Дете на 11год пали огън у тях и по улиците...

  • 1 189
  • 8
  •   1
Отговори
  • Germany
  • Мнения: 7 937
Здравейте,
Имам нужда от вашите съвети. Синът на моя много добра приятелка, който е на 11, от няколко месеца е започнал да пали разни хартии у тях и по улиците. Първият път у тях беше запалил и балатума, а днес е палил в стаята си на мокета. Според негови съученички, с които е говорила майка му, с негов приятел от класа редовно палят по улиците. Видели са ги и на покрива на съседния блок да палят. Като го питат защо го прави казва "не знам"  Confused Приятелката ми вече е сериозно притеснена. Той не е дете с което да не се говори и родителите му се опитват да подържат приятелски отношение и с двете си деца / има сестра с година по малка/, но напоследък ги лъже непрекъснато, занижи си успеха и положението хич не е добро. Мен лично ме притесни и това, че в рамките на 3 месеца детето "загуби" и своя и на сестра си телефони. Телефоните са били в доста лошо състояние, та се чудим дали въобще могат да се продадат, но аз не изключвам и този вариант. Ясно е, че ще се консултират с психолог, но в момента всяко мнение ще е полезно. Не ни хрумва израз на какво може да е това палене и как да накараме детето да сподели какво става. Майката на другото момче била дигнала ръце от него и казала, че го е оставила да си прави каквото иска  Confused, а самото дете е супер самонадеяно и разговори с него е безсмислено да се водят.

# 1
  • на североизток от Рая
  • Мнения: 6 251
 Детето може би подражава на приятеля си.Това е възрастта,в която почват да се правят на мъже,стават своенравни,отговарят грубо на родителите си и на учителите.Доколкото разбирам е от добро семейство,но ето как добрият пример на родителите в случая не важи.Най-добре е да се прекъснат контактите на детето с този "приятел".Те децата са любопитни и не се знае утре какво ще решат да направят за да задоволят любопитството си.Жалко е,когато се провалят добри деца...И то още на такава възраст.

# 2
  • Мнения: 25 600
Тези въпроси се задават на специалисти, не по форумите.
Причината може да е всякаква, не сме ние хората, които да я определят.
Проблемът не е за подценяване, защото може да се окаже както детинщина, така и сериозно психическо отклонение.
Децата ще се провалят, ако родителите им го позволят.

# 3
  • Мнения: 212
Едно време,като бях и аз на тази възраст по същия начин си палех разни хартийки и ги мятах през балкона. И на въпроса "защо?" отговора ми беше също "не знам". Един ден просто ми омръзна и спрях.
Но Как` Сийка е права,както може да е детинщина,така може и да е психологически проблем,за това най-добре да се обърнат родителите към психолог.

# 4
  • Germany
  • Мнения: 7 937
Благодаря за отговорите!
Родителите вече са уговорили среща с психолог, просто са доста притеснени и искаха да чуят още мнения.

# 5
  • Мнения: 7 263
Проблемът не е за подценяване, защото може да се окаже както детинщина, така и сериозно психическо отклонение.
Децата ще се провалят, ако родителите им го позволят.

 Peace
Напълно споделям, родителите да не губят време, а веднага да се насочат към добър психолог! Ако нямат такива контакти - пиши ми на ЛС - мога да помогна с координати.

Всъщност виждам, че са взели мерки по тази линия.
Това, което мога да предложа е да седнат в къщи всички заедно и да дадат на детето да запали нещо под техен контрол - и на определено от тях безопасно място.
Не го разбирам това с огъня, но преди 2 години имах подобна случка с големия ми син. Само ни чакаше да излезем от вкъщи и започваше да пали свещички, хартийки и т.н.
Накрая просто спря.....
И аз бях силно притеснена тогава и съпруга ми се сети, че когато бил на горе долу тази възраст и той имал подобни интереси и веднъж баба му му позволила да пали вестници в банята, та после вече не му било интересно.
Дано и при твоята приятелка се окаже такъв проблема.

# 6
  • Мнения: 227
Опитайте да разделите двете деца-подпалвачи, т.е. да не си прекарват времето заедно и да не са приятели вече.
Разбира се най-лесно е да им се забрани да са заедно, но това крие рискове, като например остра реакция от страна на детето. Но би могло с някаква хитрост да ги скарате, примерно "приятеля ти каза, че ти даваш идеите или ти си направил еди кое си"....родителите на двете деца трябва да действат съвместно в тази посока и да имат търпение, нещата може да се случат постепенно и родителите трябва хладнокръвно да го издържат.
Когато двете деца не са заедно магариите ще спрат или малко по-късно би продължило само детето, което наистита е източника, за което вече си трябва психолог.

# 7
  • Стара Загора
  • Мнения: 5 545
Мисля ,че иска да привлече вниманието на другите към себе си.

# 8
  • Мнения: 7 154
Мисля ,че иска да привлече вниманието на другите към себе си.
На пожарникарите ли?

Общи условия

Активация на акаунт