Декларацията за напускане на страната

  • 141 822
  • 786
  •   1
Отговори
# 495
  • Мнения: 6 274

Джуличка,
повечето момичета тук знаят одисеята ми - за теб на кратко: преди около 5 години съда ми даде разрешение да взема синът ми в чужбина, но тази която "пишеше" какво казва съдииката пропусна да отбележи и ваденето на паспорт без присъствието на бащата. Сега детето ми е с изтекъл паспорт и 4 години не е стъпвало в Бг. Март навършва 14 год. и ще вадим ЛК в посолството. Декември бяхме в Бг. ( без него ) и реших да му напиша едно пълномощно и лятната ваканция да я прекара при баба си и дядо си, но нотариуса каза че след като е малолетен без паспорт не може да пътува, т.е. ще влезе в Бг., но няма да може да се върне в чужбина, което не ме устройва. От паспортна служба пък твърдят, че ЛК е документ за самоличност и няма проблем да се пътува в страните от ЕС. Та това ми е въпросителната - на кой да вярвам? 

А как ще извадиш ЛК? Аз имах проблем с това - трябваше и БНД да дойде в полицията и да подпише документите, но това беше преди почти 3 години, сега може да е различно  newsm78

Не е различно, и сега е така.  Peace

# 496
  • Мнения: 7 325
ЛК се вади с един родител, така ми казаха декември месец в паспортна служба в Пловдив и малко по рано в посолството в Мадрид. Като отидем да вадим ще споделя имало ли е проблем.
Не намирам логика обаче - децата с един родител не са някакво "супер рядко явление" - остават ли те без ЛК ако другия не се знае къде е. Да не говорим че има и глоба ако не се изкара навреме.

# 497
  • Маниакалното чистене е признак за неудовлетвореност.
  • Мнения: 928
На мен категорично ми отказаха издаването на лична карта в Италия на сина ми без подписа на БНД.
Някъде из форума бях видяла цитиран текст от Закона за българските документи, където се казваше, че лична карта може да се издаде и само с присъствие на единия родител, докато за задграничен паспорт е необходимо присъствието/съгласието и на двамата. newsm78

# 498
  • Мнения: 6 274
ЛК се вади с един родител, така ми казаха декември месец в паспортна служба в Пловдив и малко по рано в посолството в Мадрид. Като отидем да вадим ще споделя имало ли е проблем.
Не намирам логика обаче - децата с един родител не са някакво "супер рядко явление" - остават ли те без ЛК ако другия не се знае къде е. Да не говорим че има и глоба ако не се изкара навреме.

Няма такова нещо, категорично.
Лична карта на дете НЕ може да бъде издадена без подписите и на двамата родители!  Naughty


Според чл. 45, ал. 1 от Закона за българските лични документи: „Заявлението за издаване на паспорт или заместващ го документ на малолетни и непълнолетни и на поставени под запрещение лица се подава лично и от техните родители, настойници или попечители”.

А що се отнася до глобата, никой не го интересува знае ли се къде е БНД или не:

Съгласно чл. 81, ал. 1, т. 2 от Закона за българските лични документи подлежите на глоба от 20 до 150 лв.,  ако не направите необходимото в качеството си на родител за снабдяване с лична карта на  Вашето дете, навършило 14-годишна възраст.
 

# 499
  • Мнения: 7 325
Съгласно разпоредбата на чл. 29 ал.1 от Закона за българските лични документи /ЗБЛД/, всеки български гражданин, който живее на територията на страната, е длъжен в срок до 30 дни след навършване на 14-годишна възраст да поиска издаването на лична карта.
Заявлението за издаване на лична карта на непълнолетни и на поставени под запрещение лица се подава лично и в присъствието на родител, настойник или попечител, който полага подпис в заявлението.

прочетено от тук
http://www.mvr.bg/Guide/BDS/red_podavane_zaiavlenia_14god.htm

Последна редакция: ср, 27 мар 2013, 17:20 от I.Hr

# 500
  • Мнения: 6 274
Хм,  Thinking
в закона не е упоменато, че трябва задължително да са двамата родители.
Въпроса ми е, ако действително се окаже, че и за ЛК са нужни двамата родители, какво правят всички като нас, които нямат никаква връзка с другия родител.

Минават през съда, за съжаление.

И как да не е упоменато?  Rolling Eyes

Според чл. 45, ал. 1 от Закона за българските лични документи: „Заявлението за издаване на паспорт или заместващ го документ на малолетни и непълнолетни и на поставени под запрещение лица се подава лично и от техните родители, настойници или попечители”.

Според чл. 23 от Правилника за издаване на българските лични документи:

(1) Заявлението за издаване на паспорт или на заместващ го документ на лица, ненавършили 14 години, се подава от техните родители или настойници, които подписват заявлението.

(2) Заявлението за издаване на паспорт или на заместващ го документ на лица, навършили 14 години, но ненавършили 18 години, се подава лично, като техните родители или попечители изразяват съгласието си за издаване на паспорт или на заместващ го документ, като полагат подпис в определеното за това място в заявлението в присъствието на длъжностно лице.

(3) При отсъствие на родител, настойник или попечител подписът в заявлението се полага от лице, упълномощено от него с нотариално заверено изрично пълномощно, или се представя някой от следните документи:
1. влязло в сила съдебно решение за издаване паспорт на лице, ненавършило 18 години;

2. влязло в сила съдебно решение за лишаване на единия родител от родителски права;

3. препис-извлечение от акт за смърт на един от родителите.

(4) При разногласие между родителите за издаване на паспорт или заместващ го документ на лице, ненавършило 18 години, към заявлението се прилага влязло в сила съдебно решение за издаване на паспорт.

Обърни внимание на болднатото.  Peace

Последна редакция: ср, 27 мар 2013, 17:22 от Джуличка

# 501
  • Бургас
  • Мнения: 6 012
Джуличка, глупости пишеш, извинявай.
Не става дума за паспорт, което си цитирала, а за лична карта.
Публикуваното от I.Hr е абсолютно вярно.
Лична карта се издава с подпис на един родител и присъствие на един родител. Ние така извадихме лична карта. Изрично попитах и изрично ми бе казано - един родител стига.
Подчертавам пак - не става дума за паспорт.
Това, че има лична карта детето, съвсем не значи, че може да пътува. При излизане от България задължително искат декларация от другия родител, ако детето не е навършило 18. Няма файда само от лична карта.

# 502
  • Мнения: 6 274

Аз пък се хванах за първото изречение от линка:

....Съгласно разпоредбата на чл. 29 ал.1 от Закона за българските лични документи /ЗБЛД/, всеки български гражданин, който живее на територията на страната, е длъжен в срок до 30 дни след навършване на 14-годишна възраст да поиска издаването на лична карта....

Това значи, че хората, които живеят в чужбина, НЕ са длъжни да го направят в срок и НЕ подлежат на глоба, според цитираното, така ли?  newsm78

# 503
  • Мнения: 6 274
Джуличка, глупости пишеш, извинявай.
Не става дума за паспорт, което си цитирала, а за лична карта.
Публикуваното от I.Hr е абсолютно вярно.
Лична карта се издава с подпис на един родител и присъствие на един родител. Ние така извадихме лична карта. Изрично попитах и изрично ми бе казано - един родител стига.
Подчертавам пак - не става дума за паспорт.
Това, че има лична карта детето, съвсем не значи, че може да пътува. При излизане от България задължително искат декларация от другия родител, ако детето не е навършило 18. Няма файда само от лична карта.

Ами, да, явно има защо да ми се извиниш, тъй като аз само цитирам Консулския Отдел към Външно Министерство, а не си го изсмуквам от пръстите.
Така че, ако имаш желание да им кажеш какви глупости пишат - моля, давай!   bouquet

# 504
  • Бургас
  • Мнения: 6 012
Значи те пишат глупости.
Навсякъде в България личните карти се издават с подпис на един родител. И се дават на един родител. Не съм чула досега за случай, в който да са искали двама.

Пак казвам - не става дума за паспорт!

# 505
  • Мнения: 6 274
Значи те пишат глупости.
Навсякъде в България личните карти се издават с подпис на един родител. И се дават на един родител. Не съм чула досега за случай, в който да са искали двама.

Пак казвам - не става дума за паспорт!

Е, хубаво, съгласна съм с теб, но какво да направим сега - да им кажа, че пишат глупости и да се позова на теб ли?
Сериозно питам, не се заяждам.

П.С. О, сега видях, че си написала "навсякъде в България".
А извън нея?  newsm78

# 506
  • Мнения: 7 325
Джуличка, докато си писала си поправих публикацията - извинявай.
Надявах се да се включи някой ( благодаря Tintina ), който е минал по този път защото действително няма логика.
За глобата да - не подлежим на такава защото заявленията се подават след предварително записан час, който се дава за след около 3 месеца след обаждането. Няма как да се спази срока.

# 507
  • Мнения: 6 274
Джуличка, докато си писала си поправих публикацията - извинявай.
Надявах се да се включи някой ( благодаря Tintina ), който е минал по този път защото действително няма логика.
За глобата да - не подлежим на такава защото заявленията се подават след предварително записан час, който се дава за след около 3 месеца след обаждането. Няма как да се спази срока.

Е, поне това е добре.  Peace

# 508
  • Мнения: 6 274

Това, че има лична карта детето, съвсем не значи, че може да пътува. При излизане от България задължително искат декларация от другия родител, ако детето не е навършило 18. Няма файда само от лична карта.

То и за паспорта е същото.
Това, че има паспорт детето пак не значи, че може да пътува.
При излизане от България пак задължително искат декларация от другия родител, ако детето не е навършило 18.
Т.е. дори и да има паспорт, файдата пак е същата.
Каква е разликата с личната карта?  Rolling Eyes

# 509
  • Мнения: 7 325
Е има разлика. Паспорта не е задължителен ако детето си живее в Бг., но ЛК е задължителен документ след навършване на определена възраст.

Общи условия

Активация на акаунт