Riskove pri bremennost na 38-39 godini

  • 30 249
  • 45
  •   1
Отговори
Здравейте момичета,
аз съм нова във Вашия форум. Даже виждам, че имам една съименничка.
На 38 години съм, а от няколко месеца ме подгониха неочаквани промени - по всичко личи, че навлизам в предменопауза. Имам всички симптоми от топлите вълни, нередовния месечен цикъл до неоправдани депресии. Явно стресът, свързан с бизнеса ми си е казал думата.
Моята гинеколожка ме посъветва вместо да почвам хормонозаместваща терапия, която има много странични действия, от страшни по-страшни - да забременея.
Честно казано - много ме е страх. Имам един син на 15 години, но тъкмо се видях свободна и сега давай пак отначало.
Най-вече ме е страх, дали не съм възрастна за ново раждане и ме притеснява голямата разлика със сина ми - ще станат 16 година, ако сега зябременея. Моля, ако някоя от вас има опит, да ме посъветва.
Иначе - животът е хубав.

# 1
  • Мнения: 717
Само мога да ти кажа, че имам 3 сестри, с последната сме близначки, а с други две имаме разлика в годините през 10. така, че най-голямата ми сестра е с 20 г. по-голяма от мен. Мисля, че е прекрасно.

# 2
  • Враца
  • Мнения: 5 199
Здравей, добре дошла при нас. Не мога да те посъветвам за разликата между двете деца, защото нямам деца, все още. Трябва да поговорите със семейството ти, за да решите какво да правите.
Колкото до проблемите за раждане на 39 години, то според мен самият ти гинеколог трябва да ти разясни тези неща, попитай го при следващо посещение!
желая ти успех каквото и решение да вземете

# 3
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 515
Здравей, добре дошла при нас.
За рисковете при евентуална бременност на 38-39 години би могъл да ти каже гинеколога ти. Моята шефка роди на 39 и сега като я гледам направо се подмлади поне с 10 години Simple Smile

# 4
  • Мнения: 1 037
Здравей!И аз все още нямам деца,но според мен  няма да има проблем в голямата разлика между децата ти.Мисля,че на теб ще ти се отрази добре!

# 5
  • Мнения: 1 071
Здравей и от мен!
Радвам се че има още някой от Добрич.
Ами че това според мен е чудесна идея-вместо да се тъпчеш с лекарства да си имаш бебе.Разбира се обаче това не трябва да е основната причина,трябва да го искаш.Прецени дали се чувстваш готова ,дали имаш желание да почваш отначало,а че си струва-спор няма.Ако ти го искаш всичко останало е без значение и ще си дойде на мястото.
Моят брат е 14 години по-малък от мен,майка ми беше на 40 като го роди.Мога само да ти кажа че тя определено не беше готова за това,въпреки че много го искаше.
Успех!

# 6
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Страхотна идея Grinning
По принцип винаги съЩествуват рискове...
След 35 години вероятността за раждане на дете със синдрома на Даун се увели4ава прогресивно и затова тук амниоцентозата(изследване, което се прави 16 17 седмица)  се ппепоръ4ва(не е задъажителна заЩото съЩествува опасност, макар и много малка, от спонтанен аборт.
4рез нея се диагностицират вси4ки хромозомни мутации на ембриона.
Но тези рискове съЩествуват при всяка една бременност
Тук жените раждат сравнително късно(след 30години) и това се с4ита за напълно нормално.
При нас все не се полу4аваШе , накрая забременях на 35, и имах първо раждане на 36, 4усвам се  супер  Grinning
А и бебка е страхотна

# 7
# 8
  • Мнения: 508
sl,da ti e zivo i zdravo bebenzeto :lilangel:  i az sam poostariala sa bebe.da6teria mi e mnooooogo dale4e ot men.ot godina i malko pove4e pravim opiti,vsa6tnost ot 14 god ne vsimam predpasni merki.malko e poobakano Imp a lekarite kasvat 4e sam dobre....zelaia na vsi4ki opitva6ti uspehi i niama nikakvo sna4enie koi na kolko e god.taka mislia az Wink

# 9
  • Мнения: 966
Imam priatelka sas dve godini po mlada ot teb koiato zabremenia (jasajalenie abortira) ne ot godinite razbirase, i eto kakvo znam ot neia. Tyk v Canada na jeni nad 35 god. praviat kam tretia meses geneti4no izsledvane na beb4o kato zimat prez korema te4nost i ystanoviavat sas sigornost dali ima geneti4en problem ili ne ako ne gresha takova izsledvane moje da se napravi i v bg. ako tova sha te yspokoi tyk ima mnogo mai4eta na tvoite godini sas bebensa taka 4e tova da ne te pretesniava. Pojelaqvam ti edno krasivo beb4e viarno e 4e bebetata podmladiavat. Az imam poznat koito si imashe brat kogato beshe na solidnite 24 godini tova ne my pre4eshe da si go obi4a taka 4e yspex i kasmet ti jelaia.

# 10
  • София
  • Мнения: 896
Сега съм на 40 години, а на 38-мия си рожден ден родих прекрасна дъщеря. Тя си има батко на 19години и кака на 17 години, които много я обичат и и се радват.
Добре е да се направи генетичното изследване, за да се изключат някои генетични аномалии. То е безплатно.
Чувствам се прекрасно и смятам, че е прекрасно да имаш дете на тази възраст.

# 11
  • Мнения: 1 975
Riskovete vinagi si gi ima  Wink  nezavisimo na kolko godini si

# 12
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 087
Здравей и от мен. Е, аз съм на малко повече години, вече 43 и се опитвам да забременея от година. Лекарите ме гледат като извънземно като ги попитам за забременяване. Знам рисковете за тази възраст, но проблеми и риск има при всяка възраст. Само предварително трябва да се информираш за всички изследвания, които трябва да се направят и да имаш стабилен лекар, на който му се занимава със случай като твоя. От този форум научих много повече отколкото от който и да е лекар.
Няма никакво значение разликата между децата, Мисля, че едно дете на тази вазраст те кара да се чувстваш много по-млада. Успех

# 13
Много ви благодаря, момичета!
не очаквах да има толкова хора с опит и да ме разберат от раз.
Вчера говорих със семейството си и с приятелките си - всички са въодушевени и ми го препоръчват. Що се отнася до гинеколожката ми - тя е сигурна, че единствено това е правиланото решение в моя случай, здрава съм, като се махне настъпващата менопауза.
Синът ми ме успокои, че в класа му има три деца с голяма разлика от братята и сестрите си. Той е много свястно  и мило дете и не мисля, че ще го приеме истерично. Дано само не си загубя контакта с него, че е в пубертета.
Сего остана да си стегна коремните мускули/усилено ходя на аеробика и на фитнес/ и дано да стане бързо бебчо.
Исках да ви питам, моята лекарка ме кара да пия стимулиращи овулацията хапчета - Клостилбег или нещо такова и после Дифастонт. Моят въпрос е - според Вас по натуралния начилн ли да се опитвам да забременея или да ги пия все пак, като се има предвид, че имам симптомите на менопаузата.
Още веднъж ви благодаря за топлото посрещане, доубедих се , че жените са по-толерантната част от света.

# 14
  • Мнения: 7 716
Аз мисля, че трябва да опиташ няколко месеца без лекарства. Успех.

# 15
гостът по-горе съм аз, забравих да се логна, виждем, че сте разбрали

# 16
  • Мнения: 19
Здравей
Аз съм на 40 и от 1 година правим опити за бебе. Въпреки аборта, който направих през юни, гинекологът беше категоричен, че не трябва да се отчайваме и да не мисля много за възрастта и рисковете, които впрочем съществуват малко или много за всяка възраст.
Успех

# 17
  • Sofia
  • Мнения: 21 605
Цитат на: Lali
......... Преди Нова година, ако някой ми беше казал какво ме очаква бих му се изсмяла......Вярвам, че ще успея.


Това с пълна сила се отнася и за мен . Години те ми са 32 , но пък аз вече имам две дечица .

Graciella , виждам че  вече си взела решение май ?!
Страхотно..! Поздравления... Sunglasses !
Поздавленя и за гинеколожката ти , за това , че вместо хормоналната терапия те е посъветвала за бебче !

Както някой беше казал преди мен , нама значение на колко сме години , важното според мен е , че ги пожелаваме бебчетата  Grinning !  Ей това е важното  Sunglasses !

И на теб , както и на всички ни във форума желая УСПЕХ !

П.П. Забравих да кажа , че  и аз мисля , че можеш да пробваш някой и друг месец без нищо ,а после , с оглед на това , че е станала нередовна лелята Фло (менстр.) , Клостил... е решение.
Лелее.., колко объркано  Embarassed , дано си ме разбрала  Confused !  Grinning

# 18
  • София
  • Мнения: 2 175
Здравейте и от мен!
Аз съм на 39г. Имам син на 15 г. и в момента очаквам да се роди сестричката му - до 30.07.
Смятам, че разликата във възрастта на децата няма да е проблем. По-скоро се притеснявам дали ще имам физически сили да се справя с гледането на бебето.
Иначе съм много щастлива, че ще си имам дъщеричка.
А що се отнася до рисковете на бременността на тази възраст -
смятам, че всичко е строго индивидуално. Е, трябва си и повече пазене. И стриктно да се направят всички необходими изследвания навреме.
Успех на всички, които като мен на тази "зряла възраст" са решили да си имат бебче!

# 19
съни бъни, прави ли тези изследвания на плода през 14-16 седмица?
чувала съм , че има опастност от спонтанен аборт. Надежден ли е отговърт?

# 20
Правили ли са ти някакви хормонални изследвания.. Аз също съм на 38, от една година започнаха симптомите на менопауза..И понеже не съм раждала започнах опити за бебе... Да, ама не, оказа се че нивата на хормоните ми са като на жена в мено.. След 6 месеца дуфастон ми направиха лапароскопия. Оказа се че имам ендометриоза. След лапарото хормоните влязоха в норма, с изключение на FSH. Каква беше радостта ми, не мога да ти опиша. Мислех си че съм добре. Три месеца пих клостилбегит и дуфастон. След като няма бременност, вчера отидох на консултация в новия инвитро център "София". Присъдата беше - ранна менопауза, нямаш вече яйцеклетки, никога няма да бъдеш майка..... Щом FSH-то е високо,  значи край...няма никакъв шанс..

# 21
  • София
  • Мнения: 366
Graciella,

Аз правих амниоцентеза и естествено, гледах да попрочета преди това по въпроса. До колкото си спомням, рискът беше около 0.5% /т.е. 1:200/. Порцедурата не е болезнена, но все пак е добре да почиваш няколко часа след като я направиш.

Относно надеждността на метода - ами този май беше от възможно най-надеждните. Изтегля си околоплодна теченост. В нея има отлюспили се клетки на детето, които се изследват на ниво хромозоми.

# 22
относно хормоналните ми изследвания - FSH преди месец е било 30,18, това май е високо.
Това е полезен съвет-благодаря ти. Колко бяха твоите стойности? Може би затова моята гинеколожка ми изписа хапчета за стимулиране на яйцекектите. Така или иначе този месец съм решила да опитам без всякакви хапчета, а от другия ще пия може би, за да не се отлагат много нещата във времето, ако въобще станат... като слушам как са при теб - и аз долу-горе от половин година съм в мено

# 23
благодаря Васбил, това е важно като инфо
колко време ги бавят, ако е няколко дни - ще съм изтръпнала

# 24
  • София
  • Мнения: 366
Бавят ги поне една седмица, може дори и две.

Съжалявам за срока, дано да са го съкратили от декември 2002.

# 25
Не знам, ама моя FSH е 21.12, а доктора казва, че е безнадеждно. Започвам да подозирам,  че иска да ме накара да правя инвитро с донорска яйцеклетка, и да си платя порядъчно за това. Твойта докторка какво казва по въпроса?

# 26
  • Мнения: 390
Здравейте.Аз съм на 35.Опитвам се да забременея след спонтанен аборт в 4-я м.Имам дъщеря на 9.Поздравявам жените,които не бързат да остареят!!!Чета,за рисковете и желанието ми да си родя детенце се увеличава.
Желая успех на всички бъдещи и настоящи мами!!!
Имам въпрос:Тези изследвания-преди и след забременяване-задължителни ли са, за нас след 35? newsm78

# 27
Мойто FSH e 10 и всъщност е в норма,ама ми казаха че е високо newsm78.Приятелката ми на 36 сега ще ражда,а съм чула ,че и след 40 е възможно,изглежда при всеки човек е индивидуално.Но съм чувала за донорски яйцеклетки,например моята сестра е съгласна да ми даде,ако се наложи.

# 28
  • Мнения: 7 716
Az sam na 40+. Hormonite sa mi idealni, no tova ne e dostata4no za osastestviavane na bremennost. Pri izsledvaneto na iai4nikovia rezerv mi kazaha,4e imam dostata4en potensial.
Mislia,4e na po-kasna vazrast problemat e v uvrejdaneto na iaitsekletkite na geneti4no nivo / a sasto i na spermozotoidite/, koeto niama kak da se izbegne, nito preodolee.
Zatova vsitsko e kasmet na tazi vazrast. I mnogo tarpenie, koeto na men ve4e mi lipsva i tova vodi do vlo6avane na otno6eniata s partniora.

Последна редакция: вт, 29 ное 2005, 03:51 от Lali

# 29
  • София
  • Мнения: 6 360
относно хормоналните ми изследвания - FSH преди месец е било 30,18, това май е високо.
Това е полезен съвет-благодаря ти. Колко бяха твоите стойности? Може би затова моята гинеколожка ми изписа хапчета за стимулиране на яйцекектите. Така или иначе този месец съм решила да опитам без всякакви хапчета, а от другия ще пия може би, за да не се отлагат много нещата във времето, ако въобще станат... като слушам как са при теб - и аз долу-горе от половин година съм в мено

mila, chetoh, chetoh i ne moga da se vyzdyrzha... tvojata ginekolojka trjabva da e luda ili negramotna, za da te okurajava da pravish opiti za zabremenjavane sled kato si sys sindrom na ranna menopauza...
izvinjavai za prekite dumi, no s FSH 30 shansyt ti da zabremeneesh e edno na milion...

# 30
  • СОФИЯ
  • Мнения: 397
Момичета, гледам датите в темата и не знам дали продължавате да говорите, но съм на 38 години, родих преди 2 месеца дъщеричка, след почти 10 годишно бебеправене и два спонтанни аборта, разликата със сина ми е 15 години и половина и сега се чуствам прекрасно! Също имах проблеми с ранно спиране на цикъла и липса на овулация, което коригирах с лекарства. Не мисля, че разликата в годините е проблем, когато човек иска да има дете!

# 31
  • Мнения: 553
Mislia,4e na po-kasna vazrast problemat e v uvrejdaneto na iaitsekletkite na geneti4no nivo / a sasto i na spermozotoidite/, koeto niama kak da se izbegne, nito preodolee.
Zatova vsitsko e kasmet na tazi vazrast. I mnogo tarpenie, koeto na men ve4e mi lipsva i tova vodi do vlo6avane na otno6eniata s partniora.

Лали, а би ли споделила къде и как са ти излседвали яйчниковия резерв? Аз съм на 38, вече почти 39 и този въпрос много ме притеснява. До сега обаче никой не ми е казвал, че трябва да ги изследвам. Иначе и аз си имам овулация, ФСХ ми е наред, но не се получава вече почти 3 години.

Последна редакция: вт, 29 ное 2005, 10:12 от pkoprinkova

# 32
# 33
  • Мнения: 553

Благодаря Лали,
А можеш ли да кажеш кой точно метод използваха при теб и какви са цените за тези изследвания (няма ги на сайта)?
Петя

# 34
  • Мнения: 7 716
Лекарят гледа на вагинален ултразвук /не е болезнено, като обикновен преглед/.
За цената не мога да ти кажа, понеже аз правих и хидротубация, и преглед и той ми каза общата сума наведнъж. Обаче мисля, че не беше скъпо. Обади се по телефона и питай.

# 35
  • Мнения: 553
Лекарят гледа на вагинален ултразвук /не е болезнено, като обикновен преглед/.
За цената не мога да ти кажа, понеже аз правих и хидротубация, и преглед и той ми каза общата сума наведнъж. Обаче мисля, че не беше скъпо. Обади се по телефона и питай.
Благодаря Лали, мисля да отида направо на преглед, пак каквото стане.
А хидротубацията и тя ли се прави само в първата част на цикъла (преди овулацията), както цветната снимка?

# 36
# 37
  • Мнения: 553
Още веднъж много благодаря Лали.

# 38
Здр.на всички.Аз също съм на 42г.Имам 2 успешни бремености но второто ми дете почина на 9г. от тумор в мозъка ,беше кошмар за които не искам да си спомням.Сега с втория ми съпруг искаме да имаме дете.Проблема е там ,че спермограмата му е лоша-10%хиперактивни.АЗ съм с rh отрицателен и незнаем какво да правим.Все още нямам симптоми за менопауза ,освен,че като ми доиде трае не повече от 3 дни и в последно време ми идва на 26 дни.Та имате ли идея какво точно да правя,защото аз съм в шах.Никога съм нямала проблеми,даже незнам как точно станаха 2 деца.
Благодаря предварително

# 39
  • Мнения: 7 716
От къде си, кога правихте спермограмата, къде? От колко време опитвате? Ти проследявала ли си овулация?

# 40
Защо не отидете при лекар специалист- май андролог се казваше (мога да проверя). Има разни медикаменти и нетрадиционни методи, които да оправят процента на спермограмата. Предполагам, че ще има резултат.
Другият вариант е инвитро, но трябва да питаш момичетата пишещи за инвитрото.
И аз съм горе долу на същия хал, само дето мъжа ми няма този проблем, а мен ме страх от поредната бременност. Вече преживяхме шока от последната ми бременност и смятаме пак да опитаме този месец.
Има нещо, което също пречи на забременяването, съдя по себе си. Първият път забременях от първия месец от който решихме, че искаме бебе (ужас на 34 години си мислех ,че ми е рано, а сега мисля, че ми е късно newsm78). Наложи се да го махнем и бях в шок, страх ме беше, че пак ще забременея от първия път  и доста се дърпах, миналия месец опитахме- но не стана- закъсня ми 15 дни и когато вече бяхме сигурни, че съм бременна се оказа, че не съм... разочарованието беше голямо... сега почнах да си мисля, че не е толкова лесно да се забременее и съм доста загрижена, докато първия път доста безгрижно и вещо обяснявах на съпруга ми, че не съм бременна и изобщо е изключено да стане първия месец в който сме решили... И двата пъти мислех, че не е лесно- но първия път безгрижно и стана, а сега го правим целенасочено - и не се получава.
мисля си не е ли по-добре да отидем някъде на почивка само двамата и се забавляваме, може би ще стане newsm78
Здр.на всички.Аз също съм на 42г.Имам 2 успешни бремености но второто ми дете почина на 9г. от тумор в мозъка ,беше кошмар за които не искам да си спомням.Сега с втория ми съпруг искаме да имаме дете.Проблема е там ,че спермограмата му е лоша-10%хиперактивни.АЗ съм с rh отрицателен и незнаем какво да правим.Все още нямам симптоми за менопауза ,освен,че като ми доиде трае не повече от 3 дни и в последно време ми идва на 26 дни.Та имате ли идея какво точно да правя,защото аз съм в шах.Никога съм нямала проблеми,даже незнам как точно станаха 2 деца.
Благодаря предварително

# 41
лАлИ  е дала линк, който май е решение на проблема.
благорадя, може да се възползвам и аз някой ден

# 42
  • София
  • Мнения: 6 360
Здр.на всички.Аз също съм на 42г.Имам 2 успешни бремености но второто ми дете почина на 9г. от тумор в мозъка ,беше кошмар за които не искам да си спомням.Сега с втория ми съпруг искаме да имаме дете.Проблема е там ,че спермограмата му е лоша-10%хиперактивни.АЗ съм с rh отрицателен и незнаем какво да правим.Все още нямам симптоми за менопауза ,освен,че като ми доиде трае не повече от 3 дни и в последно време ми идва на 26 дни.Та имате ли идея какво точно да правя,защото аз съм в шах.Никога съм нямала проблеми,даже незнам как точно станаха 2 деца.
Благодаря предварително

децата са станали, когато си била млада и с друг мъж.
на 42 години и при лоша спермограма на мъжа, часовникът ти бие с бясна скорост, затова не разчитай на естествения метод, а беж в клиника по стерилитет.
вероятно ще се наложи мъжът ти да се полекува малко с витамини, антиоксиданти, задължително да спре цигарите, алкохола, горещите вани и душове, прекомерното физическо натоварване, тесните слипове и дънки. вероятно теб ще трябва да те постимулират малко с хормони, за да произведеш качествени яйцеклетки (на твоята възраст най-големият проблем е именно качеството на яйцеклетките!) и вероятно ще ви препоръчат инсеминация.

отиди при д-р Владимиров (www.ivf.bg) или при д-р Стаменов (няма още сайт, работи в сградата на клиника Малинов). това са специализирани клиники по репродуктивно здраве, там ще ви помогнат, ако наистина искате още деца.
пак повтарям, не губи време в чакане "просто да стане"!

# 43
  • Мнения: 7 716
Слушай Джам, Фи!
Аз съм с вторичен стерилитет.
Някога забременях на втория месец от опитите, ама бях млада и готина, а сега съм само готина  Wink, ама пък по-готина Laughing.
Но нещата се променят, тъй че бързо беж в клиника по стерилитет, че време няма.

Последна редакция: вт, 29 ное 2005, 14:45 от Lali

# 44
# 45
благодаря ви момичета за съветите.Назначиха ми преглед при д-р Маркова през януари.Дано да потръгне и да имаме късмет. Praynig

Общи условия

Активация на акаунт