Диета "Южен бряг"

  • 39 262
  • 137
  •   1
Отговори
  • Мнения: 601
Това, което прави диетата South Beach различна, е, че тя не обещава светкавично отслабване с цената на мъчителен глад, а ви предлага нов начин на хранене, който разчита на точните пропорции на мазнини и въглехидрати. Този нов начин на хранене ви позволява да ядете нормално, изключвайки единствено лошите мазнини и въглехидрати. Така ще станете по-здрави и ще се радвате на загубата на от 4 до 7 излишни килограма само през първите две седмици. Повечето хора вече са уморени от изпробването на нови и нови диети и причината е една - те просто не действат!

Диетата е създадена от д-р Артур Агатстоун, известен американски кардиолог, за да подобри сърдечно-съдовата система на неговите пациенти. След като диетата става известна в Маями, д-р Агатстоун издава книгата The South Beach Diet, която става бестселър в цяла Америка и превръща диетата в абсолютен хит.

Диетата е лесна за спазване в реалния живот. Състои се от три фази, като първите две са за определен период от време, а третата е за цял живот. Не е нужно да броите калории, нито да мерите порциите си. На практика ядете нормално по три пъти на ден, плюс две закуски между основните хапвания. А най-хубавото от всичко е, че виждате резултата почти веднага.

Фаза 1
"Две седмици въздържание"

Първата фаза на диетата South Beach продължава две седмици. През това време можете да ядете - пилешко и телешко месо, пуешко, риба и ракообразни, повечето зеленчуци, яйца, сирене, ядки и градински салати с олио за заливка. Задължително е да разпределите храната си на три основни хранения и две закуски - между закуската и обяда и следобедна - между обяда и вечерята. Задължително е да пиете вода, разбира се, плюс кафе или чай, ако желаете.

Не трябва да ядете - никакъв хляб, ориз, картофи, макарони и спагети, нито сухари. Никакви плодове. И преди да се паникьосате, не забравяйте, че ще върнете в менюто си част от тези храни само след две седмици. Но за първата фаза те са абсолютно забранени. Както и всякакви сладкиши, кексове, сладки, сладолед или въобще каквато и да е захар. Никакъв алкохол. През втората фаза ще можете свободно да пиете вино, тъй като от него има много ползи.

Разрешени храни през Фаза 1
(можете да избирате от тези храни с посочените ограничения)

Протеини (белтъци)
(телешко, сирене обезмаслено или нискомаслено, яйца, агнешко без мазнините)

Месни храни (на основата на соя)
(бекон - максимум 2 парченца на ден, пилешки наденички, кебапчета - 2-3 на ден, наденички или салам - един на ден, фъстъчено масло - можете да избирате между него и ядките)
Свинско месо (без мазнините)
Домашни птици (без кожата и крилцата)
Риба (всички видове ракообразни и немазна риба)

Зеленчуци можете да използвате пресни, замразени или от консерва, но само ако са без добавена захар - артишок, аспержи, фасул, броколи, зеле, целина, краставици, патладжани, марули (всички видове), домати, гъби, лук (половин глава на ден), чушки, репички, ряпа, спанак, бамя

Мазнини в ограничени количества
Слънчогледово олио (препоръчва се за всекидневна употреба), царевично олио, соево олио
Шафран
Ядки - ограничавайте до един път дневно, за препоръчване е да са сухи и изпечени (бадеми - 15 бр., кашу - 15 бр., орехи - 15 бр., фъстъци - 20 бр., ако са от малките, шам-фастък - 30 бр., фъстъчено масло - 2 лъжички)
Други мазнини - авокадо - 1/3 от плода, маргарин, майонеза -обикновена или нискомаслена, маслини

Всякакви подправки и бульони

Захари максимум 75 калории дневно подсладител, шоколадова или какаова пудра - без захар, желатин - без захар, дъвки без захар

Млечни продукти нискомаслени млека или соево мляко, нискомаслени плодови млека


Забранени храни
Мазни меса, кожата от птиците
Мазните сирена например “Бри”
Зеленчуци (цвекло, картофи, царевица, моркови)
Плодове - всички видове
Всички храни с нишесте и скорбяла - хляб, ориз, спагети и макарони, сухари)
Млечните храни с високо маслено съдържание
Всички видове сосове и заливки


Фаза 2
"Връщане на въглехидратите"

През втората фаза настъпват още по-големи промени в тялото ви. Въпреки че вие не можете да го видите, вече започвате да променяте вътрешната химия на тялото си. През тези първи две седмици сте изменили начина, по който тялото ви реагира на храните, които ви карат да напълнявате. Защото отслабването не се получава тогава, когато се опитвате да ядете по малко от всичко, а тогава, когато ядете по-малко от онези храни, които задържат в тялото ви излишни мазнини. В резултат на тези промени вие ще продължите да сваляте килограми дори след края на този 14-дневен период.

Какво можете да ядете - можете да започнете да връщате част от забранените през първата фаза храни. Ако например обичате хляб, върнете го. Ако ви липсват макароните - върнете и тях. Или ориза, или пък картофите. Със сигурност трябва да върнете плодовете. Шоколад? Ако така ще се почувствате по-добре, защо не.

Трябва да изберете едно нещо и да си разрешавате само него, но не и всички забранени храни наведнъж. Така ще се научите да им се наслаждавате по малко по-различен начин.
Втората фаза продължава докато не постигнете желаните си килограми. Колко дълго ще е това е строго индивидуално и зависи единствено от това колко излишни килограма имате. Очаква се да сваляте приблизително между 0.5 и 1 кг на седмица.

Разрешени храни през Фаза 2
(Храни, които можете да върнете в менюто)

Плодове - ябълки, кайсии, праскови, киви, манго, грозде, грейпфрут, портокали, ягоди, круши, сливи, череши
Нишестени храни (консумирайте умерено)
пуканки, кафяв ориз, пълнозърнест хляб, зелен грах, макарони и спагети - пшенични
Червено вино
Шоколад - черен или с подсладител

Храни, които трябва да избягвате
Хляб, бял ориз, корн флейкс, бисквити и кексове
Зеленчуци (моркови, картофи, царевица)
Плодове (банани, пъпеш, ананас)
Мед, сладолед, сладка и конфитюри


Фаза 3
"До края на живота"

Последната фаза трае до края на живота ви и когато стигнете до този момент, ще видите, че планът е по-скоро начин за здравословен живот отколкото диета.

Последни промени, след като достигнете желаното си тегло и разберете как тялото ви реагира на различните храни, ще откриете третата промяна. Вие вече сте променили химията на вашето тяло, а в дългосрочен план сте подобрили сърдечно-съдовата си система.




Хайде момичета има ли желаещи?
Вчера я започнах.
Ще се радвам ако имам и компания  Hug

# 1
  • Мнения: 5
Innocent добро утро и от мен и аз се присъединявам към теб ако ще и двечките да сме !Но ми остава още  една седмица  да ми дойде и каквото и да правя резултатите ще  бъдат мъчителни най  добре след  цикъла ми освен да започна  пък каквото ще да става.Аз толкова не съм да смъквам на седмица по 1 гк както другите и по сле йо -йо при мен искам мазнините да се топяттова е най важно,защото при ония диети мускула ти отлабва и си мислим за  седзмица 1 кг оха добре е! Не е  !Мускула слабее за сметка на мазнините.Снощи получих  Метро и са пуснали ел.везна за измерване  нателесни мазнини струва 35.99 как я искам ама в момента сме на дохода на моя а пък ми предстои  да замина в Англия на бригада и трябва да ги оправя тия кг.Мисля от понеделник да започна,защото съм канена на помен в събота .И  така ще си пишем  ще искам мнение до понеделник ще се настройваме и по вече  воля! Абе един вид ще се настройвам!

# 2
  • Мнения: 601
Добре настройвай се до понеделник  Laughing Аз от своя страна ще дамо отчет за изминалата седмица. Днес за обяд ще ям салата а за вечеря пъстърва на фурна и салата пак.

# 3
  • Мнения: X
хммм ...  newsm78

4е това си е 4ист Аткинс
разлика с него няма особена

успех ви желая

# 4
  • Мнения: 601
Не съм съгласна с теб. Прочети и двете диети и открйй разликите  Simple Smile. Тук мазнините са ограничени, а зеленчуците позволени. При Аткинс се приема повече протеини и мазнини. А във втората фаза са позволени и плодове по-малко което при Аткинс е забранено. И още много други разлики.
 И аз ти желая успех с твоята диета  Peace

# 5
  • Мнения: 5
Този фасул не мога да разбера боб или зелен боб.Зеления боб го  включват в диетите слушала съм Марта Вачкова  с една  се разправяха за него ,че е много полезен,аз го обожавам но естествен но в умерени количества.За това се чудя ,а имам приготвен в буркани  Rolling Eyes

# 6
  • Мнения: 601
Мииии, зелен боб го разбирам, другия е много въглехидратен и не се препоръчва при диетите.

Последна редакция: вт, 26 яну 2010, 13:51 от ЗлаВещица

# 7
  • Мнения: 5
Innocent как си ?Какво ти е днес менюто има ли напредък?Е то за 2 дни не знам но да се чувстваш по добре!Резултатите ще дойдат рано или късно!Който се старае постига нещо!

# 8
  • Мнения: 50
Хайде и аз съм с вас!Преди години я правих и за 1 месец свалих 10кг.Сега нещо волята ми куца , но от утре ще се опитам да започна и аз.Знам , че действа просто ми трябва малко стимул , а той зависи само от мен.
Нека си даваме взаимно кураж! newsm10

# 9
  • Мнения: 601
Добре дошла.  Hug
Много си отслабнала за 1 месец . Хайде пак с нас.
През този месец само на първата фаза ли беше? Или премина и на втората. Аз си спомням, че я гледах за пръв път в предаването на Гала преди години. И тя каза че за 20 дни е свалила 5 кг. Което за един слаб човек си е много добър резултат. Ще се радвам да отслабна по 3-4 кг на месец. Това са мен ще е супер резултат. имам още към 12 кг. за сваляне. Първите 10 свалих с точковата диета. Малко нагоре малко надолу и така имам твърди -10. Но ми се иска поне още 12 да отслабна за да стана 60-58 кг. Толкова колкото бях когато забременях  Flutter

# 10
  • Мнения: 5
Казвайте какво ядете и да си направим  менюта.Например от твоето от другата която каже  рецепта и така да бъдем в крак!Ох бях на погребение и сега съм само на едно кафе сутринта с подладител 2 ч.л овесени трици със 3 с.л извара и сега на обяд едно пилешко  кебапче,защото умрях от глад и не съм пила вода ,което е много лошо за вечеря не знам казвайте ще ви следя,че съм много разстроена! До довечера милички !

# 11
  • Мнения: 601
Пенева хубавото е че всичко можеш да ядеш от позволените храни.За вечеря на зелева салата и кюфрета печени на фурна . Каймата ми стана много рядка и сложих дна супена лъжица овесени трици. Нали нямат много въглехидрати. Утре мисля да направя посно зеле с домати и отгоре го ръся с малко извара та да стане по- блажно Laughing и да ми държи сито  Joy

# 12
  • Мнения: 97
Момичета, доста ме заинтригува тази диета Simple Smile
Като начало бих искала да попитам - овесените трици разрешени ли са? Аз лично мисля, че не би трябвало да бъдат разрешени, но виждам че и двете ги ползвате... newsm78  На мен това ми е дежурната закуска сутрин - обезмаслено мляко с овесени трици. Всъщност споделете какво закусвате вие, т.к. нямам идея през тази първа фаза какво може да се яде за закуска ooooh!

# 13
  • Мнения: 5
С две ч.л овесеви трици или ядки те са много полезни.Аз докато бях на Дюкян ги препоръчваха и от там свикнах.А какво ще кажете за това ленено семе или масло което го пият ?В него съдържало омега 3.Някъде го четох из нета.Аз уж от понеделник ще  започна тая диета от сега гледам ,че постепенно преминавам към нея.Довечера ще си направим с моя мъж гювече в микровълновата като слагам печени чушки от буркан малко сръбска наденица,сирене и яйце.Но!!!Сиренето ми обезмасленото свърши и ще сложа обикновенно изкиснато.Аз живея в по малък град в Североизточна Б-я и по някога в градчето ни няма.А вчера си правих за  обяд зелен боб от консерва поръсен с извара малко зехтин и малко чесън и в микровълновата за малко и става чудо!Моя го хареса много за мезе за ракийката!

# 14
  • Мнения: 601
vessit Да ти кажа не е много препоръчително за първата фаза. Ако можеш се въздържай от тях през първите 2 седмици. След това пише че може да се приемат кафяв ориз. Предполагам че за овесените трици също, но в умерени количества.
Дне малко згафих с тях, но не е болка за умиране. Готвих супа топчета и остана малко кайма, чукнах едно яйце и като стана едно рядко такова. Не може нито да го събереш с шепите нито да го опечеш. Затова реших да сложа 1.с.л. овесени трици, иначе трябваше да хвърля каймата и да няма какво да вечерям  Laughing
Peneva 11 съгласна съм с теб за ползата от овесенита трици, но трябва да се въздържаме от тях 2 седмици. Както писах по-горе. Иначе след 2 семици ще можем да закусваме с тях и да си позволяваме и плодове. Обожавам да закусвам с ябълки, който скоро не съм си позволявала заради точковата диета. Харесва ми тази диета защото е някак си полезна за организма. Какво по-хубаво от това на закуска да изядеш 1 ябълка, на обяд- една голяма салата с нещо към нея. И за вечеря пак да изядеш салата с нещо.
Точковата е супер, но ми писна да ям крамвирши, меса и др. вместо да си набавя необходимите витамини и минерали със плодовете и зеленчуците. Вече четвърти ден съм на тази диета и се чувствам супер. Жизнена и бодра.

Общи условия

Активация на акаунт