Кърмене и апетит за сладко

  • 10 380
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 109
Здравейте, моето бебе Калоян е на почти 5 месеца и се храни само с кърма на поискване. Роден е 2800 гр и на консултацията на 4 месеца беше 7060гр. Притеснява ме това, че от самото начало на кърменето ми се яде много сладко, имам стръвнишки глад за сладко, неустоим, и го засищам с по-големи количества сладки неща. Избягвам шоколад, почти не ям дори, но хапвам доста баклава, бисквитки, и други подобни. Опитвам се да се вслушвам в нуждите на тялото си, като най-верен път, който да следвам, но се притеснявам дали тази захар не вреди на бебето. Какво ще ме посъветвате.

# 1
  • Мнения: 3 595
Привет nuzaria,
Чудесно е, че се вслушваш в нуждите на организма си и това често е прекрасна посока. Напълно възможно е, когато необходимостта от енергия на тялото е намаляла, той да подсказва да се вземат мерки.  Hug

Много изследвания сочат, че колкото повече захар се консумира, толкова повече захар ни се хапва. Знаеш, тя се съдържа в много храни, включително и изредените от теб. Захарта е от т.нар. бързи въглехидрати, които за разлика от бавните въглехидрати изгарят твърде бързо в организма и не успяват да се усвоят пълноценно. При прием на твърде много бързи въглехидрати се увеличава нивото на глюкозата в кръвта, което пък усилва синтеза на мазнини и холестерол, както и се получава свръхнатоварване и изтощаване на клетките, произвеждащи инсулин. Ако гореописаните неща се повтарят прекалено често се повишава риска от атеросклероза и диабет.

Въглехидратите са тези, които дават енергия на организма ни, но за предпочитане е да се употребяват повече бавни въглехидрати като картофите, ориза, пълнозърнестите продукти (които съдържат в себе си и фибри) и т.н., които се раграждат бавно, а получената при храносмилането глюкоза се разпределя равномерно и за по-продължително време. Също така вариант е да се приемат повечко естествени сладости като плодовата захар, чрез консумация по възможност на пресни плодове, мед и др. Би могла да наблегнеш на бавните въглехидрати за основните хранения, а между храненията да се приеме плод да речем.

Ако желанието за сладко е непреодолимо и след употребата на бавни въглехидрати или плодове/мед, като допълнение можеш също да опиташ плавно намаляване на сладките храни. Това ще даде време на организма да привикне към новите условия, в които е поставен, а и така чисто психологически ще се избегне момента как така без сладко, че кой може без шоколад.  Laughing

ПП: Тази статия може да ти е интересна   bouquet

Последна редакция: чт, 21 яну 2010, 21:37 от Ivy

# 2
  • Мнения: 109
Благодаря Иви, аз разбира се опитвам всичко това, все пак не става дума само за мен, а и за бебо, но на моменти осъзнавам как съм изяла цяла тарелка със сладки без да се усетя... Все пак доколко е опасно това за бебо, тази захар преминава ли в кърмата?

# 3
  • Мнения: 3 595
Макар самите въглехидрати да не съдържат мазнини, излишъкът от тях в крайна сметка се превръща в излишък от мастна тъкан. И сладкишите, и тестените изделия, и плодовете, и зеленчуците са въглехидрати. Всяко богато на въглехидрати ядене покачва рязко нивото на глюкозата в кръвта. За да се приспособи към това рязко покачване, панкреасът отделя хормона инсулин, който на свой ред понижава нивото на глюкозата в кръвния поток. Задачата на инсулина е да превръща излишните въглехидратни калории в мазнини. Излишните въглехидрати в храната не само ни карат да напълнеем, ами и да си останем пълни.

За направата на сладкарските и тестени изделия напоследък масово се използват хидрогенизирани мазнини, които оказват негативно влияние както на майката така и на кърмата й, а от там и на бебето. Ако имаш желание да прочетеш повече за това, може да погледнеш  ето тук. Относно кърменето конкретно, биха могли да доведат и до запушвания на млечните каналчета   bouquet

# 4
  • Мнения: 109
Благодаря Иви, ще почета малко повече, няма да е излишно Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт