Декларацията за напускане на страната

  • 141 799
  • 786
  •   1
Отговори
# 300
  • Маниакалното чистене е признак за неудовлетвореност.
  • Мнения: 927
zdraveite..bremedna sam v 7 mesec vlqzoh predi nqkolko dni i sam na 17 i iskam da popitam kakvi dokomenti sa mi nujni zada zamina za ispaniq molqvii pomognete mii
Много общо...зависи за какво пътуване става дума: с кола и/или автобус до Испания въобще няма да коментирам!
От личен опит мога да споделя, че авиокомпаниите искат бележка от медицинско лице, че бременната може да пътува. Някои поставят ограничение още от 28 г.с., други до 32г.с. Провери в сайта и ако решиш все пак да пътуваш разпечатай условията.
Трябва ти европейска здравноосигурителна карта! Ако ще пътуваш след раждането - и за бебето, или ако нямаш издадена, може и краткосрочно удостоверение (важи 2 месеца).
Първият полет на сина ми беше с БГ ЕР (нямаше още Акт за раждане и си носех епикризата от болницата) на (навършени) 14дни. На борда ми казаха, че бебето не може да пътува ако няма 45дни, но в общите условия (разпечатани от сайта на БГ ЕР) пишеше :"новородени  14 дни след раждането". Попълва се Декларация, че родителите/майката освобождава авиокомпанията от отговорност при усложнение или инциденти...

Много неразумна ми се вижда тази идея за пътуване в толкова напреднала бременност, не че с новородено не е...
Успех!  bouquet

# 301
  • Русе
  • Мнения: 249
Здравейте. Има ли от къде да изтегля бланка за такава декларация или ще се попълва на място в кантората на нотариуса?

# 302
  • Мнения: 4 458
Можеш сама да си я напишеш или да помолиш в кантората да напишат  Peace

# 303
  • Мнения: 1
az sum na 16 godini ni razreshitelnoto go iskarah minalata godina a bashta mi si smeni lichnata karta tazi godina i koga na lichnata karta e stariq a ne noviq ima li problem ?

# 304
  • Бургас
  • Мнения: 4 064
az sum na 16 godini ni razreshitelnoto go iskarah minalata godina a bashta mi si smeni lichnata karta tazi godina i koga na lichnata karta e stariq a ne noviq ima li problem ?
няма проблем стига декларацията ти да е безсрочна

# 305
  • Мнения: 3
Zdraveite, predi da vi spodelq moqt problem iskam da se izvinq za latinicata.
Ne znam dali tuk mu e mqstoto i dali nqkoi shte mi otgovori, zashtoto temichkata e stara, no shte opitam !
Znachi az sum na 14 godini i jiveq s maika si i bashta si v Germaniq. Baba mi i sestra mi ( 16 g.) jiveqt zaedno v Bulgariq (sf).
Iskam da si ida v Bulgariq, tuikato  ot 25.07.2012 godina sum vakanciq do 10.09.2012.
Neznam nemski i bqh v klas za chujdenci ucheshti ezika, nqmam priqteli tuk i shte mi e skuchno i za tova.
Kogato sestra mi kaza zashto ne me izprati v bg za lqtoto toi kaza shte vidim, mama shte proverq kaza, no edva li shte proveri ....
Ta vuprosa mi e:
Kakuv dokument shte mi trqbva, ako iskam da izlqza ot bg sama...misluta mi e che az shte si vlqza bez problem, no edva li shte me pusnat sama da izlqza.
Ako pokaza nemski pasport + registraciqta mi che jiveq v germaniq ? shte me pusnat li ?? ako li ne kakvo trqbva, kakuv dokument ? i da popitam za tezi koito imat opit ili mogat da namerqt, cenorazpisa gore dolu kolko evro shte mi vzemat, za deklaraciqta.
I pak sujalqvam za pravopisnite greshki i latinicata !

# 306
  • Бургас
  • Мнения: 5 996
Ако си с немско гражданство, в България нямат причина да не те пуснат обратно. Така че никакви други документи не ти трябват.
Още повече, че сега границите се минават само с лична карта - няма да имаш никакви проблеми.

# 307
  • Мнения: 3
Ако си с немско гражданство, в България нямат причина да не те пуснат обратно. Така че никакви други документи не ти трябват.
Още повече, че сега границите се минават само с лична карта - няма да имаш никакви проблеми.
ok Mnogo blagodarq !

# 308
  • Мнения: 448
Не съм сигурна в това. Все пак, проверете за немските граждани, и дали действително при родители с БГ гражданство детето е с немско такова. Защото ако е с двойно или българско, няма излизане без съгласието на родителите.

# 309
  • Мнения: 3
Не съм сигурна в това. Все пак, проверете за немските граждани, и дали действително при родители с БГ гражданство детето е с немско такова. Защото ако е с двойно или българско, няма излизане без съгласието на родителите.
Maikami ima Avstriisko ili Nemsko (neznam edno iskushto li sa ;d)  grajdanstvo tuikato e ot Avstriq, samo bashta mi e bulgarin i vse oshte e nevuzmojno da vzeme nemsko grajdanstvo, no po natatuk shte vzeme, inache nqmashe kak az da vzema nemsko grajdansko, ako maikami ili bashta mi nqma, sega sum si s 2 pasporta, nemski i bulgarski, ne e sigorno vse oshte no na 10/11 mi predstoi putuvaneto do bg, mislq da izpratq sestrami tuikato si e v sf da proveri kak stoqt neshtata ! mnogo blagodarq za suvetite !

# 310
  • Бургас
  • Мнения: 5 996
Не съм сигурна в това. Все пак, проверете за немските граждани, и дали действително при родители с БГ гражданство детето е с немско такова. Защото ако е с двойно или българско, няма излизане без съгласието на родителите.

Когато детето е с чуждо гражданство и чужд паспорт, когато живее постоянно в друга държава, не се изисква съгласието на родителите.
Съветвам да се ползва немския паспорт и въобще да не се повдига въпросът за българското гражданство, защото колкото и да се пита "някой" в София, нашите гранични власти са пословично неграмотни и не пропускат случай да правят панаири.


# 311
  • Мнения: 1
Сестра ми ще утиде да проверу в посолството, за по сигорно, макар че и аз мисля че щом имам немско гражданство няма да имам проблем, и това съм аз Вероника просто не ми даваше да вляза отнова с феиса си !

# 312
  • Мнения: 912
Момичета, благодаря ви за полезната тема   bouquet Исках да попитам по отношение на делото за заместващо съгласие от съда, дали е вярно,че всъщност би било по-благоприятстващо за решението в полза на майката, ако тя се откаже  доброволно от издръжката от бащата в замяна на това да изведе децата извън БГ, или по-скоро това действа като смегчаващо обстоятелство при евентуална предхождаща молба от майката към БНД да я снабди с такова генерално пълномощно...защото съгласете се,че едва ли някой баща би се съгласил добровоно да се лиши от възможността да вижда децата си или дори би пожелал да води такъв разговор след като се е стигнало до развод, неизплащане на издръжка, укриване на адреси, жалби и т.н.  както е в моя случай, например...

# 313
  • Мнения: 2 927
Момичета, благодаря ви за полезната тема   bouquet Исках да попитам по отношение на делото за заместващо съгласие от съда, дали е вярно,че всъщност би било по-благоприятстващо за решението в полза на майката, ако тя се откаже доброволно от издръжката от бащата в замяна на това да изведе децата извън БГ, или по-скоро това действа като смекчаващо обстоятелство при евентуална предхождаща молба от майката към БНД да я снабди с такова генерално пълномощно...защото съгласете се,че едва ли някой баща би се съгласил доброволно да се лиши от възможността да вижда децата си или дори би пожелал да води такъв разговор след като се е стигнало до развод, неизплащане на издръжка, укриване на адреси, жалби и т.н. както е в моя случай, например...
Няма законен начин майката да се откаже от издръжката официално. Може да се договорите двамата, но той ще е наясно, че тази договорка няма никаква юридическа стойност, дори да е направена в писмен вид и с всякакви заверки на подписите. И няма съд, който да одобри или ползва подобно "споразумение".

# 314
  • Мнения: 912
Да, а защо тогава се оказва честа практика...аз предпочитам да си стане по законово-уредения начин обаче и явно борбата ще е дълга..а дали не е много наивно да изчакам влизането ни в Шенген? Simple Smile Аз обаче искам да изведа децата през океана.

Общи условия

Активация на акаунт