СГ–ГРУП ООД?-моля някоя мама юрист да се включи.

  • 278 155
  • 1 845
  •   1
Отговори
# 765
  • Мнения: X
После ми звъняха пак - не вдигнах . И вчера за късмет или не случайно видях една приятелка , която работи в Глобул . Обясних й за какво става въпрос и тя ми каза , че наистина могат да ме осъдят и такова нещо като давност на сметка не съществува . Каза ми да направя някакво минимално плащане , колкото да има някакво движение по сметката и че в следващите 6 месеца от въпросната фирма не могат да ме притесняват. Внесох 5 лв . Днес пак се обадиха и господина ми каза , че след като съм внесла пари съм съгласна с моето задължение и по никакъв начин не мога да го оспоря. Честно казано не знам сбърках ли че внесох тия 5 лв ? Не знам сега какво следва. Господинът учтиво ме помоли до края на месеца да внеса поне още 20 лв за да има по-доляма внесена сума . Как мислите вие ? Не трябваше ли да ги внасям тия пари ?
Е, няма що, чудесна приятелка. Правилно ти е казал господинът-внесеш ли пари, значи признаваш задължението и не можеш да се позовеш на изтеклата давност. Сега вече могат и да те осъдят за парите и лихвите по тях, които никак няма да са малко.


Извинете, но болднатото е съвършено невярно, да не кажа друго. Разпоредбата на чл. 116 ЗЗД не касае този случай, защото давността вече е изтекла.

"признаването на вземането от страна на длъжника, не блокира неговата възможност да се отбранява в съдебното производство с възражението за изтекла погасителна давност. Единствената последица на това признание е, че при отчитане на давностните срокове следва да се съобрази законоустановеното им прекъсване в резултат на изявлението. Несъмнено е, че може да бъде въобще прекъснат по смисъла на чл. 116 от ЗЗД единствено срок, който е в течение към правнорелевантния момент. Незапочнал да тече, или вече изтекъл срок не може да бъде нито спрян, нито прекъснат. Поради това, щом е направено, възражението се разпростира върху целия процесен период и ако при проверката на условията се констатира, че преди прекъсването /чрез признание на задължението/ на давността за предявяване на вземанията, по отношение на някои от тях тя е изтекла, това ще доведе до блокиране на възможността на кредитора да предяви искове за тях.
Фактът, че длъжникът е признал цялото или част от  вземането не означава, че той вече няма право да се позове на изтекла давност, нито че се е отказал доброволно от това си право – в действителност единствено чрез доброволно плащане може да се  изрази необратимо такава воля – тоест  е необходимо и достатъчно реално действие насочено към погасяването на задължението. Изявлението за признание няма обвързващ ефект, който да не може да бъде коригиран чрез възражението за изтекла погасителна давност."

http://www.court.sliven.net/uploads/0063d812/27760612.htm

За да няма излишни реплики относно някои части на последните абзаци да напомня, че давност служебно не се прилага, прави се само след възражение и че платеното след изтекла давност не се възстановява.

Има и тълкувателни решения на ВКС в същата посока. Например Решение № 214 от 14.02.2003 г. на ВКС по гр. д. № 18874/2002 г. V г. о., докладчик съдията Тодор Домузчиев.

"Дори и условно да се приеме, че има признание, то признанието е само до размера на платеното. Защото, когато има дълг и длъжникът плаща част от него, неговата воля за плащане и признанието за съществуването на дълга е само до размера на платеното и не се разпростира върху останалата неплатена част от дълга. В този случай длъжникът не само че не прави признание за останалата неплатена част, но той може и да оспори, че дългът в тази му част не съществува поначало, или че макар и да е съществувал, вече не съществува, тъй като е погасен чрез плащане, или чрез някой друг от способите за погасяване на задължението."

Линк няма да пусна, защото сайтът е с платена регистрация и няма да може да се отвори от всеки. Но тук е цитирано същото решение на ВКС.
http://www.court.sliven.net/uploads/0063d809/17751109.htm

Та с две думи, нищо не е станало като е платен частично дълга. И такива съвети не е хубаво да се раздават макар и в бгмама.

Последна редакция: ср, 22 май 2013, 22:28 от Анонимен

# 766
  • София
  • Мнения: 8 932

Извинете, но болднатото е съвършено невярно, да не кажа друго. Разпоредбата на чл. 116 ЗЗД не касае този случай, защото давността вече е изтекла.

Нямам никакво намерение да репликирам. Така или иначе внасянето на пари по изтекло задължение е било грешка.  Peace

# 767
  • Мнения: X

Извинете, но болднатото е съвършено невярно, да не кажа друго. Разпоредбата на чл. 116 ЗЗД не касае този случай, защото давността вече е изтекла.

Нямам никакво намерение да репликирам. Така или иначе внасянето на пари по изтекло задължение е било грешка.  Peace


Така или иначе репликирахте. И не, не е било грешка. Имала, платила, което в случая не води до нищо от това:

Скрит текст:
После ми звъняха пак - не вдигнах . И вчера за късмет или не случайно видях една приятелка , която работи в Глобул . Обясних й за какво става въпрос и тя ми каза , че наистина могат да ме осъдят и такова нещо като давност на сметка не съществува . Каза ми да направя някакво минимално плащане , колкото да има някакво движение по сметката и че в следващите 6 месеца от въпросната фирма не могат да ме притесняват. Внесох 5 лв . Днес пак се обадиха и господина ми каза , че след като съм внесла пари съм съгласна с моето задължение и по никакъв начин не мога да го оспоря. Честно казано не знам сбърках ли че внесох тия 5 лв ? Не знам сега какво следва. Господинът учтиво ме помоли до края на месеца да внеса поне още 20 лв за да има по-доляма внесена сума . Как мислите вие ? Не трябваше ли да ги внасям тия пари ?
Е, няма що, чудесна приятелка. Правилно ти е казал господинът-внесеш ли пари, значи признаваш задължението и не можеш да се позовеш на изтеклата давност. Сега вече могат и да те осъдят за парите и лихвите по тях, които никак няма да са малко.

# 768
  • София
  • Мнения: 8 932
Check Pleasе, знам че в БГ мама всички са невероятни юристи и печелят с лекота делата си. Но аз имам реални примери пред себе си на хора, осъдени да плащат изтекли задължения, пък и дори такива на починали роднини. Така че, няма нужда да се впускаме в спорове. Така или иначе сега Angioletto си е създала допълнително проблеми, плащайки 5-те лева. Спирам по темата и й пожелавам успех.  Peace

# 769
  • Мнения: X
Check Pleasе, знам че в БГ мама всички са невероятни юристи и печелят с лекота делата си. Но аз имам реални примери пред себе си на хора, осъдени да плащат изтекли задължения, пък и дори такива на починали роднини. Така че, няма нужда да се впускаме в спорове. Така или иначе сега Angioletto си е създала допълнително проблеми, плащайки 5-те лева. Спирам по темата и й пожелавам успех.  Peace

Анна, не се прави на интересна, защото каза велика глупост, на което разбира се всеки има право, само че да не е под формата на съвет. Примерите ти са си само за тебе. За останалите има закони и съдебна практика.

# 770
  • Мнения: 1 520
Check Pleasе, знам че в БГ мама всички са невероятни юристи и печелят с лекота делата си. Но аз имам реални примери пред себе си на хора, осъдени да плащат изтекли задължения, пък и дори такива на починали роднини...

При смърт на задълженото лице, всяко образувано производство срещу него се прекратява.
Няма как наследникът да бъде приравнен на длъжник, колкото и да им се иска на някои...

# 771
  • Мнения: 980
А мен от 1 месец ме тормозят от ФРОНТЕКС за някакви 21 лв, които сме дължали на Виваком от 2012 Февруари... Точно тогава прехвърлихме пакета от услуги от името на баща ми на мое име...  Аз съм убедена, че всички сметки са прилежно платени, тъй като аз плащам сметките от години . Въпросът е в това, че не пазя бележките от 2012  ooooh!   Обяснявам им, че такова задължение е невъзможно да имаме, защото всичко е изчистено до дупка, плащам си сметките всеки месец. Те се опитват да ме убедят, че аз съм си мислела така, защото сметките вървяли месец назад и демек като съм прехвърлила договора на мое име била останала някаква сума от 20лв неплатена....
Накрая ми писна да ме притесняват и казах че ще отида да платя въпросните 20лв само и само да ме оставят намира, обаче не можело да се плати къде да е, а само в офис на Виваком и ми дадоха номерче на сметка.
Понеже тук няма офиси на Виваком (живея в село) и изобщо нямам път към Пловдив ги попитах няма ли начин да платя чрез банков превод, или на касата в пощата където си плащам сметките към Виваком всеки месец - не можело. Ами като не може ще чакате когато МОГА да отида в Пловдив да платя...
Една седмица тишина и от вчера на моя мобилен звъни някакъв мъж със заплашителен тон и дава команди баща ми да му звъннел. Питам : "Във връзка с кое да Ви звънне?" Отговор: "Служебно, да ми звънне като се прибере!!!!"
Яд ме е, че не се сетих , че аз и баща ми сме с различни имена,фамилии следователно няма логика да се обаждат на мой мобилен номер да го търсят (мобилния номер не е принадлежал никога на баща ми) ...
Утре ако звъннат пак освен да кажа, че имат грешка и, че не съм Иван Иванов, СЛУЖЕБНО да си го намерят.

Супер много съм възмутена от това, че на всеки в един момент може да му хрумне, че дължиш примерно 5000 лв от 1998г. и да започнат да те тормозят....
Откъде ги измислиха тия 20лв и защо пък да не мога да си ги платя от каса, нямам идея.  Confused

# 772
  • Някъде там...
  • Мнения: 795
Здравейте, моля ви за спешен отговор от някой , който разбира повечко.
Значи приятеля ми го извикаха в съда да си получи заповед за парично задължение за сумата от 109 лв, + лихви 34 лв и разноски по делото от 145 лв от С.Г.Груп. Заповедта е от дата 22.04.2013. Задължението от Глобул е било до 23.04.2010 г. На адреса на който са пращали уж някакви писма не живее той. Така от моя позната в пощата разбирам , че има писмо да си взима -отиваме на 11.05.2013 да вземем писмото, което беше с обратна разписка на някаква ЧСИ от Монтана, която го уведомява за цесия между Глобул и С.Г.Груп от 2012 г.
Та сега питам аз може ли да обжалваме заповедта , че в петък е последния работен ден от двуседмичното възражение , или да не правя нищо и да отида в глобул и да си платим 109 лв, които реално ние дължим на тях. При тях не излизат нито лихви , нито нищо. И като сме получили това уведомление за цесия на 11.05.2013 , те мога ли да издадат тази заповед за парично задължение от 22.04.2013???

# 773
  • Мнения: 1 520
MimSss, първото, което е следвало да направиш след като ти е била връчена заповед за изпълнение, е да възразиш срещу заповедта.
Това става чрез попълване на приложения формуляр за възражение и подаването му в съда, който те е осъдил.
Ако обаче си пропуснала срока за възражение, както е в твоя случай, трябва да се защитаваш в рамките на изпълнителното производство. Ще ти е необходим и адвокат, който има опит и познава спецификите на принудителното изпълнение...

# 774
  • Някъде там...
  • Мнения: 795
Той двуседмичния срок изтича сега в неделя и аз това се чудя дали да обжалвам или да ходя да си плащам всичко на тея мошеници :П
От глобул ми казаха , че картите са деактивирани на 23.03.2010, а в на тея заповедта пише 23.04.2010 . Незнам вече какво да правя... нямам никой познат адвокат да ме светне малко .

# 775
  • Мнения: 1 520
Той двуседмичния срок изтича сега в неделя и аз това се чудя дали да обжалвам или да ходя да си плащам всичко на тея мошеници...

Чудесно, щом не е изтекъл срока, непременно подай възражение.
Това става с попълване на приложения формуляр за възражение и подаването му в съда, който те е осъдил. Не е нужно да се мотивираш. Пишеш просто "Възразявам срещу заповедта за изпълнение".

Да не говорим, че всяка фактура има 3 години давност, след изтичането на която, се погасява задължението. При теб като гледам, давността е изтекла вече, т.е. задълженията ти към Глобул са се погасили и не им дължиш нищо.

# 776
  • Мнения: 9 050
Според мен срокът е изтекъл. Щом заповедта е от 22.04.2013 - две седмици от тогава са минали отдавна. Цесията е нормално да е от след това.
И не, няма да можете вече да погасите само дължимото към Глобул. Да платите само задължението плюс лихвите е било възможно преди делото. Сега трябва да възстановите и разноските по делото.

Давността също очевидно не е била изтекла към момента на жалбата, щом на 22.04.2013 вече има решение.

# 777
  • Мнения: 0
Моля, някой да даде съвет, дали е възможно да се избегнат дела от страна на с.г. груп чрез плащане на малки суми към взискателя периодично.
Напр. 1 лв. по покриване на задължение към глобул Wink

# 778
  • Мнения: 9 050
Само със съгласието на Глобул, ако задължението не е цедирано. Не знам какъв е размера на задължението, но освен ако не дължите 5-10 лева, схемата с левче на месец не мисля че ще се получи.

# 779
  • Мнения: 0
Благодаря за отговора!
И все пак за да има иск, не трябва ли да има и конкретна сума?

Общи условия

Активация на акаунт