суче малко и плаче, защо?

  • 3 071
  • 10
  •   1
Отговори
Здравейте кърмещи мами !

От 4 дни де боря с един проблем и не мога да намеря решение. Надявам се някой да има повече опит в кърменето от мен и да ми даде  савет какво да правя.
Става вапрос за това, че дъщеричката ми , която е на 1 месец без 2 дни, последните дни суче савсем малко в сравнение с преди и още докато е на гърдата започва да рита с крачета и да плаче. Даже и да я успокоя след това / което никак не е леско между другото/ и да се опитам пак да й дам гърдата не иска да суче повече- дръпва 2-3 пъти и пак рев........
Ходихме на лекар и й давам Дактарин за млечницата, която докторката се съмняваше че има, обаче особен ефект не виждам, освен че вече взе много упорито да  плюе дактарина Simple Smile
Не знам какво да си мисля вече. Интересно,че като й давам водичка не плаче след това, плаче само след като я кърмя и то през деня .....   Shocked

Благодаря предварително на всички за идеите какво да правя

# 1
  • Мнения: 3 042
да няма колики?
И Съни беше така, ама му мина Laughing никакви млека от шишета не давай.
Предлагай гърдата, когато се унася  или е сънена- обикновено това действа успешно.
Нощем кърмите ли се?

# 2
  • Балчик
  • Мнения: 249
Ние имахме същият проблем, но се оказа недостиг на кърма. В началото засукваше добре, но след 3-4 минути започваше едно дърпане и хленчене. След няколко дни нерви се сетих да проверя и установих, че след неколкократно засукване започва да тече много малко и явно се мъчеше. При вас може да е и друго, но провери дали е силна струята на кърмата след като започне да плаче. Още повече, че водата я приемате( от шишето тече по-лесно). Дано не е в това проблема и да се оправите скоро. Успех.

# 3
и нощем се кърмим,обаче го нямаме този проблем /е, поне за сега...... Confused /, а за коликоте- не знам, нали уж се появявали след около половин час след ядене.......опитвах да й давам и Саб Симплекс по 6-7 капки преди да суче и пак си плаче........
А колкото до кърмата- ще опитам да пия повече течности , но едва ли е от това,защото като стисна гирдата след като съм я накърмила пръска на струйки....
А когато плаче от колики по какво се разбира,че е от колики. Питах лекарката, обаче тя ми каза че ще разбера веднага ,да не се притеснявам  Confused А аз изобщо представа си нямам от какво плаче когато си плаче  и дали е от колики или от нещо друго........ Изобщо може ли да се познае по нещо плачът от колики?

Благодаря за съвета  да я кърмя докато е сънена- действа Grinning

# 4
  • Мнения: 3 042
Ами от коликите трябва да си присвива краченцата към корема, да пръцка, облекчават се ако я държиш по коремче облегната на твоята ръка. Съни така заспиваше върху мен по коремче, аз гледам Тв-то, той спинка.
Явно всички бебета го минават този период с отказ от цицката- ние го преодоляхме за няколко седмици - Съни отказваше обикновено вечерното хранене в 21 ч, лека- полека свикна откъде иде папото.
успех! Stuck Out Tongue

# 5
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
Друго, което може да помогне е да я уригваш по- често. Възможно е да гълта бързо и така да поглъща и въздух.
За хапването сънена Павлина ти е дала съвет- наистина действа. Още повече, че тогава още не е осъзнала дали е много гладна......

# 6
  • София
  • Мнения: 896
Моят съвет е да я кърмиш когато поиска, а не на режим. Гушкай я повече.
 И НЕ ДАВАЙ ВОДА ИЛИ КАКВОТО И ДА БИЛО ДРУГО!
А капките /аз давах и бейбинос/ давай с малка кърма с лъжичка.
Да не би да си яла нещо пикантно или с остър вкус или мирис?
Може и от това да е.

# 7
  • Мнения: 195
Когато аз имах подобен проблем, се оказа точно, че гълта въздух. оригвах го и пак продължавахме.
Чувствителност към храната на майката се среща рядко, но е възможно - има тема Хранене по време на кърмене назад, потърси я - там има инфо.
Послушай съветите на Bise, а освен това виж и статията за кърмаческата стачка в темата Библиотека.

Много е важно да не даваш нищо с биберон, ако даваш - прави го с лъжичка . Залъгалка също не е удачно да даваш в такъв момент.
Стискам палци!

# 8
  • Мнения: 6 243
При нас се появи подобно нещо преди около месец и го преодоляхме като промених позата на кърмене - сега кърмя бебето само легнала - на една страна, например дясната, с лявата гърда, а тя си лежи до мен на гръбче. Предполагам, че като я държа в ръце и е било много топло, защото като почнеше да суче, и веднага се изпотяваше. Може и да е друго обяснението, но на нея така й хареса и спря да реве. Успех!

# 9
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Здравей, дсс-
Така, както го описваш, не мога да добия пълна представа за проблема. Как наддава бебето? Може би именно сега е момента да я занесеш на рутинно претегляне, за да видиш добре ли наддава. Ако килограмите са добре (дори да са на долната граница за наддаване за периода), значи не бива да се тревожиш. Може бебето да се дразни, когато първоначалния поток мляко намалее. Изход от това е да я кърмиш, докато е сънена. Също така от полза е компресията на гърдата по време на кърмене, която също помага и при лошо наддаващи бебета. Ето как:

“Това е една много полезна статия как да помогнем на бебето да се задържи по-дълго на гърдата и съответно да получи от крайното мляко богато на мазнини. Полезна е и в другии случаи и те са описани в статията. Самата статия е от лекар педиатър, който практикува в Торонто, Канада от 1970г, а през 1984г е създал първата болнично-базирана клиника по кърмене за болни деца в Канада.

Компресия на гърдата
от Jack Newman, MD, FRCPC. © 2003

Целта на компресията на гърдата е да се продължи притока на мляко към бебето след като то спре да гълта (сучене от тип: отваря широко уста - пауза-затваря уста) от само себе си и така то да продължи да приема мляко. Кoмпресията на гърдата стимулира рефлекса на потичане и често стимулира ново естествено потичане на млякото. Техниката може да е полезна за:
1. Лошо наддаване на тегло
2. Колики при кърмените бебета
3. Често и/или продължително кърмене
4. Болезнени зърна при майката
5. Повтарящи се мастити и/или запушване на канали
6. Насърчаване на бебето, което бързо заспива на гърдата, да продължи да суче активно

Компресията на гърдата не е необходима, ако всичко върви добре. Ако нещата се развиват добре, майката би трябвало да позволи на бебето да "завърши" кърменето от първата страна и ако бебeто иска, да му предложи и другата. Как познавате, че бебето е свършило? Когато повече не суче активно, т.е. гълта (сучене от тип:отваря широко уста - пауза-затваря уста). Компресията на гърдата е особено полезна в първите няколко дни след раждането, за да помогне на бебето да поеме повече коластра. Бебетата не се нуждаят от много коластра, но все пак имат нужда от някакво количество. Доброто позициониране на гърдата и компресията му помагат да го получи.

Може би е полезно да се знае, че:

1. Бебето, което е позиционирано правилно получава мляко по-лесно от това, което не е. Бебе, което не е захапало гърдата правилно получава мляко само когато притокът на млякото е силен. Но много майки и бебета се справят с кърменето въпреки лошото позициониране, защото всъщност болшинството жени произвеждат много мляко.
2. В първите 3-6 седмици след раждането, много бебета заспиват на гърдата когато притокът на мляко е слаб и преди да са се нахранили. След тази възраст те може да се отдръпват от гърдата когато силата на струята започне да намалява, а някои започват да го правят дори в първите дни след раждането.
3. За нещастие много от бебетата не поемат гърдата правилно. Ако кърмата на майката е в изобилие, бебето може да наддава добре, но майката да си плати за това със разранени зърна, колики при бебето, бебе, което постоянно иска да е на гърдата (но активно сучейки през само малка част от времето).

Компресията на гърдата поддържа притокът на мляко когато бебето започне да се унася на гърдата и така то получава:
1. Повече мляко
2. Мляко, с по-високо съдържание на мазнини.

Компресия на гърдата - как:

1. Придържайте бебето с едната ръка.
2. Хванете гърдата с другата ръка сравнително назад от зърното, като палецът е от едната страна на гърдата (по-лесно е, ако палецът е от горната страна на гърдата), а другите пръсти от другата страна.
3. Следете за активното гълтане. Бебето приема най-много мляко когато суче като: отваря широко устата - прави пауза - затваря уста. Това движение отговаря на една глътка.
4. Когато бебто спре да суче активно с гълтане, както сте позиционирали свободната ръка, притиснете гърдата без това да причинява болка и се опитайте да не променяте формата на аеролата. Чрез това притискане бебето би трябвало да започне отново да суче тип отваря широко уста- пауза-затваря уста.
5. Продължете притискането докато бебто спре да суче активно и след това отпуснете. Често бебето ще спре да суче когато спрете притискането, но малко след това може да започне отново да суче активно. Ако бебето не спре да суче когато отпуснете ръката, изчакайте малко преди да притиснете отново.
6. Причината да отпуснете е за да дадете възможност на ръката си да почине и да позволите млякото да потече отново. Ако бебето е спряло да суче, когато сте отпуснали притискането, сега когато усети вкуса на млякото, ще започне да суче отново.
7. Когато бебето започне да суче отново, може да започне да суче активно от тип отваря широко уста- пауза-затваря уста. Ако не суче активно, притиснете по указания начин отново.
8. Продължете така от едната гърда докато бебето не спре да суче дори когато притискате гърдата. Позволете на бебето да остане на гърдата още малко, защото така понякога може да се задейства рефлекса на потичане отново.
9. Ако бебто иска да суче още, предложете му другата гърда и повторете процеса.
10. Ако искате и нямате проблеми със зърната може след втората гърда да върнете бебето на първата и така да ги редувате.
11. Работете по правилното позициониране и поемане на гърдата.
12. Помнете, притискате гърдата когато бебето суче неактивно, но не и когато гълта!”


Не забравяй да спреш да даваш вода и биберон-залъгалка, докато не разрешиш проблема, а и след това. Особено за водата – ако все пак решиш да даваш, нека да е преварена, но неподсладена, с лъжичка (а не от шише) и винаги след ядене, никога преди!
Ако всичко е наред с килограмите, упорствай да я храниш, когато й се спи, също можеш да предлагаш ио двете гърди на едно хранене – първо едната, докато вече не ще, после другата пак до откат, и после пак първата – така, докато всяка гърда е сукана два пъти, за да си сигурна, че е поела достатъчно от крайното, богато на хранителни вещества мляко.
Прочети и различните статии в Библиотеката на форума, вярвам, че ще намериш интересни неща.
Пиши какво става.

# 10
Благодаря на всички  за съветите!

но при нас май проблема ще се окаже колики...вчера плака цял ден / чак вечерта беше пресипнала от  плач / . Днес вече сме спокойни  , като изкючим че се разплаква докато суче . Трябва да я изправя, за да се успокои, но после не иска да суче повече. Пробвах да я оригвам по-често, обаче понякога тя просто не иска да се оригне  Cry  
По принцип в дебелите книги пише, че коликите се появявали чак половин час след ядене и аз за това не ми се вярваше това да е причината да плаче докато суче . Но явно при всяко бебе е различно,защото още в началото - докато суче добре/първите 5, най-много 10 минути/, се чува как коремчето й къркори, а не пръцка, нито се оригва като я изправя и може това да е причината да се разплакава докато суче........
Верно, че суче доста по-кратко отколкото преди, обаче изтрайва ако не 3, то поне 2-2,5 часа между храненията и това ме успокоява донякъде.....може просто да не й се яде повече,не знам .
Благодаря още веднъж на всички. Пробвах всичко , което ми писахте и доста от нещата ми  помогнаха вчера ако не да спрем да плачем , то поне да има почивки от плача от време на време. А това че плаче докато суче се надявам просто да отшуми, пък и се въоръжих с анасон и Саб Симплекс Grinning

Общи условия

Активация на акаунт