се пробвам аз да я направя.

# 14
  • Мнения: 767
Аз ще си направя питата, която знам от майка си -
1ч.ч вода
1/3 к. мая
1/3 с.л сол
1 с.л олио(зехтин)
щипка захар
омесва се еластично тесто, но не твърдо
втасва покрито
след втасване се премесва върху щипка брашно и щипка сода - меси се до усвояване (започва да пука)
поставя се в подмазана тава, разстила се тънко и се набожда с вилица (аз го правя с кокалчетата на ръцете)
пече се на предварително загрята фурна на 220градуса и след изпичане се ръси с мъъъъничко водичка и се покрива за малко(омеква, затова понякога не го правя, за да хрупаме корички)
става божествена, вкусна и трайна
Утре ще направя и ще добавя снимки.

# 15
  • Мнения: 1 232
У нас винаги се е правила содена пита за Бъдни вечер и сега майка ми продължава да я прави. Тя по принцип винаги си става с по-дебела и по-твърда коричка, но пък е много вкусна и ние много си я обичаме  Peace . Тази година съм решила да се пробвам аз да я направя.
Чакаме рецепта и подробно обяснение.

# 16
  • Plovdiv
  • Мнения: 303
Утре ще взема точната рецепта и ще я дам, защото сега май мама вече си е легнала и не е на линия Simple Smile

# 17
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 911
Ето една рецепта. Съставките са на око, в зависимост от големината на питката. За средна тава например, отива малко над половин кило брашно. В него се сипва сол, сода, оцет (за да погаси содата), олио и хладка водичка. Омесва се стандартно като твърдост тесто и се разстила по формата на тавана, притискайки го с длан. Намазва се с олио и задължително се "нашарва" с вилица. Бодете докато вилицата опре дъното на тавата, а формите на шарките са според желанието и фантазията. След като се опече, както вече казах се поръсва бързо с вода и се завива в кърпа да постои. Става супер мека и коричката й не е твърда, а по-скоро леко хрупкава. Ако изнамеря някаква снимка, ще покажа, но не съм сигурна, че имам под ръка. Grinning

# 18
  • Мнения: 5 001
Аз писах и в една друга тема за содената питка....

Понеже у нас не се харесва соденият вкус,та замесвам тестото като разбъркам в него пакетче бакпулвер( сода+лимонтозу). Освен това слагам освен водата сол,олио 2-3 с.л.
Меся докато тестото стане меко ,колкото меката част на ухото.
Слагам оформената питка в намазнена тава,надупчвам с вилица за да има шарки и пъхам да се пече.
След изваждането от фурната,напръсквам я леко с вода, намазвам леко с олио и завивам с кърпа да обиколи нивката....

Питката става дебеличка,надутичка и мекичка....И много вкусна.

# 19
  • Мнения: 1 232
 TheNMaster, теб те чаках да пишеш. Благодаря!
Вижте какво намерих.http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=12569
http://kulinar.gbg.bg/index.php?p=recipe&id=4379

Последна редакция: ср, 16 дек 2009, 10:33 от ябълка

# 20
  • Мнения: 5 001
TheNMaster, теб те чаках да пишеш. Благодаря!
Благодаря  Hug

Поразгледах линковете....Ама май няма да експериментирам повече...ще си я направя с бакпулвер както миналата година.щото се получава много хубава и се изяжда....Иначе преди все оставаше...Всеки си чупва,колкото за адета и толкоз...После си в бия в главата.Никой не иска да я яде.Сега цялата се изяжда още на Бъдни Вечер и за КОледната трапеза си правя с мая вече...

# 21
  • Мнения: 1 232
TheNMaster, теб те чаках да пишеш. Благодаря!
Благодаря  Hug

Поразгледах линковете....Ама май няма да експериментирам повече...ще си я направя с бакпулвер както миналата година.щото се получава много хубава и се изяжда....Иначе преди все оставаше...Всеки си чупва,колкото за адета и толкоз...После си в бия в главата.Никой не иска да я яде.Сега цялата се изяжда още на Бъдни Вечер и за КОледната трапеза си правя с мая вече...
Може ли да напишеш точните пропорции за едта тавичка (20-25) см.?

# 22
  • Мнения: 5 001
Не мога  Laughing
Винаги правя на око.....

В грубост мога да кажа,че брашното може би ще трябва да е окол 500-600 гр. горе долу...За да се събере в ткава малка тавичка....Бакпулвера ще ти е 1 пакетче(може и малко отгоре около 1 ч.л. примерно)2 с.л. олио и сол около 1 ч.л....А водата....Колкото да замесиш меко тесто....

# 23
  • Мнения: 1 232
http://vkusnoikrasivo.com/recepy/386/%D0%A1%D0%BE%D0%B4%D0%B5%D0 … D1%87%D0%B5%D1%80
Ще експериментирам, но не знам кога. Ако има и др. да споделят ще се получи добре.

# 24
  • Мнения: 5 001
Ами ето значи имаш отговора Laughing
Аз никога не работя с точни грамажи.Действам на око...

А тази питка на линка,който си намерила хич не изглежда добре.Нито има форма нито е измесена добре Mr. Green

# 25
  • Под гъбата
  • Мнения: 1 457
Не мога  Laughing
Винаги правя на око.....

В грубост мога да кажа,че брашното може би ще трябва да е окол 500-600 гр. горе долу...За да се събере в ткава малка тавичка....Бакпулвера ще ти е 1 пакетче(може и малко отгоре около 1 ч.л. примерно)2 с.л. олио и сол около 1 ч.л....А водата....Колкото да замесиш меко тесто....
А след мекото тесто какво следва? Малко е глупаво да питам ,но твоите рецепти са сполучливи и тази Коледа ще заложа на твоята питка Laughing

# 26
  • Мнения: 5 001
Не мога  Laughing
Винаги правя на око.....

В грубост мога да кажа,че брашното може би ще трябва да е окол 500-600 гр. горе долу...За да се събере в ткава малка тавичка....Бакпулвера ще ти е 1 пакетче(може и малко отгоре около 1 ч.л. примерно)2 с.л. олио и сол около 1 ч.л....А водата....Колкото да замесиш меко тесто....
А след мекото тесто какво следва? Малко е глупаво да питам ,но твоите рецепти са сполучливи и тази Коледа ще заложа на твоята питка Laughing
След като си замесила вече тестото се оформя на питка,слага се в намазнена с олио тава.Отогоре се нарупчва с вилица за да има шарки и да не се изкриви коричката при печенето.Слага се да се пече.
След изпичането се напръсква с вода,намазва се лекичко с малко олио и се завива да си обиколи нивката Laughing

# 27
  • Под гъбата
  • Мнения: 1 457
Не мога  Laughing
Винаги правя на око.....

В грубост мога да кажа,че брашното може би ще трябва да е окол 500-600 гр. горе долу...За да се събере в ткава малка тавичка....Бакпулвера ще ти е 1 пакетче(може и малко отгоре около 1 ч.л. примерно)2 с.л. олио и сол около 1 ч.л....А водата....Колкото да замесиш меко тесто....
А след мекото тесто какво следва? Малко е глупаво да питам ,но твоите рецепти са сполучливи и тази Коледа ще заложа на твоята питка Laughing
След като си замесила вече тестото се оформя на питка,слага се в намазнена с олио тава.Отогоре се нарупчва с вилица за да има шарки и да не се изкриви коричката при печенето.Слага се да се пече.
След изпичането се напръсква с вода,намазва се лекичко с малко олио и се завива да си обиколи нивката Laughing
Още малко ще те потормозя ,но няма как свеки ще е нагости за Коледа. Embarassed
1.Водата с каква температура да бъде?
2.На каква температура се пече питката?

# 28
  • Мнения: 5 001
Водата е топличка
Пече се на 180гр.


П.П. Тормози меееее  Hug ...Свеки е важен гост и съдия  Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green

Ти можеш да направиш опит тия дни,та да видиш как става И като дойде свеки да не се притесняваш...

# 29
  • Мнения: 81
Аз писах и в една друга тема за содената питка....

Понеже у нас не се харесва соденият вкус,та замесвам тестото като разбъркам в него пакетче бакпулвер( сода+лимонтозу). Освен това слагам освен водата сол,олио 2-3 с.л.
Меся докато тестото стане меко ,колкото меката част на ухото.
Слагам оформената питка в намазнена тава,надупчвам с вилица за да има шарки и пъхам да се пече.
След изваждането от фурната,напръсквам я леко с вода, намазвам леко с олио и завивам с кърпа да обиколи нивката....

Питката става дебеличка,надутичка и мекичка....И много вкусна.
И у нас не се харесва соденият вкус и заради това ще направя твоята!

Мерси за рецептата   bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet

# 30
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 911
Между другото сега се сетих нещо, което може да свърши работа. Моят мъж меси питки и точи кори перфектно (не се смейте). И прави много хубави постни питки с подправки. Слага всеки път различни неща по избор. Питката, замесена с чубрица е много сполучлива. Интересна е и тази с червен пипер. Пикантните или индийските подправки са малко по друг случай. Но ако обичате експериментите, може да пробвате с първите два варианта. Интересно е. Е, не правете опити точно за Бъдни вечер, че може и да не ви хареса. Но някой ден може и да опитате. Heart Eyes

# 31
  • Мнения: 22 867
Между другото сега се сетих нещо, което може да свърши работа. Моят мъж меси питки и точи кори перфектно (не се смейте). И прави много хубави постни питки с подправки.

lulumba, ако сега напишеш и точната рецепта по която ги прави твоят мъж, цена няма да имаш!  bouquet

# 32
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 911
labrex, ще го питам довечера като се прибере. Но мисля, че не се различава от стандартната (аз малко по-напред я писах). Само дето добавя при замесването на тестото подправки. Но ще го питам за всеки случай, че да не объркам нещо. Grinning

# 33
  • Мнения: 22 867
labrex, ще го питам довечера като се прибере. Но мисля, че не се различава от стандартната (аз малко по-напред я писах). Само дето добавя при замесването на тестото подправки. Но ще го питам за всеки случай, че да не объркам нещо. Grinning

Ще съм ти много благодарна!  bouquet Може пък да си има секрет човекът и ако иска - да го сподели. Grinning

# 34
  • Мнения: 1 798
Между другото сега се сетих нещо, което може да свърши работа. Моят мъж меси питки и точи кори перфектно (не се смейте). И прави много хубави постни питки с подправки. Слага всеки път различни неща по избор. Питката, замесена с чубрица е много сполучлива. Интересна е и тази с червен пипер. Пикантните или индийските подправки са малко по друг случай. Но ако обичате експериментите, може да пробвате с първите два варианта. Интересно е. Е, не правете опити точно за Бъдни вечер, че може и да не ви хареса. Но някой ден може и да опитате. Heart Eyes
Хвала на такива мъже !
И аз очакам рецептата Hug

# 35
  • Мнения: 305
Аз сега правя опит за постна питка с мая. За малко да забравя мазнинка - Лабрекс ме подсети  Peace
Сега втасва в машинката. Ако стане нещо ще ви докладвам. Ако не, ще си меся изпитаната питка с бакпулвер

# 36
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Аз сега правя опит за постна питка с мая. За малко да забравя мазнинка - Лабрекс ме подсети  Peace
Сега втасва в машинката. Ако стане нещо ще ви докладвам. Ако не, ще си меся изпитаната питка с бакпулвер

Няма начин да не стане.
Случвало ми се е да забравя тестото вътре в машината,докато втасва и взело,че превтасало.Премесвам го леко и го оформям с олио,втасва отново и го пека.Става си чудесна питка.Пък ако се сложат и подправки,ще стане един път.

# 37
  • Мнения: 305
Няма начин да не стане.
Случвало ми се е да забравя тестото вътре в машината,докато втасва и взело,че превтасало.Премесвам го леко и го оформям с олио,втасва отново и го пека.Става си чудесна питка.Пък ако се сложат и подправки,ще стане един път.
Дано стане. Сега втасва втория път в тавата. Върви добре. Ще дам отчет като я опека   Peace

# 38
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Реших да отворя нова тема за содената питка, защото тя е по-различна от тези с мая.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=433715.new#new
По резептата на Veneta направих содена питка. Получи се с много твърда кора, като се удариш леко по главата - много боли Grinning Laughing. Голям майтап!!!
Инак е вкусно. Струва си да се експериментира.
Очаквам вещите в занаята да си кажат тежката дума.

Ябълка, аз едва сега видях темата, затова и сега ти отговарям. Labrex между другото ме е изпреварила, за което и´ благодаря   bouquet. Аз също напръсквам питката с малко водичка и я завивам. Моята се получи с нежна и мекичка коричка, както се вижда и от снимката. Мама Цоци писа в питкината тема, че може би зависи  и от продуктите. Аз ползвах брашно тип 700, то е повече за сладкиши отколкото за хляб и хлебни изделия, може би и това да има значение. Още никога не меся твърдо тесто, каквото и да правя. Тестото за питката  е също мекичко. Винаги ползвам бъркалките за тесто на миксера, а с тях не е възможно по принцип да се меси твърдо тесто, така че и това може да  е причина. Слава Богу има и много други рецепти, все някоя ще ти допадне.

Последна редакция: пн, 21 дек 2009, 09:18 от Venetta

# 39
  • Мнения: 36
Не мога  Laughing
Винаги правя на око.....

В грубост мога да кажа,че брашното може би ще трябва да е окол 500-600 гр. горе долу...За да се събере в ткава малка тавичка....Бакпулвера ще ти е 1 пакетче(може и малко отгоре около 1 ч.л. примерно)2 с.л. олио и сол около 1 ч.л....А водата....Колкото да замесиш меко тесто....
А след мекото тесто какво следва? Малко е глупаво да питам ,но твоите рецепти са сполучливи и тази Коледа ще заложа на твоята питка Laughing
След като си замесила вече тестото се оформя на питка,слага се в намазнена с олио тава.Отогоре се нарупчва с вилица за да има шарки и да не се изкриви коричката при печенето.Слага се да се пече.
След изпичането се напръсква с вода,намазва се лекичко с малко олио и се завива да си обиколи нивката Laughing
искам да питам дали изисква време за втасване или направо се пече питката,съжалявам,ама съм пълен абориген с тестата?и още нещо:мога ли тестото да го замеся в машина за хляб на програма за тесто?

# 40
  • Мнения: 5 001
krem_4e_81   Когато тестото е замесено със сода или бакпулвер се пече веднага.Ако се изчаква,минава действието на набухвателя.
Лично аз содено тесто не съм месила в машината за хляб,защото обичам да си усетя мекотата на тестото с ръцете.Когато тестото е с мая,тогава няма проблеми да бъде замесено в машината,дори и да е малко по-твърдичко....Със содата трябва да се внимава да не стане много твърдо тесто,защото тогава питката става сбита и твърда.  Hug

# 41
  • Мнения: 36
krem_4e_81   Когато тестото е замесено със сода или бакпулвер се пече веднага.Ако се изчаква,минава действието на набухвателя.
Лично аз содено тесто не съм месила в машината за хляб,защото обичам да си усетя мекотата на тестото с ръцете.Когато тестото е с мая,тогава няма проблеми да бъде замесено в машината,дори и да е малко по-твърдичко....Със содата трябва да се внимава да не стане много твърдо тесто,защото тогава питката става сбита и твърда.  Hug
[/quoтte]така и предполагах,ама все пусто  да съм сигурна,че хич ме няма в месенето,не че съм се пробвала ,ама ми изглежда страшен майсторлък.

# 42
  • Мнения: 5 001
Опитай де.....Като замесиш тестото,гледаш да е мекичко,колкото меката част на ухото.Пипни се да видиш колкомеко трябва да е.

Не изсипваш цялата течносто наведнъж,а добавяш по малко по малко и бъркаш.То тестото си се захваща постепенно....

За всичко си има първи път.Опитай и ще видиш,че ще ти хареса.... Hug

# 43
  • Мнения: 143

Опитах ! (нищо че поканата не беше за мен  Mr. Green)
Получи се от втория път.

Направих няколко опита, защото имам 2 вида пълнозърнести брашна и трябваше да разбера кое е по-подходящо. С едното - "Грахам" се получи много ронливо тестото и се чудих дали е от брашното или не съм замесила правилно (работя с "окомера", но той дава отклонения понякога   #Crazy) Може ли да е заради недостатъчно сода?  newsm78

# 44
  • Мнения: 865


     Аз винаги правя тази питка за Бъдни вечер.Не е содена, но е постна и става много вкусна.Содените не ги харесваме, но маята и олиото в никакъв случай не са животински продукти.
ще пробвам тази рецепта, че тази сода... Sick, заради нея не си изяждам парчето
дано да се справя вдруги ден Rolling Eyes

# 45
  • София
  • Мнения: 1 341




Днес пробвах една рецепта за посна содена питка - получи се  мекичка и вкусна!
Авторката не е записала за големината на тавичката, а и аз нали съм начинаеща в питките и не можах да преценя...
Сега знам, че за Бъдни вечер ще я направя двойна доза, отговаряща на моята тава.
   

# 46
  • Мнения: 610
рени 55- може ли да напишеш рецептата на тази питка ?   bouquet
Аз досега не съм правила никога и имам желание да се пробвам...

# 47
  • Мнения: 2 381
.

Последна редакция: ср, 23 дек 2009, 23:26 от Niki1

# 48
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 911
Не ме бийте, не съм несериозна, но просто тия дни ми изпуши главата от работа и нямах никакво време за форума.  Embarassed Embarassed Embarassed Та разпитах аз веднага мъжа ми и той каза, че няма нищо кой знае какво специално. Рецептата си е най-стандартна, само че към брашното (преди да добави водата) слага сухи подправки по избор и вкус. След което си замесва питката. Предупреди ме обаче, че с подправките не бива да се прекалява, защото може да нагорчи. Горе-долу максималното количество, което използва за средна тавичка е няколко щипки, но не повече от една равна (не препълнена!!!) супена лъжица. Та това е. Каза още, че колкото са по-фино смлени подправките, толкова по-добре. Единствено чубрицата и мащерката може да не са съвсем ситни. Черен пипер не върви, защото ставало малко хрускаво. Розмаринът пък е твърде остър и специфичен и много променял вкуса. (В интерес на истината последните две не ми ги е правил, явно поради злополучен вече опит Wink). Иначе може и с пресни подправки, но трябва да се нарежат ситно и да се оставят да засъхнат от водата добре. По принцип със сухи било по-сполучливо.
Надявам се да съм била полезна, но пак казвам: първо опитайте дали вкусът ще ви хареса, а не правете експерименти навръх Бъдни вечер. Все пак не е типичната питка и може да не ви се върже с останалите неща или пък вкусът да не ви допадне. Grinning

# 49
  • София
  • Мнения: 1 341





Близнаците, заповядай Содена питка за Бъдни вечер

# 50
  • Мнения: 610
рени 55- много ти благодаря.   bouquet

# 51
  • Мнения: 322
Рени и от мен  bouquet,това ще е питката ми за Бъдни вечер Peace

# 52
  • Мнения: 914
И аз ще пробвам по тази реципта, дано най-накрая се получи!

# 53
  • Мнения: 1 176
Винаги съм правила содена питка за празника, понякога ми се е получавала много добре, друг път- не толкова  Simple Smile. Сега ми хареса предложението за питка с бакпулвер. Такава никога не съм приготвяла.
TheNMaster, колко време я печеш, както кекс ли?

# 54
  • Мнения: 2 803
Рени и от мен  bouquet,това ще е питката ми за Бъдни вечер Peace

И аз на тази рецепта се спрях. А като количество, колко е, за каква тава?

# 55
  • София
  • Мнения: 2 658
аз тъкмо обмислях да слагам на содената питка лимонов сок, защото не понасям оцета, но може и с бакпулвера да пробвам. Thinking

# 56
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
рени55, благодаря и аз за рецептата. Ще пробвам за първи път постна содена питка. Ще я пека в конвектомат, на пара, дано стане мекичка. Hug

# 57
  • Мнения: 427
Момичета,в студена или в предварително загрята фурна се пече питката със сода?
Рени 55 и аз на твоята рецепта се спрях! Hug
Весел празник на всички!

# 58
  • София
  • Мнения: 2 296
Аз направих питката,водейки се от съветите на TheNMaster .За което много благодаря!   bouquet
Питката стана супер-бухнала и вкусна!  Heart Eyes
Пекох я в предварително загрята фурна на около 180градуса.

# 59
  • Мнения: 4 358
Рени невероятно вкусна беше питката по твоята рецепта.Благодаря ти   bouquet
Нямах сили да я украсявам и само с вилица я набодох и сложихме паричка.
Ето я и самата питка с не много хубава снимка - извинявам се за което.

Хрупкава отвън и душичка от вътре Heart Eyes

# 60
  • Мнения: 22 867

Содената ми питка. И ние си я хапнахме, вкусна беше.


# 61
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Ето я и моята питка. Малко грубичък стана кръста, но каквото е, такова. Не успях да снимам парченце, но беше много вкусна. Паричката се падна на големия ми син. Simple Smile
http://djemma.snimka.bg/cooking/kulinariya-2-chast.269247.16560118

# 62
  • София
  • Мнения: 2 658
Ето и моята питка, не се наду много, но май беше малко тестото за тази тава.  Thinking Иначе не беше лоша на вкус:


# 63
  • Мнения: 2 803
Направих я по рецптата на Рени. Наистина много сполучлива стана.

http://doro.snimka.bg/hobby/koledni-ukrasi.449103.16562457

Последна редакция: пт, 25 дек 2009, 11:07 от ♥ Doro ♥

# 64
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Ето и моята  Коледна содена питка, по моята си рецепта. Стана много мекичка и пухкава. Хапнахме си я с удоволствие.

# 65
  • Габрово
  • Мнения: 401
Здравейте! Направих питката на Биляна, но продуктите ги намалих малко на око Simple Smile и прибавих повече захар - 1с.л. сол и 1 с.л. захар, защото повечето питки, ако нямат вътре много краве масло или някаква плънка са ми доста безвкусни Simple Smile. Освен това тъй като ми се видя малко бледа отгоре след запичането и без блясък поради липса на яйце, запържих малко червен пипер и сол в олио и я намазах отгоре (след като беше вече опечена) Стана чудесна и много вкусна. Изяде се безостатъчно! 6+ Simple Smile

# 66
  • Мнения: 3 241
И аз си откраднах рецепта от тази тема и направих питката по начина на TheNMaster с бакпулвер.
Стана много добре (и то с пълнозърнесто брашно със семки), но снощи не се сетих да я снимам.

Благодаря TheNMaster Simple Smile

Весели празници на всички!

# 67
  • Мнения: 305
Честита Коледа, момичета!   santa2

Ето и моята питка на Бъдни вечер


# 68
  • Мнения: 427

Честита Коледа на всички!
И от мен един глас за питката на Рени!  bouquetСтана вкусничка и с меки корички!

# 69
  • Мнения: 9
Честита Коледа на всички   Това е моята содена питка  http://mahuak.snimka.bg/cooking/gotvarstvo.456039.16562203-сурова  http://mahuak.snimka.bg/cooking/gotvarstvo.456039.16562204 - http://mahuak.snimka.bg/cooking/gotvarstvo.456039.16562205 -изпечена                                                                                                                                                                                               

# 70
  • Мнения: 1 232
Честито Рождество Христово на всички.
Ето и содената пита на нашето семейство, приготвена от моя съпруг.
http://eldi.snimka.bg/holidays/b-dni-vecher.457105.16587013
http://eldi.snimka.bg/holidays/b-dni-vecher.457105.16587010

# 71
  • GYM
  • Мнения: 814
А приготвих питката на Мастерчето, получи се страхотна Simple Smile

# 72
  • София
  • Мнения: 119
А приготвих питката на Мастерчето, получи се страхотна Simple Smile
И аз и не остана. Благодаря за страхотната рецепта   bouquet

# 73
  • Мнения: 1 176
Aз пак се провалих.  Cry
Тази година реших да пробвам с бакпулвер, но пак не ми се получи добре.
Както и да е, не се ядосвам за такива неща, важното е да сме здрави.

ВЕСЕЛА КОЛЕДА НА ВСИЧКИ!!!

# 74
  • Мнения: 914
Да се похваля и аз -  и на мен тази година ми стана за пръв път хубава содената питка - по рецептата на Рени. Много благодаря  bouquet!

# 75
  • Мнения: 4 369
Честита коледа !!!
Ето и моята содена питка /не съм от майсторките по украсата й,но иначе стана много вкусна Crazy/


# 76
  • Русе
  • Мнения: 611
Ето и моята содена питка преди и след печене.

# 77
  • гр. София
  • Мнения: 44
 Hug

# 78
  • Мнения: 13 539
С толкова хубава тема, няма да се изложа тази година за Бъдни вечер.
Благодаря на всички споделили рецептите си.

# 79
  • Мнения: 1 232
Можем да продължим темата с украса на Коледната питка.
Вижте етнографските музеи  във  Вашите  градове.  Добавете нещо характерно  за  Вашия  град.
Аз ще потърся нещо в тази насока.

# 80
  • Обетованата земя
  • Мнения: 459
Много полезна темичка Simple Smile

# 81
  • Мнения: X
rallii, много ми хареса украсата на твоята питка.
 Може ли да дадеш разяснения за съвсем начинаещи в месенето как да си украсят питката така красиво. Embarassed

# 82
  • Мнения: 1 232
http://www.evatoneva.com/index.php?option=com_content&view=a … achi&Itemid=9
Това по-горе е моята представа за содена питка от моето детство. Заради това отворих темата и много се радвам, че има интерес.
Тази вечер ще се опитам да украся моята пита така:

Да видим резултата??? newsm78

Весела  Коледа на всички!

# 83
  • Мнения: 62
Содената питка ми е любима.
Обаче често я правя с овесени трици плюс брашното.
Добавям и слънчогледово семе, сусам, мак.
Препоръчвам Simple Smile

# 84
  • Мнения: 1
Здравейте, питката за Бъдни вечер се прави само с вода, брашно, сол и сода, пропорцията е на очо и не трябва тестото да е твърдо, защото става и питката твърда.  Аз въпреки, че не е постна правя следната питка: 1 кофичка кисело мляко, 1 яйце, 1 ч. лъжичка сол с връх, 1 ч. лъжичка сода без връх, 125 гр. масло/малко пакетче и брашно колкото поеме/ да не става много твърдо/. Омесвам и оставям малко да постои. В това време поставям по-дълбока тава с маслото във фурната докато започне да цвърчи. Разстилам питката в маслото, обръщам я да се напои от двете страни и пробивам с вилица на няколко места, вилицата да излезе от другата страна на питката. Пека и ядем. В къщи толкова харесват тази питка, че умишлено забравят да купят хляб. За да е по-мека след като извадя питката от тавата я увивам за 5-10 минути.

# 85
  • Мнения: 1 232
Магелан,
Има доста рецепти за содена питка, но само постната е за Бъдни вечер.

# 86
  • Край ''синьосиньото синьо море''
  • Мнения: 413
Към постната питка баба ми ЗАДЪЛЖИТЕЛНО слагаше нещо кисело-оцет или лимонтузу, с което содата да реагира, за да бухне питката Naughty Simple Smile

# 87
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Миналата година реших да правя содена питка - пълен провал! Колкото беше тестото при замесването толкова си и остана, не бухна грам! Накрая се получи нещо с диаметър макс. 20-на сантиметра, 1 см високо и с консистенцията на подметка. Казвам на баща ми да разчупи питката и той пита "ми тя къде е", умрях от срам  Embarassed Предната година правих с мая - стана доста рошава, но много бухна и беше вкусна. Чудя се дали да рискувам със содена тази година. Уж не е сложно, но явно има тънкост... Не знам дали в рецептата ми имаше оцет или нещо друго кисело, ще проверя довечера.

# 88
  • Мнения: 2 381
Миналата година реших да правя содена питка - пълен провал!

Не правя вече содена питка, а такава, каквато ще се изяде. От 6 години по тази рецепта на Пети от този форум:

1ч.ч.вода-стайна температура
2с.л.зехтин
1с.л.захар
1ч.л.сол
3ч.ч.брашно
1ч.л.суха мая

Изсипвам всичко в машината за хляб и на програма за тесто.Понякога зависи от брашното побавям още малко вода ,ако има нужда.Като втаса я вадя и оформям ,намазвам с зехтин и оставя пак да втаса.После пека на 400ф (200 Ц) за около20 минути.

# 89
  • Мнения: X
Дойде време на рецептите за содена питка.
Слагаше ли се яйце в нея, че съм забравила?

# 90
  • Мнения: 1 232
Дойде време на рецептите за содена питка.
Слагаше ли се яйце в нея, че съм забравила?
Не!
Говорим за строго постна питка. Маята е заменена със сода защото маята е жива.

# 91
  • Мнения: 1 232
http://www.evatoneva.com/index.php?option=com_content&view=a … achi&Itemid=9
Това е рецептата. Само дето не ми става както на снимката, може би трябва да сменя тавата. Има време да пробваме до Бъдни вечер.

# 92
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Направо се чудя дали да рискувам. На снимката изглежда страхотно, но...

# 93
  • Мнения: 2 381
Слабо ме интересува, че маята (дрождите) са живи, пък содата е друг вид набухвател. На масата ми има питка, която се изяжда с удоволствие, а не насила.

# 94
  • UK
  • Мнения: 5 999
Запис и от мен.  Досега не съм знаела, че на Бъдни вечер питката, трябва да е содена .

# 95
  • Plovdiv
  • Мнения: 303
По традиция и според канона на Бъдни вечер цялата трапеза е от постни ястия. По тази причина и питката е постна, а както многократно вече е написано в тази тема, маята и квасът са живи и за това се заменят със сода. Признавам си без бой, че аз също замених последните години содата с бакпулвер под майсторското давление на майсторките кулинари в тази тема, но реално той си е "загасена" сода (сода с лимонтозу) и резултатът е в пъти по-добър от варианта, който правих преди това само със сода и оцет.
 Peace Hug

# 96
  • Мнения: 1 232
Направо се чудя дали да рискувам. На снимката изглежда страхотно, но...
Първо пробвай!
Не рискувай точно за Бъдно вечер.

# 97
  • Мнения: 7 006
750 гр.брашно
300 мл.топла вода(зависи от самото брашно,колко ще поеме)
4 суп.л.олио
1 равна.с.л.захар.
щипка сол
1 ч.л. оцет

Бъркам на каша с миксера и постепенно добавям от брашното..Като стане по-гъсто от кексово тесто,бъркам около 5 мин.на тази гъстота..После с куката или на ръка омесвам до готовност.
Разточвам питката и я набождам с вилица.
Оставям 15-20 мин.да си се отпусне самия глутен и пека на 190 гр.

Като се извади веднага се ръси с вода и се завива с кърпа.
Оставям я да си обиколи хубаво нивата,и после на масата..
Коричката омеква и става много вкусна

# 98
  • На плажа
  • Мнения: 1 107
А аз слагам вътре малко шарена сол и чубрица,вкуса става един път  Peace

# 99
  • Мнения: 1 232
А аз слагам вътре малко шарена сол и чубрица,вкуса става един път  Peace
Щом става един път, може ли да дадеш рецептата, както и подробно описание на направата?

# 100
  • Мнения: 6 936
За пръв път тази година ще съм домакиня за Бъдни вечер и тъй като доста се вълнувам  Grinning  реших да направя репетиция с питката. Харесах си тази рецепта
http://www.supichka.com/2014/12/sodena-pitka.html
привлечена от снимките. Не хранех големи надежди да я докарам на външен вид, но се получи толкова добре, че не мога да смогна да се хваля на приятелки  Laughing
Наистина се получи страхотно! Аз сложих повече пълнозърнесто брашно и по-малко бяло.

# 101
  • Plovdiv
  • Мнения: 303
Poliiii, питката е лесна и предполагам вкусна.
Изкушавам се, да я пробвам тези дни  Peace
Благодаря, за споделената рецепта  Hug

# 102
  • Мнения: 6 936
Опитай я, няма да съжаляваш! Повече от лесна е Wink Тъкмо, ако я правиш само с бяло брашно, ще споделиш, понеже аз възнамерявам и за 24ти да си в направя по същия начин.

# 103
  • Мнения: 5 228
За мен най-важното за хубавата содена питка е мекото тесто - ако е твърдо, няма как да не стане подходяща за близък бой.

# 104
  • UK
  • Мнения: 5 999
А как обикаля нивата  newsm78 сори за въпроса.

# 105
  • Мнения: 1 329
На Ева Тонева питките и погачите са разкошни. Които и да съм пробвала от нейните рецепти, винаги са ставали прекрасни.

Моята не се наду толкова много, но според мен е добра и лесна рецепта и я споделям с вас.

Плетена содена питка

# 106
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 801
А как обикаля нивата  newsm78 сори за въпроса.
Обикалянето на нивата означава, че след като си изкараш содената питка, я напръсквш с вода, но не много, и я завиваш с чиста кърпа да се задуши.

# 107
  • UK
  • Мнения: 5 999
А как обикаля нивата  newsm78 сори за въпроса.
Обикалянето на нивата означава, че след като си изкараш содената питка, я напръсквш с вода, но не много, и я завиваш с чиста кърпа да се задуши.

Благодаря  bouquet

# 108
  • Sofia
  • Мнения: 4 574
А как обикаля нивата  newsm78 сори за въпроса.
Обикалянето на нивата означава, че след като си изкараш содената питка, я напръсквш с вода, но не много, и я завиваш с чиста кърпа да се задуши.

 newsm10

А пък така са казвали на децата, за да не чупят от горещия хляб, че става тиклав.

# 109
  • Мнения: 7 006




Житената питка

Ангел Каралийчев



Скрит текст:
Разровила баба огнището скришом, извадила питката и я потулила някъде. Ваню и Кунето претършуваха кътовете, пъхаха главичките си под леглото, ровиха се в долапа, гледаха повторно в пещта — няма я.

— Бабо, дай ни питката, бабо! — замоли се Ваню.

— Бабке, молим ти се, дай ни я! — изправи се пред нея сестричето му.

— Шшшшт! Мирувайте, че видите ли хурката! — сопна се баба им.

— Бабичко, много сме гладни ба! — с нажален глас пееше Кунето.

— Я зяпни да видя!

Пуста баба, все не вярва. Кунето разтвори като рибка малката си устица.

— Пуй, че огладняло момичето ми — рече бабата, — ами сега? Ха почакайте още малко, да се върне от гората тетю ви с шейната.

— Де е питката ба? — дръпна сукмана й Ваню и я погледна с очи, от които се гласяха да паднат две сълзи.

— Де я. Отиде да си обиколи нивката. Не я ли видяхте, кога изскокна? Ей я там, хе, тича по пътя. Подир нея куцука Черню и джафка.

Ваню и Кунето залепиха очи на изпотения прозорец. И видяха широкия, белия път. Нападал от небето сняг — един човешки бой. Затрупал дърветата, затрупал малките къщурки, затрупал гората. Студено и страшно е на полето. Големи постали вълци сноват по пъртината, гледат към село, където пушат комините, точат си зъбите и ръмжат. Никой не смее да ходи там. А тя, нищо и никаква питка, излязла от огъня с гореща глава, отърсила от гърба си въглените и се търкулнала. Хайде-е-е! Отива да си обиколи нивката.

— Бабо… — обърна се умислен Ваню.

— Ей.

— Право ще кажеш, вярно ли е?

— Кое?

— Онуй, дето ни го разправи снощи, че уж питката ходела да си обикаля нивката.

— Вярно е, чедо! Баба никога не лъже.

— Ами далеч ли е нивката?

— Много е далеч.

— Чак до голямата гора, че зад нея? — показа с пръст Кунето.

— Там.

Двете деца пак опряха очи на прозореца. Пада ситен сняг. Сипе, сипе. Затрупва къщите. Те пъшкат под дебелия юрган и дъхът им едвам излиза през комините. Мудно крета по пътя една биволска шейна, накамарена с дърва. Преваля зад моста и чезне зад снега.

— Бабо, хайде пак да ни разправиш за питката — обърнаха се двете замислени руси глави към очилатата бабичка.

— Какво да ви разправям, нали снощи ви разправих.

— Още един път искаме.

— Хубаво. Слушайте! Тя, питката — започна баба им, — като излязла от огъня, озърнала се, смъкнала от гърба си въглените и полека се промъкнала през открехнатата врата. Плюла си на петите и ударила на бяг. Подир нея се втурнал Черню. Гонил я до моста, но не я достигнал, защото летяла напреде му като заек. Щом разбрал, че няма да я стигне, Черню лавнал два-три пъти подир оня, що духа, и се върнал.

Минала питката през равното поле, навлязла в гората. Тъкмо влизала в гората и насреща й, насред пътя, отневиделица изскочил вълк, ей такъв, три дни нищичко не хапнал. Облещил се, тропнал с крак:

— Стой, питке житена! Както съм прегладнял, наведнъж ще те лапна, ама ме е страх да не се задавя.

— Недей, вълчо, брат да си ми! Ще се задавиш, много съм корава. Почакай ме тук, додето се върна! Мене ми е баба заръчала нивката да обиколя, където съм се родила, че да стана мека и сладка. Сега не съм за ядене: много съм гореща.

Излъгал се глупавият вълк. Хванал вяра. Клекнал на пътя. Чака, чака, а студеният вятър брули ушите му.

Питката хукнала. Бре нагоре, бре надоле, между старите дървета — право на нивата. Гледа — голяма, широка нива. Насред нивата — круша-самосянка, стои като самодива в бяла премяна. А под синора — кладенчето замръзнало.

Навела се зачервената от студ питка и попитала:

— Тук ли е житцето?

— Тук съм — рекло то с тъничко гласче като на пчелица.

— Ами будно ли е, или спи?

— Будно е. Трае си на топло, под снега. Завило се презглава с бяла черга. Едвам диша.

В гората било много страшно. Нивата — сред самата гора. Бучел лудият вятър. Дърветата плачели. А житцето се затоплило — нищичко не ще да знае.

— Гладно ли е? — попитала го питката.

— Не е.

— Ха тогаз нека мирува, че напролет, когато се стопи белият снежен юрган и славеите запеят край нивата, стръкчетата му да израснат високо, едър клас да завържат. Ще напълнят житницата догоре. Нека знаят малките стръкчета — всичките ще станат питки.

Засмяло се тихо под снега житцето. Уж го лъжела питката. Как може то да стане питка?

Глупавичко е, защото е много мъничко — само на два месеца.

Тръгнала си питката назад. Свършила си работата, иде си у дома. Не минала през гората, ами заобиколила по долината, през ливадето, поела дълбокия път — иде си.

— Ами вълкът, бабо?

— Вълкът клекнал сред гората, чака и трака със зъби, а студеният вятър брули ушите му.

Пустата питка, колко е хитрушка!

Вратникът скръцна. В двора влязоха шейни.

— Ваньо-о-о, тичай — шейната!

— Иде си тетью, ху-у-у-у! Какъв е побелял!

— Хайде, Куне, налей топла вода в менчето, да си умие баща ти ръцете, защото цял ден е мръзнал. Пък аз ще отида в малката къща, да видя дошла ли си е питката.

# 110
  • Мнения: 1 232
Честита Коледа на всички!
Бъдете много щастливи и пишещи във всяка тема на БГ - Мама!

# 111
  • Мнения: 1 232
http://recepti.gotvach.bg/r-56631-%D0%9F%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%BD … D0%B8%D1%82%D0%B0
Време ли е за тренировки? newsm78

Наскоро намерих, че питата с квас е също подходяша за Бъдни вечер. Не е жива закваска.
Но аз не се справям с кваца. Embarassed

# 112
  • Мнения: 4 859
Постна содена питка (не знам на кой е рецептата,но тази питка винаги ми става хубава и мекичка,може би и заради намазването с мазнина и задушаването с кърпа.Пропорциите са точни,само печенето на моята фурна е по-кратко (25мин),пека в тортена форма с диаметър 24 см.
Продукти:
500 гр брашно,
300 мл хладка вода,
2 с. л. оцет,
1 ч. л. сол,
1 с. л. захар,
1 ч. л. сода бикарбонат,
1 п. бакпулвер,
2-3 с. л. растителна мазнина,
червен пипер, шарена сол за поръсване
Приготвяне:
Пресяваме брашното заедно със солта и бакпулвера.
В чашка смесваме оцет, содата и захарта, разбъркваме и смесваме с водата.
Правим кладенче в брашното, добавяме олиото и започваме да наливаме по малко вода.
Замесваме тестото и месим 10 мин, докато се замеси меко лепкаво тесто.
Оставяме малко да почине 10 мин. и оформяме питката във форма по желание.
Слагаме паричка и клонка дрен увити в алуминиево фолио и ги забождаме в тестото.
Във форма поръсваме обилно с брашно и слагаме обредният хляб.
Печем в предварително загрята на 200*С фурна 40-50 мин.
Изваждаме, заливаме с тънка струйка растителна мазнина, поръсваме с шарена сол, пипер и задушаваме с кърпа.
Разчупва се питката от най-възрастният член на семейството, като първото парче е за дома и всяко следващо за членовете на семейството.
В който се падне паричката, той ще бъда благословен да издържа семейството и носи паричките в дома.
Дренът ще носи здраве на този, в който се е паднал.

# 113
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Добре де, колко ви става тестото като количество? Защото аз опитах веднъж, стана топка, колкото да се събере в двете ми длани, като я разстлах в тавата - не повече от 15-16 см диаметър и не се наду изобщо. Мязаше на мекица, когато се опече, точно толкова голяма стана ooooh! Как стават тези големи питки, които показвате???

# 114
  • Мнения: 4 859
От рецептата ,която съм писала по-горе излиза питка с диаметър 24 см и висока 2-3 пръста.Разстилам я с ръце във форма с откопчаващи стени.Хубаво я надупчвам с 2 вилици.Сбита е ,защото е содена,но е мекичка и няма тестяно.Аз съм начинаеща в месенето,но тази питка ми стана от първия път и е най-сполучливата содена питка,която съм правила.И тестото да е мекичко докато се меси(в началото лепне много и става на едни парцали,но после си става хубаво и лесно за оформяне).

# 115
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Направо е огромна за моите представи Crazy Освен да направя една репетиция преди Бъдни вечер и ако стане да се надявам, че ще повторя подвига.

# 116
  • Мнения: 22 867

Месечинка виторога, пробвай, посочената от  lady_gothic рецепта е на Кеми/Esy и наистина е сполучлива, друга, по която също стават хубави питки е на Илиянка, важното е да не правиш тестото много твърдо, като опиташ един-два пъти, ще усещаш вече тестото. Peace

# 117
  • Варна
  • Мнения: 107
Много обичам содена питка, защото баба ми я правеше редовно. Не можах да и запазя нейната рецепта, но съм пробвала няколко и съм стигнала до извода, че най-сполучливите са, които имат оцет в рецептата. Стават мекички, добре се опичат, само че да не са много дебели!

# 118
  • Мнения: 3 091
От години използвам ето тази http://www.supichka.com/%D1%80%D0%B5%D1%86%D0%B5%D0%BF%D1%82%D0% … D1%82%D0%BA%D0%B0рецепта за Содена питка - става без грешка

# 119
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 749
Миналата година и аз ползвах рецептата на Супичка и се получи добре.

# 120
  • Мнения: 6 704
Аз , откакто преди няколко години открих рецептата на Илияна от"Щъркелово гнездо", правя само нея. Определено това е нашата содена питка. Peace
Препоръчвам я!

# 121
  • София
  • Мнения: 1 832
Аз ще направя тази година по рецептата на Илиана. Не ми харесват и моите содени питки. Мисля и вместо вода да сложа газирана.

# 122
  • Мнения: 1 318

Скрит текст:
Месечинка виторога, пробвай, посочената от  lady_gothic рецепта е на Кеми/Esy и наистина е сполучлива,
друга, по която също стават хубави питки е на Илиянка,
Скрит текст:
важното е да не правиш тестото много твърдо, като опиташ един-два пъти, ще усещаш вече тестото. Peace

Благодаря! Направих питка по тази рецепта. Няколко пъти.  Laughing Много сполучлива. Не съм я мазала с мазнина преди печене. Вместо олио използвах зехтин. За любителите на точните мерки - чашата ми е от 250 мл, чаената лъжичка - 5 мл, супената - 15 мл. Брашното - . Пекох 17 минути в уред с горещ въздух, който на дъното има реотан.

# 123
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Кажете ми моля ви, мога ли да използвам вместо бакпулвер лимонена киселина и сода? В нета пише, че лимонтозуто е ВИНЕНА киселина (Е334), а на моето пакетче пише ЛИМОНЕНА киселина (Е330). и сега да се мъкна до магазина ли?
п.п. е, явно няма да ми се получи, за последен път опитвам да правя тази глупост. Докато успея да замеся това тесто, в единия момент беше лепкава каша, в следващия момент стана сухо и ронливо, не мога да оформя топка, какво остава за питка. Ужас, поредния провал.

Последна редакция: сб, 24 дек 2016, 17:06 от Месечинка виторога

# 124
  • Мнения: 1 318
Скрит текст:
Кажете ми моля ви, мога ли да използвам вместо бакпулвер лимонена киселина и сода? В нета пише, че лимонтозуто е ВИНЕНА киселина (Е334), а на моето пакетче пише ЛИМОНЕНА киселина (Е330). и сега да се мъкна до магазина ли?
п.п. е, явно няма да ми се получи, за последен път опитвам да правя тази глупост.
Докато успея да замеся това тесто, в единия момент беше лепкава каша, в следващия момент стана сухо и ронливо, не мога да оформя топка, какво остава за питка. Ужас, поредния провал.

Месечинке, опитай рецептата, която съм цитирала в предишния си пост. Посочила съм с какво съм мерила. Абсолютно точно. Забърках с лъжица. Оформи се топка, сплесках с ръце. Много сполучлива рецепта.

# 125
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Първата правих, на Кеми... нещо си, която се полива с мазнина накрая. В момента се пече, прилича на рошава гарга, ще ви я снимам като се опече да се посмеете. Но поне не изглежда като подметка, стана няколко сантиметра висока. Нямам идея каква ще е на вкус. И пак не съм довидяла, сега чета че се слага в загрята фурна, аз я сложих в студена с идеята да довтаса от постепенното затопляне.

# 126
  • Мнения: 711
Здравейте  Simple Smile

Аз си харесах рецептата на Илияна от "Щъркелово гнездо" и се моля да се получи, защото това ще е първата ми содена питка. Обикновено ако не ми се получи нещо, повече не го правя, затова се надявам содената питка да се стане ядлива. Ако може и да изглежда добре, ще е супер  Laughing  Praynig

# 127
  • Мнения: 6 704
Месечинке, по принцип бакпулверът може да се замени с лимонтозу и сода (в равни количества). Peace
Как беше на вкус твоята питка? И пак ще си позволя да ти препоръчам рецептата на Илияна, много е сполучлива (аз съм пробвала 2 -3 рецепти преди това, но по тази питката става най-сполучлива). Hug

Йоана*, получи ли се питката?

# 128
  • Мнения: 4 859
Весела Коледа!
Само на мен ли не ми се получава питката на Илияна?Реших да я пробвам вчера и на вкус е супер и е мекичка,но на вид стана по-тънка и неравномерна ,сравнена с питката на Кеми.Какъв е диаметъра на формата ,в която печете?

# 129
  • Мнения: 22 867
Весела Коледа!
Скрит текст:
Само на мен ли не ми се получава питката на Илияна?Реших да я пробвам вчера и на вкус е супер и е мекичка,но на вид стана по-тънка и неравномерна ,сравнена с питката на Кеми.Какъв е диаметъра на формата ,в която печете?

lady_gothic, содените питки по принцип не са красавици, важното е да са мекички и вкусни, че като знам какъв кирпич пекох едно време ooooh!, разчупване нямаше. Simple Smile Иначе, за да има по-така вид, може отгоре да се украси от тестото - кръст, житни класове, цветенца и т.н. Peace

# 130
  • Мнения: 6 704
Моята тавичка е 24 см външен размер.
А питката на Илиана става по-тънка от тази на Кеми, защото има по-малко набухвател. Peace

Последна редакция: нд, 25 дек 2016, 12:18 от Fortuna

# 131
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Ами жилава стана. Кората беше много твърда. Абе не ми харесва, следващата година ще направя питка с мая, тези содените не са за мен.

# 132
  • Мнения: 4 859
 labrex,Fortuna ,благодаря Hug И моята формичка е 24 см.,явно питките на двете момичета стават леко различни,важното е,че са еднакво вкусни Simple Smile Ще пробвам следвашия път с украса отгоре.(А как се 'залепят'за питката фигурите  Embarassed )
Ето ми я снощната-цяла и разчупена.Тъмничка е отгоре и заради подправките, с които я поръсих.



 Месечинка виторога,да не си я препекла?И моите като ги извадя са с  леко твърда коричка ,но намазвам малко с олио и завивам в кърпа-стават много меки.

# 133
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Ами не знам, може и да съм я препекла, макар че кората не беше много тъмна, даже се притеснявах да не е недопечена. И с олио я мазах, и с вода я пръсках, и с кърпа я завивах, без ефект. Просто не се получи и това е. Ама пък паричката се падна на мен, хахах.

# 134
  • Мнения: 711
Весела Коледа на всички!

Моята питка се получи на вид добре, на вкус почти добре  Laughing Имах усещането, че не иска да се запече, сигурно 40 мин е стояла във фурната. Накрая я извадих, поръсих с вода, намазах с олио и покрих с кърпа за около 20 мин. Отгоре беше мекичка, но отодолууу... бая попрепечена. Поне не беше сурова. Пекох в мъничка тава и пак като видях колко малко тесто се получи, не посмях да я разстеля на цялото дъно и просто оформих в средата една малка питка. Пак ми се иска да пробвам, но този път ще внимавам с печенето. Рецептата е лесна. И все пак, друго си е питката с мая  Laughing

Единствените неща, които ми се получават вкусни на содена основа, са Добруджанките и един тутманик.

# 135
  • Мнения: 6 704
Ами не знам, може и да съм я препекла, макар че кората не беше много тъмна, даже се притеснявах да не е недопечена. И с олио я мазах, и с вода я пръсках, и с кърпа я завивах, без ефект. Просто не се получи и това е. Ама пък паричката се падна на мен, хахах.
Е, значи ще имаш късмет през цялата година и за следващата Бъдни вечер питката ще се получи. Peace Hug

# 136
  • Варна
  • Мнения: 25 236
А дано Laughing

# 137
  • Мнения: 1 232
http://skafeto.com/%D0%BB%D1%8E%D0%B1%D0%BE%D0%BF%D0%B8%D1%82%D0 … D0%BD%D0%BE/8198/

Честита Нова година на всички.
Добавям още една пита за Бъдни Вечер сега, защото за догодина едва ли ще я помня.
 


# 138
  • Мнения: 36 446
Ние си правим плоска (не пухкава) содена питка и отгоре слагаме фигури от тесто - грозд, клас, слънце и т.н. Тя е относително малка и се изяжда бързо. Никой в семейството ми няма проблем с това, че питката е по-хрупкава - все пак е вкусна, а и на другия ден ще има голяма пита.

# 139
  • Мнения: 110
Аз имам един въпрос , който не е съвсем по темата с рецептите, но вие слагате ли късметчета в питката? Когато бях дете, баба слагаше много, а не само паричка, за да няма сърдити, но за сметка на това на Нова Година нямахме късмети в баницата. Иска ми се да създам традиция, която детенцето mi да помни един ден, но по-скоро обмислям късмети и за двата празника Grinning

# 140
  • Мнения: 36 446
Ние слагаме и пара, и хартиени късмети, но честно казано, късметите малко ме дразнят, защото едва се разтварят и много от тях не се четат (увити са в станиол). Знам, че някои ги забучват отгоре на клечка за зъби, но ми изглежда нагласено.

# 141
  • София
  • Мнения: 1 832
Аз слагам само пара в содената питка,  хартиени късмети в новогодишната баница или за Коледа. Увити във фолио, не винаги се четат, но и на мен не ми харесва да са отгоре забодени.

# 142
  • Мнения: 4 859
В питката за бъдни вечер само паричка слагам,но бабата на мъжо слага и дрянови пъпки,копче,бобче,листче и т.н.
Късметите са за новогодишната баница при нас+пак паричка.Аз си я режа на хапки и късметите на коктейлни или обикновени клечки.Една приятелка не ги слагаше вътре именно заради 'омазването'и че отгоре не и харесва,а всеки като си вземе/отчупи парченце,теглеше късметче от една торбичка.

# 143
  • София-в сърцата на моите деца
  • Мнения: 1 727
Ние слагаме освен парата и едно бобче, едно фъстъче или бадемче и семка и ги наричаме за здраве ,за любов, за късмет.

# 144
  • Мнения: 22 867
И баба слагаше дрян, освен паричка, наричаше си отделните дрянчета с различен брой пъпки и не знам как ги помнеше, но, като извадеше някой дрянчето, веднага му казваше късметчето какво е.  Simple Smile Хубаво беше! Peace

# 145
  • София
  • Мнения: 1 832
При късметите слагам, ако се сетя дрянови пъпки, вътре завити в късметите.

# 146
  • Пловдив
  • Мнения: 52
Момичета аз правих по тази рецепта - https://www.vilistime.com/bg/2016/12/23/postna-sodena-pitka-koleda-brashno-limec/ с брашно от спелта обаче, получи се уникална питка Hug

# 147
  • Sofia
  • Мнения: 9 712
Много твърда ли става?

# 148
  • Мнения: 746
Ние слагаме в питката за Бъдни вечер освен паричката - бобче, копче, дренче и парченце дървена тресчица от дома. А в тази за Нова година листчета с късметчета увити в алуминиево фолио, за да не се разтече написаното.

# 149
  • Пловдив
  • Мнения: 52
Много твърда ли става?
Не, получи си се много добре, изобщо не мога да кажа че ми е била твърда.

# 150
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Всички така казват за рецептите си, аз седна ли да правя - стой, та гледай, подметка е меко казано! Аз ли съм толкова вързана в ръцете или критериите ни са различни не знам, ама содена питка няма да експериментирам да правя повече, освен ако някой майстор не е с мен да ме гледа и да ме напътства Rolling Eyes

# 151
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 234
Обърни внимание на количеството тесто и размера на тавичката. По магазините за левче продават тортени форми с гладко дъно и откопчаващи се стени с най-различни размери.

 Имам въпрос - може ли да се  пече питка в емайлирана тенжера?

Весели  празници, момичета, да опечете най-вкусните и успешни питки, да сте здрави и щастливи  Hug

# 152
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462


 Имам въпрос - може ли да се  пече питка в емайлирана тенжера?

Весели  празници, момичета, да опечете най-вкусните и успешни питки, да сте здрави и щастливи  Hug
Може.  В глинен съд също.

# 153
  • София
  • Мнения: 12 006
Обърни внимание на количеството тесто и размера на тавичката. По магазините за левче продават тортени форми с гладко дъно и откопчаващи се стени с най-различни размери.

 Имам въпрос - може ли да се  пече питка в емайлирана тенжера?

Весели  празници, момичета, да опечете най-вкусните и успешни питки, да сте здрави и щастливи  Hug
Може, но ти препоръчвам да сложиш хартия за печене иначе много залепва /поне при мен, ама може грешката да е в моя телевизор/.

# 154
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 234
Знам, знам, аз на всички тави слагам хартия  Peace Само за кексовете пропускам.

# 155
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Содена питка пък никога не ми е залепвала. Но това е най-доброто, което мога да кажа за нея Joy

# 156
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
Ще залепне, ако не е месена, а само бъркана с лъжица, вилица т.е. тесто една идея по гъсто от кексово.

# 157
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 234
Аз с  такава гъстота правя добруджанките, стават неустоими, понякога слагам в тестото ситно нарязан стрък пресен лук .

# 158
  • Мнения: 6 936
Ох, по-миналата година някой тук беше дал рецепта от някакъв блог, на снимките питката беше доста обемна, по средата имаше кръст..беше доста сполучлива и сега ми се иска пак да я направя, но съм изгубила рецептата. Някой да се сеща от невероятното ми обяснение? Grinning

# 159
  • Мнения: 2 021
http://www.wineandspices.com/bg/3/article/199/   Hug

на 2 и 3 страница в тази тема
тази година ще правя на Мастера питката с бакпулвер, сол и олио  bouquet

# 160
  • София
  • Мнения: 1 076
Момичета, споделете рецепта за содена питка за Бъдни вечер.

# 161
  • Мнения: 22 867
Ох, по-миналата година някой тук беше дал рецепта от някакъв блог, на снимките питката беше доста обемна, по средата имаше кръст..беше доста сполучлива и сега ми се иска пак да я направя, но съм изгубила рецептата. Някой да се сеща от невероятното ми обяснение? Grinning

За тези се сетих:

http://receptiza.com/%D1%81%D0%BE%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%B0-%D0%BF … 1%87%D0%B5%D1%80/

http://www.supichka.com/%D1%80%D0%B5%D1%86%D0%B5%D0%BF%D1%82%D0% … D1%82%D0%BA%D0%B0

# 162
  • Мнения: 6 704
Всички така казват за рецептите си, аз седна ли да правя - стой, та гледай, подметка е меко казано! Аз ли съм толкова вързана в ръцете или критериите ни са различни не знам, ама содена питка няма да експериментирам да правя повече, освен ако някой майстор не е с мен да ме гледа и да ме напътства Rolling Eyes
Мисля, че миналата година пак коментирахме и аз пак най-нахално ти препоръчвам содената питка на Илиана от "Щъркелово гнездо".  Laughing
Аз правя една доза, прочетох, че авторката прави и двойна доза, понеже са много хора.
Тавата ми е 23,5 см вътрешен диаметър, а външния е 25см.
Не очаквай да е толкова бухнала и пухкава като маяната питка, но и не е подметка, поне според мен и семейството ми. Една доза стига за трима големи човека като я изяждаме на вечерята, оставям парче за иконата. Пробвала съм няколко рецепти, тази ни харесва най-много.
п.п. Не съм майсторка, но с удоволствие те напътствах, макар и само виртуално.  Hug

# 163
  • София
  • Мнения: 15 456
Аз правя по Йолината рецепта.

http://www.yoli.bg/entry/irlandski-soden-hlyab

# 164
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 801
Е, нали уж трябва да е без кисело мляко.

# 165
  • София
  • Мнения: 12 006
Е, нали уж трябва да е без кисело мляко.
Е, те някои и пържоли хапват на 24-ти, въпрос на личен избор.

# 166
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 801
Мислех, че държи на постна содена питка.
Разбира се, и у дома се слага постно ядене, но наред с него има и месно.

# 167
  • София
  • Мнения: 15 456
Е, нали уж трябва да е без кисело мляко.
Това е ирландски соден хляб,не е специално за Бъдни вечер, а пък и у нас никой не пости.Давам само идея, никой не задължавам.

# 168
  • Мнения: 36 446
И аз принципно не постя през религиозни пости, но на Бъдни вечер постя.

# 169
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 234
Направих питката със сода и газирана вода, да видим какво съм сътворила. Намазах я с олио и поръсих с чубрица, сега обикаля нивата. Тиквеникът и щруделът ми станаха супер.

Момичета, изкарайте топла и приятна Бъдни вечер! Весела Коледа, да сте щастливи и здрави. Прегръдки Simple Smile

# 170
  • Мнения: 6 936
Току-що похапнахме от питката на "Щъркелово гнездо", стана доста добре, беше мека Hands Plus1 и вкусна.
Благодаря за линковете, но не бяха тези.. здраве да е. Весели празници на всички!!

# 171
  • Русе
  • Мнения: 7 793
Пълен провал Sad Направих две. Едната от Щъркеловото и една с бакпулвер... Sick Ни едната не стана.
Добре че имаме хляб Sad

# 172
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Не се коси, здраве да е Hug

# 173
  • Мнения: 6 704
Ето я моята содена по рецепта на "Щъркелово гнездо"


и парче


Малката много я хареса. Simple Smile

# 174
  • Мнения: 4 859
Ето я и моята-по рецептата на Вкусно и красиво с бакпулвер и сода-мека и вкусна,както винаги(паричката се падна на малката Heart Eyes)


Момичета,като я извадя от фурната е с твърда коричка,но като я намажа с мазнина,поръси с подправки и задуша в плик става много мекичка ,без тази процедура сигурно няма да става за ядене.

# 175
  • Sofia
  • Мнения: 9 712

Благодаря, направих по тази рецепта, беше вкусна, хареса се.
Според мен е много важно содената питка да се направи непосредствено преди яденето - като е топла е вкусна, после става твърда.

# 176
  • Мнения: 36 446
Нашата не беше мека, но си я харесахме и почти я изядохме. По принцип предпочитам хрупкав хляб (често си правим препечени пърленки) Simple Smile

# 177
  • MJF
  • Мнения: 8 581
Миналата година правих содена питка по тази рецепта http://ilrai.blogspot.bg/2010/11/blog-post_21.html .
Тази година по тази- http://old.bg-mamma.com/?topic=454530.msg34204992#msg34204992 .
Напълно доволна и от двете рецепти. Снимка на снощното творение http://6o6ul4o.snimka.bg/other/first.911236.38395877  дано се вижда.
Благодаря на темата за рецептите. Явно съм се абонирала за темата миналата година и сега активността отново тук ме улесни, защото съм несериозна и не винаги си записвам рецептите  Blush. А така от активираната тема без много ровене се сетих и коя правих  а и като прегледах предложенията реших да пробвам този път и с бакпулвер като добавка към содата. Все е добре.

Пожелавам топлота и обич в дома ви и още веднъж благодаря за споделеното в темата.

# 178
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 234
Моята питка не стана мека, не се надигна особено, но се изяде, а и паричката се падна на мен - за втори път в живота ми Smile

Весела Коледа, здраве и щастие на всички пожелавам Nature Sunny

# 179
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 234
Все забравям да питам - какво правите с първото парче питка, което е за дома?

# 180
  • Мнения: 6 704
Слагам го до иконата на Богородица, държа го няколко дни там, после в чинийка на рафт в кухнята, на следващата година го натрошавам на птичките. Peace

# 181
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 234
Мерси  Peace

# 182
  • Sofia
  • Мнения: 4 574
Отделям го за вечерта, нищо не вдигам от масата, а после си го изяждаме

# 183
  • Мнения: 268
Искам да попитам нещо,не ми се смейте:joy: понеже за пръв път сама ще правя трапезата се чудя питката за Бъдни вечер ли се прави или за Коледа... понеже в интернет чета,че и на 24 и 25 трябва да присъства на трапезата. Благодаря Simple Smile

# 184
  • Мнения: 36 446
На Бъдни вечер - содена, на Коледа - с мая. Тогава човек може да се развихри и да прави питка-слънце и каквото друго му дойде наум Simple Smile

# 185
  • Мнения: 268
А в коя питка слагате паричката

# 186
  • Мнения: 36 446
Традиционно се слага в тази за Бъдни вечер, както и разни други неща (чувала съм от познати, че слагат дрянова клонка, но според мен е неприятно да намериш пръчка в хляба).

# 187
  • Мнения: 7 006
Късметите в баницата/тиквеника,дрян,боб4е,и т.н./,а паричката в содената питка.
На Коледа не се слага късмети,на НГ - може..

# 188
  • Мнения: 10 371
Вие ме отчаяхте! Мислех да правя содена питка, но май пак ще си я направя с мая, там поне съм сигурна, че става. Иначе съм правила содени питки, но с кисело мляко и яйца и разни неща вътре, стават хубави, но не ми се ще да се излагам, че не ми е станала обикновената питка.

# 189
  • Някъде там
  • Мнения: 4 812
Правя тази питка http://tedytitova.blogspot.com/2014/12/blog-post_9.html?m=1 ,винаги става страхотна .

# 190
  • Мнения: 157
Ще я пробвам, но без доматите. В такъв случай трябва ли да променя нещо в пропорциите?

# 191
  • Някъде там
  • Мнения: 4 812
Ще я пробвам, но без доматите. В такъв случай трябва ли да променя нещо в пропорциите?

Винаги я правя с домати,предполагам и без домати ще е толкова вкусна и мекичка.
Просто изключваш доматите и съставките остават в същото количество  .
Това е единствената содена питка която ядат децата .И лично за мен най добрата и вкусна Simple Smile

# 192
  • Мнения: 7 006
Що бе,содена питка с га3ирана вода става супер..
0,600 гр.брашно, 4аша га3ирана вода/по-въ3можност леко 3атоплена / и по 1 л.сол,захар,сода бикарбонат ,олио и оцет.Содата се гаси в оцета и се омесва меко тесто.Пе4е се 35-40 мин. в 3агрята фурна 200 градуса.После си "обикаля нивата" 20-ина минути и..Весели Пра3ници:)

# 193
  • София
  • Мнения: 6 177
От години си правя супер питки с мая, но днес ще експериментирам за първи път със содена питка с газирана вода. Теоритично съм "подкована": меко тесто, достатъчно набухвател,  загрята фурна и добро задушаване след печене.  Сама съм с децата, няма пред кого да се излагам Wink а и ще направя мъничка, за да се изяде. После ще се отчитам.

# 194
  • Мнения: 7 006
И да не се и3яде,адета си е адет,на другия ден я остави в един плик до кофите отвън,ще ѝ се и3радват много,а ако има и някоя сърми4ка останала пък съвсем:)

п.п.Шишето с га3ираната вода го топля леко на водна баня или при тръбите на радиатора

# 195
  • Мнения: 36 446
Нашите винаги се изяждат - просто се прави по-малка питка Simple Smile

# 196
  • Мнения: 10 371
Аз направих с мая, нещо обърках водата, добавях брашно, та ми стана повече тестото. Разделих го на две - едното с паричката, за да го изядем, другото хлебче ще си го хапнем утре като хляб.

# 197
  • Мнения: 6 936
По- миналата година правих тази и беше станала чудесна
http://www.evatoneva.com/index.php?option=com_content&view=a … achi&Itemid=9
влизам сега да видя какви продукти ще ми трябват и гледам-рецептата вече я няма. Поне от ком
ентарите видях, че е с газирана вода, така че ще експериментирам с някоя друга рецепта.

# 198
  • София
  • Мнения: 6 177
Направих тази на супичка. Вместо да угася содата с мед, я угасих с лимонтузу и не съм слагала семена. Да, добавих и супена лъжица захар. Тестото стана доста рядко, като кексово. Прехвърлих го с намаслени ръце в малка тавичка - фи 20 (застлана с хартия за печене), но можеше и с шпатула, то си беше течно. На каква температура пекох, нямам идея (ту на 200, ту на 180). Като хвана коричка отгоре покрих с алуминиево фолио, че когато пека върху хартия и отдолу ми се запича по-трудно. Очаквах да се надуе повече (то кекс с бакпулвер и газирана вода се надига повече), но все пак имаше овал два пръста към средата. Усещаше се и содения дъх. Щерката много я хареса, синът - не. Изядохме я Wink Не успях да я снимам...

# 199
  • Мнения: 108
Здравейте! Тази година питката ми се получи много добре. Ето как я направих /пропорциите са приблизителни/:
В 2 чаши брашно изсипах половин чаша олио и ги стрих докато станат на трохи.
Отделно в чаша топла вода сложих една супена лъжица оцет и чаена лъжичка сода и разбърках. После прибавих към трохите брашно. Добавях по време на месенето брашно, но не трябва да стане много твърдо - накрая може да се меси малко с намазнени ръце, за да не залепва. Пече се на 180 градуса докато добие златиста коричка.

# 200
  • Мнения: 6 936
Аз правих тази
https://boutiquedekristina.com/2018/12/06/%D0%B7%D0%BB%D0%B0%D1% … 1%82%D0%BA%D0%B0/
И стана чудесна, също като на снимката. Забавих се и я държах в хладилника само 20мин, но пак се получи. Определено ще си я запиша за догодина.

Последна редакция: ср, 26 дек 2018, 14:02 от Poliiii

# 201
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
Аз правих тази
https://www.google.com/amp/s/boutiquedekristina.com/2018/12/06/з … содена-питка/amp/

И стана чудесна, също като на снимката. Забавих се и я държах в хладилника само 20мин, но пак се получи. Определено ще си я запиша за догодина.

Линка не работи.

# 202
  • Мнения: 2 108

Правихме тази питка, много е добра се получи. Не сложих доматите, и намалих солта на 1 1/2 ч.л. сол и пак е доста солена, в никакъв случай не слагайте цяла супена лъжица, както е в рецептата.

# 203
  • Мнения: 1 914

Правихме тази питка, много е добра се получи. Не сложих доматите, и намалих солта на 1 1/2 ч.л. сол и пак е доста солена, в никакъв случай не слагайте цяла супена лъжица, както е в рецептата.
Моята рецептата беше подобна, но без доматите и солта беше само 1 ч.л. И се получи перфектно.

# 204
  • Мнения: 6 936
Извинявам се, редактирах няколко пъти, не знам защо не е станало.
Ето https://boutiquedekristina.com/2018/12/06/%D0%B7%D0%BB%D0%B0%D1% … 1%82%D0%BA%D0%B0/

# 205
  • София
  • Мнения: 2 104
Направих тази на супичка. Вместо да угася содата с мед, я угасих с лимонтузу и не съм слагала семена. Да, добавих и супена лъжица захар. Тестото стана доста рядко, като кексово. Прехвърлих го с намаслени ръце в малка тавичка - фи 20 (застлана с хартия за печене), но можеше и с шпатула, то си беше течно. На каква температура пекох, нямам идея (ту на 200, ту на 180). Като хвана коричка отгоре покрих с алуминиево фолио, че когато пека върху хартия и отдолу ми се запича по-трудно. Очаквах да се надуе повече (то кекс с бакпулвер и газирана вода се надига повече), но все пак имаше овал два пръста към средата. Усещаше се и содения дъх. Щерката много я хареса, синът - не. Изядохме я Wink Не успях да я снимам...

И аз правих нея, но без семена. Много вкусна, омете се бързо, следващия път ще удвоя дозата.

# 206
  • София
  • Мнения: 1 576
На Бъдни вечер - содена, на Коледа - с мая. Тогава човек може да се развихри и да прави питка-слънце и каквото друго му дойде наум Simple Smile

Това го чувам за първи път, че се правят две. Ние винаги я правим само за Бъдни вечер, а и по-специално аз я правя с мая, не със сода - става пухкава и много лека. Баница с късмети винаги правим на нова година и това е.

# 207
  • Мнения: 2 108
Аз правя содено/бакпулверена за Бъдни вечер с паричка, за Коледа правя памук погача с мая, а за Нова година баница с късмети.
Но при всеки е различно. Вчера с родата бяхме на погача с късмети.

# 208
  • София
  • Мнения: 1 832
Аз също правя содена  питка с газирана вода и бакплувер на Бъдни вечер, тази година я изпекох в плик за печене, получи се доста добре. За НГ се бяхме събрали компания и направих с мая  и лимецово брашни, както и баница с късмети. Баницата я правя винаги на НГ.

Последна редакция: чт, 05 яну 2023, 22:40 от verabel

# 209
  • Мнения: 6 936
Все пак традицията е за содена питка.  Възможно е в някои краища на  България да има разлика, но не съм чувала.
Аз продължавам да я правя по рецептата, по която съм пуснала по-нагоре и всички си облизват пръстите.

# 210
  • Мнения: 1 842

Правихме тази питка, много е добра се получи. Не сложих доматите, и намалих солта на 1 1/2 ч.л. сол и пак е доста солена, в никакъв случай не слагайте цяла супена лъжица, както е в рецептата.
Моята рецептата беше подобна, но без доматите и солта беше само 1 ч.л. И се получи перфектно.
Ще я пробвам, благодаря! Heart

# 211
  • Sofia
  • Мнения: 1 434
Току що издаждам тазгодишната содена питка, която направих по рецепта на Супичка. Стана страхотна!

https://www.supichka.com/%D1%80%D0%B5%D1%86%D0%B5%D0%BF%D1%82%D0 … D1%82%D0%BA%D0%B0

# 212
  • Мнения: 2 438
В нашето семейство съпругът ми е поел длъжността на храбрия пекар и по традиция той прави питката за Бъдни вечер. Тази година е на работа и затова аз реализирах семейната рецепта.

# 213
  • Мнения: 10 371
И аз правих рецептата на Супичка. За пръв път правя содена питка, досега все с мая, но днес нямах време да я чакам да втасва и питката на Супичка ми се видя доста лесна. Сложих вътре сусам и мак, дано да става за ядене.

# 214
  • Мнения: 6 936


За поредна година ползвам тази рецепта 😊
https://boutiquedekristina.com/2018/12/06/%D0%B7%D0%BB%D0%B0%D1% … 1%82%D0%BA%D0%B0/

# 215
  • Русе
  • Мнения: 5 203
Содена питка

# 216
  • Мнения: 6 704
За втори път правя златната содена питка. Този път следвах точно стъпките на Марчева.
Първият път не се получи.
Вторият имам напредък, макар че не се разпука така хубаво като вашите.

# 217
  • Мнения: 6 936
Аз правих 2бр., тъй като предни години имах проблем с изпичането на двойна доза. Та, първата питка стана по-малка, а втората, която успя да се охлади подобаващо, стана по-добра.

Общи условия

Активация на акаунт