*** Клуб "Здравен работник" ***

  • 107 499
  • 542
  •   1
Отговори
# 510
  • Мнения: 722
Здравейте, защо с магистърска степен-здравен мениджмънт, не може да се явиш на конкурс за г.м.с или старша м.с ?

# 511
  • Murcia, Spain/Ruse
  • Мнения: 416
Здравейте, колеги!
Търся информация относно професията акушерка. Бях в чужбина над 13 години, без да съм работила пи специалността (имам испанска диплома ,но без труов стаж).В България съм била акушерка 5 години,последно 2007 г.
Ще търся работа в гр.Пловдив. Но...дали ще ми признаят изобщо дипломата след толкова години прекъсване, какво да очаквам като заплащане и такива едни въпроси...

# 512
  • Пловдив
  • Мнения: 3 624
Дипломата си е диплома и тя не ви се губи.Въпросът е ,че сте изгубили права.При прекъсвана от толкова години трябва да възстановите правата.Отделно пишете имам испанска диплома ,но не става ясно по какво .А в Бг сте работили като акушерка . Явно дипломата Ви е отпреди да живеете в Испания.
Заплатата е около 1000-1200 лв.Това ми е информация от есента на 2019.Не вярвам да е много различно сега.И сестри и акушерки се търсят много,така че работа ще намерите почти веднага.При тази криза на мед персонал не вярвам и възстановяването на правата да е трудно.Проверете все пак в колежа.Успех!

# 513
  • Murcia, Spain/Ruse
  • Мнения: 416
Renydent,благодаря!
Всъщност да, не съм уточнила за дипломата ми ,която в Испания е приравнена като за мед.сестра.За акушерска такава ми липсваха изпити.
А как става възстановяването на права?
И още нещо,което не разбирам от обявите -обявените заплати предполагам е брутното възнаграждение, т.е след удръжките сумата пада под 1000 лв да речем или бъркам?

# 514
  • Мнения: 2 570
Да, заплатата се обявява като бруто, освен ако изрично не е посочено, че сумата е нето. Зависи и къде точно кандидатствате за работа. В общински и държавни здравни заведения максимум 1000 лв чисто, заедно с пътеките.
За възстановяването на правата ( ако се окаже, че сте ги изгубила), едва ли ще имате проблем. С тази липса на кадри, ще получите максимално бързо съдействие. Когато аз се дипломирах през 2007г., правата се губиха ако първите 5 години след дипломиране не се работи по специалността. За толкова години познавам само един колега, на който му се случи и се наложи да се явява на държавни изпити отново.

# 515
  • Murcia, Spain/Ruse
  • Мнения: 416
Хелия,благодаря!
Явно ще трябва да звънна до съсловната организация за повече информация. Последно членски внос съм плащала 2009 год,когато се върнах за да превеждам диплома и една камара документи.

# 516
  • Мнения: 2 570
Ооо да, в асоциацията ще се наложи да плащаш такси със задна дата. Аз не съм си плащала членския внос от ноември 2013г., понеже смених 2 пъти работното си място и не се изискваше да съм член. Един път ме накараха със задна дата да плащам вноски, не по моя вина. А сега ме е страх да отида, защото не знам какво ще ми кажат.

# 517
  • Мнения: 910
От 2010 година насам права не се губят и няма никаква процедура по възстановяването им , след данъците ще получавате най много 750-800лв, това едва ли ще ви удовлетвори , моят съвет е потърсете си работа в чужбина, например канарски острови търсят с испански или английски медицински персонал ,успех

# 518
  • Murcia, Spain/Ruse
  • Мнения: 416
Много благодаря за всичко, утре мисля да звъня до асоциацията 🤗

# 519
  • Мнения: 2 570
От 2010 година насам права не се губят и няма никаква процедура по възстановяването им , след данъците ще получавате най много 750-800лв, това едва ли ще ви удовлетвори , моят съвет е потърсете си работа в чужбина, например канарски острови търсят с испански или английски медицински персонал ,успех
Това  не го знаех, благодаря. Наистина случаят с изгубените права беше от 2005-2006г.
Страх ме е да отида до асоциацията да питам какво дължа за членски внос за 7 години. Когато се записах през 2009г (натискаха ни за един сертификат), ме накараха да платя 120 лв веднага. Причината била, че след дипломирането, веднага трябва да станеш член. Бях много ядосана, защото нито в колежа, нито при постъпване на работа (и то в болница), никой не ме уведоми за това. За тази асоциация чух буквално покрай този сертификат. През октомври 2013г. започнах да работя в частна клиника, пак по специалността си и от тогава не съм плащала членски внос.  Но и никой не ме е притискал за нищо.

# 520
  • Murcia, Spain/Ruse
  • Мнения: 416
Точно това ме интересува, членски внос само за държавния или и за частния сектор се изисква?

# 521
  • Мнения: 2 570
Точно това ме интересува, членски внос само за държавния или и за частния сектор се изисква?
При мен лично в частна клиника не се изисква. Ако бях мед.сестра/акушерка, бих си го плащала. Не заради самото членство, а заради допълнителните обучения.

# 522
  • Murcia, Spain/Ruse
  • Мнения: 416
Да,да разбира се просто не съм наясно с положението в момента.

# 523
  • Пловдив
  • Мнения: 3 624
Според мен не дължите чл внос за минали години.Поне при стоматолозите е така.Иначе никой не може да ви каже колко е заплатата с пътеките.Но скоро моя пациентка акушерка сподели ,че разликата от частната болнице и държавната е била само 200 лв в полза на частната.Тя се е върнала в държавната,защото не й се налагало да се занимава с пари.Но според мен ,за да ти се изяснят нещата следи обявите за работа и виж заплатите.

# 524
  • Мнения: 754
Здравейте, уча за МС четвърта година и си карам преддипломен стаж.
Та имаме възможност да работим в отделенията вече, и искам да попитам, ако някой е по-запознат (понеже не сме минавали психиатрия), как е в отделението по психиатрия. Интересна ми е тази насока и някак си май там ми се работи, но все пак искам и горе долу да съм подготвена какво да очаквам.
 Благодаря предварително! Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт