Декларацията за напускане на страната

  • 141 759
  • 786
  •   1
Отговори
# 435
  • Бургас
  • Мнения: 5 976
dpv , не ти е нужен документ. Трябва само да й извадиш паспорт, да носиш акта за раждане и копие от него.

# 436
  • Deutschland
  • Мнения: 5 396
Тинтина, благодаря! Досега не ми се е налагало да я извеждам извън страната и не знаех как стоят нещата.

# 437
  • Мнения: 21
Здравейте и от мен..  аз имам същият проблем като ven4ois.. искам да попитам колко време продължава едно такова дело?

# 438
  • Мнения: 2 927
     Зависи в кой съд. В големите - София, Варна, Пловдив може да продължи около година на първа инстанция. В малките може да приключи и за 4-5 месеца. Много зависи и от качеството на адвокатската работа (дали молбата ще бъде оставена без движение), и от това кога е подадена молбата (дали не е преди съдебната ваканция), за колко време призовкарите ще открият ответника. Няма установени точни срокове. Всяко дело е индивидуално. Консултирай се с адвокат в района на съда, където ще предявяваш иска и той ще ти каже приблизително време, за което протичат такива дела.

# 439
  • Мнения: 21
ами аз съм от София.. консултирах се и с адвокат и тя ми каза, че е водила такова дело 3-4 години.. уфффффффффф....е, щом няма друг изход така ще направя..поне го навих да ми подпише споразумение за попечителството, вместо още една-две години да се съдим и за това..

# 440
  • Мнения: 54 321
ами аз съм от София.. консултирах се и с адвокат и тя ми каза, че е водила такова дело 3-4 години.. уфффффффффф....е, щом няма друг изход така ще направя..поне го навих да ми подпише споразумение за попечителството, вместо още една-две години да се съдим и за това..

А той издръжка плаща ли ? Rolling Eyes

# 441
  • Мнения: 21
нищо не плаща.. един път ми е дал за 4 месеца 30лв. и това е.. моля ако има майки в моето положение или такива, които вече са изминали този път- пишете ми на скайп- ( yol4e. ) .. може да ни е от полза да се запознаем..

# 442
  • Маниакалното чистене е признак за неудовлетвореност.
  • Мнения: 927
Yol4e, ще ти кажа какво ме посъветва адвокатката в България да направя. Ще ти пиша само съветите касаещи "съгласието". Изпрати нотариална покана на БНД със срок 14 дни да се свърже с нея за да получи текста на Декларация за съгласие за пътуване на детето ни извън България.
В крайна сметка на 20.12.2011 документите са представени в Съда, на 09.10.2012 беше първото заседание. Съдийката реши да насрочи второто заседание за януари 2013, защото "за децата времето лети и месец се равнява на година". Искам да кажа, че тези дела не са от "бързооборотните" и в чужбина времето също е доста разтегливо понятие-не става по-бързо!
В твоя случай няма как да изведеш детето ви извън България без съгласието на другия родител и те съветвам да избързаш с оформянето на документите. Дори и да получиш разрешение за еднократно извеждане на детето извън страната, регистрираш и себе си и детето там където имаш осигурен дом и работа и (по мое проучване) завеждаш дело за издръжка по постоянен адрес на детето. Там поне няма шанс да бъде присъдена абсурдна издръжка от 80лв на месец или подобна нищожна сума, минимум 150-200евро ще е ако БНД е безработен.

Успех и много здрави нерви.  Hug

# 443
  • Мнения: 2
Здравейте
И аз имам въпрос относно пътуването зад граница с малко дете,та значи ситуацията е следната
Дъщеричката ми е родена в Брюксел,но тъй като баща и е французин тя е със френско гражданство, когато се прибрахме в България  на Бг границата не са ми искали пълномощно (иначе имам но е френско и съответно е на френски език) задвижила съм нещата за бг гражданство, но все още не са легализирали акта за раждане в преводаческата агенция и съответно тя няма още бг паспорт и ЕГН.Та въпроса ми е следният трябва ли да преведа френското пълномощно сега като пътуваме към Франция или не, като малката ще пътува само с мен и със френският си паспорт, в голяма чуденка съм как стои този въпрос???

Последна редакция: ср, 09 яну 2013, 13:00 от Any_Zahaf

# 444
  • Бургас
  • Мнения: 5 976
Здравейте
И аз имам въпрос относно пътуването зад граница с малко дете,та значи ситуацията е следната
Дъщеричката ми е родена в Брюксел,но тъй като баща и е французин тя е със френско гражданство, когато се прибрахме в България  на Бг границата не са ми искали пълномощно (иначе имам но е френско и съответно е на френски език) задвижила съм нещата за бг гражданство, но все още не са легализирали акта за раждане в преводаческата агенция и съответно тя няма още бг паспорт и ЕГН.Та въпроса ми е следният трябва ли да преведа френското пълномощно сега като пътуваме към Франция или не, като малката ще пътува само с мен и със френският си паспорт, в голяма чуденка съм как стои този въпрос???

Не, нищо не трябва да превеждаш. Тези разпоредби засягат само българските граждани. Тя не е, следователно нея не я засягат.

# 445
  • Мнения: 2
Tintina  Благодаря  Hug

И аз така си мислех, ама викам я по-добре да питам за всеки случай,че аз както съм с Бг паспорт да не да ми искат пълномощното на летището,нищо че госпожицата е само французойка,че то тука аман от бюрокрации по някога  Peace

# 446
  • Бургас
  • Мнения: 5 976
Приятелката ми имаше същия казус, само че дъщеря й е с двойно гражданство - швейцарско и българско.
Тя се прибра, за да й направи нов БГ паспорт. В нашата полиция й казват, че няма да може да напусне страната с детето, ако няма декларация от бащата. Бащата е италианец, всички живеят в Швейцария. Следват разговори по телефона и търчане до българското посолство за издаване на такава декларация и превод.
След това на границата се оказва, че когато децата се прибират там, където живеят постоянно и единият от родителите е чужденец, не се изисква подобна декларация. В случая са ги разкарвали излишно.
За твое успокоение, да не би да попаднеш на някой безумец, по-добре пиши на Гранична полиция (някой в темата беше пускал къде точно) и си пази отговора им.

# 447
  • София
  • Мнения: 1 010
Момичета, пак дойде ред да ви питам:

В средата на февруари е делото за развод. Той ще вземе децата - имат споразумение (и се надявам тя да не го развали).
Съдейки по поведението й, възможно е да не дава пълномощни на бащата за извеждане на децата в чужбина (за екскурзии, не за живеене), когато поискаме да пътуваме.

Има ли такава декларация, която още в делото да бъде заложена - във взаимното споразумение или извън него (ако тя се отметне), която да дава безсрочно разрешение на бащата да извежда за децата? Например:

"Бащата има право да пътува с децата в чужбина неограничен брой пъти, като всеки от тях е с продължителност не повече от 1 месец от заминаването до връщането".

Изобщо как можем да решим въпроса?
Децата биват взети от майката, защото тя е психически болна, но не е под запрещение.

# 448
  • Бургас
  • Мнения: 5 976
Пепеляши, мисля, че е възможно. Има случаи, когато още в бракоразводното решение е заложено съгласието на родителя да извежда в чужбина децата.
Обаче текстът трябва да се прецизира според мен, защото това "не повече от 1 месец" няма как да бъде установено от органите. По-скоро: "двамата родители (с имената) дават съгласие децата да пътуват придружени от бащата (името) и майката (името), както и самостоятелно (това в случай на училищна екскурзия) до навършване на пълнолетие".
Адвокатът също може да посъветва нещо по въпроса.

# 449
  • Бургас
  • Мнения: 4 056
да, в споразумението и решението трябва да пише, че майката  дава съгласието си децата да пътуват извън България безсрочно да навършване на пълнолетие, както и че упълномощава бащата да я представлява за издаване на паспорти на децата

Общи условия

Активация на акаунт