Декларацията за напускане на страната

  • 141 785
  • 786
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 2 849
Попрочетох нещата написани тук и искам да попитам: Декларация, в която не е упоменато че може да се използва многократно, няма срок и не е упоменато че важи до 18г на детето може ли да се използва сега, ако е заверена миналата година. Случая е че миналата година щяхме да пътуване но се провали, а искаме да го направим сега. Нотариуската тогава каза, че на различните митници и при различните митничари било различно - зависи на кого ще попаднеш. Та, може ли да минем на митницата на летището с миналогодишна декларация, която не е използвана ( с мокър подпис и печат), като не е упоменат срок или давност на същата? Благодаря ви предварително.
elan,
не би трябвало да имаш проблем с тази декларация, след като не е споменат период на пътуване /становище на няколко адвоката и нотариуси/...но някои родители са споделяли, че са имали проблем с такава декларация без да е споменат срок и ли "до навършване на 18г.възраст на детето , без ограничение на периода и времетраенето на пътуванията.."

Това е, явно зависи къде и на какъв граничен служител ще попаднеш...
Ако ще пътуваш през летище София, можеш да се обадиш на началника на смяна и да го попиташ как стоят нещата. Ако е през друг ГКПП, обади се там и провери.

# 61
  • Русе
  • Мнения: 2 153
пак съм аз, чак сега забелязах че на декларацията най-отдолу пише -"Настоящата е безсрочна и да послужи при нужда". извинявайте, че питам пак, но с този текст да вадя ли нова до навършване на 18г. или и тази става. защото бившия ми съпруг е мноооооого тежък, не че ще откаже, но.... ще ми скъса нервите докато го заведа при нотариуса. лошото е че ще заминава в чужбина и не е ясно кога ще се върне.

# 62
  • Мнения: 2 927
Моят син всяка година пътува до Гърция с една и съща декларация, на която пише, че е безсрочна и важи до изричното и оттегляне. Наложи се да подпиша нова, когато му сменихме паспорта. Заради номера, който беше посочен в декларацията.

# 63
  • Мнения: 21
Може ли примерна декларация за дете на 15 год. да пътува само?
Трябва да е нотарялно заверена нали? И двата родитела ли трябва да се явят или може с пълномощно от бащата включващо разрешение за напускане на страната само?

# 64
  • Italia
  • Мнения: 1 059
Може ли примерна декларация за дете на 15 год. да пътува само?
Трябва да е нотарялно заверена нали? И двата родитела ли трябва да се явят или може с пълномощно от бащата включващо разрешение за напускане на страната само?

Декларацията е горе-долу свободен текст: Аз(Трите имена, ЕГН) давам съгласието си детето ми (Трите имена, ЕГН) да пътува до (тук можете да упоменете точната дестинация - Париж, Франция или в ЕС) с/без придружител (Трите имена, ЕГН). Тази декларация е безсрочна/Важи за периода от-до.
Можете да попълните една декларация двамата родители, може всеки поотделно - разликата е само в цената. Нотариално заверена и копие задължително да се носи на летището (границата), защото искат да оставите при тях едно.

# 65
  • Мнения: 1 072
Здравейте, без да искам да ви шашкам, но наскоро излизахме до Турция с мъжа ми и бебето. Живеем без брак и тя носи неговото име. Не бяхме взели акт за раждане на бебето, а само неин паспорт. На границата ни искаха акт за раждане, защото сме с различни фамилии - бащата е ясно кой е, но майката дали съм аз? Аз казах "ми аз съм" и ни пуснаха "на доверие" да минем, защото иначе митничарят трябвало да ходи до някакъв офис, за да проверява по паспорта на детето кои са му родителите и да ни мотае поне половин час. Тогава си помислих, че може един баща да изкара дете зад граница с всяка подставена жена... Ако рискуват и не ги хванат (иначе ще ги закопчаят, но може и да ги пуснат като нас).

Иначе заместването на права си е решение в случая, когато родител отказва декларация. В моя случай за голямото дете водя дело за отнемане на родителски права - така и така с бащата не поддържаме контакт от 5 години, поне да реша проблема генерално

# 66
  • Бургас
  • Мнения: 4 057
всичко зависи от граничния полицай, на когото попаднеш, има някои проверяват всичко - даже се обаждат до нотариуса да проверят дали декларацията не е фалшива, някои не признават по-стари декларации, да речем ако са отпреди 5 години, защото уж може бащата да си е променил меннието..., а други - малко през просото... на юнашко доверие

# 67
  • Мнения: 892
Ако се даде някое евро..

# 68
  • София
  • Мнения: 606
Ако БНД е в Швейцария къде трябва да направи декларацията за пътуване за да я признават в България? Налага се да пътуваме с малкият, а той няма възможност да си дойде по-рано...  Дайте ми идея как да постъпя...

# 69
  • Italia
  • Мнения: 1 059
Lilian_V, в Посолството (или Мисия, каквото има наблизо)? Другия вариант е да се напише на немски, френски, английски и като ти прати декларацията да я преведеш тук.

# 70
  • На остров
  • Мнения: 13 498
 
Декларацията трябва да е заверена от бг нотариус или в случая когато се намира упълномощаващия в чужбина в бг посолство с консулски отдел където се извършават нотариални услуги..

Ако се даде някое евро..

Не мога да си представя че гранична полиция ще рискува за каквото и да било евро, в това отношения нашите гранични полицаи си вършат много съвестно работата

Здравейте, без да искам да ви шашкам, но наскоро излизахме до Турция с мъжа ми и бебето. Живеем без брак и тя носи неговото име. ............... Тогава си помислих, че може един баща да изкара дете зад граница с всяка подставена жена... Ако рискуват и не ги хванат (иначе ще ги закопчаят, но може и да ги пуснат като нас).
 

 При всяко напускане на страната се въвеждат данните на родителя които пътува с детето и автоматично в системата на МВР излиза всичко..при наличието на най малко съмнение не биха ви пуснали особено с бебе... Не смятам, че декларация, която е на повече от 5 години не важи..моята е на повече от 5 години но е написано че важи до навършване на пalнолетитето на детето..сменялi смe паспорт, но декларацията си е същата там са записани ЕГНта...
 Успех на всички родителите пътуващи с деца весели празници и лек път в тази тежка зима Simple Smile

# 71
  • Мнения: 4
Здравйте! Искам да Ви попитам имам детенце на 2г и 6м. не живеем с баща му заедно,той е в затвора и искам да получа от него Декларация-съгласие безсрочна за напускане на мен и детето от страната.някой имал ли е подобна ситуация и моля Ви дайте ми съвети.С бащата не сме в добри отношения,а родителите му са на нож срещу мен и детето ми защото вече не сме до сина им и ми правят проблеми за това ,което Ви питам .Благодаря Ви предварително

# 72
  • Бургас
  • Мнения: 4 057
ако той не подпише доброволно, завеждаш дело в Районен съд по местожителство на детето и съдът дава съгласие вместо него

# 73
  • Мнения: 4
Благодаря Ти много HugВчера се посаветвах и с адвокат и тои ми каза същото.Ако имам въпроси други щте пиша.

# 74
  • Мнения: 4
Здравейте отново Tiredвчера ходих при адвоката на бащата за да се види с него и да го попита дали е съгласен доброволно да ми подпише безсрочно декларация-съгласие за напускане на детето от страната.Днес получих одговора-БАЩАТА ТРЯБВАЛО ДА ПОМИСЛИ ОКОЛО МЕСЕЦ-ДВА И ТОГАВА ЩЯЛ ДА КАЖЕ НА АДВОКАТА СИ ДА МИ ПРЕДАДЕ.Аз просто нямам думи де.Дайте ми съвет за дело ,то е ясно,но само за декларация ли да е или направо за родителските права.Моля Ви дайте ми съвети Някой минавал ли е по такова дело и колко време трае и какав ми е шанса? Hug Hug Hug

Общи условия

Активация на акаунт