Отпуск по майчинство в чужбина

  • 11 723
  • 50
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 051
Мами в чужбина, кажете каква е отпуската по майчинство в страните, в които живеете.
Заплаща ли ви се нещо през този период и от кого?
Изплащат ли се детски надбавки, колко и до каква възраст на детето? За всички ли важи това?

# 1
  • Мнения: 1 793
платеният отпуск по майчинство тук е 26 седмици и се изплаща от работодателя. майчинството се полага на абсолютно всички родилkи, които са работили преди това естествено.
детските ако не се лъжа се изплащат до 18 годишна възраст, но на тях не всички имат право, тъй като те са към т. нар. public funds. и чужденците, в чийто визи е оказано, че нямат право да получават пари от тези фондове не могат да взимат детски. еднократната помощ при раждане  също е към public funds и не се полага на всички.

# 2
Така сега да допълня за UK. До преди две години детски изплащаха и на чужденците, които са с т.нар. work permit, както и еднократната помощ при раждане. Мъжът ми получаваше тия пари със заплатата си, но сега закона се промени и нещата стават чрез подаване на документи до Inland Revenue и дори тези, които са с работна виза нямат право на тези детски. След като получиш Indefinite Leave to remain in the UK тогава пак можеш да аплайваш за тях (вече ги атакувахме  Wink )

# 3
  • Мнения: 1 793
Цитат на: Honda
Така сега да допълня за UK. До преди две години детски изплащаха и на чужденците, които са с т.нар. work permit, както и еднократната помощ при раждане. Мъжът ми получаваше тия пари със заплатата си, но сега закона се промени и нещата стават чрез подаване на документи до Inland Revenue и дори тези, които са с работна виза нямат право на тези детски. След като получиш Indefinite Leave to remain in the UK тогава пак можеш да аплайваш за тях (вече ги атакувахме  Wink )


така де, така. това ми беше мисълта. no recourse to public funds има в тия work permit-i да му се не види Sad и затова не може да се взимат детски, щото вече са към тия фондове

# 4
  • Мнения: 318
В Канада отпуската по майчинство е 1 година, или по-точно 50 седмици платени и 2 неплатени (първите 2 обикновенно). 15 са си само за майката, а останалите 35 могат да се разделят от 2-та родители както те пожелаят. За това, разбира се, трябва родителите да са работили преди това, понеже майчинските се плащат от касата за безработни, и то на заплата, свободните професии нямат право да получават тези помощи. За детските надбавки знам само, че ги дават на семейства с много ниски доходи, а за еднократна сума при раждане май вече няма такова нещо, преди е съществувало, но са го премахнали . Има обаче възможност разходите по отглеждане на детето (за детска градина или бавачка) да се приспаднат от доходите и да не се плаща данъци върху тях.

# 5
  • Мнения: 3 634
При нас във Финландия отпуската по майчинство започва 50 или 30 дни преди термина и трая изцяло 105 работни дни (6 седмични дни). След това или можеш да се върнеш на работа или да продължиш да си седиш в къщи (не знам как се превежда думата на български) за още 158 дена или пък можеш да оставиш татито да гледа бебето за тези дни. През цялото това време си осигурена от държавата, те ти плащат всеки месец. Сумата зависи от доходите които ти си имала преди да излезеш в отпуската.
Общо можеш да си седиш в къщи докато детето ти не навърши 3 години и държавата спре да ти плаща за този лукс.

Детски надбавки се дават на всяко дете под 18 г. регистрирано като живеещо във Финландия. За едно дете се плащат 100 евро на месец, за второ 110 и сумата се покачва до 4то дете... значи семейства с по 5 деца под 18 год. възраст може да получават 664 евро на месец детски надбавки.

Еднократната помощ за бременни се състои или от пари 170 евро или от един огромен пакет пълен с нови бебешки дрешки и принадлежности. Повечето избират пакета защото с 170 евро не може да се купи и половината от това което пакета съдържа.

# 6
  • Мнения: 318
Wow, Мамо Фин, ама вие сте построили социализма(за да не кажа комунизма, че звучи грозно) при вас  Shocked  Simple Smile  Shocked . Направо съм изумена колко се помага на семейства с деца във Финландия. Ние можем само да сънуваме за такива придобивки.

# 7
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
В Испания платеният отпуск е 16 седмици, като за да имаШ право на него трябва да имаШ поне 5 месеца стаж и в момента когато го вземаШ трябва да  си в ата за сегурудад сосиал         По закон  можеШ да избираШ кога то4но Ще го вземеШ но задължително трябва да ти останат 6 седмици след раждането.

# 8
  • Мнения: 384
Малеееее, май тук в сащ е най-зле. 4 седмици платен отпуск за раждане на дете и туй то. Детски няма, абе нищо друго няма, това е.

# 9
  • Мнения: 384
Цитат на: Тути Фрути
Wow, Мамо Фин, ама вие сте построили социализма(за да не кажа комунизма, че звучи грозно) при вас  Shocked  Simple Smile  Shocked . Направо съм изумена колко се помага на семейства с деца във Финландия. Ние можем само да сънуваме за такива придобивки.


Ми така е Тути Фрути, Скандинавия е това. Я питай мама Фин колко самотни майки има и разчитат точно на тези пари, та мисля че и наем за жилище им се плащаше ако не ме лъже паметта.

# 10
Цитат на: Krassi
Ми така е Тути Фрути, Скандинавия е това. Я питай мама Фин колко самотни майки има и разчитат точно на тези пари, та мисля че и наем за жилище им се плащаше ако не ме лъже паметта.

Не те лъже Simple Smile .Дават им и жилище и сметките за ток и газ им плащат (тук водата е безплатна - влиза в сумата за кансъл такс), за децата ако са на изкуствено мляко им се дава и то без пари, както и част от месечната им храна (пюрета и прочие). Абе в Глазгоу има един квартал дето тръпки да те побият като ги видиш. Щото болшинството от тях са келешки на по 14-15 години Shocked  Neutral Face И докато станата на по 20 ги натръшкат 3-4 (ако не им се паднат и близнаци през това време). Спирам, че се отклоних Embarassed

# 11
  • Мнения: 318
Да, бе милички, аз ви вярвам напълно, и само се възхищавам как хората са го измислили и направили. А пък тук, в Канада, майчинството до преди 2 години е било 6 месеца, и сега като го направиха 1 година, се чувстват толкова горди..., ама парични помощи за деца много много не дават, само ако си социално слаб. Но Европа си е Европа, в това отношение си е ненадминато. Е, спрямо 4 седмици в щатите, дето казва Краси, не сме чак толкова зле...

# 12
  • Мнения: 3 634
Ай ай ай...  Krassi, ти от де такива неща знаеш бе?

Вярно социалните помощи са измислени за точно такива изоставени от мъжете си жени с по 2-3 или повече деца... Апартамента се заплаща от социалния център, но пък трябва да си безработен за да стане това. Също и тукашната така наречена народна каса от която се изплащат детските и еднократните помощи за майки, както и лекарствата (нещо като и здравна каса е) може да помогне на семейства с малки доходи като им заплати част от наема. Но трябва да имаш добри доказателства за доходите си (или липсата на такива). Например на нас искат да ни знаят доходите от детската градина на сина ни, за да ни изчислят колко пари на месец трябва да плащаме за престоя му там...

Сметките за ток и вода при някой случай се плащат от социалните помощи. На някой западнали им се дават купони за храна, на които пише че не може да се закупи алкохол или цигари. Ако някое дете се нуждае от специална млечна формула (не от тез изкустените млека дето ги продават във всеки магазин, ами от тези които се изписват с рецепта от аптеката) поне половината от цената се заплаща от държавата... но и за това трябва да има изказване от лекар, че детето се нуждае от това мляко.

Що се отнася до самотните майки. Има много такива, останали такива не по собствена вина... Просто мъжете им са келеши...

Тути Фрути... да те питам, колко процента данък плащате там?

# 13
  • Мнения: 318
Цитат
Тути Фрути... да те питам, колко процента данък плащате там?


Ами много ни е сложна таксовата система-веднъж плащаме данъци на федералното, ведъж на провинциалното правителство. Всяка провинция си прилага различни проценти, а ние в Квебек имаме привилегията да имаме най-високи данъци в Канада. Колкото по-висок ти е доходът, толкова повече ти растат данъците. Давам ти пример за Квебек и Онтарио, за другите провинции не можах да намеря инфо:

За годишен доход от 24,000 долара (Канадски):
Квебек: 17,5%
Онтарио: 14,9%

За годишен доход от 35,000 долара :
Квебек: 22.6%
Онтарио: 17.9%

За годишен доход от 60,000 долара :
Квебек: 29,5%
Онтарио: 23,5%

Това е общия % на облагане, т.е всичко, което се плаща и на федералното, и напровинциалното правителство като данъци.

Ама още от заплатите ни вземат здравни, пенсионни, безработни и какво ли още не, така че процента на удръжките още се качва.

А при вас в страните в които сте, как стоят тези въпроси?

Весел ден и усмивки!

# 14
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Цитат на: Тути Фрути

А при вас в страните в които сте, как стоят тези въпроси?


Общо казано се плаща следният данък на доходите в Германия, имайки предвид, че се прилага т.нар. прогресивна тарифа:
(за женени важи двойната сума)

до 7235 евро (за 2003 г.) не се плаща никакъв данък; от 2004 се вдига на до 7664 евро.
За доходи над таzи сума  zа 2003 г. тарифата zапочва от 19,9% (zа 2004 г. се сваля на 16% при доходи над 7665 евро) и стига до 48,5% zа доходи над  55.008 ?  (zа 2004 г. е 45% при доходи 52 152 евро).

Dанъчните закони се променят всяка година, така че винаги има нещо ново.  Rolling Eyes  Но по принцип немското данъчно zаконодателство е мнооого усложнено. Средствата от този данък се разпpеделят между федерацията, провинциите и общините.

# 15
  • Мнения: 3 634
При нас е индивидуална данъчна система. Всяка година всеки жител над 15 годишна възраст (до колкото си спомням) получава едно листче на което му викат данъчна карта и в което е вписан данъчния процент. Процента зависи от това колко си изработил предната година, но варира много. Например аз съобщих в данъчния офис, че за една година получавам около 17 000 евро и процента на картата ми е 18.5. От горе на всичкото са ми го изчислили така, че за две седмици ако изработя 700 евро и процента си остава такъв, но ако надмина 700 евро и процента става 35.5. Мъж ми им е казал, че работи за 20 000 на година, а процента му е 26.5.
Разбира се, всяка година ти изчисляват дали си платил повече или по- малко данък и ако си платил повече ти връщат обратно парички декември месец (точно за Коледа да можеш да си купиш нещичко  Grinning ) или ако си платил по- малко (за което не си виновен ти, а данъчните мухльовци които са ти дали този процент... но ти си плащаш все пак) и трябва да им връщаш пари.

Та тази данъчна карта се носи на работодателя всяка година. Ако пропуснеш да му я предоставиш и ти взимат 60 % от заплатата.

... ама на мене свят ми се вие ако съм за две седмици съм изработила 1200 евро, а ми се изплатят само 700...

# 16
Zdraveite mami ot 4ujbina!az se kazvam maria i ot polovin godina ziveem v kanada -provincia alberta i po-to4no v grad Calgary.sega sam bremenna s vtoroto ni dete i se 4udia kak stoiat nestata s mai4instvoto .znam 4e e edna godina  i e plateno ,no kolko trudov staj triabva da imas predi tova ?az rabotia po4ti ot na4aloto kogato doidohme no ne na full time.i kak se iz4isliava sumata za mai4instvoto-mislia 4e bese niakakav % ot zaplatata ti predi tova .viarno li e?blagodaria vi predvaritelno zastoto znam 4e ste 4udesni!
pozdravi

# 17
  • Мнения: 1 909
Цитат на: vedrra
Мами в чужбина, кажете каква е отпуската по майчинство в страните, в които живеете.
Заплаща ли ви се нещо през този период и от кого?
Изплащат ли се детски надбавки, колко и до каква възраст на детето? За всички ли важи това?

Тук майчинството е 14 седмици, през които ти плащат 80% от месечната  заплата. Детските мисля са 150фр./месец, но не съм сигурна, не съм се интересувала.
Всичко това при нас е регламентирано в трудовия договор.

# 18
  • Мнения: 384
Цитат на: Niki1
Краси, и аз живея в щатите и доколкото ми е известно НЯМА подобно нещо. Ако са ти се натрупали 4 седмици отпуска - платена или работодателят ти даде толкова неплатено е отделен  въпрос. Поразрових се в March of Dimes и там пише поготвени ли сте за бебето: физически, емоционално, финансово. Та под финансово  е разгърната обширна тема. Проверка на застраховката (какво вкл и какво не при евентуални усложнения- упойки и т.н.) , изрично се подчертава че за разлика от други страни тък няма майчинство, има съвети добре да си помислиш дали искаш да ползваш всичките си дни, полагащи се за отпуска, до първите три месеца да не казваш на шефа ти че очакваш бебе и т.н. няма и детски.
Няма разлика за конкретните щати.


Има,има, аз ги ползвах, това е точка от трудовият договор.Отделно отпуските дет имах и болничните които ми бяха останали.

# 19
  • Мнения: 676
Цитат на: Тути Фрути

Ама още от заплатите ни вземат здравни, пенсионни, безработни и какво ли още не, така че процента на удръжките още се качва.


От доста време ми прави впе4атление 4е в Квебек се плаща здравното усигуряване /а тук в Онтарио/ е безплатно. Все съм се 4удила дали е вярно Thinking .

# 20
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Ами тука неЩата стоят горе долу така: задължителният платен отпуск по май4инство е обЩо 5 мес , които се разпределят така : 2 месеца преди раждане и 3 след или 1 преди и 2 след. През тези месеци се полу4ават 80% от заплатата ( в много редки слу4аи някои от големите компании могат да реШат да ти плаЩат пълна заплата Confused )
След това се полага и така наре4еното факултативно май4инство 6 месеца ( могат да бъдат ползвани и от майката и от баЩата) докато детето навърШи 8 год. и се плаЩат 30% от заплатата. Не е задължително да се взимат наведнъж важното е да е до навърШване на 8 год. Ако и баЩата си вземе отпуск може да се стигне до 10 мес ( 6 майката и 4 баЩата).ж
Май това е  Thinking  По въпроса с детските в обЩи линии сме много зле : дават ги само на т. нар социално слаби  Thinking При раждане на второ дете ти отпускат еднократно 4ек от 1000 евро и това е. Таксите за детски ясли и градини се определят въз основа на доходите.
Данъците тук са убииствени. Imp  Това са ставките в процентите за разли4ните нива :
Имайте в предвид 4е това са новите ставки за 2005та след данъ4ната реформа на Берлускони ( демек с намаление  Twisted Evil )
23% до 26 000 евро годиШен доход
33% между 26 000 и 33 500 евро
39% от 33 500 евро нагоре
43% от 100 000 евро нагоре
Добре доШли в страната на 4удесата  Sign Exclamation  Sign Exclamation  Sign Exclamation  Imp  Imp

# 21
  • Мнения: 2 452
Цитат на: Тути Фрути
Да, бе милички, аз ви вярвам напълно, и само се възхищавам как хората са го измислили и направили. А пък тук, в Канада, майчинството до преди 2 години е било 6 месеца, и сега като го направиха 1 година, се чувстват толкова горди..., ама парични помощи за деца много много не дават, само ако си социално слаб. Но Европа си е Европа, в това отношение си е ненадминато. Е, спрямо 4 седмици в щатите, дето казва Краси, не сме чак толкова зле...


Не е вярно, че се дават парични помощи само ако си социално слаб! В Канада се дават парични помощи в зависимост от дохода и соц. статус, но в общи линии трябва да имаш доста висок доход, за да не получваш детски надбавки. Аз например родих една година след като дойдох в Канада и понеже съдят за дохода ти от данъчната декларация за предходната година, аз се водех "неомъжена" и с отн. нисък доход (но по-висок от средния за страната!), защото нямах пълна работна година при първата си данъчна декларация и 6 месеца ми изплащаха детски надбавки. Дори се обажах до данъчните служби да се убедя, че няма грешка, защото нашия семееен доход е доста висок. Има вебсайт, където можеш да изчислиш детските надбавки и дали ти се полагат такива; в общи линии семейство със  70,000$ годишен доход и 2 деца ще получава детски надбавки (макар и много символични), а това не "нисък" доход за Канада.

# 22
  • Мнения: 2 452
Цитат на: Krassy
Цитат на: Тути Фрути

Ама още от заплатите ни вземат здравни, пенсионни, безработни и какво ли още не, така че процента на удръжките още се качва.


От доста време ми прави впе4атление 4е в Квебек се плаща здравното усигуряване /а тук в Онтарио/ е безплатно. Все съм се 4удила дали е вярно Thinking .

 
И в Онтарио се плаща! От тази година. Новото "либерано" правителство въведе таксата (но не данък!) и се плаща от работещите в зависимост от броя на членовете на семейството им. Сумата не е никак малка!

# 23
  • Мнения: 384
Цитат на: Niki1
простете забравих - когато си попълвате годишната данъчна декларация -е тогава ви дават кредит за това че имате деца. И май Г-н Буш даде по $ 600 на дечицата (забравих до коя година трябваше да са родени) - ЕДНОКРАТНО!!!!


Всяка година се дават, ако имаш в предвид ЕДНОКРАТНО годишно

# 24
В САЩ работодателят по закон е длъжен да ти осигури 6 седмици отпуска за раждане. Дали сте иа използваш преди или след си е твоя работа. Дали ще е платена или не зависи от компанията, в която работиш и от т.н. short term insurance. Моята компания дава общо 12 седмици - 6 платени ако е нормално раждане, ако е с усложнения 8 и останалите до 12 неплатени.

# 25
  • Мнения: 3 880
Цитат на: vedrra
Мами в чужбина, кажете каква е отпуската по майчинство в страните, в които живеете.
Заплаща ли ви се нещо през този период и от кого?
Изплащат ли се детски надбавки, колко и до каква възраст на детето? За всички ли важи това?

В Германия има 14 седмици платен отпуск по майчинство за тези, които работят (6 седмици преди и 8 седмици след раждането), след 8-та седмица започва майчинство до навършване на 2, 2.5 или 3 години на детето (според зависи от провинцията). За тези, които не работят майчинството започва на следващият ден след раждането. Заплащането по време на майчинството зависи от доходите на семейството, т.е. ако таткото печели добре или мама след няколко месеца тръгне отново на работа и доходите прехвърлят определена граница не дават нищо...

П.С.: Забравих да кажа за детските- по 154 Евро на дете (от третото дете нагоре май даваха по-повече, но тъй като ние сме далеч от тази бройка не съм запомнила подробностите Laughing )

# 26
  • Мнения: 384
Цитат на: Niki1
точно това имам вредвид Краси - веднъж в годината цялата сума.
И за да не ме разбираш погрешно - нямам нищо против системата им. Отдавна съм си дала сметка че няма безплатни неща и че след като това е установената практика аз ще я следвам, а ако не ми харесва ще си ходя.....
P.S. ще попитам пак за по-сигурно, но все ми се струва че имаше нещо допълнително около намалението на таксите миналата година, благодарение на което заплатата ми се повиши с цели 0.70 цента....


Не неееееееееее, аз съм съгласна с тебе, просто звучеше малко неясно та да не се заблудят другите мами, нищо лично нямам.

# 27
  • Мнения: 2 381
Франческа, виж това:
Negotiate Your Maternity Leave
7. Know the law. Unlike many other countries, the United States doesn’t provide for paid maternity leave. Since 1993, the federal Family and Medical Leave Act (FMLA) requires companies with more than 50 employees to allow parents 12 weeks of job-guaranteed time off, unpaid.
Евнтуално ако ми кажеш на кой закон се позоваваш ще го прочета веднага- понеже работя за CPA..
Дължа извинение - 12 седмици НЕплатен само ако работиш компания с повече от 50 служители.....

# 28
Niki1,

никъде не казвам в постинга си, че отпускът е платен. Moята компания плаща 6 седмици.
ФМЛА гласи "up to 12 weeks".
[/quote]

# 29
Niki1,

Не виждам някъде да съм написала платен, но си права, че трябваше да напиша "up to 12 weeks"

# 30
  • Мнения: 318
Цитат на: Krassy
Цитат на: Тути Фрути

Ама още от заплатите ни вземат здравни, пенсионни, безработни и какво ли още не, така че процента на удръжките още се качва.


От доста време ми прави впе4атление 4е в Квебек се плаща здравното усигуряване /а тук в Онтарио/ е безплатно. Все съм се 4удила дали е вярно Thinking .


Не, не се плаща и в Квебек. Поне не директно. Все пак нали здравеопазването в Канада е безплатно. В Квебек съществува само план за лекарства, струва около 400$ годишно, плащаш ги на провинцията и си купуваш лекарсвата с намаление. Обаче ако имаш частна застраховка от работата, нищо не плащаш.

А иначе здравеопазването се плаща от нашите данъци, ама като ходиш на лекар , естествено, че нищо не се плаща.

# 31
  • Мнения: 318
Цитат на: Laura
Цитат на: Тути Фрути
Да, бе милички, аз ви вярвам напълно, и само се възхищавам как хората са го измислили и направили. А пък тук, в Канада, майчинството до преди 2 години е било 6 месеца, и сега като го направиха 1 година, се чувстват толкова горди..., ама парични помощи за деца много много не дават, само ако си социално слаб. Но Европа си е Европа, в това отношение си е ненадминато. Е, спрямо 4 седмици в щатите, дето казва Краси, не сме чак толкова зле...


Не е вярно, че се дават парични помощи само ако си социално слаб! В Канада се дават парични помощи в зависимост от дохода и соц. статус, но в общи линии трябва да имаш доста висок доход, за да не получваш детски надбавки. Аз например родих една година след като дойдох в Канада и понеже съдят за дохода ти от данъчната декларация за предходната година, аз се водех "неомъжена" и с отн. нисък доход (но по-висок от средния за страната!), защото нямах пълна работна година при първата си данъчна декларация и 6 месеца ми изплащаха детски надбавки. Дори се обажах до данъчните служби да се убедя, че няма грешка, защото нашия семееен доход е доста висок. Има вебсайт, където можеш да изчислиш детските надбавки и дали ти се полагат такива; в общи линии семейство със  70,000$ годишен доход и 2 деца ще получава детски надбавки (макар и много символични), а това не "нисък" доход за Канада.


Възможно е. Само, че не забравяй, че в Онтарио и Квебек мерилото за ниски и високи доходи е различно. В Квебек средната заплата е по-ниска, а повечето надбавки се плащат от провинциалното правителство тук. Но ако за тези доходи, дето ги споменаваш, се получават детски и в Квебек, сигурно съм щяла да го чуя досега. Ако говорим за символични надбавки, на моя позната са им изчислили нещо от сорта на 6$ на месец, но това не го наричам помощ, та била и символична.

# 32
  • Мнения: 2 452
Цитат на: Тути Фрути
Цитат на: Laura
Цитат на: Тути Фрути
Да, бе милички, аз ви вярвам напълно, и само се възхищавам как хората са го измислили и направили. А пък тук, в Канада, майчинството до преди 2 години е било 6 месеца, и сега като го направиха 1 година, се чувстват толкова горди..., ама парични помощи за деца много много не дават, само ако си социално слаб. Но Европа си е Европа, в това отношение си е ненадминато. Е, спрямо 4 седмици в щатите, дето казва Краси, не сме чак толкова зле...


Не е вярно, че се дават парични помощи само ако си социално слаб! В Канада се дават парични помощи в зависимост от дохода и соц. статус, но в общи линии трябва да имаш доста висок доход, за да не получваш детски надбавки. Аз например родих една година след като дойдох в Канада и понеже съдят за дохода ти от данъчната декларация за предходната година, аз се водех "неомъжена" и с отн. нисък доход (но по-висок от средния за страната!), защото нямах пълна работна година при първата си данъчна декларация и 6 месеца ми изплащаха детски надбавки. Дори се обажах до данъчните служби да се убедя, че няма грешка, защото нашия семееен доход е доста висок. Има вебсайт, където можеш да изчислиш детските надбавки и дали ти се полагат такива; в общи линии семейство със  70,000$ годишен доход и 2 деца ще получава детски надбавки (макар и много символични), а това не "нисък" доход за Канада.


Възможно е. Само, че не забравяй, че в Онтарио и Квебек мерилото за ниски и високи доходи е различно. В Квебек средната заплата е по-ниска, а повечето надбавки се плащат от провинциалното правителство тук. Но ако за тези доходи, дето ги споменаваш, се получават детски и в Квебек, сигурно съм щяла да го чуя досега. Ако говорим за символични надбавки, на моя позната са им изчислили нещо от сорта на 6$ на месец, но това не го наричам помощ, та била и символична.


Абсолютно не си права! Ето ти сайта с който можеш да си изчислиш детските.
http://www.cra-arc.gc.ca/benefits/calculator/menu-e.html

Ето и таблици с приблизителен доход:
http://www.cra-arc.gc.ca/benefits/cctb_incomes-e.html

Семейство с едно дете, получаващо общо около 100,000 едва ли би се нарекло "социално слабо" в Канада!

Направих една хипотетична ситуация с баща, получаващ 70,000 и майка получаваща 0,000, заплащащи 0,00 за детски заведения и с 2 деца, едно над 7, едно под 7 години и им излезе105$ на месец. Това за Ontario И ЗА КВЕБЕК!. Не зная дали говорим за едно и също нещо; аз визирам т.нар. "child and family benefits", които аз лично не получавам, но винаги съм смятала, че съм по-скоро изключение, отколкото правило.

По въпроса за отделната здравна такса,  (в Онтарио се казва health tax premium); това е сума, която се удържа от заплатата извън всички останали данъци и такси, изплащани от работещия. Въведоха я през тази година и я има още в Британска Колумбия и Албърта. В Квебек действително я няма. Тя няма нищо общо с частните застраховки; изплаща се от всеки работещ и зависи от дохода му. Все още има много дискусии (няма да занимавам форума с глупости), но както всичко в Канада и този закон е придружен от ред безсмислици.

# 33
  • Мнения: 676
Цитат на: Тути Фрути
Цитат на: Krassy
Цитат на: Тути Фрути

Ама още от заплатите ни вземат здравни, пенсионни, безработни и какво ли още не, така че процента на удръжките още се качва.


От доста време ми прави впе4атление 4е в Квебек се плаща здравното усигуряване /а тук в Онтарио/ е безплатно. Все съм се 4удила дали е вярно Thinking .


Не, не се плаща и в Квебек. Поне не директно. Все пак нали здравеопазването в Канада е безплатно. В Квебек съществува само план за лекарства, струва около 400$ годишно, плащаш ги на провинцията и си купуваш лекарсвата с намаление. Обаче ако имаш частна застраховка от работата, нищо не плащаш.

А иначе здравеопазването се плаща от нашите данъци, ама като ходиш на лекар , естествено, че нищо не се плаща.


Аха...зна4и това било сума за лекарства, а не здравно осигуряване. Ина4е и при нас си ги има работните застраховки с които се покриват лекарствата и доста други неща.....Абе една позната имам и тя имала роднини в Квебек, беше споменала нещо, но явно не е доразбрала.

# 34
  • Мнения: 318
Цитат
Абсолютно не си права! Ето ти сайта с който можеш да си изчислиш детските.
http://www.cra-arc.gc.ca/benefits/calculator/menu-e.html

Ето и таблици с приблизителен доход:
http://www.cra-arc.gc.ca/benefits/cctb_incomes-e.html

Семейство с едно дете, получаващо общо около 100,000 едва ли би се нарекло "социално слабо" в Канада!

Направих една хипотетична ситуация с баща, получаващ 70,000 и майка получаваща 0,000, заплащащи 0,00 за детски заведения и с 2 деца, едно над 7, едно под 7 години и им излезе105$ на месец. Това за Ontario И ЗА КВЕБЕК!. Не зная дали говорим за едно и също нещо; аз визирам т.нар. "child and family benefits", които аз лично не получавам, но винаги съм смятала, че съм по-скоро изключение, отколкото правило.

По въпроса за отделната здравна такса, (в Онтарио се казва health tax premium); това е сума, която се удържа от заплатата извън всички останали данъци и такси, изплащани от работещия. Въведоха я през тази година и я има още в Британска Колумбия и Албърта. В Квебек действително я няма. Тя няма нищо общо с частните застраховки; изплаща се от всеки работещ и зависи от дохода му. Все още има много дискусии (няма да занимавам форума с глупости), но както всичко в Канада и този закон е придружен от ред безсмислици.


Лора, ти ми говориш за tax  benefit, ама това не са ''детски'', а таксови кредити, т.е един вид ти се връщат от данъците, понеже си имал разходи по отглеждането на детето през годината. Аз ти говоря за допълнителни надбавки за децата, Квебек ги дават на семейства с доста-по ниски доходи. точните цифри ги нямам, но досега за никои от тях не сме се класирали. И изобщо не става дума за доходи от 100.000$ за да получаваш детски помощи. Ама tax credits не е чак толкова трудно да се получи, ако ти е добър счетоводителя.

# 35
  • Мнения: 3 394
Както вече са писали платеният отпуск по майчинство /в Англия/ е 26 седмици, от които 6 се заплаща 90% от брутното възнаграждение и 20 по £102.40. Но и върху тези пари се плащат данъци Imp Детските се полагат ако си с британски паспорт или си женен за такъв ,който има, иначе духаш супате ,независимо ,че бебока е роден тук Confused Общо взето-ДОБРЕ ДОШЛИ В ОБЕДИНЕНОТО КРАЛСТВО

# 36
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Като сме започнали да говорим за maternity leave, бих искала да задам въпросче на мамите от UK.
Хубаво ще си получавам аз някакви парички за това че съм по майчинство в началото, но ако след една година реша, че не искам да се връщам на работа, какво мога да направя по въпроса и дали не трябва да връщам парите получени за майчинство на фирмата?
Аз още не съм сигурна какво искам, пък и не знам как ще потръгне с бебето и ми е много трудно да кажа от сега дали искам да се връщам или не на работа  Thinking Не ми е останало толкова много време до подаването на документите. Не мисля, че и в момента на подаване ще имам някакво определено решение.
Вие как сте решили за себе си лично? Връщате ли се на работа или не?

# 37
  • Мнения: 2 452
Цитат на: Тути Фрути
 
Лора, ти ми говориш за tax  benefit, ама това не са ''детски'', а таксови кредити, т.е един вид ти се връщат от данъците, понеже си имал разходи по отглеждането на детето през годината. Аз ти говоря за допълнителни надбавки за децата, Квебек ги дават на семейства с доста-по ниски доходи. точните цифри ги нямам, но досега за никои от тях не сме се класирали. И изобщо не става дума за доходи от 100.000$ за да получаваш детски помощи. Ама tax credits не е чак толкова трудно да се получи, ако ти е добър счетоводителя.


Tuti fruti,

Tax benefits СА детски. Я попитай мамите от Англия как им се вика на детските там? Просто в Канада начина на предоставянето им на семействата става посредством данъчната система.  Има го написано черно на бяло:

Canada Child Tax Benefit (CCTB)
The Canada Child Tax Benefit is a tax-free monthly payment made to eligible families to help them with the cost of raising children under age 18. The CCTB may include the National Child Benefit Supplement (NCBS), a monthly benefit for low-income families with children, and the Child Disability Benefit (CDB), a monthly benefit providing financial assistance for qualified families caring for children with severe and prolonged mental or physical impairments.

Какво по-ясно от това? a tax-free monthly payment
Нека да прекратим безсмисления спор; детските (ССТВ) се изплащат ежемесечно, докато това, за което ти говориш (връщане на пари от данъците за разходи, направени за детето) се дава еднократно (ако ти се полага) и е включено в tax return формите. Другото, което споменаваш (помощи за семейства с нисък доход) се нарича National Child Benefit Supplement (виж по-горния цитат).

# 38
  • Мнения: 1 793
Цитат на: meri_ark
Като сме започнали да говорим за maternity leave, бих искала да задам въпросче на мамите от UK.
Хубаво ще си получавам аз някакви парички за това че съм по майчинство в началото, но ако след една година реша, че не искам да се връщам на работа, какво мога да направя по въпроса и дали не трябва да връщам парите получени за майчинство на фирмата?
Аз още не съм сигурна какво искам, пък и не знам как ще потръгне с бебето и ми е много трудно да кажа от сега дали искам да се връщам или не на работа  Thinking Не ми е останало толкова много време до подаването на документите. Не мисля, че и в момента на подаване ще имам някакво определено решение.
Вие как сте решили за себе си лично? Връщате ли се на работа или не?


Мери, не трябва да връщаш парите после, не се притеснявай. ако решиш, че не искаш после да се връщаш на същото място казваш на работодателя и той ти дава да попълниш един формуляр и това е. поне при мен така беше. при въпроса защо се попълва този формуляр счетоводителката каза, че е за да се знае, че това място е вече свободно и може да се вземе друг човек. в противен случай аз все още се водя като работник там и когато решат да наемат друг /понеже дефакто мен ме няма на работа/ шефовете няма да са много съгласни. тъй като един вид бройката е пълна, а те искат нови хора. дано съм го обяснила разбираемо Embarassed а пък ти все пак по-рано реши дали искаш да се връщаш на тази работа, а не след година. все пак да знаят хората. по-рано имам предвид не сега, по-нататък. мен ме питаха дали ще се връщам след като вече бях приключила да получавам майчинските. бяха ми изплатили каквото трябваше и след някой и друг месец ми дадоха този формуляр, когато им казах, че не искам да започвам работа. та така.........

# 39
  • Мнения: 177
Анна,зависи какво са ти плащали като майчинство.аз например ще получавам occupational matrnity pay+statutory mat.pay.затова моят работодател изискава да се върна на работа за 3 месеца след майчинството,независимо part или full time и тогава не трябва да връщам нищо.ако обаче реша да не се връщам на работа ще трябва да върна OMP-то.аз ще се върна на работа,но не съм решила за сега след колко месеца,но работодателя това не го интересува особено.в смисъл него го интересува дотолкова че ще трябва да ми пази мястото до една година след излизане по майчинство,а аз ще трябва да му дам 1 месец предизвестие кога точно  ще се върна на работа.иначе както всички тук сигурно знаят платени са само първите 6 месеца :о((

# 40
  • Мнения: 318
Цитат
Нека да прекратим безсмисления спор

Да, най-добре ще да е, Лора . И без това не говорим за едно и също нещо, но и аз нямам време за безмислени спорове.

# 41
Цитат на: Adriana
..Детските се полагат ако си с британски паспорт или си женен за такъв ,който има, иначе духаш супате ,независимо ,че бебока е роден тук Confused
И ако си с Indefinite Leave to Remain in the UK също получаваш Simple Smile

# 42
  • Мнения: 1 502
Хайде и аз да добавя за Исландия. Тук майчинството е 3 месеца за майката, 3 за бащата и още 3, които могат да си разделят помежду си, но обикновено, майката взема 6месеца. Може да се разбият максимум до 12месеца. Заплаща се от застрахователна компания, и е 80% от основната заплата, за да получиш майчинство трябва да си раборил през последните 6 месеца, няма значение колко процента, от 25%-100%, важното е да си работил. На една моя позната не й достигнаха 3 дена и не й платиха майчинство. Ако в седмия месец, майката има здравословни проблеми й се полагат допълнително 2 месеца майчинство/болничен от профъюза, докато й започне нормалното майчинство. Малко объркано,ама и аз понякога не ги разбирам.
При раждането на детето, бащата получава от профсъюза едникратна помощ от 300 евро.
Детските се получават от всеки работещ, няма значение исландец или чужденец на всеки 3 месеца, и са около 90 евро на месец, което е нищо. Изчисляват се според доходите на родителите. Изплащат се, не съм много сигурна май до навършването на 16г.

38.58% - е данъка, един и същ за всички,
1% - се плаща на профсъюза,
4% - за пенсионното осигуряване,
2% - за здравно осигуряване, плаща го работодателя
310 евро, всеки месец държавата ти връща към заплатата, нещо като данъчно облекчение. Дори ако си в отпуск, тези пари ти се полагат, когато отново се върнеш на работа.

# 43
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Цитат на: Mama Vessi

38.58% - е данъка, един и същ за всички,
1% - се плаща на профсъюза,

Интересно, една и съща данъчна ставка?!

Какъв е тоzи профсъюz?

# 44
  • Мнения: 1 502
Цитат на: rosa
Цитат на: Mama Vessi

38.58% - е данъка, един и същ за всички,
1% - се плаща на профсъюза,

Интересно, една и съща данъчна ставка?!

Какъв е тоzи профсъюz?


Да за всички е една и съща. Работническия профсъюз.

# 45
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Цитат на: Mama Vessi
Работническия профсъюз.

А zадължително ли е членството в него? (Съжалявам, че така те раzпитвам, но ми е интеесно да научавам нови неща Embarassed )

# 46
Zdraveite i ot edna o6e nerodila bade6a mama v UK.Az neznam mnogo,daje po4ti ni6o i zatova iz4etoh va6ite otgovori vav foryma i dokolkoto razbiram ot va6ite otgovori az nyama da poly4avam ni6o.Bremenna sam v 6estiya mesez i tova koeto az znam ot moyat advokat e 4e:Pri rajdaneto 6e polu4a ot bolnizata taka nare4enata ednokratna pomo6,koyato e 500£,a mai4inskite sa po okolo 16£ per week,koito ne si zaslujava da gi tarsi6 daje.Az nemoga da polu4ava mai4instvoto za koeto vie govorite tai kato rabotata mi svar6i na vtoriya mesez ot bremennosta mi i sega nyamam rabotodatel Confused Mai e yasno 4e nemoga ni6o da o4akvam,no ako vse pak nyakoya mama v UK ima nyakakva po razli4na informaziya bih se radvala da ya spodeli.JELAYA NA VSI4KI MAMI I TATKOVZI PO TZELIYA SVYAT VESELI KOLEDNI I NOVOGODI6NI PRAZNIZI I DA OTGLEJDAT SVOITE MALKI SAKROVI6A S MNOGO LUBOV!!! Close-mas: [/b][/i]

# 47
  • Мнения: 1 502
Цитат на: rosa
Цитат на: Mama Vessi
Работническия профсъюз.

А zадължително ли е членството в него? (Съжалявам, че така те раzпитвам, но ми е интеесно да научавам нови неща Embarassed )


Да, задължително, дори за да ти разпишат работническото разрешение, трябва да се даде съгласието на профсъюза, без него не можеш да започнеш работа.
Тук профсъючите дърпат конците. До преди две седмици, началните учители бяха в стачка. 5 седмици не работеха, а стачкуваха, беше голям ужас. Искаха заплати като на учителите от средното училище. И за всички тези седмици профсъюза на учителите им плащаше заплати. В крайна сметка изпълниха изискванията им. Сега се договарят пък учителите от детските градини, те пък искат заплати като на началните учители, абе какво да ти разправям. Само се моля да не излязат в стачка от януари, което се чува, че ще трябва или да си седя в къщи без да ми плащат, защото няма кой да ми гледа детето, или другия вариянт е да се моля за 100% болничен.

# 48
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Galya ти на какъв адвокат си ходила? Аз съм чувала че можеш да получиш квалифициран съвет от слугители в Job centre plus. Там могат да ти кажат и на какви бенефити имаш право, да ти дадът съответните формуляри и тем подобни и май е безплатна цялата история.
А за тази еднократна финансова инжекция от £500 като се роди бебето и аз съм чувала, но има ли някакви изисквания за нея. Свързана ли е с дохода на семейството или не?

# 49
Цитат на: miravmbd
...Аз за първи път чувам за такава.
Никои не е споменавал за такова чудо.Дали не се дава само на социялно слаби?
Не си само ти . И аз сефте чувам такова нещо. Ама дори и да го имаше нас едва ли щеше да ни огрее без постоянната виза Simple Smile
Но все пак си мисля, че може би става дума за "социално слаби" и "самотни майки"

# 50
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Цитат на: miravmbd
Аз се поразрових из нета и това което окрих е Sure Start Maternity Grant -up to 500 pоunds.За него могат да кандидатстват само социялно слаби,които получават помощи,т.нар бенефитс.

Не мисля ,че този грант е еквивалент на еднократната помощ в Б-я.

Мисля, че си права. Аз само от българи съм чувала за тази помощ, но както четох, семейството май трябва да е с доход под £10 000 годишно Shocked  Thinking
Да се похваля получих първия подарък за бебето  Embarassed Аз не искам нищо все още да купувам, нито пък да ми се подарява, защото е рано. По този повод ми връчиха една карта от магазин заредена с определена сума. Как, за какво и кога ще бъде изхарчена сумата аз решавам, но за бебока Simple Smile Много мило ми стана, като ми я дадоха.

Общи условия

Активация на акаунт