Декларацията за напускане на страната

  • 141 775
  • 786
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 513
Благодаря ви:)

чакам  едно ъдебно  срешение тези дни и пускам делото...явно съдебната система е много тромава:( и ще се  точи 1 година..

# 226
  • Мнения: 31
Здравейте от мен!
Случайно попаднах на тази тема и предварително се извинявам ако този въпрос сте го дискутирали вече,но аз не успях да намеря инфо за това.
Та ние с моят син ще пътуваме другата седмица отиваме при баща му.Не сме женени но синът ми има неговите имена.Баща му ми направи декларация тук при нотариус че мога да излизам извън страната с детето,но той не е български гражданин. Въпросът ми е дали  декларацията е достатъчна или трябва и други документи.
Благодаря! Simple Smile

# 227
  • Мнения: 2 927
Удостоверение за раждане на детето (може заверено копие).

# 228
  • Мнения: 31
А удостоверението за раждане трябва ли да го преведа на английски? newsm78

# 229
  • Мнения: 2 927
Не, освен ако не отиваш да живееш за постоянно в чужбина, и не ти го искат оттам.
Иначе декларацията и удостоверението ти трябват само пред българските власти - на границата.

# 230
  • Мнения: 31
Мерси   bouquet

# 231
  • Мнения: 2 723
Не, освен ако не отиваш да живееш за постоянно в чужбина, и не ти го искат оттам.
Иначе декларацията и удостоверението ти трябват само пред българските власти - на границата.

Дори и да отиваш да живееш за постоянно в чужбина не ти искат преведен акт за раждане, а само легализиран.

На мен до сега актове за раждане на летището никога не са ми искали.

Давам копие от декларациите, които ми задържат винаги и показвам паспорти. Това е.

За регистрация в общината в Холандия, както и в емиграционната служба, съгласие от баща им не са ми искали. Регистрирани сме, децата ходят на училище, няма проблем. Може да е различно за всяка държава, но някак си ме съмнява.

# 232
  • Мнения: 2 927
      Не знам за летището, но на Кулата редовно искаха удостоверението за раждане на сина ми, когато пътуваше с баща си. Така сверяват дали подписалият декларацията - в случая аз, съм действително родител. Дори нашите нотариуси имаха практика при заверка на декларацията, да скопчват едно копие от удостоверението към нея (преди го заверяваха, сега слагат само един скрепващ печат). Но последната декларация на БНД правих преди 2-3 години и е безсрочна, може да са се променили нещата.
    А за дали чуждите власти искат удостоверението, не зная. Предполагам всеки си проверява изискванията преди да тръгне.

# 233
  • Мнения: 31
Доколкото знам това трудно може да се провери защото  всяка държава си е със своите закони.Затова попитах тук може някой да знае.Но аз си преведох акта за раждане на сина ми английски за всеки случай.Иначе да питам за акта трябва да взема оригинала или може и с копие?

# 234
  • Мнения: 273
Декларация за пътуване изискват само българските митничари при напускане на страната. С приемането ни във Шенген това изискване ще отпадне, поне при пътуване във Шенгенското пространство. Мисля, че това ще се случи скоро.
При условие, че майката няма брак с бащата и фамилното и име е различно от това на детето е наложително носенето на акт за раждане. Успех!

# 235
  • На остров
  • Мнения: 13 498
И на летището са ми искали акт за раждане за да се удостовери другия родител подписал декларацията както е написала Хърмаяни.

Радостина, най добре си направи копие и на двата документа за да може да си запазиш оригинала.



  Може да е различно за всяка държава, но някак си ме съмнява.


Никси различно е  Simple Smile, при изваждане на всякакви видове документи са ми искали съгласието на бащата включително и при записване в училище.

Аз лично имам нотариално заверена декларация *различна от тази за пътуване*, преведена и легализирана.

# 236
  • Мнения: 31
Благодаря!
Направих копия сега ще ходя да вадя и дубликат на акта за раждане така че се надявам да нямам изненади като тръгна  Simple Smile

# 237
  • Мнения: 0
темата не е актуална,моля модератори изтрийте я!поздрави!

# 238
  • Italia
  • Мнения: 1 059
темата не е актуална,моля модератори изтрийте я!поздрави!
Що да не е актуална темата?  Thinking

# 239
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
Благодаря!
Направих копия сега ще ходя да вадя и дубликат на акта за раждане така че се надявам да нямам изненади като тръгна  Simple Smile

Не е нужно да вадиш дубликат, а и не знам дали се издава дубликат при наличие на незагубен или неунищожен оригинал. Отиди при нотариус да завери копието/копията.

Общи условия

Активация на акаунт