Декларацията за напускане на страната

  • 141 793
  • 786
  •   1
Отговори
# 420
  • Мнения: 1 862
Признавам си, че не успях да прочета цялата тема и се извинявам ако въпросът ми се повтаря!
Има ли възможност в споразумение по взаимно съгласие за развод, изрично да се впише че бащата/майката  не възразява децата да излизат от страната с другият родител до тяхното пълнолетие? Съответно в решението това да бъде вписано. Целта е да избегнем въпросните декларации.  Tired
 

# 421
  • Бургас
  • Мнения: 4 061
да, имам позната, която се разведе и това точно го пише в решението - че бащата дава съгласие децата да пътуват в чужбина безсрочно

# 422
  • Мнения: 1 862
да, имам позната, която се разведе и това точно го пише в решението - че бащата дава съгласие децата да пътуват в чужбина безсрочно
  bouquet Благодаря! В този случай при всяко излизане сигурно се носи копие от решението?

# 423
  • Бургас
  • Мнения: 4 061
да, както и при безсрочните декларации - носиш при пътуване  оригинал да го покажеш и копие от него да им оставиш, ако поискат от Гранична полиция.

# 424
  • Мнения: 1 862
да, както и при безсрочните декларации - носиш при пътуване  оригинал да го покажеш и копие от него да им оставиш, ако поискат от Гранична полиция.

 Hug Благодаря за бърият отговор!   bouquet

# 425
  • София
  • Мнения: 1 010
Питах официално в гранична полиция, но и тук пускам за всеки случай:

Дете на 16 от България ще пътува в ЕС. Пълномощното има заверка на подписа на майката от БГ нотариус, но бащата е в Германия на 750 км от Берлин (посолството) и пита дали може немски нотариус да завери неговия подпис?

Последна редакция: пт, 23 ное 2012, 21:02 от Пепеляши

# 426
  • Мнения: 2 927
Може, но тъй като документът ти трябва пред българската гранична полиция, трябва да е преведен и легализиран. Немският нотариус ще го състави и завери на немски език.

# 427
  • София
  • Мнения: 1 010
Е, нали немският е официален език за целия ЕС?

Официалните езици не са ли освободени от преводи и легализации?
Нещо четох за апостил, ама съвсем не ми е ясно...

# 428
  • Мнения: 2 927
     Това не е документ от европейското право, той служи само пред българската гранична полиция. В чужбина не го изискват, нито ако детето е с друго гражданско (например има и немски паспорт). Апостилът е форма на легализация на документа.

# 429
  • София
  • Мнения: 1 010
Апостилът е форма на легализация на документа.

Да, де. И аз това прочетох в Уикипедия  Laughing
Ама не ми стана ясно кой и при какви обстоятелства го издава - към кого да се обърне той в немския град?

# 430
  • Бургас
  • Мнения: 4 061
Апостилът се издава от някой държавен орган на съответната държава - Външно министерство или др., като отидеш при чужд нотариус да завериш някакъв документ и му кажеш, че ще ползваш документа в чужбина и ти трябва Апостил, той те упътва как да го получиш

# 431
  • София
  • Мнения: 1 010
Благодаря за отговорите.  Hug
Гранична още не са ми отговорили, въпреки че обещаха до 1 седмица...

# 432
  • София
  • Мнения: 1 010
Ето това ми върнаха от Гранична:

Цитат
При условие, че бащата на непълнолетната българска гражданка, няма възможност да посети Консулската служба на Посолството на Р България в Берлин, би могъл да се възползва от правната възможност, декларацията за родителско съгласие да бъде заверена с т.нар. заверка “Apostille” от оторизиран орган в Германия.  Заверения документ следва да се преведе на български език от “заклет” преводач във фирма, легализирана от Министерството на външните работи на Р България.   
На граничния пункт при напускане на страната се представят оригинала на декларацията за съгласие, заверена с “Apostille”, както и превода със съответните заверки на фирмата - преводач. Повече информация за пътуванията на малолетни и непълнолетни граждани можете да получите на електронен адрес http://www.nsgp.mvr.bg/Guide/tr_persons.htm.

В случай, че на някого може да му е от полза...  Hug

# 433
  • Мнения: 1
Здравейте! Изчетох доста по темата тук. Аз също не мога да се разбера с бившия си да издаде декларация съгласие на детето. Стигнах до решението да започна дело за заместващо съгласие. От Стара загора съм - можете ли да ми препоръчате адвокат, който да има опит в тази сфера!

# 434
  • Deutschland
  • Мнения: 5 406
За Нова година планираме почивка в чужбина с приятеля ми и детето. В акта й за раждане пише баща неизвестен. С бащата няма никакви контакти, не плаща издръжка и я признава за своя дъщеря само на думи.
Питанката е, нужен ли ми е документ и от кого за извеждане на детето в чужбина?

Общи условия

Активация на акаунт