Декларацията за напускане на страната

  • 141 704
  • 786
  •   1
Отговори
# 195
  • Не от София.
  • Мнения: 2 308
На мен на летище София винаги си ми взимат декларацията. На границата с Гърция - също.
От тази година гледам, че някои нотариуси са си направили бланки, на които пише за колко време и къде ще излиза детето....не знам дали за всички е така.
Хм..точно за границата с Гърция имах предвид...на Сърбия също не ми я взеха..само хвърлят по един поглед.
Да им се не види и граничните полицаи.. Rolling Eyes

# 196
  • София
  • Мнения: 4 493
Последно инфо - в събота на границата с Румъния - на Дунав мост - взеха ми копие от декларацията, а копието от акта за раждане само сравниха данните и ми го върнаха.

Morgana - моята декларация е от 2004 година и още тогава нотариус ме посъветва да направя декларацията на негова бланка като ми каза че така било по - сигурно че няма да имам проблеми на границата, но аз настоях да бъде както съм си я написала и да е безсрочна, той мрънка мрънка но така остана. Мисълта ми е че още 2004 имаха някакви измислени бланки в които пишеш срок, дестинация и с кого ще е детето. Това може и да е направено за да взимат пари - незнам, но определено хич не е удобно като вариант  Peace

# 197
  • София
  • Мнения: 6 477
Аз така и не се престраших да ползвам "безсрочна" декларация. Чух няколко различни мнения, че на декларцията трябва да има срок или ако няма то тогава важи за 12 месеца и затова никога не рискувах. Всеки път като се налага излизане с дребната - аз или БНД правим декларация на другия.

# 198
  • Мнения: 273
Колко проблеми само заради един глупав и измислен документ може да има човек. Моето мнение е, че тази декларация (от един родител на друг) издадена по принцип без срок и конкретна дестинация е напълно безсмислен документ. Защо мисля така, защото за да се издаде ПАСПОРТ на детето е нужно съгласието и на двамата родители и то заявено пред МВР. Това съгласие и самия паспорт означават, че родителите ( и двамата) са съгласни детето да пътува извън пределите на БГ, защото на непълнолетен гражданин не му е нужен паспорт на територията на България.
Ако пропускам нещо моля поправете ме, интересувам се от темата много сериозно и най-вероятно ще имам питания към вас  Simple Smile

# 199
  • Пловдив
  • Мнения: 274
http://dnes.dir.bg/news/detza-zakon-nadzor-9173809

За информация. Вижте последните редове.

# 200
  • София
  • Мнения: 4 493
Незнам дали е редно да споделя, но на 28.07 пътувахме за Унгария и минахме през Калотина. Дежурният само погледна паспортите ни и махна да минаваме - нито поиска декларацията на детето (от БНД) нито ни чекира в компютъра нито нищо - просто отвън до кабинката ни погледна паспортите и това беше.

# 201
  • Мнения: 134
Имам подписана декларация от БНД за напускане на страната, но там съм с една фамилия, а сега съм с друга (сключих брак). Необходимо ли е да вадя нова декларация?

# 202
  • Бургас
  • Мнения: 4 026
Имам подписана декларация от БНД за напускане на страната, но там съм с една фамилия, а сега съм с друга (сключих брак). Необходимо ли е да вадя нова декларация?
не, разбира се, просто си носи едно копие от Акта за брак при проблем да видят, че си сменила фамилията

# 203
# 204
  • Най-сетне у дома
  • Мнения: 911

И от мен    Hug
Точно щях да пускам същия въпрос, но прочетох последните постове и камък ми падна от сърцето! Не, че БНД би правил проблеми, но все си е нерви, срещи, размотавания по адвокати и нотариуси...

# 205
  • София
  • Мнения: 4 493
В общината по местоживеене се вади документ за идентичност на имената (става за 5 минути). А и този документ ще ти върши работа и пред други власти.

# 206
  • Мнения: 4 458
Ние сега не сме ходили в Европа, но не ми искаха декларация никъде. Аз разбира се си носих оригинала заедно с по едно копие и от актовете за раждане, но за моя изненада никой нищо не пита и иска да види. Като напускахме САЩ на връщане, жената само зададе по въпрос на всяко дете - дата на раждане и имената. Дали ще да е защото не сме пътували с българските паспорти?

За валидността на декларацията, няма проблем да е без срок. Ако е така ще е валидна до навършване на пълнолетие на детето. Просто се пише да важи за многократно напускане на страната.  Peace

# 207
  • Мнения: 28
искам да попитам дали ще имам проблем ако на пълномощното не пише името на детето и ЕГН а пише само да напуска пределите на РБ с децата ми като това важи до навършване на пълнолетие.Нямам декларация а само пълномощно от съпруга ми.Детето има международен паспорт.Пропуск на нотариуса.

# 208
  • Мнения: 2 927
искам да попитам дали ще имам проблем ако на пълномощното не пише името на детето и ЕГН а пише само да напуска пределите на РБ с децата ми като това важи до навършване на пълнолетие.Нямам декларация а само пълномощно от съпруга ми.Детето има международен паспорт.Пропуск на нотариуса.
Има проблем. Няма значение дали е декларация, или пълномощно, името на детето трябва да фигурира вътре. Върни се при нотариуса да си оправи пропуска.

# 209
  • Мнения: 28
Благодаря за отговора но нотариуса какво ще направи като бащата го няма да подпише ново той замина за Франция.

Общи условия

Активация на акаунт