Ограничени болнични за детска градина, според новата наредба?

  • 21 096
  • 119
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 344
ЧБМ !
Мен ме севтосаха, че по новата наредба се зачитат 30дни болничен и 20 дни по семейни причини, след това си плащаш цялата такса, без значение болно ли е детето. Така ли е?
И друго питане имам, кога ще се улеснио преместването орт една градина в друга, нещо прави ли се по този въпрос, нали щяха да дават 1 точка за ходещо на градина дете, желаещо преместване?

# 1
  • София
  • Мнения: 1 370
ЧБМ !
Мен ме севтосаха, че по новата наредба се зачитат 30дни болничен и 20 дни по семейни причини, след това си плащаш цялата такса, без значение болно ли е детето. Така ли е?
И друго питане имам, кога ще се улеснио преместването орт една градина в друга, нещо прави ли се по този въпрос, нали щяха да дават 1 точка за ходещо на градина дете, желаещо преместване?
Мисля че след 30 дни по семейни причини се заплаща цялата такса. За другият ти въпрс - няма да има 1 т. за преместване.Беше отхвърлено като предложение.

# 2
  • София
  • Мнения: 12 554
В нашата градина ми казаха, че вече и болничен и по семейни причини се плащат по 50 процента.

# 3
  • София
  • Мнения: 4 412
А в нашата градина госпожата ми дръпна една реч и аз нищо не разбрах. Каза, че не може да води детето по 10 дни на градина, без да присъства, ама такова било изискването.  newsm78

Последна редакция: пн, 01 мар 2010, 16:55 от TanyaMG

# 4
  • София
  • Мнения: 344
и в карйна сметка - боза...


Къде да прочетеме тази наредба, в сайта на исдг не я намирам...

Последна редакция: пн, 01 мар 2010, 17:08 от KITTI

# 5
  • София
  • Мнения: 1 371
И нас днес ни изненадаха. Дъщеря ми изкара пневмония в началото на миналия месец и ни забраниха да ходим един месец на ДГ. Е, днес се оказа, че въпреки че си има бележка по медецински причини за отсъствията си, то трябва да платим половин такса. Та ходи, не ходи на ДГ минимума за плащане е половин такса. Има я наредбата при нас изложена на вратата на ДГ, ама нямах време да я чета.

# 6
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 171
ето я:
НАРЕДБА ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ И АДМИНИСТРИРАНЕ НА МЕСТНИ ТАКСИ И ЦЕНИ НА … Т СТОЛИЧНА ОБЩИНА
Цитат
Раздел III.

Такси за ползване на детски ясли, детски кухни, детски градини, домове за социални грижи, общежития и други общински  социални услуги

Чл. 38. За ползване на детски ясли и детски градини от  родителите или настойниците се събират месечни такси, съгласно  Приложение № 2.

Чл. 39. (1) Не се заплаща такса за:
1. (изм. с Решение № 25 по Протокол № 56 от 28.01.2010) деца, чиито родител/родители са със 71 на сто и с над 71 на сто трайно намалена работоспособност, деца пълни сираци, децата на загинал/и родител при производствени аварии, природни бедствия или при изпълнение на служебен дълг;
2. (изм. с Решение № 25 по Протокол № 56 от 28.01.2010) деца с медицинска експертиза за 50 и над 50 на сто намалени възможности за социална адаптация, издадена съгласно Наредба  за медицинската експертиза на работоспособността, приета с ПМС  № 99 от 31.05.2005 г. Освобождаването от заплащане се извършва въз основа на подадено заявление от единия от родителите или настойника и медицинска експертиза, издадена на основание и по реда предвиден в наредбата;
3. третото и следващи деца на многодетни родители.

Чл. 40. (1) (изм. с Решение № 25 по Протокол № 56 от 28.01.2010) В детските градини/ясли посещението на децата може да бъде прекъсвано и подновявано с предварително писмено уведомяване от родителите/настойниците в рамките на общо 30 (тридесет) работни дни от 15 септември на текущата година до 31 май на следващата година. За времето, през което детето не е посещавало детска градина/ясла, не се заплаща такса. В подготвителните групи се допуска отсъствие само по уважителни причини.

(2) (изм. с Решение № 25 по Протокол № 56 от 28.01.2010) Не се заплаща такса за времето, в което детската ясла, детската градина или отделна група в тях не работи поради аварии, ремонти, карантини и други обективни причини. Когато в детските заведения се провеждат санитарно-хигиенни дейности, включително от 01 юни до 31 август, както и ваканциите, определени със заповед на министъра на Министерството на образованието, младежта и науката за съответната учебна година, родителят/настойникът подава заявление за времето, през което детето ще посещава детското заведение и заплаща такса за заявените дни.
(3) Не се заплаща такса при отсъствие на дете поради заболяване, удостоверено с медицински документ.
(4) (изм. и доп. с Решение № 249 по Протокол № 105 от 12.04.2007; доп. с Решение № 25 по Протокол № 56 от 28.01.2010) Месечната такса намалена при условията на ал. 1 или ал. 3 не може да бъде по-ниска от 50 на сто от размера, определен с  настоящата наредба и има характер на абонамент.
(5) (заличена с Решение № 25 по Протокол № 56 от 28.01.2010) Дните, през които детето е отсъствало поради заболяване при условията на ал. 3 не се включват в базата за изчисляване   на дължимата месечна такса по ал. 4


Чл. 41. (1) Таксата се заплаща с 50 на сто намаление за:
1.  деца с един родител;
2. (заличена с Решение № 25 по Протокол № 56 от 28.01.2010) деца чиито родител отбива военна служба;
3. (доп. с Решение № 25 по Протокол № 56 от 28.01.2010) деца единият от родителите на които е учащ, редовен студент или редовен докторант.
(2) За деца на многодетни родители таксата се заплаща с 50 на  сто намаление за първото и със 75 на сто за второто дете.
(3) Когато две деца от едно семейство са приети в едно или в различни детски заведения, таксата за второто дете се заплаща с 50 на сто намаление.
(4) (изм. и доп. с Решение № 249 по Протокол № 105 от  12.04.2007; изм. с Решение № 25 по Протокол № 56 от 28.01.2010) Разпоредбите на ал. 1 и ал. 3 могат да се прилагат едновременно.

Чл. 42. (1) (изм. с Решение № 25 по Протокол № 56 от 28.01.2010) При ползване на преференциите по чл. 39 и чл. 41 родителите/настойниците подават декларация до директора на заведението, придружена с необходимите документи. Когато в детско заведение са приети близнаци поредността им се определя с копие от удостоверение за раждане, издадено от отдел "Гражданско състояние" на общината по месторождение на децата.
(2) (изм. с Решение № 25 по Протокол № 56 от 28.01.2010) В случаите по чл. 41, ал. 1, т. 1, когато бащата е неизвестен, към документите по ал. 1 се прилага дубликат на удостоверението за раждане, издаден в едномесечен срок от датата на подаване на документите.
(3) Освобождаването от такса или заплащането й в намален   размер започва от началото на месеца, следващ месеца на подаване на документите по ал.1

подписах се вече в градината, че съм уведомена.

# 7
  • Мнения: 610
В нашата градина ми казаха, че вече и болничен и по семейни причини се плащат по 50 процента.

Преди малко питах в градината , и получих същия отговор .... Peace

# 8
  • Мнения: 42
Здравейте мами. За съжаление се оказва, че няма значение причината пораади която не е посещавало детето д.г.,  заплащаме 50%. Дете ходило 1ден на д.г. миналия месец и отсъствало по болест за което му е издадена съответната бележка плаща 30лв.  newsm12 Също така, ако детето отсъства (въпреки, че отсъствието е по болест) първия ден се заплаща, защото не сте предупредили. newsm78

# 9
  • София
  • Мнения: 344
явно ще трябва да разнищя нещата, щото на мен ми казаха 30 дни болничен и 20дни сем. причини и че после се плаща пълен размер таксата, така разбрах аз,но нямах време да чета закаченото...

# 10
  • София
  • Мнения: 344
Здравейте мами. За съжаление се оказва, че няма значение причината пораади която не е посещавало детето д.г.,  заплащаме 50%. Дете ходило 1ден на д.г. миналия месец и отсъствало по болест за което му е издадена съответната бележка плаща 30лв.  newsm12 Също така, ако детето отсъства (въпреки, че отсъствието е по болест) първия ден се заплаща, защото не сте предупредили. newsm78

Т.е. трябва да се обаждаме, че е болно детето, за да не таксуват 1вия ден ?

# 11
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 171
прочетете извадката от наредбата де.

аз винаги съм се обаждала до 9 сутринта, ако детето ще отсъства, независимо по какви причини.

# 12
  • Мнения: 42
прочетете извадката от наредбата де.

аз винаги съм се обаждала до 9 сутринта, ако детето ще отсъства, независимо по какви причини.

да. само, че (при нас е така) трябва да се обадиш до 10:00часа на предния ден. Т.е. както ни се случи на нас в сряда вечерта детето вдигна температура и естествено на другия ден не беше на датска. Според регламента е трябвало в сряда до 10:00часа да се обадя, че детето ще се разболее вечерта и на другия ден няма да е на д.г. newsm78
 В други случаи при отсъствие по семейни причини винаги  съм се обаждала.

# 13
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 171
еее, при вас се престарават Rolling Eyes

# 14
  • Мнения: 1 479
ето я:
НАРЕДБА ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ И АДМИНИСТРИРАНЕ НА МЕСТНИ ТАКСИ И ЦЕНИ НА … Т СТОЛИЧНА ОБЩИНА
Цитат
Раздел III.

Такси за ползване на детски ясли, детски кухни, детски градини, домове за социални грижи, общежития и други общински  социални услуги

Чл. 38. За ползване на детски ясли и детски градини от  родителите или настойниците се събират месечни такси, съгласно  Приложение № 2.

Чл. 39. (1) Не се заплаща такса за:
1. (изм. с Решение № 25 по Протокол № 56 от 28.01.2010) деца, чиито родител/родители са със 71 на сто и с над 71 на сто трайно намалена работоспособност, деца пълни сираци, децата на загинал/и родител при производствени аварии, природни бедствия или при изпълнение на служебен дълг;
2. (изм. с Решение № 25 по Протокол № 56 от 28.01.2010) деца с медицинска експертиза за 50 и над 50 на сто намалени възможности за социална адаптация, издадена съгласно Наредба  за медицинската експертиза на работоспособността, приета с ПМС  № 99 от 31.05.2005 г. Освобождаването от заплащане се извършва въз основа на подадено заявление от единия от родителите или настойника и медицинска експертиза, издадена на основание и по реда предвиден в наредбата;
3. третото и следващи деца на многодетни родители.

Чл. 40. (1) (изм. с Решение № 25 по Протокол № 56 от 28.01.2010) В детските градини/ясли посещението на децата може да бъде прекъсвано и подновявано с предварително писмено уведомяване от родителите/настойниците в рамките на общо 30 (тридесет) работни дни от 15 септември на текущата година до 31 май на следващата година. За времето, през което детето не е посещавало детска градина/ясла, не се заплаща такса. В подготвителните групи се допуска отсъствие само по уважителни причини.

(2) (изм. с Решение № 25 по Протокол № 56 от 28.01.2010) Не се заплаща такса за времето, в което детската ясла, детската градина или отделна група в тях не работи поради аварии, ремонти, карантини и други обективни причини. Когато в детските заведения се провеждат санитарно-хигиенни дейности, включително от 01 юни до 31 август, както и ваканциите, определени със заповед на министъра на Министерството на образованието, младежта и науката за съответната учебна година, родителят/настойникът подава заявление за времето, през което детето ще посещава детското заведение и заплаща такса за заявените дни.
(3) Не се заплаща такса при отсъствие на дете поради заболяване, удостоверено с медицински документ.
(4) (изм. и доп. с Решение № 249 по Протокол № 105 от 12.04.2007; доп. с Решение № 25 по Протокол № 56 от 28.01.2010) Месечната такса намалена при условията на ал. 1 или ал. 3 не може да бъде по-ниска от 50 на сто от размера, определен с  настоящата наредба и има характер на абонамент.
(5) (заличена с Решение № 25 по Протокол № 56 от 28.01.2010) Дните, през които детето е отсъствало поради заболяване при условията на ал. 3 не се включват в базата за изчисляване   на дължимата месечна такса по ал. 4


Чл. 41. (1) Таксата се заплаща с 50 на сто намаление за:
1.  деца с един родител;
2. (заличена с Решение № 25 по Протокол № 56 от 28.01.2010) деца чиито родител отбива военна служба;
3. (доп. с Решение № 25 по Протокол № 56 от 28.01.2010) деца единият от родителите на които е учащ, редовен студент или редовен докторант.
(2) За деца на многодетни родители таксата се заплаща с 50 на  сто намаление за първото и със 75 на сто за второто дете.
(3) Когато две деца от едно семейство са приети в едно или в различни детски заведения, таксата за второто дете се заплаща с 50 на сто намаление.
(4) (изм. и доп. с Решение № 249 по Протокол № 105 от  12.04.2007; изм. с Решение № 25 по Протокол № 56 от 28.01.2010) Разпоредбите на ал. 1 и ал. 3 могат да се прилагат едновременно.

Чл. 42. (1) (изм. с Решение № 25 по Протокол № 56 от 28.01.2010) При ползване на преференциите по чл. 39 и чл. 41 родителите/настойниците подават декларация до директора на заведението, придружена с необходимите документи. Когато в детско заведение са приети близнаци поредността им се определя с копие от удостоверение за раждане, издадено от отдел "Гражданско състояние" на общината по месторождение на децата.
(2) (изм. с Решение № 25 по Протокол № 56 от 28.01.2010) В случаите по чл. 41, ал. 1, т. 1, когато бащата е неизвестен, към документите по ал. 1 се прилага дубликат на удостоверението за раждане, издаден в едномесечен срок от датата на подаване на документите.
(3) Освобождаването от такса или заплащането й в намален   размер започва от началото на месеца, следващ месеца на подаване на документите по ал.1

подписах се вече в градината, че съм уведомена.
PeaceВ нашето ОДЗ ни направиха специално родителска среща по повод тази наредба.Раздадоха и едни декларации,които подписахме на момента Wink

# 15
  • Мнения: 4 465
явно ще трябва да разнищя нещата, щото на мен ми казаха 30 дни болничен и 20дни сем. причини и че после се плаща пълен размер таксата, така разбрах аз,но нямах време да чета закаченото...

За болничните е абсолютно невярно. Болничните не се плащат в рамките на половината от месеца. Щом сметката падне под 30 лв. се дължат 30 лв. абонамент.

На същия принцип са и до 30 дена по дом. причини

# 16
  • Мнения: 22
Това е поредното безумие което се въвежда!!!
Какво ли ще измислят докато дойде време да ходим на училище?.... Вече се плаша
И всичко това е заради хората които заемат места без да ползват услугите на градините , а потърпевши сме
всички останали.
Ако сме били болни цял месец защо да трябва да давам 30лв при положение че няма да  е похарчен нито лев
заради детето ми.....къде е логиката????????? Ако от таксите покриваме и заплатите на персонала, то тогава
къде е ролята на Държавата??? Е... защо ли питам то е ясно и много просто-тук държава няма

# 17
  • Балчи-Варна
  • Мнения: 419
Това е поредното безумие което се въвежда!!!
Какво ли ще измислят докато дойде време да ходим на училище?.... Вече се плаша
И всичко това е заради хората които заемат места без да ползват услугите на градините , а потърпевши сме
всички останали.
Ако сме били болни цял месец защо да трябва да давам 30лв при положение че няма да  е похарчен нито лев
заради детето ми.....къде е логиката????????? Ако от таксите покриваме и заплатите на персонала, то тогава
къде е ролята на Държавата??? Е... защо ли питам то е ясно и много просто-тук държава няма
Много си права    Peace
държава НЯМА

# 18
  • Мнения: 1 320
а къде пише точно колко е сумата ?

# 19
  • Мнения: 22
Абонаментната сума е 50% от таксата т.е.30лв

# 20
  • Мнения: 418
прочетете извадката от наредбата де.

аз винаги съм се обаждала до 9 сутринта, ако детето ще отсъства, независимо по какви причини.

да. само, че (при нас е така) трябва да се обадиш до 10:00часа на предния ден. Т.е. както ни се случи на нас в сряда вечерта детето вдигна температура и естествено на другия ден не беше на датска. Според регламента е трябвало в сряда до 10:00часа да се обадя, че детето ще се разболее вечерта и на другия ден няма да е на д.г. newsm78
 В други случаи при отсъствие по семейни причини винаги  съм се обаждала.
Shocked
И при нас искат да се обадим до 9 часа в деня на отсъствие иначе го водят присъствен.

# 21
  • Мнения: 42
Какво точно значи въпросния "абонамент"? Като се абонирах едно време за вестници ми ги доставяха. Това сигурно ще да е нещо такова т.е. така и така ще плащаме такси независимо поради каква причина отсъства детето може би ще ни предложат кетъринг (полагащата му се храна, защото ние заплащаме само нея. така ми обясниха, когато се наложи да платя първия отсъствен ден "била записана за храната")  newsm78

# 22
  • Мнения: 42

И при нас искат да се обадим до 9 часа в деня на отсъствие иначе го водят присъствен.
[/quote]

да абсолютно съм съгласна, но в случая става въпрос за обстоятелства, които няма как да предвидиш.

# 23
  • Мнения: 1 196
Ами тогава,ако детето отсъства по каквато и да е причина,поне да ходим да му вземем храната за деня Mr. Green
Добре,че влязох в темата да се светна,че се въвежда "абонамент",тъй като и на мен лелката се опита да ми обясни,но нищо не разбрах  Mr. Green
А за студенти таксата като е 50% и детето отсъства цял месец,25% ли ще вземат!? newsm78

Ох,честно казано и при тези условия трябва да се радваме,че частните градини знаете колко струват и условията какви са  Tired

# 24
  • Мнения: 22
За кое по точно да им благодарим???
Хем те задължават да им носиш болничен , хем трябва да им плащаш такса...
Не знам дали сте обърнали внимание.... на текста че за цялата учебна година
т.е. от 15.09 до 31.05. имате право на 30 дни отсъствия по домашни причини
и при превишаване на тези дни детето следва да бъде изключено от детската градина!!
Или може би да сме благодарни че плащаме огромни здравни осигуровки,а в момента в който
ни се наложи да отидем на по специфично изследване ми казаха че могат ни запишат час за след 3 месеца!!!
"Благодаря ви за прекрасния живот, който ми осигурявате!!!"

# 25
  • Мнения: 4 465

Ако сме били болни цял месец защо да трябва да давам 30лв при положение че няма да  е похарчен нито лев
заради детето ми.....къде е логиката????????? Ако от таксите покриваме и заплатите на персонала, то тогава
къде е ролята на Държавата??? Е... защо ли питам то е ясно и много просто-тук държава няма

Не е точно така защото единственото което не се плаща за отсъстващо дете са парите за хранителните продукти. Всичко останало са постоянни разходи и се правят за да се поддържа мястото му независимо дали детето присъства или не. Това са ток, парно, заплати, поддръжка на базата и др.. Заплатите са от държавата, но текущата издръжка не е. Предполагам че това е логиката на абонамента.

т.е. от 15.09 до 31.05. имате право на 30 дни отсъствия по домашни причини
и при превишаване на тези дни детето следва да бъде изключено от детската градина!!


Няма такова нещо. След 30 дена отсъствия по домашни причини за които не се дължи такса (освен ако дължимата сума не падне под 30 лв. на месец) се начислява такса, но не се изключва детето.


# 26
  • Мнения: 22
Не споря по въпроса, но така ми бе обяснено от директорката ...
А и наредбата според мен е  двусмислена:
"Чл. 40. (1) (изм. с Решение № 25 по Протокол № 56 от 28.01.2010) В детските градини/ясли посещението на децата може да бъде прекъсвано и подновявано с предварително писмено уведомяване от родителите/настойниците в рамките на общо 30 (тридесет) работни дни от 15 септември на текущата година до 31 май на следващата година. За времето, през което детето не е посещавало детска градина/ясла, не се заплаща такса. В подготвителните групи се допуска отсъствие само по уважителни причини."

# 27
  • Мнения: 4 465
Не споря по въпроса, но така ми бе обяснено от директорката ...
А и наредбата според мен е  двусмислена:
"Чл. 40. (1) (изм. с Решение № 25 по Протокол № 56 от 28.01.2010) В детските градини/ясли посещението на децата може да бъде прекъсвано и подновявано с предварително писмено уведомяване от родителите/настойниците в рамките на общо 30 (тридесет) работни дни от 15 септември на текущата година до 31 май на следващата година. За времето, през което детето не е посещавало детска градина/ясла, не се заплаща такса. В подготвителните групи се допуска отсъствие само по уважителни причини."

Ми директорката да вземе да се образова или да попита колеги. Няма основание да отпише детето ако надвиши отсъствията по домашни причини. Пиши жалба до СО ако си позволи такова нещо.

Имаше такова предложение, но слава богу не се прие, а и правен отдел в СО щяха да го махнат преди гласуване в СОС защото нормативната база не позволява отписване освен по желание на родителите или преминаване в първи клас и Наредбата щеше да противоречи на това.

# 28
  • София
  • Мнения: 17 591
Добре де, хора, помислете малко - за времето, в което детето ви е било болно и не е посещавало градина, какво да направим с общите разходи - как да ги намалим? Да намалим с градус температурата в помещенията, обитавани от останалите деца и възпитатели, примерно? Да намалим заплатата на персонала? Да пропуснем чистене, та да спестим препаратите, да сготвим супата и основното ястие в 1 съд, за да намалим тока, да изгасим 1 крушка в занималнята, да помолим сградата да спре да се амортизира?
Вие като си плащате кабелната телевизия как правите - изчислявате времето, в което приемникът е работил, или просто си плащате таксата?
Някак... ами, ясно е, че щом ползвате услуга, трябва и да плащате за нея, нали?

# 29
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
....
къде е ролята на Държавата??? Е... защо ли питам то е ясно и много просто-тук държава няма
Много си права    Peace
държава НЯМА

Сърдете се на общината, а не на държавата.

В Пловдив например таксата се плаща въз основа на присъствените дни. Ако детето е отсъствало заради боледуване или по семейни причини, не се изискват бележки за извинение на отсътвията и не се начисляват каквито и да било такси за този период. Един ден ако е било в месеца на градина - един ден заплащат родителите.
След отсъствие повече от 10 дни се носи само бележка от личния лекар, че детето е здраво. 

# 30
  • Мнения: 42
Добре де, хора, помислете малко - за времето, в което детето ви е било болно и не е посещавало градина, какво да направим с общите разходи - как да ги намалим? Да намалим с градус температурата в помещенията, обитавани от останалите деца и възпитатели, примерно? Да намалим заплатата на персонала? Да пропуснем чистене, та да спестим препаратите, да сготвим супата и основното ястие в 1 съд, за да намалим тока, да изгасим 1 крушка в занималнята, да помолим сградата да спре да се амортизира?
Вие като си плащате кабелната телевизия как правите - изчислявате времето, в което приемникът е работил, или просто си плащате таксата?
Някак... ами, ясно е, че щом ползвате услуга, трябва и да плащате за нея, нали?

По твоята логика следва детето болно неболно да ходи на градина? newsm78
 Заплатите на възпитателите, както и подръжката на д.г. + консумативи са заложени в бюджета на съответната община. Таксата, която ние родителите по принцип плащаме е за храната.
Лично моето дете слава богу боледува много рядко и ходи редовно на детска. Знам, че има и недобросъвестни родители, които си държат децата в къщи и може би за това е измислен този принцип на  плащане.
Ако си държа детето в къщи защото примерно днес ме е домързяло да я заведа на детска - о.к. Ама при болест  Rolling Eyes

# 31
  • Мнения: 1 320
Абонаментната сума е 50% от таксата т.е.30лв
дайте точно къде написано че таксата е 60лв .... нещо него виждам ...  Embarassed
а за 50 % абонамент ?! каквото и да значи НЕ  го се го разбирам ...
на приятелката ми детето падна и си счупи ръката ... гипс и рехабилитация ... почти 2 месеца .... в този случай какво ... пак ли да плаща ?! ... или да си върне сумата като осъди детската градина за нанесена лека телесна повреда на малката че да си възстанови 50% абонамент ?! .... + още защото  по закон имаме право на 40 дни болничен годишно за майката / включително и за гледане на дете/ ... тежко им на такива като мен с по 2 ....  Mr. Green ... значи трябва и някой да се наеме за водене на процедурите .... доста ще се изръсят ако се замислят .....

# 32
  • София
  • Мнения: 4 412
Не знам дали сте обърнали внимание.... на текста че за цялата учебна година
т.е. от 15.09 до 31.05. имате право на 30 дни отсъствия по домашни причини
и при превишаване на тези дни детето следва да бъде изключено от детската градина!!

И в нашата детска градина обясняват подобни неща, понякога имам чувството, че директорката иска да й се молиш или да й направиш услуга, за да ти върне и тя подобна /т.е да не изгони детето/. Определено на нас ни е казвала, че може да отсъства само 30 дни по домашни причини и до 2 месеца с болничен. А моето дете хваща много инфекции в градината и ходи 3 дни после 10 трябва да се възстановява.

Много ми беше полезен постинга на Ели Х, че не могат да изгонят дете от градината.

Принципно и на мен ми е малко странно, че условията за гледане на децата не отговарят на здравословните условия по ХЕИ, но трябва да си плащаш. Може би е по-добре да се въведе за новите градини, където условията покриват здравословните норми.
Все пак най-неприятно ми беше, че ме изкара виновна, че хем ми разболяват детето, хем да го давам на градина. Нашата учителка каза, че тази промяна ще принуди част от родителите да си пращат и недоизлекувани децата.

# 33
  • Мнения: 22
vpam, новите такси са конкретизирани в Приложение 2 към НАРЕДБА ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ И АДМИНИСТРИРАНЕ НА МЕСТНИ ТАКСИ И ЦЕНИ НА УСЛУГИ, ПРЕДОСТАВЯНИ ОТ СТОЛИЧНА ОБЩИНА
               Приложение № 2
       Такси за ползване на детски ясли, детски кухни, детски градини, домове за социални грижи, лагери и други общински социални услуги
1. (изм. с Решение № 25 по Протокол № 56 от 28.01.2010) за ползване на детски ясли и детски градини:
                  - седмични – 72,00 лв. на месец;
                  - целодневни – 60,00 лв. на месец;
                  - полудневни групи, при които е осигурено хранене на децата – 23,00 лв. на месец;
                  - полудневни групи, при които не е осигурено хранене на децата – 15,00 лв. на месец;
2. (изм. с Решение № 26 по Протокол № 56 от 28.01.2010) за ползване на детски кухни - 1,30 лв. на ден.
3. (изм. с с Решение № 31 по протокол № 30 от 29.01.2009) за ползване на общежития от ученици - 13,00 лв. на месец.
4. (изм. с Решение № 31 по протокол № 30 от 29.01.2009) за настаняване в заведение или помещение за отрезвяване - 35,00 лв. на ден.

И за съжаление е така независимо от какво боледува детето, т.е. може да е било и в болница това няма никакво значение
таксата която се  заплаща е минимум 30лв.

# 34
# 35
  • Мнения: 265
Ей това е нещо ново само не разбрах от кога е в сила.
Ако детето ви е болно и не е посещавало детска градина цял месец, плащате половината от месечния й размер, поясни за Информационна агенция КРОСС Мария Минчева от Дирекция „Образование" в столична община. Това е регламентирано с промените, които СОС гласува в Наредбата за определянето и администрирането на местните такси. Т.е независимо дали детето е отсъствало заради заболяване или по други причини, родителят заплаща 30 лв., тъй като месечната такса, която влезе в сила от 1 февруари за детските градини в столицата вече е 60 лв. Аргументът на общината: Дали в детската градина ще има 3 или 30 деца консумативите и персоналът са едни и същи.

Дават точка за това че посещаваш детска ясла 6 м назад само за набор 2007, но това не значи че имаш предимство. И аз съм в това положение и искам да се преместим имахме 7,2т и като добавих в профила че посещаваме детска ясла ни добавиха+1т., но не мисля че имаме шанс за преместване, а имам голяма нужда от това защото скоро ще раждам а малчо го водим на 20км.

# 36
  • Мнения: 1 196
galeeto ,вече е в сила  Peace
С 8.2т нямате ли шанс за някоя градина около вас,в Банкя нямат ли градини  Rolling Eyes

# 37
  • Мнения: 1 196
Ей,тва не е истина  ooooh! - една градина в Банкя и нито едно място за прием за всички набори,освен 2009   Twisted Evil
http://kg.sofia.bg/?page=kindergarden&id=24&k=174

# 38
  • Deutschland/HE
  • Мнения: 5 405
Във Варна таксата се състои от 2компоненти - 20лв независимо дали детето е посещавало градина и 28лв за цял месец присъствие /ако е отсъствало делят тези 28лв на броя на работните дни в месеца и се получава таксата за 1ден/. Ако детето е отсъствало цял месец /независимо по какви причини таксата е 20лв/.

# 39
  • Мнения: 42
Във Варна таксата се състои от 2компоненти - 20лв независимо дали детето е посещавало градина и 28лв за цял месец присъствие /ако е отсъствало делят тези 28лв на броя на работните дни в месеца и се получава таксата за 1ден/. Ако детето е отсъствало цял месец /независимо по какви причини таксата е 20лв/.

28лв.- Варна. / 60лв. - София  newsm78

# 40
  • Мнения: 42
Във Варна таксата се състои от 2компоненти - 20лв независимо дали детето е посещавало градина и 28лв за цял месец присъствие /ако е отсъствало делят тези 28лв на броя на работните дни в месеца и се получава таксата за 1ден/. Ако детето е отсъствало цял месец /независимо по какви причини таксата е 20лв/.

28лв.- Варна. / 60лв. - София  newsm78
[/quote
Ако плащаме само храната (защото това е основанието за плащане на таксата -  според СО) ???

# 41
  • Мнения: 265
SunshineMery- в 25 ОДЗ Банкя ако успееш да си вкараш детето в 1 ясленска група- когато детето е на 1 год (но аз не кандидатствах тогава защото ми се стори много рано да го давам на ясла) си ОК, миналата и тази година  шанса ни е 0 защото няма прием за набор 2007 две години, а и много парашутисти.... знаете как е. Принудих се да пиша по първо желание детска градина която не ни е близко но имаше прием за 24 деца в Обеля, по случайност ни приеха и пътуваме всеки ден, но не мога да си представя как ще справяме като родя newsm78.
Друг вариант виждам да го преместя в 97ЦДГ Филиповци- поне там за сега има места и имаме шанс за преместване.

# 42
  • Deutschland/HE
  • Мнения: 5 405
28лв.- Варна. / 60лв. - София  newsm78
 

20+28=48 и това е таксата от 01.01.2009г

# 43
  • Мнения: 1 196
galeeto ,искренно ти съчувствам  Hug Просто нямам думи! ooooh!

# 44
  • Мнения: 42
28лв.- Варна. / 60лв. - София  newsm78
 

20+28=48 и това е таксата от 01.01.2009г

ааааааааа. грешката е моя.    Embarassed

# 45
  • Мнения: 7 375
                       Промяната в Наредбата за местни данъци и такси в София влязла в сила от 01.02.2010 г се състои в следното :
                       Разрешени отсъствия по дом.причини 30 дни за срока от 15 септември до 31 май на всяка учебна година.Няма ограничения дали ще ги ползвате по 5 дни в месец или по 20.След изчерпването на този лимит когато се отсъства по дом.причини се заплаща пълна такса - в случая 60 лв.
                       Болничните са безплатни.Когато обаче болничният е повече от половин месец се заплаща АБОНАМЕНТНА ТАКСА в размер на 50 % от цялата такса в случая 30 лв.При цял месец болнични се заплаща АБОНАМЕНТНАТА ТАКСА от 30 лв.Това не значи,че болничните не важат .НЯМА ограничение в броя на дните по болест.Просто е въведено условие което гласи , че"след намаляване на таксата по ал.1/дом.отпуск/  и ал.3 /болнични/ МЕСЕЧНАТА ТАКСА НЕ МОЖЕ ДА БЪДЕ ПО-МАЛКА ОТ 50 % " и се счита за АБОНАМЕНТНА ТАКСА.
                      

# 46
  • Мнения: 7 947
На входа на нашата градина е поставено обявление, подписано от Директора - дори при отсъствие по мед.причини - с бележка от личния лекар - се заплаща 50% от таксата,  отсъствие по домашни причини /се заплаща/ и се допускат максимум 30 дена в рамките на една година  Crazy

# 47
  • Мнения: 7 375
На входа на нашата градина е поставено обявление, подписано от Директора - дори при отсъствие по мед.причини - с бележка от личния лекар - се заплаща 50% от таксата,  отсъствие по домашни причини /се заплаща/ и се допускат максимум 30 дена в рамките на една година  Crazy
                  При отсъствие по болест повече от 10 дена /половината работни дни/ таксата е АБОНАМЕНТ.Това значи,че при цял месец болнични вие заплащате АБОНАМЕНТ ,а болничните са ви безплатни.При 5 дни болнични и 15 посещения таксата ви е 45 лв .Дните по болест не се заплащат.
                   Заплаща се 50% от МЕСЕЧНАТА ТАКСА,а не от дневната такса ,защото такава НЯМА.
                   Ето цитат от Наредбата:

Чл. 40. (1) (изм. с Решение № 25 по Протокол № 56 от 28.01.2010) В детските градини/ясли посещението на децата може да бъде прекъсвано и подновявано с предварително писмено уведомяване от родителите/настойниците в рамките на общо 30 (тридесет) работни дни от 15 септември на текущата година до 31 май на следващата година. За времето, през което детето не е посещавало детска градина/ясла, не се заплаща такса. В подготвителните групи се допуска отсъствие само по уважителни причини.

(2) (изм. с Решение № 25 по Протокол № 56 от 28.01.2010) Не се заплаща такса за времето, в което детската ясла, детската градина или отделна група в тях не работи поради аварии, ремонти, карантини и други обективни причини. Когато в детските заведения се провеждат санитарно-хигиенни дейности, включително от 01 юни до 31 август, както и ваканциите, определени със заповед на министъра на Министерството на образованието, младежта и науката за съответната учебна година, родителят/настойникът подава заявление за времето, през което детето ще посещава детското заведение и заплаща такса за заявените дни.
(3)Не се заплаща такса при отсъствие на дете поради заболяване, удостоверено с медицински документ.
(4) (изм. и доп. с Решение № 249 по Протокол № 105 от 12.04.2007; доп. с Решение № 25 по Протокол № 56 от 28.01.2010) Месечната такса намалена при условията на ал. 1 или ал. 3 не може да бъде по-ниска от 50 на сто от размера, определен с  настоящата наредба и има характер на абонамент.
(5) (заличена с Решение № 25 по Протокол № 56 от 28.01.2010) Дните, през които детето е отсъствало поради заболяване при условията на ал. 3 не се включват в базата за изчисляване   на дължимата месечна такса по ал. 4


                    

# 48
  • Мнения: 238
Добре де, хора, помислете малко - за времето, в което детето ви е било болно и не е посещавало градина, какво да направим с общите разходи - как да ги намалим? Да намалим с градус температурата в помещенията, обитавани от останалите деца и възпитатели, примерно? Да намалим заплатата на персонала? Да пропуснем чистене, та да спестим препаратите, да сготвим супата и основното ястие в 1 съд, за да намалим тока, да изгасим 1 крушка в занималнята, да помолим сградата да спре да се амортизира?
Вие като си плащате кабелната телевизия как правите - изчислявате времето, в което приемникът е работил, или просто си плащате таксата?
Някак... ами, ясно е, че щом ползвате услуга, трябва и да плащате за нея, нали?

По твоята логика следва детето болно неболно да ходи на градина? newsm78
 Заплатите на възпитателите, както и подръжката на д.г. + консумативи са заложени в бюджета на съответната община. Таксата, която ние родителите по принцип плащаме е за храната.

Не, нейната логика не е такава. Това, което е написала и за което е права е, че както си плащаме абонаментна такса за кабелна телевизия, интернет, мобилен телефон и няма никакво значение колко ги ползваме, така и за детската градина се дължи задължителна минимална такса. Не виждам какъв е толкова проблема, при положение, че вероятността детето ви да е болно повече от месец няколко пъти в годината не е много голяма. Или ако има такива случаи, то те не са масови.

# 49
  • Мнения: 7 375
Добре де, хора, помислете малко - за времето, в което детето ви е било болно и не е посещавало градина, какво да направим с общите разходи - как да ги намалим? Да намалим с градус температурата в помещенията, обитавани от останалите деца и възпитатели, примерно? Да намалим заплатата на персонала? Да пропуснем чистене, та да спестим препаратите, да сготвим супата и основното ястие в 1 съд, за да намалим тока, да изгасим 1 крушка в занималнята, да помолим сградата да спре да се амортизира?
Вие като си плащате кабелната телевизия как правите - изчислявате времето, в което приемникът е работил, или просто си плащате таксата?
Някак... ами, ясно е, че щом ползвате услуга, трябва и да плащате за нея, нали?

По твоята логика следва детето болно неболно да ходи на градина? newsm78
 Заплатите на възпитателите, както и подръжката на д.г. + консумативи са заложени в бюджета на съответната община. Таксата, която ние родителите по принцип плащаме е за храната.

Не, нейната логика не е такава. Това, което е написала и за което е права е, че както си плащаме абонаментна такса за кабелна телевизия, интернет, мобилен телефон и няма никакво значение колко ги ползваме, така и за детската градина се дължи задължителна минимална такса. Не виждам какъв е толкова проблема, при положение, че вероятността детето ви да е болно повече от месец няколко пъти в годината не е много голяма. Или ако има такива случаи, то те не са масови.


                 Моля ви , не бъркайте ТАКСИТЕ с издръжката на детето ви в ДЗ.Нито един лев не отива за храна или други нужди на конкретното ДЗ.ВСИЧКИ такси директно се превеждат в БЮДЖЕТА на общината.Така,че може да плащате и цялата такса и детето ви да не ходи и пак децата да са на студено,да няма крушки или нещо друго.За сведение на четящите - издръжка на дете в ДЗ за тази година е по-малка в сравнение с миналата и какво от това ,че таксите са по-високи и има вече в Сф абонамент? Издръжката е 1408 лв за тази година срещу 1680 за миналата.

# 50
  • Мнения: 7 947
Дидиа, знам Наредбата, просто споменах какво е написано на входа на градината ни. Но не всички майки я знаят, не всички имат нет - и за мен така написано - значи съвсем друго Tired

# 51
  • Мнения: 7 375
Дидиа, знам Наредбата, просто споменах какво е написано на входа на градината ни. Но не всички майки я знаят, не всички имат нет - и за мен така написано - значи съвсем друго Tired
                  Аз за това пуснах и цитат и се помъчих да разясня как е ,защото да могат да прочетат всички.Постоянно споря , че когато имаш болнични не се плращат 50 % за всеки ден от болничните.Даже казах,че ако на внуците ми сгрешат таксите ще пиша до юристите на общината и до адм.съд за тълкуване и решение.Не мога да повярвам,че има толкова много хора дето , ама хал хабер не разбират.Не говоря за родители. Laughing А и нека хората не се заблуждават,че като плащат повече децата им ще получат повече.Едното изобщо не предполага другото .За съжаление.

# 52
  • Мнения: 7 947
Ти какво би направила в моя случай  Thinking

# 53
  • Мнения: 7 375
                      Ами ще събера още родители и ще се опитаме да разясним /дори с помощта на родител - адвокат/ какво всъщност пише.Като не се получи пиша жалба до юристите на общината за тълкуване,ако и там го изкилиферчат ще пиша до адм.съд,че ми се събират неправомерно такси и накрая /понеже съм се заинатила/ ще ги съдя,че детето ми е болно,а те ми събират такси. Разбира се говоря за подобен пример - ако детето ми е 10 дена болнични и 10 посещава ДЗ то таксата трябва да е 30 лв- 10 болнични-безплатни и 10 посещения по 3 лв.,ноооооооооо...според някои /айде да не ги обиждам/ таксата трябва да е 45 лв - 30 лв за посещение 10 дни и 50% - за 10 дни болнични.Да,ама не е така!
                     То в ал.4-та си пише - при условията на ал.1 и 3 - което значи,че МЕСЕЧНАТА таксата там се намалява ,но не може да е по-малко от 50%.Никъде няма упомената дневна такса та да смяташ по 50 % за болничен на ден.

# 54
  • Мнения: 7 947
Не, не, аз знам как да си търся правата. Няма проблем с грешно изчислена такса /поне аз нямам/.
Говоря за факта, че това - така написано, е изнесено като Заповед, подписана от директора на входа на градината.

# 55
  • Мнения: 7 375
                     Ами родителските тройки оспорвате заповедта на директорката защото е неправомерна.Заповедта не може да противоречи на по-висш докумант каквато е в случая наредбата.Явно директорката не е включила за какво става дума и си е смукала от пръстите.Писна ми като някой не разбира даден документ защо не пита юрист,а се опитва да тълкува законови разпоредби.Е,за това от нас държава не става ,защото си правим кой каквото реши и се бъркаме в работата на другите.

# 56
  • Мнения: 7 375
                        Току-що говорих по въпроса за таксите със счетоводството - така е както аз ви го обясних и е пусната програма за автоматично изчисление /навсякъде има компютри и връзка по интернет с общината/.Съжалявам,но заповедта на директорката ви е НЕЗАКОННА и говори за качествата и на ръководител. Mr. Green

# 57
  • Мнения: 7 947
Дано да съм сбъркала и да не съм прочела...довечера ще проверя  Wink

# 58
  • Мнения: 7 375
Дано да съм сбъркала и да не съм прочела...довечера ще проверя  Wink
                    Ааааааа,не се притеснявай , аз постоянно се сблъсквам с нелицеприятни тълкувания и глупости,та съм свикнала. Laughing Само,че отдавна не търпя да са за моя сметка и обикновено ги оспорвам.

# 59
  • Мнения: 7 947
Оф, това, което напоследък видях по заведенията - леко ме разочарова...та самата аз не се учудвам  Tired

# 60
  • Мнения: 7 375
                    Нали знаеш - надеждата умира последна  Laughing ако не я изпревариш  Laughing - все се надяваме,че нещо ще стане по-добро и дано го дочакаме. Peace

# 61
  • Мнения: 7 947
Ооооо, надежда не губя и аз, за нищо - вярвам в майката Родина  Laughing

# 62
  • Мнения: 42
                        Току-що говорих по въпроса за таксите със счетоводството - така е както аз ви го обясних и е пусната програма за автоматично изчисление /навсякъде има компютри и връзка по интернет с общината/.Съжалявам,но заповедта на директорката ви е НЕЗАКОННА и говори за качествата и на ръководител. Mr. Green

Аз най-вече се интересувам за заплащането на първия ден от отсъствието на детето по болест. Когато реагирах (защото до сега не се е таксувал) ми обясниха , че  "Таксата, която ние родителите  плащаме е за храната.", а детето е било записано. За мен това не е правилно защото това е нещо, което трудно може да се предвиди и няма как да реагираш своевременно. Незнам при вас как е, но в другото д.з. в района няма такава практика. Доколкото знам счетоводната програма е една.

# 63
  • Мнения: 7 375
                    minona74,няма такова нещо като "заплащане на първия ден от болничните на детето".Детето ,ако не дойде до 8.30 ч сутрин се сваля от присъствие и се пише отсъствие.След 8.30 детето може да дойде само ,ако е подало молба до директора,че ще идва по-късно от споменатия час и се пишат причините , и идва закусило.Не може да се води присъствие първия ден от болничните ,защото е незаконно и най-елементарния проблем ,който възниква е "какво става с изписаната храна?" Воденето на деца ,които не присъстват в момента в групата е наказуемо и води до злоупотреби.
                    Обяснението,че " с таксата се заплаща храната" е пълна глупост още повече ,че излиза от устата на хора ,работещи в системата и трябва да им е ясно,че таксата няма нищо общо с издръжката на детето в ДЗ.Детето не може да се записва предварително за следващия ден.Сутрин до 8.30 в специална книга се дава заявка за храната на децата през деня.Колкото са дошли, за толкова се планира храна.Единствено за сутрешната закуска планирането като бройка е от предишния ден.Тази бройка е ориентировъчна ,защото могат да дойдат по-малко или повече деца.
                    Така,че нямат никакво законово основание да искат заплащане на първи ден от болнични на детето,напротив в нарушение са.

Последна редакция: пт, 05 мар 2010, 18:57 от Didia

# 64
  • Мнения: 42
Това ми е напълно ясно и затова реагирах доста бурно. Сега смятам да изпратя запитване до СО за да ми изпратят официално становище по въпроса. Явно това е някакво еднолично решение на директора.

# 65
  • Мнения: 3 336
Дидиа  Hug , искам да те питам нещо, предполагам че е важно за голяма част от останалите майки, затова не пиша на лични:

В нашия случай с двамата плащам за единия цяла такса, а за другия /другата понеже Ели ми е втори близнак/ плащам наполовина. Това намаление ще се запази ли и занапред? Защото в такъв случай ако плащам 30 лв на месец независимо дали Ели е ходила или не на градина и дали съм представяла някакви бележки би трябвало таксата да ми е 30 лв. на месец за нея. Дали това означава че мога да си спестявам бележките поне за нея? Става въпрос за случаи като този от миналата седмица, когато я боля ухо единия ден в градината / на другия ден ми каза че леличката й се скарала и тя се разплакала и казала, че я боли ухо/ Crazy Та си остана вкъщи за следене след това без да я боли реално ухото. В случая нямаше смисъл да ходим до лекар за преглед, а само за бележка за да се извинят отсъствията. Имаш ли информация по този въпрос?

Сега чета, че в другата тема си писала, че абонамента за първо дете ще е 30лв и за второ 15? Аз си мислех, че абонамента се плаща в пълен размер и за двамата newsm78 Много въпроси поражда тази нова наредба Crazy

Последна редакция: сб, 06 мар 2010, 21:21 от mishlentze

# 66
  • София
  • Мнения: 1 433
и аз със същия въпрос като mishlentze  Hug
с тая разлика че при мен не са близнаци, но пак плащам за малкия половината, тъй като е второ дете посещаващо градината newsm78

# 67
  • Мнения: 7 375
                    Условието за намаление на таксата в размер на 50 % за второ дете посещаващо ДЗ остава в сила и месечните такси са съответно  60 лв за първо дете,30 лв за второ дете и абонамента е съответно - 30 лв за първото дете и 15 за второто.Трябва само септември да сте подали молба до директора и копия от двете удостоверения за раждане.
                    И не се притеснявайте за грешки - проверих - пусната е автоматизирана система за изчисление и не зависи от директорките или касиерите.Разбира се стига да пускат верни данни за присъствия и причини за отсъствия. Peace

# 68
  • Мнения: 499
Момичета, имам следният въпрос, ще се радвам да ми помогнете.
Дъщеря ми беше болна миналия месец и не ходи на ясла. Този месец искам да си остане вкъщи - т.е. 2 последователни месеца (1 в болнични, и 1 по дом. причини).
Директорката ми каза, че ако не дойде този месец ще я изключи. Има ли право на това?
Много благодаря предварително!!   bouquet

PS. Ако може и линк към самата Наредба?

# 69
  • Мнения: 4 465
Момичета, имам следният въпрос, ще се радвам да ми помогнете.
Дъщеря ми беше болна миналия месец и не ходи на ясла. Този месец искам да си остане вкъщи - т.е. 2 последователни месеца (1 в болнични, и 1 по дом. причини).
Директорката ми каза, че ако не дойде този месец ще я изключи. Има ли право на това?
Много благодаря предварително!!   bouquet

PS. Ако може и линк към самата Наредба?

Не виждам как ще я изключи. На какво основание. ДГ се напуска по желание на родителя, а не по усмотрение на директора. Но с новата Наредба ще плащаш повече. При отсъствие повече от месец мисля че и част от изследванията се правят наново, но това си го уточни с мед. сестрата.

Ако го направи или продължи да заплашва, пиши жалба до дирекция Образование към СО, ул. Оборище 44, ет. 4 с описание на случая.

# 70
  • Мнения: 499
Благодаря ти, Ели Х.

Става въпрос за детска ясла, ако има значение. Аз не съм отказала да плащам таксите, не е това проблемът.
Просто след продължителното боледуване искам да съм сигурна че като тръгне, няма да се разболее на 2 ден (ако мога да съм сигурна за такова нещо въобще).

Тя казва, че правели проверки - при положение, че за първия месец имам бележка от лекаря, а за 2 месец - по дом. причини, не знам какъв е проблемът.

# 71
  • Мнения: 4 465
Благодаря ти, Ели Х.

Става въпрос за детска ясла, ако има значение. Аз не съм отказала да плащам таксите, не е това проблемът.
Просто след продължителното боледуване искам да съм сигурна че като тръгне, няма да се разболее на 2 ден (ако мога да съм сигурна за такова нещо въобще).

Тя казва, че правели проверки - при положение, че за първия месец имам бележка от лекаря, а за 2 месец - по дом. причини, не знам какъв е проблемът.

Дидиа да каже дали има разлика с чистите ясли, но не мисля. Наредбата е една и съща. Хубаво е да им правят проверки, но досега не знам за отписано поради отсъствия дете.

Това намерих в Наредбата за детските ясли - "Чл. 21. (1) Децата могат да отсъстват от детската ясла:

1. поради отпуск или лични причини на родителите, за което родителите уведомяват писмено директора на детската ясла;

2. поради болест на детето, за което родителите уведомяват детската ясла в тридневен срок.

(2) При отсъствие на дете от яслата повече от 10 дни родителите му представят бележка от личния лекар, че детето е здраво и че не е било в контакт със заразно болен.

(3) При отсъствие повече от един месец се изисква еднократно бактериологично изследване за патогенни чревни микроорганизми с отрицателен резултат само по епидемични показания.

(4) При отсъствие за повече от два месеца - еднократен отрицателен резултат за чревни паразити съгласно Наредба № 5 от 2006 г. за диагностиката, профилактиката и контрола на местните паразитози (ДВ, бр. 40 от 2006 г.)."

Никъде не пише че родителя няма право да си спре временно детето от ДГ по домашни причини.

# 72
  • Мнения: 7 375
                    За двата вида детски ясли - чисти и в ОДЗ ВАЖИ новата НАРЕДБА ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ И АДМИНИСТРИРАНЕ НА МЕСТНИ ТАКСИ И ЦЕНИ НА УСЛУГИ, ПРЕДОСТАВЯНИ ОТ СТОЛИЧНА ОБЩИНА.Никъде в нея няма разделяне на условията за двата вида ясли.
                    В твоя случай първият месец с болничните трябва да платиш абонамент 30 лв /ако детето ти е едно ,посещаващо ДЗ/ ,а втория месец по дом.причини - 30 лв абонамент ,ако не си изчерпала лимита от разрешените дни и пълна такса 60 лв,ако нямаш лимит.
                    Нямат никакво основание за отписване на детето.

# 73
  • Мнения: 51
А през летният период /от 01.06.-15.09./, когато детето отсъства, ще са необходими ли бележки по домашни причини и ще се плаща ли пак 50% от таксата на ДГ.

# 74
  • Мнения: 7 375
А през летният период /от 01.06.-15.09./, когато детето отсъства, ще са необходими ли бележки по домашни причини и ще се плаща ли пак 50% от таксата на ДГ.
                  От 1.06  до 31.08 - отсъстваш без да заплащаш никакви такси,без абонамент е.Ако обаче си дал заявка за ПРИСЪСТВИЕ през този период и отсъстваш си плащаш 100 % такса.Пример:Дадена заявка за отсъствие от 1.07 до 20.07,но шефът ти сменя отпуска и в това време детето отсъства си заплащаш пълна такса на база заявката за присъствие.

# 75
  • Мнения: 51
Интересно newsm78, как може да се планира за 3 месеца, кога ще си в отпуск и кога не.А шефовете на фирмите наясно ли са, че не трябва да сменят отпуските на служителите си и че трябва да ги планират още през май.

# 76
  • Мнения: 3 336
Дидиа, много ти благодаря, отново си ми много полезна Hug  bouquet

Аз затова мисля да си заявя пълно присъствие без края на август, предпочитам да си платя и да имам варианти. Отпуската вече съм си я пуснала и ми е одобрена писмено за август Crazy Бях първата с планове за лятото Laughing

# 77
  • Мнения: 3 061
Само да вметна, че Наредбата влиза в сила от месец февруари тази година, но визира един бъдещ период относно 30-те дни отсъствия по домашни причини.. "Чл. 40. (1) (изм. с Решение № 25 по Протокол № 56 от 28.01.2010) В детските градини/ясли посещението на децата може да бъде прекъсвано и подновявано с предварително писмено уведомяване от родителите/настойниците в рамките на общо 30 (тридесет) работни дни от 15 септември на текущата година до 31 май на следващата година. За времето, през което детето не е посещавало детска градина/ясла, не се заплаща такса. В подготвителните групи се допуска отсъствие само по уважителни причини."
С други думи ограничението от 30 работни дни важи от септември 2010г.!

# 78
  • Мнения: 7 375
                     СКО това ,което пишеш не е вярно.Наредбата изобщо не визира бъдещ период и понеже влиза от февруари 30-те дни важат от февруари до  31 май.За следващата учебна година тези 30 дни ще важат в срока указан от теб.

# 79
  • Мнения: 3 061
В Наредбата изрично пише от 15 септември на текущата година..  Peace
Вие явно си го тълкувате разширително и утежняващо.. За съжаление и в повечето детски заведения го тълкуват по този начин..  ooooh!
Периодът изрично касае една образователна година, която започва в септември и завършва в месец май.. Тъй като настоящата образователна година е започнала, не може наредбата да се прилага назад във времето, още повече предвид утежняващото й изменение..  Peace

# 80
  • Мнения: 3 061
п.п. За целта има раздел "Преходни и заключителни разпоредби" и там би следвало изрично да се упомене, че чл. 40 следва да се прилага и относно започналата образователна година, с влизането на наредбата в сила.. Такова нещо обаче няма!  Peace

# 81
  • Мнения: 11
Аз има следното питане ако някой може да ми отговори. От 01 юни до 15 септември към пуснала уведомление , че детето няма да посещава детска ясла и за юни, юли и август нищо не съм плащала, от 15 септември до 30 септември имам медицинска бележка , че детето е болно, от детската градина ми искат за септември 30 лв абонамент.  и то за 15 дена в които детето е било болно, прави ли са и на какво основание.

# 82
  • София
  • Мнения: 44 028
на мен спец за септември ми е малко неясно също как би следвало да е.
понеже самият той официално се води само половината работен(другото сборни групи, но ти казваш, че не си заявявала присъствие за там), според мен лично би трябвало да е 15 лв тази такса абонамент, а не 30...обаче мисля няма точно в закона изразено как стоят тогава нещата и става по усмотрение на директора....може би не е излишно да звъннеш в дирекция образование и там да ги питаш...

# 83
  • Мнения: 7 375
                 Няма нужда да звъни в дирекция "Образование" защото има писмо още от юни месец ,което уточнява възникналите въпроси относно Наредбата.В него изрично е упоменат месец септември.Никъде месец септември не се води официално половин месец.Такова понятие няма.Изключение правят само летните месеци - юни,юли и август.През месец септември и един ден детето да не е ходило важи правилото за абонамента.Така,че основателно ти искат половината такса.

# 84
  • София
  • Мнения: 44 028
е, дочбре де, в някои градини няма и сборни групи дори септември? и при тях ли така?

# 85
  • Мнения: 7 375
е, дочбре де, в някои градини няма и сборни групи дори септември? и при тях ли така?
                На 1 септември трябва да работят всички групи или да се осигурят места за всички деца,желаещи да тръгнат на 1 септември и ако децата са по-малко от 22 за група се правят сборни групи.
                 Там където не работят всички групи  и няма сборни групи трябва да има основателна причина /ремонт и т.н./ .Тогава родителите не плащат нищо.Трябва да има заповед на директора ,в която е уточнено защо не работи градината.Няма начин да не започват работа на 1 септември хей така защото си решили или защото не им се работи. Laughing
                 Дори градината да работи само със сборни групи ,ако детето не е дошло през септември си плаща  такса - 50 %.Писмото е подписано от Минчева.От 1 септември до 31 май е нормалната година в ДЗ и само летните месеци са без заплащане при пуснато заявление за отсъствие.

# 86
  • София
  • Мнения: 44 028
 Hug мерси

# 87
  • Мнения: 5
Здравейте,

Съжалявам, че връщам темата от преди една година, но днес разбрах за този т.н. абонамент. Ок, съглсих се с него, но при мен е малко по-объркан казуса и ще съм ви благодарна ако някой ми отговори. Става дума за месец септември. Детето ми започна на 26.09. От детската градина ме накараха да пусна молба за отсъствие по домашни причини от 01.09, а не от 15.09, както е посочено в наредбата. Дните от 01.09 до 15.09 плащат ли се и за тях трябва ли да има молба за домашни причини, ако детето отсъства?
Благодаря много предварително на просветените!

# 88
  • Мнения: 21 409
нямат основание да ти искат молба от 1 септември. Откажи, защото така ще си изхабиш от домашните дни. Таксата, обаче е за половин месец - 30 лв., въпреки че сте почнали от 26ти.

# 89
  • Всеки ден трябва да се инжектираме с малко фантазия, за да не умрем от реалност: Рей Бредбъри
  • Мнения: 4 327
Хайде и аз с въпрос Simple Smile :
Моето дете е прието на ясла от 26.09. Посещавало е яслата на 26,27 и 28.09. и след това беше с 39,9 Т у дома. Каква такса плащам?
Не съм попълвала никакви молби като Деси1978см - просто тогава беше приета с всички мед. документи за пръв път.
Iris04
... Таксата, обаче е за половин месец - 30 лв., въпреки че сте почнали от 26ти.
Добре де, ама реално подаването на мед. док. и постъпването на детето са на 26.09 - защо 1/2 такса? Ще я платя и ще пея, защото все пак сме на ясла, ама някакси ...  newsm78

# 90
  • София
  • Мнения: 12 554
Хайде и аз с въпрос Simple Smile :
Моето дете е прието на ясла от 26.09. Посещавало е яслата на 26,27 и 28.09. и след това беше с 39,9 Т у дома. Каква такса плащам?
Не съм попълвала никакви молби като Деси1978см - просто тогава беше приета с всички мед. документи за пръв път.
Iris04
... Таксата, обаче е за половин месец - 30 лв., въпреки че сте почнали от 26ти.
Добре де, ама реално подаването на мед. док. и постъпването на детето са на 26.09 - защо 1/2 такса? Ще я платя и ще пея, защото все пак сме на ясла, ама някакси ...  newsm78

Защото такава е наредбата - независимо колко дена е ходило детето от месеца - минималната такса е 50 на сто от цялата.
Тоест може да е ходило само три дена - минимумът е 30 лева.

# 91
  • Мнения: 5
Съгласна съм с таксата от 30 лв. Още когато подавах молбата, а това беше в началото на септември попитах касиерката защо от 01.09, а не от 15.09, та нали децата още са в сборни групи, тя каза, че няма значение. Днес ходих пак да питам и получих същия отговор, но след като прочетох наредбата....съвсем се обърках. Уж учебната година в детските градини започва на 01.09, а в наредбата пише, че тези 30 дни по дом. причини са от 15.09. Утре смятам да се запозная с правилника на ДГ и да ходя да се разправям. Не че съм за тези 10 дни, но въпроса е принципен.

# 92
  • София
  • Мнения: 2 079
Касиерката не е била "в час".  Naughty
30-те дни текат от 15.09 до 31.05 следващата година.
Независимо че си пуснала молба за извиняване на отсъствията от 1.09.,
то 30-те дни ще започнат да се отчитат от 15.09.
Не се притеснявай - системата за отчитане на таксите е направена така,
че да отчитат броя на дните, извинени с молба от родителите
от 15.09.

# 93
  • Мнения: 11 568
Съгласна съм с таксата от 30 лв. Още когато подавах молбата, а това беше в началото на септември попитах касиерката защо от 01.09, а не от 15.09, та нали децата още са в сборни групи, тя каза, че няма значение. Днес ходих пак да питам и получих същия отговор, но след като прочетох наредбата....съвсем се обърках. Уж учебната година в детските градини започва на 01.09, а в наредбата пише, че тези 30 дни по дом. причини са от 15.09. Утре смятам да се запозная с правилника на ДГ и да ходя да се разправям. Не че съм за тези 10 дни, но въпроса е принципен.

Моят проблем е сходен с Вашият. Детето ми е тази година е в трета подготвителна група(за София става дума). Започна на 19 септември. Сега ми искат такса за месец септември в размер на 51 лева( след 19 септември има няколко извинени отсъствия по медицински причини). Обаче за периода 1-15 септември му пишат неизвинени отсъствия и съответно ме карат да плащам. Аз не платих таксата, а подадох жалба в Дирекция Образование на Оборище44. Основанието ми е, че в Чл.40(2), се казва "както и ваканциите определени със заповед на министъра....." и в Закона за Народната просвета в Чл.2 пише , че детските градини са подопечи на този закон, а в правилника за неговото приложение в Чл.92 изрично е казано, че началото на учебната година започва на 15 септември.
Смятам, че в наредбата чл.40(1) определя учебното време, а в Чл.40 (2) се определят всички ваканционни периоди.
Още повече това е вид услуга, предоставена от Столична община, която не съм използвала и те нямат право да искат заплащане за нея. Смятам да се обърна и към комисията за защита на потребителите.
Смятам, че Наредбата се тълкува от различните детски градини по различен начин.
В Дирекция Образование имаше подадени и други жалби по този проблем. Има ли и тук майки/бащи с този проблем?

# 94
  • Мнения: 4 465
Ние сме в четвърта група. Тръгна на 19-ти и съм платила 33 лв. Не съм ги смятала този път, но миналата година ми смятаха от 01.09. - така им обяснили от общината. Не съм захапвала въпроса още, но от общината смятам че нещо са се объркали. Дано с повечкото жалби да им стане ясно че хората не пасат трева и могат да четат.

Само дето за неправилно прилагане на Наредбата не отговаря дирекция Образование, а една друга дирекция, но не и помня името. Нещо за администриране на такси беше. На дирекция Образование каквото има кажат експертите колеги, това пускат като инструкция към детските градини.

# 95
  • Мнения: 11 568
Ели Х, благодаря че ме подсети за това. Двете дирекции се помещават на един и същи етаж. Ще пусна същата жалба и до тях.

# 96
  • Всеки ден трябва да се инжектираме с малко фантазия, за да не умрем от реалност: Рей Бредбъри
  • Мнения: 4 327
Аз пак с въпрос  Embarassed
Четвъртък и петък детето ми отсъства от ясла, защото имахме гости Simple Smile Сестрата ми каза, че или мога да напиша бележка по дом. причини, или да останат неизвинени отсъствията ... Интересуват ме какво представляват тези "неизвинени отсъствия" в яслата? Ясно е, че се заплащат като присъствен ден, но ... колко поредни дни могат да бъдат; след 10-тия ден ли се иска контактна бележка от ЛЛ; имат ли отношение за "изключване" на детето от ясла (разбрах разясненията на Ели, че само родител може да отпише детето си, но могат ли неизвинените отсъствия да се ползват като коз за натиск да си подадеш молба за напускане) ... и всичко, което ви хрумне за тези "неизвинени отсъствия", защото изчетох темата, но те не са коментирани ...

# 97
  • София
  • Мнения: 125
Хайде и аз с въпрос Simple Smile :
Моето дете е прието на ясла от 26.09. Посещавало е яслата на 26,27 и 28.09. и след това беше с 39,9 Т у дома. Каква такса плащам?
Не съм попълвала никакви молби като Деси1978см - просто тогава беше приета с всички мед. документи за пръв път.
Iris04
... Таксата, обаче е за половин месец - 30 лв., въпреки че сте почнали от 26ти.
Добре де, ама реално подаването на мед. док. и постъпването на детето са на 26.09 - защо 1/2 такса? Ще я платя и ще пея, защото все пак сме на ясла, ама някакси ...  newsm78

Защото такава е наредбата - независимо колко дена е ходило детето от месеца - минималната такса е 50 на сто от цялата.
Тоест може да е ходило само три дена - минимумът е 30 лева.

А в нашата ясла (Бенковски) не е така - детето е ходило на 28, 29 и 30.09. и таксата й е 9 лева.

# 98
  • Мнения: 7 375
            Хайде и аз да се опитам да внеса яснота по въпроса за  "ограничените" болнични в ДЗ ,според Наредбата! Laughing
            Първо - "ограничени" болнични  - такова понятие изобщо няма! Има такса наречена "абонаментна" , която е 50 % от таксата за ДЗ в Сф.Тя се заплаща независимо от представените документи за извинение на отсъствията.Няма значение дали е мед.бележка или дом.причини.Таксата от 50 % се заплаща и в двата случая.Точно за това дори когато представите мед.бележка за цял месец отсъствия по болест пак плащате 30 лв /за Сф/.
            Второ - отсъствията по домашни причини са 30 дни за цялата учебна година и започват да се изчисляват от 15 септември до 31 май.Когато обаче имате за един месец повече от половината дни отсъствия по дом.причини пак си плащате 50 % абонаментна такса и ви се изчисляват 10 дни по дом.причини независимо ,че вие сте ползвали 15 или повече.При изчерпване на лимита се заплаща пълна такса ,ако не е представен мед.документ.
             Трето - " учебна година" за ДЯ и I и II - ра група на ДГ е относително понятие ,защото не е задължително.В сила е за III и ПГУ,които са задължителни.Как се процедира за дните от 1 до 15 септември - през този период обикновенно групите са смесени и има заповед на директора за това.Отсъствията се извиняват служебно защото важи тази част от Наредбата,която уточнява кои периоди не се заплащат - визирам ремонти,сборни групи и т.н.За съжаление нямам време да търся конкретния текст,но не е трудно да го откриете и сами.Ако детето ви е тръгнало след 15 септември на ДГ или ДЯ и веднага сте излезли болнични ,заплащате 50 % абонаментна такса и няма значение ,че сте представили мед.документ.Вече важи условието за абонаментната такса.Единственото изключение и заплащане на  по-малка такса от 50 % е при НОВОПРИЕТИ деца,които са тръгнали за първи път на ДГ или ДЯ след 15 септември    - тогава таксата се заплаща от датата на реалното посещение на групата и може таксата да бъда и само за 3-4 дни,а не 50 %.        

# 99
  • Мнения: 4 465
Дидиа, не знам какво точно са спуснали "отгоре", но миналата година периода от 01.09. до 15.09. ми го включиха в 30 -те дена по домашни причини. Няма лошо да са стриктни от общината, но третирането на този период е малко като "аз ще се пробвам да те прецакам и се надявам ти да не се усетиш".

Участвах в преработката на Наредбата и някои неща хич не ми се връзват. Дано на компетентните, рано или късно, им се проясни ................ пред погледа.

# 100
  • Мнения: 7 375
           Ели,когато има заповед на директора за сборни групи дните се извиняват служебно.Не можеш да ме задължиш да си водя детето /и децата на другите родители от групите/ в една или две служебни!Ако всички се задължат сборните групи ще станат по 80. Mr. GreenС тази заповед се дава право на избор и точно за това се извиняват служебно отсъствията,а ако децата станат много се разкриват още дежурни групи.

# 101
  • Мнения: 4 465
           Ели,когато има заповед на директора за сборни групи дните се извиняват служебно.Не можеш да ме задължиш да си водя детето /и децата на другите родители от групите/ в една или две служебни!Ако всички се задължат сборните групи ще станат по 80. Mr. GreenС тази заповед се дава право на избор и точно за това се извиняват служебно отсъствията,а ако децата станат много се разкриват още дежурни групи.

Това е ясно, но не дава яснота защо периода от 1 до 15 се включва (или включваше) в лимита от 30 дена по домашни причини в случай че детето не посещава ДГ. ОК - извиняват се, но ако обичат от СО да вземат да се самоопределят за септември месец, защото никак не ми се връзват сметките, които си правят.

То е ясно че не могат да се задължат родителите да си водят децата, но е безумно такова цакане на дребно.

# 102
  • Мнения: 21 409
   При нас не се включват дните от1-15 септември в дните по домашни причини. В нищо не ги включват - който е ходил си плаща, който не е ходил -не. Третират ги както дните от 31 май нататък, когато не важи и половината такса. Явно всеки си ги прави каквото си реши.

    Аз се интересувам, обаче, тъй като детето ми сега е трета група, на нас ни казаха, че не сме предучилищна ,нито задължителна. И режима на отсъствия също е като миналата година - с възможност за домашни дни, а не както в предучилищна само с мед. бележка. Дали знаете нещо по-конкретно по този въпрос?
  Не мога да разбера, предучилишна ли сме, или не сме - викат и подготвителна.

# 103
  • София
  • Мнения: 814
Аз пак с въпрос  Embarassed
Четвъртък и петък детето ми отсъства от ясла, защото имахме гости Simple Smile Сестрата ми каза, че или мога да напиша бележка по дом. причини, или да останат неизвинени отсъствията ... Интересуват ме какво представляват тези "неизвинени отсъствия" в яслата? Ясно е, че се заплащат като присъствен ден, но ... колко поредни дни могат да бъдат; след 10-тия ден ли се иска контактна бележка от ЛЛ; имат ли отношение за "изключване" на детето от ясла (разбрах разясненията на Ели, че само родител може да отпише детето си, но могат ли неизвинените отсъствия да се ползват като коз за натиск да си подадеш молба за напускане) ... и всичко, което ви хрумне за тези "неизвинени отсъствия", защото изчетох темата, но те не са коментирани ...

Ла вида лока, нищо няма да стане ако са неизвинени отсъствията, ще си ги платите като присъствени. Често за мен това е бил предпочитания вариант (3 лв на ден е, все пак, 6 лв не са кой знае колко пари, защото ако викна жена да гледа детето за да ида за контактна бележка... ще дам много повече). Това, разбира се, е приложимо ако детето е отсъествало 1 или 2 дни. А директорката не може да те подтиква по никакъв начин да напуска детето, колкото и да й се иска. С две думи - извинението е само, за да не платиш дните. Дишай дълбоко!  Peace

# 104
  • Мнения: 11 568
   При нас не се включват дните от1-15 септември в дните по домашни причини. В нищо не ги включват - който е ходил си плаща, който не е ходил -не. Третират ги както дните от 31 май нататък, когато не важи и половината такса. Явно всеки си ги прави каквото си реши.

    Аз се интересувам, обаче, тъй като детето ми сега е трета група, на нас ни казаха, че не сме предучилищна ,нито задължителна. И режима на отсъствия също е като миналата година - с възможност за домашни дни, а не както в предучилищна само с мед. бележка. Дали знаете нещо по-конкретно по този въпрос?
  Не мога да разбера, предучилишна ли сме, или не сме - викат и подготвителна.



http://lex.bg/laws/ldoc/2132585473
Погледни Чл.20 от Закон за НАродната просвета. Там се казва, че предучилищната подготовка за 5-годишните е задължителна. Не знам дали има гратисен период обаче ( в смисъл дали на всички места има условия).

# 105
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Дните от 1 до 15 септември, както между Коледа и нова година и след 1.06, когато обикновенно са сборни групи не се включват в лимита от 30 отсъствия по домашни причини. Смятат се за служебно извинени, не се плаща такса за тях и не се пуска молба за отсъствие по домашни причини. Единствено се плаща такса ако предварително са правили списък кои деца ще посещават и си заявил, че детето ти ще ходи (примерно по Коледа или лятото). Заявените предварително дни се плащат дори и да не ходи. Но тогава естествено не се броят като отсъствия.
По повод неизвинените отсъствия - никой не може да ви изключи за неизвинени отсъствия. Неизвинени просто значи, че си плащате таксата за тези дни все едно детето е ходило.

# 106
  • Мнения: 11 568
Дните от 1 до 15 септември, както между Коледа и нова година и след 1.06, когато обикновенно са сборни групи не се включват в лимита от 30 отсъствия по домашни причини. Смятат се за служебно извинени, не се плаща такса за тях и не се пуска молба за отсъствие по домашни причини. Единствено се плаща такса ако предварително са правили списък кои деца ще посещават и си заявил, че детето ти ще ходи (примерно по Коледа или лятото). Заявените предварително дни се плащат дори и да не ходи. Но тогава естествено не се броят като отсъствия.
По повод неизвинените отсъствия - никой не може да ви изключи за неизвинени отсъствия. Неизвинени просто значи, че си плащате таксата за тези дни все едно детето е ходило.

savina33,  а обаче в нашето ОДЗ 79 (София), директорката ни кара да си платим дните от 1-15 септемви като неизвинени отсъствия. Предварително не ни е карала да заявяваме дали детето ще ходи или не от 1-15 септември. Аз не си платих таксата и пуснах жалби до Дирекция Образование и Дирекцията, която следи за изпълнението на Наредбата за администриране на местните данъци и такси(не помня точното име на тази дирекция в момента). Моето дете е в 3-та подготвителна група. Сигурна съм, че в още много градини вършат такива безобразия.

# 107
  • София
  • Мнения: 6 011
Моето дете също е 3-та група и тръгна на 15.09. Не сме плащали нищо за дните до 15-ти. Peace Имаше 5 присъствени дни през септември, че се разболя, и платихме 15.01лв. такса.
Абсурд е да ми зачитат дните до 15-ти като неизвинени отсъствия, при положение, че учебната година не е започнала.

# 108
  • Мнения: 21 409
  Ника, а имате ли право на 30 дни по домашни причини тази година? И другите момичета, чиито деца са трета група?

# 109
  • София
  • Мнения: 6 011
Да, казаха, че всичко си важало като във втора група.  Peace

# 110
  • Мнения: 21 409
  Благодаря ти, и при нас е така, аз се чудех дали режима на отсъствията няма да е като в подготвителна група - само с медицинско, но явно не е.

# 111
  • София
  • Мнения: 6 011
Аз дори вече се възползвах от бележка по домашни причини - през септември когато беше "болен", всъщност беше леко кашлящ и сополив - нищо сериозно, но го оставих вкъщи под наблюдение. Дори на лекар не съм го водила, затова му написах бележката аз.  Peace

# 112
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
petiaivanov, аз казвам как е по закон. А иначе навсякъде се пробват номера от типа "ако мине". Правилно си подала жалба. Браво на теб! Жалко че не са повече хората, които си знаят правата и си ги търсят. Пиши като ти отговорят да кажеш какво са отговорили, интересно е.

# 113
  • Мнения: 11 568
savina 33, задължително ще напиша кави са били отговорите на жалбите ми. Още повече, че в тях питам и за 30-те дни през учебно време, защото нашата директорка казва, че нямаме право на тях, а за отсъствия по уважителни причини за нея значело единствено "здравословни".
Много съм ядосана. Жалко, че родителите на почти всички деца си роптаха-роптаха, ама само по коридорите на детската градина, и нищо повече не направиха. Хубаво щеше да бъде, ако и други си бяха потърсили правата.

# 114
  • Мнения: 11 568
По повод жалбите, които пуснах (казала съм за какво по-нагоре в темата):
Имало е проверка и директорката е санкционирана. Днес, вземайки детето от градината ми го каза учителката и предстои връщане на надвзетите суми при заплащане на следващата такса.  Официалният отговор още не съм получила. Когато го имам, ще го публикувам тук.
Отправям апел към всички вас да си търсите правата и да не оставяте разни некомпетентни хора да ви " се качват на главата".[/i]

# 115
  • София
  • Мнения: 820
Здравейте!
Вчера платих таксата на детето за ясла за декември и се оказа, че сумата е 24.29лв., заради Коледната ваканция, която се изваждала от общата сума. Но тъй като сме ходили само 4 дни през месеца, дните, които не се заплащат са също 4 (4х 2.86лв.на ден =11.42лв.), не е ли редно да се приспадне тази сума от 30лв, което прави 18.57лв?! Бих искала да попитам дали и при вас дните между Коледа и Нова година са приспаднати наполовина?
Питах счетоводителката, защо е така, а тя ми отговори, че такава била програмата.
Благодаря предварително!

# 116
  • Мнения: 9 340
Здравейте!
Вчера платих таксата на детето за ясла за декември и се оказа, че сумата е 24.29лв., заради Коледната ваканция, която се изваждала от общата сума. Но тъй като сме ходили само 4 дни през месеца, дните, които не се заплащат са също 4 (4х 2.86лв.на ден =11.42лв.), не е ли редно да се приспадне тази сума от 30лв, което прави 18.57лв?! Бих искала да попитам дали и при вас дните между Коледа и Нова година са приспаднати наполовина?
Питах счетоводителката, защо е така, а тя ми отговори, че такава била програмата.
Благодаря предварително!
Здравей, правилно са изчислили. Дните от коледната ваканция, се вадят от общата сума за такса, която е 60 лв. Като извадиш 11.42 лв., сумата става 48,58 лв. От тази сума се заплаща половината като абонамент за месеца, ако сте посещавали яслата по-малко от половината работни дни извън Коледната ваканция и сумата става 48,58 лв.:2=24, 29 лв.

# 117
  • София
  • Мнения: 820
Deni-meni, много благодаря за отговора!   bouquet

# 118
  • Мнения: 49
Здравейте!
Вчера платих таксата на детето за ясла за декември и се оказа, че сумата е 24.29лв., заради Коледната ваканция, ............................................?! Бих искала да попитам дали и при вас дните между Коледа и Нова година са приспаднати наполовина?
Питах счетоводителката, защо е така, а тя ми отговори, че такава била програмата.
Благодаря предварително!
Здравей, правилно са изчислили. Дните от коледната ваканция, се вадят от общата сума за такса, която е 60 лв. Като извадиш 11.42 лв., сумата става 48,58 лв. От тази сума се заплаща половината като абонамент за месеца, ако сте посещавали яслата по-малко от половината работни дни извън Коледната ваканция и сумата става 48,58 лв.:2=24, 29 лв.
Това важи ли и за детските градини? Защото моята дъщеря е посещавала 7дни от м.12.2011г. (от 01.12-10.12.11) и по мои изчисления и следвайки логиката на Наредбата би трябвало да плати 24.29лв., както сина ми плати 12.14лев. (той е 2-ро дете) и плаща 1/2 такса, при очакванията от мен да платя 15лв.
От яслата ми обясниха, че в абонаментната такса не се включват дните между Коледа и Нова Година. Но не знам дали и при детските градини е така.

# 119
  • Мнения: 308
Момичета, ако сте на ясно бихте ли ми казали как се процедира в случай, че имам издаден болничен за гледане на дете, но детето вече е здраво, прегледано от педиатър и иска на градина. Дали рискувам да си навлека някаква проверка, ако го пусна?

Общи условия

Активация на акаунт