социални помощи при раждане и отглеждане на близнаци

  • 120 848
  • 234
  •   1
Отговори
  • Мнения: 13
Здравейте,
бихте ли споделили какъв е размера на еднократните помощите за раждане и отглеждане на близнаци, както и какви документи се подават за получаването им. Благодаря предварително!

# 1
  • Мнения: 15
Здравей!Размерът на еднократната помощ е 1200лв. общо за двете деца( по 600лв. на дете), а документите, които е необходимо да подадеш са актовете за раждане -ОРИГИНАЛИТЕ, една молба, която се взема директо от социалното и удостоверение за родствени връзки, което трябва да помолиш да ти издадат в общната, когато вземаш актовете за раждане(около три седмици до месец след раждането).

Колкото до помощите за отглеждане - по 1200лв. на дете - общо 2400лв., стига да не са променяли нещо в последните 9-10 месеца, но поне аз не съм чувала за промени.
Това е всичко, за което се сещам , ако имаш още въпроси ...питай : Simple Smile

# 2
  • Мнения: 390
Здравейте! За да не отварям нова тема, искам тук да ви попитам нещо свързано с детските надбавки - по колко са на месец? Нещо ми се върти че трябва да са по 70 лв на дете, ще рече 140. Така ли е или греша, защото от доста време насам забелязвам, че в картата ми влизат около 100тина лева. Понеже това е и картата, където ми превеждат заплатата и доста време не бях сигурна, но този месец го засекох, ами не са 140! Нито са били някога...

# 3
  • Мнения: 390
Извинявам се за въпроса, видях в другата тема, специално за помощите и пр., че е 105 лв за двете деца....Точно колкото ми влизат. Не съм разбрала нещо  Sad

# 4
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
105 лв са детските за близнаци, някъде бях чела че се водили 3 по 35 може би е било и във форума. Толкова ни отпускат на близнашките мами за съжаление  Tired

# 5
  • Мнения: 1
Здравейте! За първи път пиша във форум. Майка съм на 3 деца, две от които близнаци. Имам спешен проблем- не ми отпускат месечните помощи за деца. И двамата със съпруга ми сме държавни служители - всичките ни доходи са на "светло". Оказа се ,че месечният ни доход е 351 лв на член семейство.Като доход са включени от служителките на "Социално подпомагане" 70 лв,които са ми били отпуснати за безплатен двупосочен билет , който ми се полага като многодетна майка по закона за семейните помощи за деца. Така ли е правилно? Аз мисля, че - не. Какво да предприема?Ако тези пари, не се включват като доход - той е 349.82лв.

# 6
  • Мнения: 206
Здравейте и от мен. Не мога да разбера тези суми, които цитирате за кой период се отнасят.
Нали първата година вземаш спрямо заплатата, която си вземала - можете ли да ми кажете дали е х2  като са близнаци ?
А втората година вземаш мин. работна заплата - 240 лв, а тя х2 ли е ?
Предполагам че тези 105 лв, които споменавате са за след това, детски добавки май се водят.

# 7
  • Мнения: 19
здравейте и от мен.всичко съм изчела и изписала и стана ясно че детските надбавки за близнаци са 105 лв., еднократната помощ  за близнаци е 1200 лв.-по600 лв за всяко, помощ от държавата за отглеждане на близнаци е 2400-по 1200 на дете.всичко това трябва да се задвижи веднага след раждането защотознаете в нашата държава как се бавят инстанциите.и аз от сега си подготвям нещата-е разбира се това което мога да направя е списък със задачите.малко ми остана и се надявам да нямам проблеми.желая на всички близнашки мами кураж, сили и възмездие.здрави бебчета от нас да имате ви пожелаваме.

# 8
  • София
  • Мнения: 5 717
Аз нещо не разбрах....
Значи държавата изплаща за близнаци 1200 + 2400 или общо 2400 лв. за двете?  Rolling Eyes

# 9
  • Мнения: 206
Димяни, 2х 600 се води както ти казах за първо и второ дете (при теб не знам), а 2х1200 си е помощта за близнаци  Peace общо 3600

# 10
  • София
  • Мнения: 5 717
Значи правлно съм разбрала!  Hug

# 11
  • Мнения: 148
и аз да попитам тия 2x1200 каква помощ са?за мами студенткии или всички ги взимат?

# 12
  • Мнения: 206
2х600 + 2х1200 са за всички близнаци !
За студентките имаше още около 2800, не съм сигурна точно

# 13
  • Мнения: 148
ееее адди трябва да те черпя,аз си мислех че са само тези 2по 600 и майка ми работи внои и ми каза ченямало такива 2 по1200 сега съм супер щастлива че с тези парички ще успеем да им купим някои неща без да сепритесняваме Hug Hug Hug

като родя ще питамкакви документи се подават,още веднъж мерси

Последна редакция: чт, 13 май 2010, 23:31 от AnMary

# 14
  • Мнения: 965
Момичета тези парички 2х1200 ,които са за отглеждане на близнаци,една позната ми каза ,че били само за неосигурени лица?Дали е така ,аз доста четох и никъде не видях да е опоменато такова нещо  newsm78

# 15
  • София
  • Мнения: 2 908
Цеци,не е така,както ти е казала приятелката ти. Peace

Полагат ти се:

2x1200
2X600
Aко си студентка,редовно обучение-2880 лв.
Детски надбавки-105 лв.
Майчинство

Много ти се радвам и ти желая да изкараш безпроблемна бременност и всичко да е ок до края.

# 16
  • Мнения: 180
Момичета искам да попитам някой може ли да ми каже какви помощи се полагат на майките на тризнаци? То вярно че имам още няколко месеца докато родя но все пак искам да знам какво да очаквам, щото така като чета ако не знаеш какво ти се полага може в социални грижи да те метнат.

# 17
  • Русе
  • Мнения: 3 711
Димяни, 2х 600 се води както ти казах за първо и второ дете (при теб не знам), а 2х1200 си е помощта за близнаци  Peace общо 3600

И ако са второ и трето също, т.е. единия от близнаците е второ дете. Ако е трето и четвърто - по 200 лв.

Момичета искам да попитам някой може ли да ми каже какви помощи се полагат на майките на тризнаци? То вярно че имам още няколко месеца докато родя но все пак искам да знам какво да очаквам, щото така като чета ако не знаеш какво ти се полага може в социални грижи да те метнат.

За тризнаци - същото по 3:
3х600 лв еднократна помощ
3х1200 лв еднократната за близнаци

# 18
  • Sofia,Bulgaria
  • Мнения: 9
Здравейте и от мен!На всички настоящи и бъдещи мами - живи и здрави дечица!От всичко изчетено дотук ми стана ясно какво се полага за близнаци,но имам въпрос - получихме сумата от 1200лв, която предполагам е 2Х600. За останалите- помощ за отглеждане- суми трябва ли да се подават някъде другаде и/или други документи, освен тези ,които подадохме в социалното, преди да получим 1200. Ако не трябва, това,че се бавят останалите нормално ли е? Знаете...питаме се дали не трябва да напрвим нещо,което не сме Simple Smile Благодаря Ви!

# 19
  • София
  • Мнения: 6 011
Момичета, дали е в сила помощта от по 300 лв. на близнак над една годинка?

# 20
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
M.Velikova, пак при социалните се подава декларация за помощ от 2х1200. Помня че попълвах три декларации, за помощ при раждане за детските със служебна бележка от работодател и за тези помощи за отглеждане на близнаци до 1 годинка 2х1200. Така беше преди около 10 месеца не съм чувала за промени оттогава.
Ника, за това нищо не знам но ще следя темата.

# 21
  • София
  • Мнения: 6 011
Деси, мерси, но аз си изясних за какво иде реч.  Hug Тази помощ е била само за близнаците в заварено положение миналата година, да ги обезщетят с нещо колкото да не е без хич.  Mr. Green За родените от там нататък си важи помощта от 2х1200 лв.

# 22
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
Да имам някакви такива спомени от когато търсех инфо преди да родя моите. Та затова не съм чувала за помощите за които питаш ти Simple Smile

# 23
  • Мнения: 4
ZDRAVEITE! DA TOLKOVA SA ,NO KOLKO GI BAVIAT NE E ISTINA. :xarms:AZ RODIH APRIL I OSHTE GI 4AKAM. #2gunfire

# 24
  • София
  • Мнения: 6 011
ZDRAVEITE! DA TOLKOVA SA ,NO KOLKO GI BAVIAT NE E ISTINA. :xarms:AZ RODIH APRIL I OSHTE GI 4AKAM. #2gunfire
Зависи кога си си подала декларациите. Парите ги превеждат в месеца след месеца , в който си ги подала.  Peace

# 25
  • Мнения: 13
Здравейте,момичета. Исках да ви попитам какви документи и къде е необходимо да подам за тази държавна помощ 2 по 1200лв. и социална помощ 2 по 600лв. Никъде не намерих информация.И още едно въпросче Тези 105 лв детски от кога започват да ги дават - като минат 2г майчински или още от раждането. Предварително ви благодаря.

# 26
  • Пловдив
  • Мнения: 1 561
Всички молби се подават в териториалното поделение на Дирекция социално подпомагане.Кое ви е териториалното поделение - по лична карта общината.
Молба за детските добавки /105лв./ се подава от месеца следващ месеца на раждане. Но те са обвързани с дохода на семейството:Средно месечния ви доход изчислен на база брутното трудово възнаграждение за предходните 12 месеца не трябва да надвишава 350лв на член от семейството.Т.е. сумирате брутото на майката и бащата за 12 месеца назад, делите на 12, после делите на броя членове на семейството.Ако сте под 350лв.- получавате детски, ако надвишава-забравяте за тях, до момента докато не влезете под тази граница!Докато останалите добавки, еднократна за раждане не дете и за близнаците не зависят от доходите!
Необходимите документи:двете лични карти на родителите /оригинал, само за справка и ги връщат/; оригинали на актовете за раждане на близнаците; копия на актовете за раждане на всички деца родени от майката;  удостоверение от служба ГРАО за родените от майката деца; удостоверения за брутните доходи на двамата родители/това е за детските 105лв./; Ако не влизате в границите, за да ги получите, няма нужда от удостоверение за доходите! Май това бяха. Дано не пропускам нещо Simple Smile

Последна редакция: ср, 30 юни 2010, 16:20 от ilik123

# 27
  • Мнения: 13
ilik123 Много ти благодаря за бързия и изчерпателен отговор. И още нещо да попитам: Аз ще раждам към средата на август. С мъжът ми нямаме сключен граждански брак- в такъв случай за детските-105лв ще трябва ли неговият доход или само моя ще се дели на трима ни (МЕН И ДЕЦАТА)

# 28
  • София
  • Мнения: 6 011
Щом нямате сключен граждански брак - само твоите доходи се взимат под внимание, делят се на 3, периода си е 12 месеца назад.  Peace
За другите две помощи - 2х1200 и 2х600 - при нас се подават в Соц. подпомагане /соц. грижи/ и всичко става на едно гише, на това гише се приемат и заявленията за детски. За помощта 2х600 ще ти трябва и едно удостоверение от общината ви, след като излезнат актовете за раждане на децата - в него е видно кои поред са децата ви /защото ако са трето и четвърто например няма такава помощ 2х600  Mr. Green/.
Ако нямаш банкова сметка - ще ти открият там служебно с банката, с която работят.
Ако имаш сметка - трябва да минеш през банката ти и да си поискаш една бележка, на която ти пише ИБАН-а.
Копие от актовете за раждане се прилагат навсякъде, така че е добре да си ги наснимаш поне по 5 пъти. Копие от ИБАН-а също.  Peace

# 29
  • Мнения: 13
Ника много ти благодаря  bouquet

# 30
  • Мнения: 9
Zdraveite mili mami.Iskam da vi popitam za tazi pomo6t za bliznaci, ako si maika studentka redovno obu4enie - tq se izpla6ta plus drugite dve pomo6ti li 2*600 i 2*1200 ili se davat samo tezi 2880 lv, za6toto ne6to ne sam go shvanala navreme i sega me e qd.Ako i tq se izpla6ta dopalnitelno 6te se pobarkam, za6toto imah vazmojnost da si podnovq pravata predi da rodq, no ne go napravih.
Blagodarq predvaritelno.

# 31
  • София
  • Мнения: 6 011
Zdraveite mili mami.Iskam da vi popitam za tazi pomo6t za bliznaci, ako si maika studentka redovno obu4enie - tq se izpla6ta plus drugite dve pomo6ti li 2*600 i 2*1200 ili se davat samo tezi 2880 lv, za6toto ne6to ne sam go shvanala navreme i sega me e qd.Ako i tq se izpla6ta dopalnitelno 6te se pobarkam, za6toto imah vazmojnost da si podnovq pravata predi da rodq, no ne go napravih.
Blagodarq predvaritelno.
Да, двете помощи се полагат независимо една от друга. Ако си студентка, майка на близнаци, получаваш - 2880+2х600+2х1200.  Peace Явно си загубила едната помощ. Sad

# 32
  • Мнения: 473
Помощта за майка студентка е 2880 лв(12х240в.) и се подават документите до навършване на 6 месеца на детето/децата.Това е помощ по чл.8в от ЗСПД.

# 33
  • Мнения: 1 480
Здравейте, искам да попитам нещо. На есен ще записвам задочно второ висше а децата ще се родят август месец, тази помощ за студентки ще бъде ли валидна и за мен? Студентката трябва ли да бъде редовно или няма значение това???

# 34
  • София
  • Мнения: 6 011
Здравейте, искам да попитам нещо. На есен ще записвам задочно второ висше а децата ще се родят август месец, тази помощ за студентки ще бъде ли валидна и за мен? Студентката трябва ли да бъде редовно или няма значение това???
Най-добре попитай тази тема
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=487186.0

# 35
  • Мнения: 9
Blagodarq za otgovorite.
Iskam da popitam i za dvete deca li sa tezi 2880 ili sa 2*2880? I drugiqt mi vapros e dali v momenta na rajdaneto e trqbvalo da sam s podnoveni prava ili moje i sega? Moite bliznaci navar6vat 6 meseca na 05.10 i ako podam dokumentite septemvri sled kato si podnovq pravata 6te mi izplatqt li tazi pomo6t sas zadna data?
A otnosno maikata, koqto 6te zapisva zado4no obu4enie za tazi pomo6t sam sigurna na 99 %, 4e e samo za maiki redovno obu4enie.

# 36
  • София
  • Мнения: 6 011
Blagodarq za otgovorite.
Iskam da popitam i za dvete deca li sa tezi 2880 ili sa 2*2880? I drugiqt mi vapros e dali v momenta na rajdaneto e trqbvalo da sam s podnoveni prava ili moje i sega? Moite bliznaci navar6vat 6 meseca na 05.10 i ako podam dokumentite septemvri sled kato si podnovq pravata 6te mi izplatqt li tazi pomo6t sas zadna data?
A otnosno maikata, koqto 6te zapisva zado4no obu4enie za tazi pomo6t sam sigurna na 99 %, 4e e samo za maiki redovno obu4enie.
Питай и ти в тази тема за майките-студентки
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=487186.0
Иначе помощта е 1х2880, няма значение броя на децата, а статута на майката.  Peace

# 37
  • Мнения: 359
Нали знаете, че ако се върнете на работа, когато децата навършат 1г., до 2годишни получавате 50% от майчинството (240лв)
Обаче ако си наемете детегледачка по програмата 'отново на работа'- се лишавате от горните 120лв.

Ей, аз не съм за 120 лв, но ми е писнало на малоумщини в тази държава.
Аз ще подам декларация за майчинството 50% като впиша името на едното дете.
И ще наема детегледачка за другото дете. Да видим какво ще стане.
Има ли и други на тази тема.

# 38
  • Мнения: 9
здравеите,мами, в общината ми казват,4е само мами-студентки имат право на помощи за отглеждане (2x1200).Моля Ви,ако знаете № на закона да ми кажете. Благодаря Ви предварително.

# 39
  • Пловдив
  • Мнения: 1 561
Здравей DNY Simple Smile
Имам 4 години стаж в просолвутите социални служби, та съм общо взето наясно с нещата. Дано само съм била ясна. Ако нещо не ти е ясно, питай, ще се опитам да уточня Simple Smile

Всички цитирани членове са от ЗСПД /ЗАКОН за семейни помощи за деца/
Чл. 6. (3) (Изм. - ДВ, бр. 21 от 2006 г., в сила от 1.01.2007 г.)
При раждане на близнаци, един от които е второ дете на майката, помощта се изплаща за всяко дете близнак в размера за второ дете. /чл.6 касае сумите 2х600лв/

Чл. 6а. (Нов - ДВ, бр. 23 от 2009 г., в сила от 1.01.2009 г.) (1) Майката (осиновителката) има право на еднократна парична помощ за отглеждане на близнаци до навършване на една година, независимо от доходите на семейството, когато децата не са настанени за отглеждане в специализирана институция за деца.

(2) Размерът на помощта по ал. 1 се определя ежегодно със закона за държавния бюджет на Република България за съответната година, но не по-малък от предходната година и се изплаща за всяко дете близнак. /чл.6а касае сумите 2х1200лв./
Чл. 8в.
(Нов - ДВ, бр. 110 от 2008 г., в сила от 1.01.2009 г., изм., бр. 23 от 2009 г., в сила от 1.01.2009 г.) (1) Майка (осиновителка) студентка, учаща в редовна форма на обучение, има право на еднократна помощ за отглеждане на дете до навършване на една година, независимо от доходите на семейството, когато детето не е оставено за отглеждане в специализирана институция за деца. /чл.8в касае майките-студентки,  няма връзка с броя на децата и касае сумата от 2800лв./[/i](2) Размерът на помощта по ал. 1 се определя ежегодно със закона за държавния бюджет на Република България за съответната година, но не по-малък от предходната година.


ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ към Закона за изменение и допълнение на Закона за семейни помощи за деца
§ 14. (1) Размерът на еднократната помощ за близнаци по чл. 6а за 2009 г. е 1200 лв. за всяко дете.
§ 13. Размерът на еднократната помощ по чл. 8в за отглеждане на дете до навършване на една година от майка студентка, учаща в редовна форма на обучение, за 2009 г. е равен на дванайсеткратния размер, определен за тази помощ в § 101 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за държавния бюджет на Република България за 2009 г. (ДВ, бр. 110 от 2008 г.), и се изплаща еднократно. /12х240=2880лв/

§15 (5) Размерът на еднократната помощ при раждане на живо дете по чл. 6, ал. 2 от Закона за семейни помощи за деца за 2008 г. е, както следва:

1. за първо дете - по 250 лв.;

2. за второ дете - по 600 лв.;

3. за трето и всяко следващо дете - по 200 лв.

Сама виждаш, че еднократна парична помощ за отглеждане на близнаци до навършване на една година /чл.6а от ЗСПД-2х1200лв./ няма нищо общо със студенство или други дейности, тя си е помощ за БЛИЗНАЦИ, независимо дори от доходите!!!
Също така и Майка (осиновителка) студентка, учаща в редовна форма на обучение, има право на еднократна помощ за отглеждане на дете до навършване на една година /чл.8в от ЗСПД-2880лв/ няма нищо общо с помощ за близнаци!!!Помощта за студенки се отпуска и за 1 дете!

# 40
  • Мнения: 9
ilik 123,невероятно изчерпателен отговор, благодаря ти!
Ако небяхте Вие,момичетата във форума......БЛАГОДАРЯ.....

# 41
  • Варна
  • Мнения: 730
Здравейте, момичета! Ако може и аз да попитам нещо:
Как стои въпросът с изплащането на помощта 2*1200 за близнаци, български граждани, родени в чужбина и отглеждани там? Децата имат български актове за раждане и е подадена необходимата молба. Прави се отказ на майката, поради факта, че актовете са издадени 6 месеца след раждане на децата (забавянето е по вина на Общината, а не на майката)!!! Цитират се някакви срокове от 6 месеца за изплащане, които не знам къде да видя. Моля за помощ. Има ли смисъл да се спори? Все пак сумата не е никак малка. А децата все още нямат навършена годинка.
Предварително ви благодаря!!!

# 42
  • Мнения: 335
Здравейте, момичета! Ако може и аз да попитам нещо:
Как стои въпросът с изплащането на помощта 2*1200 за близнаци, български граждани, родени в чужбина и отглеждани там? Децата имат български актове за раждане и е подадена необходимата молба. Прави се отказ на майката, поради факта, че актовете са издадени 6 месеца след раждане на децата (забавянето е по вина на Общината, а не на майката)!!! Цитират се някакви срокове от 6 месеца за изплащане, които не знам къде да видя. Моля за помощ. Има ли смисъл да се спори? Все пак сумата не е никак малка. А децата все още нямат навършена годинка.
Предварително ви благодаря!!!
Закон за семейни помощи за деца
Чл. 12. Вземанията по този закон се погасяват в срок, както следва:

1. три години - за еднократните помощи при раждане на дете, считано от края на месеца, през който е родено детето;

2. три месеца - за месечните помощи за деца до 18-годишна възраст, считано от края на месеца, за който се отнасят;

3. три месеца - за месечните помощи за отглеждане на дете до 1 година, считано от края на месеца, за който се отнасят;

4. (нова - ДВ, бр. 110 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г., отм. - ДВ, бр. 23 от 2009 г., в сила от 01.01.2009 г.)

5. (нова - ДВ, бр. 69 от 2004 г., предишна т. 4 - ДВ, бр. 110 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) три месеца - за еднократната помощ при бременност, считано от определения термин за раждане;

6. (нова - ДВ, бр. 23 от 2009 г., в сила от 01.01.2009 г.) шест месеца - за еднократните помощи за отглеждане на близнаци до навършване на една година, считано от края на месеца, през който децата са родени, осиновени или настанени по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето;

# 43
  • Варна
  • Мнения: 730
Благодаря, Камби! Hug
А на тази страница вече не виждам помощта 2*1200 за близнаци. Аз ли нещо недовиждам или.....са я махнали?????

http://sgr.hit.bg/sp.html

И съвсем се обърках нещо. А как да тълкуваме това:

Това е въпрос от същия този сайт: "Майка съм на близнаци родени на 18.07.08г.Очаквах да ми бъде преведена по сметка паричната помощ по чл.6а)от 01.01.09г. От районната дирекция СП \"Красно село\" ми беше обяаснено,че сам изпуснала срока за подаване на молба и получаване на помощ,тъй като децата са навършили 1 година.Никъде в закона не е упоменат такъв срок за подаване на молба. Какъв е начина да получа тези средства?
и отговора: "В Правилника за прилагане на закона за семейните помощи за деца -  чл. 16а, ал.7  - "Еднократните помощи по ал. 1 и 2 могат да бъдат поискани в срок до навършване на една година на децата."  

?????


Е, вече ми стана ясно - има нов правилник за приложение и там. чл.16а, ал.7 вече е отменена. Егати държавата Confused
Е, изясними се!
Сори за дългия постинг  bouquet

Последна редакция: вт, 31 авг 2010, 21:51 от Дживотинче

# 44
  • Мнения: 172
Здравейте, още е рано да мисля за всичко, но да питам какво става когато бащата не е осигурен? Как евентуално ще доказваме ,че няма доход? Ако се запише на борсата като безработен трябва ли да се самоосигурява?

# 45
  • София
  • Мнения: 6 011
Здравейте, още е рано да мисля за всичко, но да питам какво става когато бащата не е осигурен? Как евентуално ще доказваме ,че няма доход? Ако се запише на борсата като безработен трябва ли да се самоосигурява?
Ако става въпрос за детските добавки, за които се иска бележка за дохода на семейството 12 месеца назад - ако единият родител не работи, или не е работил в някой от изискваните 12 месеца - попълва се на място една готова бланка-декларация, че за периода от...до не е работил, не е получавал хонорари и други доходи и т.н. /нищо сложно няма/.
Другите помощи за близнаци не са обвързани с дохода и за тях няма значение дали работите или не.  Peace

# 46
  • Мнения: 172
Ника, много ти благодаря   bouquet

# 47
  • Мнения: 1
Вижте  на този сайт  http://www.pomosti.oneinform.com/ има цялата информация за тези помощи

# 48
  • Мнения: 1 480
Здравейте, искам да благодаря на всички мами, които са толкова отзивчиви и благодарение на които успях да получа помощта за студенти в размер на 2880лв. така и 2*200+2*1200лв. Сега искам да попитам дали има някои по наясно със студентските заеми. Искам да изтегля един, но не съм наясно с честа където се опрощават суми в зависимост от това дали имаш дете. Ако може някои да ми помогне....

# 49
  • Мнения: 7 640
preci, какво учиш? С тия 4 деца, фиктивно или реално следваш?

# 50
  • Мнения: 1 480
Реално уча. Вече си взех 3 от изпитите и се боря за стипендия за успех която се изплаща от ЕС.

# 51
  • Мнения: 7 640
Реално уча. Вече си взех 3 от изпитите и се боря за стипендия за успех която се изплаща от ЕС.

 Shocked Peace

Ако не е тайна каква специалност и къде учиш?

# 52
  • Мнения: 1 480
Специланоста ми е Компютърна бизнес информатика

# 53
  • София
  • Мнения: 1 842
preci, ама ти четири момчета ли имаш  Simple Smile Лелее, чак сега се загледах в лентичките ти. Ей това вече е майка-героиня  Simple Smile Да са ти живи и здрави! Хич не ми е ясно как се справяш с тях и ученето Thinking

А близнаците ти са адаши на моите  Simple Smile
Сори за спама  Embarassed

# 54
  • Мнения: 1 480
[quote author=tanini link=topic=482682.msg17335376#msg17335376 date=1293405596о
preci, ама ти четири момчета ли имаш  Simple Smile Лелее, чак сега се загледах в лентичките ти. Ей това вече е майка-героиня  Simple Smile Да са ти живи и здрави! Хич не ми е ясно как се справяш с тях и ученето Thinking

А близнаците ти са адаши на моите  Simple Smile
Сори за спама  Embarassed
/quote]

Да си ни живи и здрави близнаците и да ни радват много. Справям се някък някък, но има дни в които ми се иска поне 5 мин почивка. Laughing Да попичм дали някои е наясно и с привилегиите на многодетни студенти?Питам но никои не иска да ми разясни в университета.

# 55
  • Хасково
  • Мнения: 77
може ли и аз да попитам нещо за тези помощи които дават дали има значение че се самоосигуряваш или задължително трябва шефа ти да те осигурява и за майчинството дали ще има някъкъв проблем ако сама си плащам защото нямам плащани осигуровки от 4г и мисля да ги платя на куб дали ще е проблем някакъв

# 56
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
Помощите не са обвързани с дохода и осигуряването. Полагат се за всяко живородено дете. За майчинството нека се включат по-запознати от мен майчета.

# 57
  • Мнения: 2
Здравейте, момичета  Simple Smile
Като се родиха Пумбичките в болницата ми напомниха, че имаме право на еднократна помощ за близнаци и че трябва да си я взема до навършване на една годинка. Отглеждаме си ги сами и  нямаме време да стигнем до поликлиниката за имунизации, та камо ли зимата да тръгнем с пеленачета из Общината...  Mr. Green Сега като се постопли през май, когато бяха навършили 6 месеца и няколко дни отидохме да подадем документи. Служителката беше усмихната и услужлива, а ние много щастливи, че ще си помогнем на бюджета.
Да, ама не! Получих писмо, че ни отказват. Основанието е чл.6а от ЗСПД и чл.16а,ал.1 от Провшлника за прилагането му. Не е изпълнен чл.12, т.6 и това е мотивът за отказ...Просрочили сме го с няколко дни... Чудя се, защо ни приеха документите тогава  #Cussing out #2gunfire #Crazy

Моля да ми дадете съвет, има ли какво да се направи в този случай? Децата сега са на 7 месеца и няколко дни.
И незнам как да тълкувам - "Вземанията по този закон се погасяват:  в срок от шест месеца - за еднократните помощи за отглеждане на близнаци до навършване на една година, считано от края на месеца, през който децата са родени"
Как така хем шест месеца имаме право, хем до навършване на една годинка...? #Crazy
Разбира се, че незнанието на законите не ме оневинява, но в този случай законът простоооо....не ми се говори  Crossing Arms

# 58
  • Пловдив
  • Мнения: 1 561
pumbimama, та значи, еднократната помощ е за отглеждане на близнаци до навършване на една година.Т.е. за това ти се дължат парите, да си помогнеш за отглеждането им до първата им годинка!И се погасява в срок от 6 месеца, считано от датата на раждане.Така стана ли ясно newsm78?
"Вземанията по този закон се погасяват:  в срок от шест месеца - за еднократните помощи за отглеждане на близнаци до навършване на една година, считано от края на месеца, през който децата са родени"
Това в червено е заглавието на помощта  Laughing

# 59
  • Мнения: 1 480
Здравейте, момичета  Simple Smile
Като се родиха Пумбичките в болницата ми напомниха, че имаме право на еднократна помощ за близнаци и че трябва да си я взема до навършване на една годинка. Отглеждаме си ги сами и  нямаме време да стигнем до поликлиниката за имунизации, та камо ли зимата да тръгнем с пеленачета из Общината...  Mr. Green Сега като се постопли през май, когато бяха навършили 6 месеца и няколко дни отидохме да подадем документи. Служителката беше усмихната и услужлива, а ние много щастливи, че ще си помогнем на бюджета.
Да, ама не! Получих писмо, че ни отказват. Основанието е чл.6а от ЗСПД и чл.16а,ал.1 от Провшлника за прилагането му. Не е изпълнен чл.12, т.6 и това е мотивът за отказ...Просрочили сме го с няколко дни... Чудя се, защо ни приеха документите тогава  #Cussing out #2gunfire #Crazy

Моля да ми дадете съвет, има ли какво да се направи в този случай? Децата сега са на 7 месеца и няколко дни.
И незнам как да тълкувам - "Вземанията по този закон се погасяват:  в срок от шест месеца - за еднократните помощи за отглеждане на близнаци до навършване на една година, считано от края на месеца, през който децата са родени"
Как така хем шест месеца имаме право, хем до навършване на една годинка...? #Crazy
Разбира се, че незнанието на законите не ме оневинява, но в този случай законът простоооо....не ми се говори  Crossing Arms

Всички помощи се изплащат ако подадеш документите до 6 месец, така е по закон. А е трябвало малко повече да се поинтересувате а не да разчитате на това кои какво казал, все пак паричките не са малко. Трябва да сме по будно общество и да се интересуваме, то се видя че никои няма да доиде в къщата и да ти каже вземи тези пари тес а за теб.Съжалавам че така се е получило при вас.

# 60
  • Пловдив
  • Мнения: 1 561
preci , не всички помощи се изплащат, ако подадеш документите до 6м.Например, еднократна помощ при раждане на живо дете може да бъде поискана в срок 3 години, считано от края на месеца, през който е родено детето!

# 61
  • Мнения: 2

Благодаря ilik123!

 hahahaЗаконът си е закон!  Joy
Пък това, че е с цел да те тииииииииииииииит, си е друга работа...  Mr. Green
Ще трЕбе да се търси друга държава с други закони и това си е  Whistling Mr. Green

# 62
  • Мнения: 112
Здравейте момичета, ще съм ви изключително благодарна ако ме просветите по въпросите, които ме касаят , обърках се вече... Embarassed
Та  бременна съм с близнаци, дай боже всичко да е окей до края, само за това се моля...Значи това което разбирам е ,че по закон ми се полат ..."еднократната помощ  за близнаци е 1200 лв.-по600 лв за всяко, помощ от държавата за отглеждане на близнаци е 2400-по 1200 на дете"  Та това за всяка мама родила близнаци ли се отнася и обвързано ли е с помощта , която отпускат общините при раждане на дете примерно нашата отпуска 2000 лв. или си е отделно....Притеснява ме и това,че аз не работя от  близо три години по стечение на обстоятелствата така се наложи здравните ми осигуровки са окей, но социалните не, то би ли попречило по някакъв начин на изплащането на тези помощи? newsm78

# 63
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
JENKA, това са помощи от Социалните, които се полагат на всяка майка т.е. не са обвързани с дохода. Това е помощта при раждане, 2 по 600 ако единия ти близнак е второ дете и помощта за отглеждане до 1 г. 2 по 1200. С дохода са обвързани детските, пак при социалните се подават документи. Там трябва бруто да имате по малко или равно 350 лв. на член от семейството. А за помощта при раждане от общината не знам, това на място трябва да попиташ.

# 64
  • Мнения: 1 480
preci , не всички помощи се изплащат, ако подадеш документите до 6м.Например, еднократна помощ при раждане на живо дете може да бъде поискана в срок 3 години, считано от края на месеца, през който е родено детето!
Аз знам, чела съм всичко, но тези в социалното..........там е друга работа. И в интерес на истината само еднократната помощ е с такъв срок, всички други помощи са със срок до 6 месец.

# 65
  • Мнения: 112
desitoo, много ти благодаря за оказаното съдействие  Hug Още утре ще отида в общината да попитам за какво иде реч Simple Smile

# 66
  • Мнения: 1 480
Привет, да ви попитам във връзка със Закона за социлано подпомагане,какви са условията за да получам помощи???? При положение че сме 4 деца и 2 възрастни, които разполагат с заплата 430лв. и майчинство???. Чета, чета и все не мога да им разбера усуканите неща. Ето цитат от правилника за прилагането на закона:

Глава втора
СОЦИАЛНИ ПОМОЩИ
Чл. 8. (Изм. - ДВ, бр. 97 от 2001 г., бр. 40 от 2003 г.) Социалните помощи се отпускат на лица и семейства по постоянен адрес, на който се извършва и социалната анкета.
Чл. 9. (1) Право на месечна помощ имат лица или семейства, чийто доход за предходния месец е по-нисък от определен диференциран минимален доход.
(2) Основа за определяне на диференцирания минимален доход е гарантираният минимален доход, чийто месечен размер се определя с акт на Министерския съвет.
(3) (Доп. - ДВ, бр. 42 от 1999 г., изм., бр. 97 от 2001 г., доп., бр. 46 от 2002 г., изм. и доп., бр. 118 от 2002 г., изм., бр. 31 от 2005 г., в сила от 1.06.2005 г.) Диференцираният минимален доход се определя, както следва:
1. за лица над 75 години, живеещи сами - 165 на сто от гарантирания минимален доход (ГМД);
2. за лица над 65 години, живеещи сами - 140 на сто от ГМД;
3. за лица над 65 години - 100 на сто от ГМД;
4. за лице, съжителстващо с друго лице (лица) или семейство, и за всеки от съвместно живеещите съпрузи - 66 на сто от ГМД;
5. за лице до 65 години, живеещо само - 73 на сто от ГМД;
6. за лице с трайно намалена работоспособност 50 и над 50 на сто - 100 на сто от ГМД;
7. за лице с трайно намалена работоспособност 70 и над 70 на сто - 125 на сто от ГМД;
8. (изм. - ДВ, бр. 101 от 2007 г.) за дете:
а) до 16-годишна възраст, а ако учи - до придобиване на средно образование, включително до завършване на ХIII клас на професионална гимназия, но не повече от 20-годишна възраст - 91 на сто от ГМД;
б) от 7 до 16-годишна възраст, а ако учи - до придобиване на средно образование, включително до завършване на ХIII клас на професионална гимназия, но не повече от 20-годишна възраст, и е допуснало 5 или повече неизвинени отсъствия за съответния месец - 30 на сто от ГМД;
в) от 7 до 16-годишна възраст, което не учи - 20 на сто от ГМД;

# 67
  • Мнения: 33
Здравейте момичета и от мен.Аз си имам близначета на 5 месеца вече.Искам да ви попитам бебоците са ми първо и второ дете и ми преведаха 3600лв.2х600 и 2х1200.Раждах заедно с 1 мама тя роди момченце,което и е първо дете и е взела само 200лв.Тези 2х1200лв,които взимаме за близнаци има ли ги и при едно дете и то първо,защото тя незнаеше за тях и искам да и помогна все пак са си 1200лв.Пак ли в  сациалните трябва да ходи?Най точно казано какви помощи се полагат за първо дете?Дано да не се разсърдите че питам тук,но нямам време да търся подобна тема на майки с 1 дете,знаете как е с 2 бебета,а искам да помогна на тази жена.

# 68
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
Не съм чела точно буквите на закона, по-запознати от мен може да пишат. Но от това което знам тези 2 по 1200 са помощи само за отглеждане на близнаци по 100 лв. на месец до 1 год, превеждат се накуп. Поне сестра ми като ражда преди година, взе само помощта при раждане на дете, при нея първо и детски и се полагаха. Нищо повече от социалните.

# 69
  • София
  • Мнения: 1 842
Точно така - само за близнаци са. Един вид компенсация, че вземаме едно майчинство, а гледаме две бебета. Трябваше да ги дават през втората година, когато майката взема МРЗ, но го промениха в последния момент.

preci, защо не се обадиш в Социалните и не ги попиташ. При нас са много любезни и винаги дават точна информация. Според Гугъла ГМД е 65 лв.

# 70
  • Малта
  • Мнения: 1 126
привет момичета - бъдещи и настоящи мами!

аз май нещо не разбирам:
еднократната помощ при бременност и при раждане, се полага на всяка жена, независимо от осигуровките и дохода й , така ли???

т.е. аз до февруари 2010 до април 2011 (т.е. 15 месеца) получавах 240 лв. в/у които се осигурявах на 4 часа. ТА ПОЛАТГАТ ли ми се тези 2 х 600 и 2 х 1200 ???

и къде и какви документи се подават (питам за София)?

Мерси предварително и ме извинете за невежеството  Blush  bouquet

Последна редакция: вт, 23 авг 2011, 22:44 от medimed

# 71
  • София
  • Мнения: 2 908
Да полагат ти се,независимо от дохода,него го искат само за детските(105 лв.общо на месец).

Документи се подават в социалната служба към района ви(попълват се декларации) и се прилагат към тях актовете за раждане на бебетата+копия,бележка за семейно положение,копие от личните карти на родителите,извлечение от банка с банковата сметка по,която да ги преведът.

Превеждат ги накуп с първите детски.

Безпроблемна бременност и максимално до термин. Praynig

# 72
  • Малта
  • Мнения: 1 126
Мерси Нинката   bouquet

аз си изтеглих декларациите от нета ... ама много сложни ми се видяха - вътре едни чудеса за  "Брутни доходи на семейството, облагаеми по Закона за данъците върху доходите на физическите лица"  newsm78

вобще не знам какво да пиша там ... на надявам се служителите да са любезни и да ми обяснят  Whistling

# 73
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
Аз именно тези първи декларации каквото не разбирах го оставах празно при попълването вкъщи, после на място ми казаха къде какво. С "любезното" напомняне, че и други чакат да попълвам навън и така няколко пъти  #Cussing out

# 74
  • София
  • Мнения: 2 908
Честно казано не си спомням,какво точно трябваше да се попълва във  декларациите,помня че ми ги дадоха-4 бр.да ги попълвам и след два дена ги занесох попълнени със всичко,каквото се изисква към тях,а ако нещо не съм знаела после на място съм питала и така.

medimed,не бързай да теглиш от нета,да попълваш от сега и т.н.,че току-виж дотогава излезе някоя промяна.

Всичко изглежда сложно но не е,кой знае каква философия,споко. Simple Smile

# 75
  • Малта
  • Мнения: 1 126
ОК момичета, ще пробвам системата  Rolling Eyes
А дабре де, за бременност, не трябва ли сега да подам документите, докато съм бременна???

# 76
  • Пловдив
  • Мнения: 1 561
Еднократна помощ за бременност имаш право да получаваш, само ако си неосигурена и няма да получаваш майчиство от НОИ, а помощ от социалните. Ето закона /ЗСПД/, :

Чл. 5а. (Нов - ДВ, бр. 69 от 2004 г., в сила от 01.07.2004 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 21 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Бременните жени, чийто доход на член от семейството е по-нисък или равен на дохода по чл. 4, имат право на еднократна помощ при бременност в размер, определен ежегодно със закона за държавния бюджет на Република България за съответната година, но не по-малък от предходната година, когато нямат право на обезщетение за бременност и раждане по реда на Кодекса за социално осигуряване и живеят постоянно в страната.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 23 от 2009 г., в сила от 01.01.2009 г.) Когато бременната жена е осигурена за общо заболяване и майчинство, но не получава обезщетение за бременност и раждане, поради това че няма необходимия осигурителен стаж по чл. 48а от Кодекса за социално осигуряване, еднократната помощ се изплаща в размер, определен пропорционално на броя на дните от началото на отпуска за бременност и раждане до придобиването на необходимия осигурителен стаж по чл. 48а от Кодекса за социално осигуряване, но за не повече от 45 дни.
(3) Еднократната помощ при бременност се изплаща за периода от 45 дни преди определения термин за раждане.


Ако нещо е неясно, питай Simple Smile!

# 77
  • Мнения: 21
Здравейте.Интересува ме тази помощ за бременност какви точно документи се изискват  и кога точно трябва да се подадат.А също така ако родиш преди тези 45 дни дали пак ти се полага и в какъв размер е.Не съм на работа и ако всичко е наред около 15 януари догодина ще родя близнаци.Моля който е наясно да помага.Благодаря предварително

# 78
  • Пловдив
  • Мнения: 1 561
Здравейте.Интересува ме тази помощ за бременност какви точно документи се изискват  и кога точно трябва да се подадат.А също така ако родиш преди тези 45 дни дали пак ти се полага и в какъв размер е.Не съм на работа и ако всичко е наред около 15 януари догодина ще родя близнаци.Моля който е наясно да помага.Благодаря предварително
Ето тук доста добре са го обяснили:
http://www.lawsbg.com/proceduri/1052-ednokratna-pomosht-bremennost.html

Молбата се подава в териториалното поделение на Дирекция Социално подпомагане в общината, в която е постоянният ти адрес по лична карта. Там може да отидеш и да попиташ за всички въпроси, които те вълнуват по темата.

А иначе, освен тази помощ за бременност имаш право и на:
-Еднократна помощ за раждане на дете;
-Еднократна помощ за отглеждане на близнаци до 1г.;
-Месечни помощи за дете до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст;
-Месечни помощи за отглеждане на дете до навършване на една година;
Дано съм ти била полезна и успешна бременност Peace!

Последна редакция: пт, 04 ное 2011, 13:39 от ilik123

# 79
  • Малта
  • Мнения: 1 126
аз ходих в районната социална служба и от там чи казаха че еднократната помощ за бруменност е 150 лв.  #Crazy

а бях чела някъде из форума че за близнаци е 2 х 600 лв. , а еднократна за отглеждане на близнаци е  2 х 1200 лв. .....

ама май съм се объркала нещо?

Та ВЪПРОСЪТ мие някой знае ли ТОЧНАТА СУМА на ДВАТА ВИДА ЕДНОКРАТНИ ПОМОЩИ???  newsm78

# 80
  • София
  • Мнения: 1 842
medimed, това са различни видове помощ
-помощ за бременност - 150 лв.
-помощ за раждане  - 2х600 лв.
-помощ за близнаци - 2х1200 лв.

Ти в момента работиш ли, т.е осигуряват ли те някъде?

# 81
  • Малта
  • Мнения: 1 126
не, не работя ... плащам си само здравните сама

ето тези двете при какви условия се дават?

-помощ за раждане  - 2х600 лв.
-помощ за близнаци - 2х1200 лв.

# 82
  • София
  • Мнения: 1 842
И двете помощи се отпускат при раждане на близнаци  Simple Smile Независимо дали си осигурена или не  Peace
Освен тях ще получиш и помощта за бременност, щом не работиш.
Имаш право и на социално майчинство до навършване на 1 г. на децата.
Както и на детски надбавки, те са 105 лв. на месец.

Виж поста на ilik123, тя също ги е изредила.

# 83
  • Мнения: 513
Здравейте,
Благодаря за полезната информация.
Доколкото разбирам при близнаци се получават две помощи - 2*600 и 2*1200. Понеже темичката е малко старичка, това дали продължава да бъде така или има някакви промени в закона? Не ми стана ясно и какви документи и къде трябва да се подадат, разбрах, че срокът е 6 месеца след раждането.

Много благодаря.

# 84
  • Мнения: 1 480
Здравейте,
Благодаря за полезната информация.
Доколкото разбирам при близнаци се получават две помощи - 2*600 и 2*1200. Понеже темичката е малко старичка, това дали продължава да бъде така или има някакви промени в закона? Не ми стана ясно и какви документи и къде трябва да се подадат, разбрах, че срокът е 6 месеца след раждането.

Много благодаря.
Все още е така, отиди в социалните те ще ти дадат всички нужни документи.

# 85
  • Мнения: 1 366
Извинявам се, че повдигам стара темичка. Интересува ме как стоят нещата към настоящия момент за майки на тризнаци. Мои приятелки, родили тризнаци от 2009 насам ми казаха, че за тризнаци се получават:

3х600 лв еднократно за раждане
3х1200 лв еднократно за отглеждане.

Днес обаче, от служителка на социалното разбрах, че при тях се подават молби за -
3х600 еднократно за раждане
2х1200 еднократно пак, пак за раждане. В закона нямало опция 'тризнаци' и се получавала сума за близнаци. Та нещо не ми стана ясно както и защо се получават два пъти различни суми все за раждане...А тези за отглеждане тогава?
Търсих по разните закони, но като не съм запозната с материята....Не намерих наистина изобщо казуса 'тризнаци' - навсякъде ги пишат 'близнаци'.

Може ли някой запознат с въпроса да ми отговори? Виждам, че има отговори назад за тризнаци, но са стари, интересува ме към настоящия момент как стои въпроса, както и къде се подават документите за различните видове помощи - за раждане и отглеждане. И двете ли са в социалното? Аз бях разбрала нещо за общината....

# 86
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
Това са суми от Социалните, при тях и се подават декларациите. Вече общината в която живееш ако изплаща някаква сума при раждане, тях трябва да попиташ но е нещо съвсем различно. Съжалявам, че с друго не мога да помогна. Не съм запозната с казуса а и нямам близка с тризнаци.

# 87
  • Мнения: 513
Момичета, какъв е срокът за изплащане на обезщетението за отглеждане на близнаци и това за раждане на първо и второ дете?

Много благодаря предварително.

# 88
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
След като подадох документите чаках около месец и ги имах преведени по сметка, след превода около 1-2 седмици по-късно отидох да им взема актовете за раждане от Социалните. Предполагам че за това ти е въпроса. Леко раждане  Hug

# 89
  • Мнения: 513
След като подадох документите чаках около месец и ги имах преведени по сметка, след превода около 1-2 седмици по-късно отидох да им взема актовете за раждане от Социалните. Предполагам че за това ти е въпроса. Леко раждане  Hug

Много благодаря, аз актовете ги взех от социалните, казаха ми края на октомври да чакам превод, но просто питах, за да разбера дали е реален срока или ги бавят както в повечето случаи се случва.Явно наистина е около месец

# 90
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
С първите детски ми преведоха и тази сума, но пък тогава (2009 г) детските ми ги превеждаха в края на месеца. Та не знам доколко двете неща са обвързани  Thinking Щом си взела актовете за раждане с тях трябва да са ти дали и решенията, така че ще ги преведат когато са казали  Peace

# 91
  • Малта
  • Мнения: 1 126
След една годинка на децата има ли още помощи за неосигурени и безработни майки  newsm78

# 92
  • Пловдив
  • Мнения: 1 561
След 1г., на неосигурените майки не се полага нищо, освен детските добавки.
Евентуално, ако отговаряте на ред условия, има помощ за отопление, също така месечна помощ. Но там е много трудно да се "класираш". Трябва и двамата родители да сте безработни, без доходи, мъжът да има регистрация в Бюрото по труда. Да нямате влогове, къщи, имоти и много други...

# 93
  • Малта
  • Мнения: 1 126
Мерси Илик,
а какви са тези детски добавки  Embarassed хич не съм в час ... но пък допълнителни средства ще са от полза.

# 94
  • Мнения: 285
medimed това са детските за да ги получаваш доходът на член от семейството трябва да е под 350 лв
тоест ако сте 4 под 1400 ако нямате брак семейство се водите само ти и децата независимо че той ги е припознал 1050 доход подава се декларация в социалното за близнаци сумата е 105 лв

# 95
  • Малта
  • Мнения: 1 126
Нямаме брак, да. Аз сега взимам едни 205 на месец ... но това ше е докато навършат годинка, а тези 105 след това ли ги дават и колко време?

# 96
  • София
  • Мнения: 1 842
 medimed, на детски си имала право още от раждането на децата, жалко че не си разбрала. За съжаление не можеш да ги получиш със задна дата. Още сега отиди да подадеш документи, за да може от следващия месеца да започнеш да ги получаваш. Ето това са документите:
- попълва се документ по образец
- удостоверение за раждане на децата - оригинали и копия
- удостоверение от служба ГРАО за семейно положение
- доходът на майката и бащата 12 м. назад (ако нямате брак само на майката)
- бележка от личната лекарка на децата, че имат поставени всички ваксини за възрастта
- лична карта за справка.
Подават се в социалните. Можеш да ги получаваш докато доходът ти не надвиши 350 лв на член от семейството, в твоя случай 1050 лв.

# 97
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
Най-добре е да попиташ на място какво точно ти се изплаща. Разбирам че си безработна, Социалните отпускат майчинство една година по 100 лв с детските сумата е точно 205 лв. По-скоро си мисля че не си наясно какво точно получаваш а не че си ги изтървала  Thinking

# 98
  • София
  • Мнения: 1 842
desitoo, права си, аз не видях предния пост на медимед, че не работи. Значи сега получава социално майчинство и детски, а след годинката ще останат само детските от 105.

# 99
  • Малта
  • Мнения: 1 126
desitoo, права си, аз не видях предния пост на медимед, че не работи. Значи сега получава социално майчинство и детски, а след годинката ще останат само детските от 105.

Да, точно така, сега получавам 205 (явно са 100 майчинство и 105 детски) Но въпросът ми е после детските след като децата са на 1 годинка колко време се получават - до каква възраст?

и трябва ли документите отново да подавам?

# 100
  • София
  • Мнения: 2 908
Детските се получават до 18 год.възраст на децата.
Всяка година се подава нова молба-декларация,където се вписва дохода 12 месеца назад заедно със бележка,че са поставени всички ваксини за възрастта.
Примерно,ако тази година си подала март месец догодина подаваш новата молба отново март месец и така всяка година.

# 101
  • Мнения: 285
medimed документи за детски се подават всяка година При мен всеки април подавам в социалното, при теб виж кой месец си подала документите преди същя месец трябва и следващите години. Детски се взимат до навършване на 18г или средно образование. Не ти дават детски ако доходът е над 350лв на член от семейство, не си била ваксините на децата /тоест док не ти дава бележка/ , детето не посещава предучилищна или училище. Документите за социалното са
- попълва се документ по образец
- удостоверение за раждане на децата - оригинали и копия
- удостоверение от служба ГРАО за семейно положение
- доходът на майката и бащата 12 м. назад (ако нямате брак само на майката)
- бележка от личната лекарка на децата, че имат поставени всички ваксини за възрастта
- лична карта за справка.
защото дохода може да се променя а има праг над който не се взимат детски 350 лв на член от семейство

# 102
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
- удостоверение от служба ГРАО за семейно положение
Това аз го нямам, предполагам таткото го е вадил само първата година (той събира и носи документите). Единствено ме питаха имам ли брак или не и от там ми се даде само една декларация за попълване, подавах септември документи.

Иска се и номера на банковата ти сметка да попълниш.

# 103
  • Малта
  • Мнения: 1 126
Ясно, благодаря ви   bouquet

Аз подадох март т.г. така че март 2013 пак само за детски  Peace

# 104
  • Мнения: 59
Здравейте мили мами :“ Много благодаря за написаното в темата. Определено е от полза. Тази помощ от 2х1200лв. за близнаци се чудехме със съпруга ми дали се дава само на осиновители, защото е написано "майка (осиновителка)", но сега разбирам, че се полага на всички мами с близнаци. Моите ще са съответно 3-то и 4-дете, така че би трябвало помоща да ни е: 2х200лв(еднократна помощ при раждане)+2х1200лв(еднократно за раждане на близнаци)+2х35лв(детските за каките) +2х52,5лв(детските за близнаците) . Така ли е и правилно ли към разбрала?

# 105
  • София
  • Мнения: 1 842
 desystef, точно така, правилно си разбрала  Peace
Леле, голям купон ще е при вас Simple Smile Голямо семейство ще бъдете! Да сте живи и здрави всички Heart Eyes

# 106
  • Мнения: 59
Благодаря Simple Smile
Определено купон ще има, но дали ще ни стигнат силите..... е друг въпрос. Все пак съпруга ми много искаше 3-то, а се оказаха близнаци. За мен определено беше голяма изненада, а той е на 7-то небе Simple Smile
Приятен ден от мен   bouquet

# 107
  • Мнения: 16
ЗДР МОМИЧЕТА ИСКАМ   ДА МИ ОТГОВОРИТЕ НА НЯКОЙ ВЪПРОСИ АЗ ЩЕ РАЖДАМ НА КРАЯ НА ЮЛИ БЛИЗНАЦИ ТОВА СА МИ ПЪРВИТЕ ДЕЦА  НО СЪМ БЕЗРАБОТНА  ПЛАШАМ СИ САМО ЗДРАВНИТЕ КАКВИ ПОМОЩИ МИ СЕ ПОЛАГАТ

# 108
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
Полагат ти се: помощ за раждане, щом са ти първо и второ дете 2x600 и помощ за отглеждане на близнаци през първата година 2x1200. Ако отговаряш на критериите за детски надбавки по 105 месечно за двете деца (при близнаци се водят 2+1 или 35x3). Вече за майчинството трябва на място да се поинтересуваш при социалните, върти ми се в главата 100 лв месечно за първата година, но си питай на място да не те подведа. Леко бременеене и раждане ти желая  Hug

# 109
  • Мнения: 16
ДЕСИТО БЛАГОДАРЯ ТИ ЗА БЪРЗИЯ ОТГОВОР   ЖЕЛАЯ ВИ МНОГО ЗДРАВЕ НА ЦЯЛОТО СЕМЕЙСТВО Hug

# 110
  • Пловдив
  • Мнения: 1 561
Полагат ти се: помощ за раждане, щом са ти първо и второ дете 2x600 и помощ за отглеждане на близнаци през първата година 2x1200. Ако отговаряш на критериите за детски надбавки по 105 месечно за двете деца (при близнаци се водят 2+1 или 35x3). Вече за майчинството трябва на място да се поинтересуваш при социалните, върти ми се в главата 100 лв месечно за първата година, но си питай на място да не те подведа. Леко бременеене и раждане ти желая  Hug
Точно Peace
Плюс, имаш право на помощ за бременност, отново от социалните Simple Smile Отиди в дирекция социално подпомагане, по район по постоянен адрес от личната ти карта и питай, защото има някакви срокове за подаване на молбата! да не го изпуснеш Wink

# 111
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
Аз бях с трудов договор и болнични, не знаех че безработните имат право и на това. Винаги можеш да научиш нещо ново Simple Smile

# 112
  • Пловдив
  • Мнения: 1 561
Аз бях с трудов договор и болнични, не знаех че безработните имат право и на това. Винаги можеш да научиш нещо ново Simple Smile
Имат Simple Smile Тя е еднократна сума и е малка (върти ми се 150лв.), но пак е нещо Simple Smile И се дава преди да си родила, още докато си бременна! Но си има срок за молбата в социалното и не трябва да се изпуска. Вързано беше с термина... Може би 45 дни преди термин, но може и да бъркам... Работила съм в социалното преди доста време и го карам на остатъчни спомени  Wink

# 113
  • Мнения: 7
здравейте. От Бургас съм, но ще раждам тризнаци в София. Имате ли информация относно еднократните помощи, ако децата се родят в друг град, но ще живеят където са регистрирани родителите, къде ще трябва да се подава молбата за помощите, по местоживеене на родителите ли?

# 114
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
Молбите се подават по постоянен адрес по ЛК на майката. Не мисля че е проблем къде ще раждаш като така или иначе си има изискване. Аз сменях ЛК преди раждането за да си сменя постоянния адрес, понеже се водех в друг град и да не пътувам. Лека бременност и раждане  Hug

# 115
  • Мнения: 7
Благодаря Desitoo;)

# 116
  • София
  • Мнения: 135
Здравейте, искам да попитам имам ли право на помощите за близнаци, като таткото смята да признае децата, но ние нямаме сключен граждански брак?
Става въпрос за следните помощи:
1. Еднократна помощ при раждане на живо дете по реда на Правилника за прилагане на Закона за семейни помощи за деца и издаване на заповед - 2x600 лв.
2. Еднократна помощ за отглеждане на близнаци до навършване на една година по реда на Правилника за прилагане на Закона за семейни помощи за деца и издаване на заповед - 2x1200 лв.
3. Еднократна помощ за отглеждане на дете до навършване на една година от майка (осиновителка) студентка учаща в редовна форма на обучение по реда на Правилника за прилагане на Закона за семейни помощи за деца и издаване на заповед - 2880 лв.
4. Месечни помощи за дете до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст - 105 лв.
Студентка съм редовно обучение и децата ми ще бъдат първо и второ.
Благодаря предварително!

# 117
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
За т. 1 и т. 2 няма никакво значение брака. За детските ако нямате брак се смята само твоя доход, имате ли и на таткото. Така че май само там дава отражение доколкото аз знам, не би трябвало  помощта за майка студентка да е обвързана със семейството.

# 118
  • София
  • Мнения: 135
Здравейте,
Месечните помощи за дете до завършване на средно образование за всеки близнак по отделно ли се подават или заедно (в една декларация)? Включват ли се доходите от граждански договор или само от трудовия?
Моите бебета са недоносени и още не са ги изписали от болницата. Мога ли да подам документите в "Социално подпомагане" за еднократните и месечни помощи преди децата да са изписани?
При първото подаване на декларациите за помощи, трябва ли да се вади бележка от банката, че посочената сметка е на името на майката?

# 119
  • София
  • Мнения: 1 842
Трикси, няма помощи до завършване на гимназия. На първа страница са изброени помощите. Ако децата имат акт за раждане можеш да подадеш документите. Трябва ти бележка от банката с номер на сметката ти. Попълваш една декларация, в която попълваш данните за двете деца.

# 120
  • София
  • Мнения: 135
Трикси, няма помощи до завършване на гимназия.
Имам предвид месечните помощи за децата, т.е. сумата за близнаци знам че е 105 лв. В една декларация ли се подават и за двете деца и включват ли се доходите на майката по граждански договор?

# 121
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
В декларацията пише точно кои доходи се включват мисля, защо не попиташ на място? Аз си попълвам декларацията на място и каквото не ми е ясно питам  Peace Тези декларации се попълват всяка година според доходите.

# 122
  • София
  • Мнения: 135
Момичета тези парички 2х1200 ,които са за отглеждане на близнаци,една позната ми каза ,че били само за неосигурени лица?Дали е така ,аз доста четох и никъде не видях да е опоменато такова нещо  newsm78
Не е само за неосигурени.

# 123
  • Мнения: 4
Здравейте мами,
Понеже и аз очаквам близнаци през ноември, поинтересувах се от помощи итн.
Изчетох темата, за помощта при раждане на близнаци е ясно - 2 по 600 лв, но за помощта за отглеждане на близнаци до 1 година вижте какво намерих на страницата на Дирекции "социално подпомагане": "Еднократна парична помощ за отглеждане на близнаци до навършване на една година – "по 600 лв. за всяко дете" - http://pomosti.oneinform.com/semeini-pomosti/twins/   Дали наистина това е така или е някаква грешка?
В същото време, майки на близнаци питат за размера на същите помощи в сайта на министерството на труда и социалната политика и от там им отговарят, че са 2 по 1200 лв. "Друг вид семейна помощ е предоставяната на основание чл. 6а от ЗСПД еднократна парична помощ за отглеждане на близнаци до навършване на една година. Помощта се предоставя, независимо от доходите на семейството, когато децата не са настанени за отглеждане в специализирана институция за деца. Размерът на тази помощ е 1 200 лв. за всяко дете." Въпросът е зададен април месец тази година, не е от миналата примерно.
На кого да вярвям?   Simple Smile Има ли някоя мама, на която да изплатили тези помощи тази година за да каже как е точно?
 

# 124
  • София
  • Мнения: 135
Цитат
Става въпрос за следните помощи:
1. Еднократна помощ при раждане на живо дете по реда на Правилника за прилагане на Закона за семейни помощи за деца и издаване на заповед - 2x600 лв.
2. Еднократна помощ за отглеждане на близнаци до навършване на една година по реда на Правилника за прилагане на Закона за семейни помощи за деца и издаване на заповед - 2x1200 лв.
3. Месечни помощи за дете до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст - 105 лв.
Това са помощите за близнаци, аз още не съм ги подала, но от Социалните ми дадоха формуляри, които да попълвам за тези помощи, т.е. би трябвало да ги изплащат. Ще ги подавам другата седмица.
Ето сайта на агенцията - http://www.asp.government.bg/ASP_Client/jsp/main.jsp

# 125
  • Мнения: 305
Здравейте мами  искам да попитам първа бременност с едно детенце , не работя термин 15/04/2014
знам , че ми се полагат 150 лева обещетение за бременност , в кой месец трябва да си пусна формуляра?
Другото което ме интересува е аз нямам брак , но живея с приятеля ми и неговите родители , когато попълвам формулярите в графа съпруг няма какво да напиша , а това , че живея с него и родителите му означава ли да описвам техните доходи ,,,,или просто ще си ме водят самотна майка
това е във връзка с паричките за отглеждане на дете до 1 година
Благодаря ви много

Последна редакция: вт, 05 ное 2013, 11:53 от maria-an

# 126
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
Щом нямаш брак мисля че тази графа остава празна. Поне аз нищо не попълвам, също нямам брак а живея с бащата на децата си. Ако таткото признае бебето, няма да се водиш самотна майка а просто майка която няма брак с бащата. Кога се подава формуляра не знам, най-добре попитай социалните.

# 127
  • Мнения: 305
Щом нямаш брак мисля че тази графа остава празна. Поне аз нищо не попълвам, също нямам брак а живея с бащата на децата си. Ако таткото признае бебето, няма да се водиш самотна майка а просто майка която няма брак с бащата. Кога се подава формуляра не знам, най-добре попитай социалните.
Благодаря ти , много се обърках с това дали да включвам доходите на неговите родители затова , че живеем заедно
Близки приятелки ми казват , че няма такова нещо , че те си се водят др семейство , др друго казват много се обърках ,,,,дано социалните да са благосклони като отида

# 128
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
Семейство са майката и бащата ако имат брак, ако ли не само твоя доход.

# 129
  • Мнения: 7
Здравейте момичета. Незнам вече към кого да се обърна...
Родих тризнаци и доколкото съм запозната ми се полагат еднократни помощи 3 по 600 лв. И 3 по 1200 лв. Имаме и доказан доход нужен за получаване на детски надбавки, които са към 55 лв. На дете.
Отивайки в соц. Служба по местоживеене служителка ми каза, че ми се полагат 3 по 600 лв.
Отивайки втори път друга служителка ми отговори, че изобщо не е запозната и не знае. 
Просто съм потресена...Как може да изпълняваш дадена длъжност и да казваш, че незнаеш.
А някоя от вас е запозната, моля да ми помогне към кого да се обърна.

# 130
  • София
  • Мнения: 1 842
prince555, точно така имаш право на 3х600 и 3х1200. В кой град е това?

# 131
  • Мнения: 7
В Бургас:( но какво правя когато служителките  са некомпетентни?

# 132
  • София
  • Мнения: 1 842
Попълваш декларацията и отиваш. Не ги питаш нищо, просто казваш, че искаш да я подадеш. Ако нямаш право, да ти откажат писмено. Ако много се дърпат си запиши името на служителка и кажи, че ще подадеш жалба. Поискай да се срещнеш с шефката. Абе стресни ги малко.
Ето я декларацията
http://pomosti.oneinform.com/wprs/wp-content/uploads/molba-bliznaci.pdf

# 133
  • Мнения: 7
Благодаря ти tanini.   Ще се постарая . Дано се справя. А тази декларация за двете помощи ли е?

# 134
  • София
  • Мнения: 1 842
Това е за помощта за близнаци. В нея пише и по кой чл. е, така че може да им го цитираш.
Ето това е за раждане
http://pomosti.oneinform.com/wprs/wp-content/uploads/molba-ragdane.pdf
Може да имат по-нови бланки, но няма значение, попълни и двете и отиди да ги подадаш.

# 135
  • Мнения: 7
Благодаря ти много tanini. Simple Smile   

# 136
  • Мнения: 2
Здравейте,извинявам се ако въпроса ми е за друга тема,но не знам къде да попитам-някой знае ли дали е взето окончателно решение за увеличението на детските за близнаци-колко ще е и откога?Аз нямам други деца преди и след близначките newsm06 ?

# 137
  • София
  • Мнения: 1 842
нищо не се знае още

# 138
  • София
  • Мнения: 5 717
Доколкото чух детските ще бъдaт 150 лв общо

# 139
# 140
  • Белгия
  • Мнения: 301
Някой по-горе беше питал дали са му изплатени помощите 2*600 лв. + 2*1200 лв. през тази година.
Да потвърдя, че на мен ми ги платиха през август, без да ми искат информация за доход. Децата живеят в чужбина, декларирах го (то се вижда и от актовете за раждане). Мислех, че ще ми откажат 2*1200 лв., защото не са в БГ, но ми казаха, че щом имаме постоянен адрес тук и сме български граждани, ни се полага. За две седмици ми обработиха документите и наредиха парите в следващия месец. Става въпрос за София, служителката беше компетентна и даже много любезна Grinning.

# 141
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
Тези 150 лв. за близнаци, също зависят от дохода на член от семейството, нали? Т.е. изплащат се при доход под 350 лв. на член от семейството?
Питам, защото нещо свекърва ми чула, недочула и ми вкарва разни мухи в главата.

# 142
  • Мнения: 2
Знае ли се,откога ще е увеличението,2014,но от кой месец?

# 143
  • Пловдив
  • Мнения: 64
noniveroni  би трябвало от януари.

Не съм писала в темата, но забелязахте ли, че са намалили едната помощ за близнаци вместо 2*1200 вече е 2*600. http://pomosti.oneinform.com/semeini-pomosti/

# 144
  • Мнения: 5 528
noniveroni  би трябвало от януари.

Не съм писала в темата, но забелязахте ли, че са намалили едната помощ за близнаци вместо 2*1200 вече е 2*600. http://pomosti.oneinform.com/semeini-pomosti/
Няма такова нещо, по-скоро не им е актуализирана страницата:).
Днес специално се рових в Закон за държавния бюджет на РБ, там пише че е 1200, а в закона за паричните помощи пише , че размерът на не може да е по-малък от предходната година.

# 145
  • Мнения: 27
Някой по-горе беше питал дали са му изплатени помощите 2*600 лв. + 2*1200 лв. през тази година.
Да потвърдя, че на мен ми ги платиха през август, без да ми искат информация за доход. Децата живеят в чужбина, декларирах го (то се вижда и от актовете за раждане). Мислех, че ще ми откажат 2*1200 лв., защото не са в БГ, но ми казаха, че щом имаме постоянен адрес тук и сме български граждани, ни се полага. За две седмици ми обработиха документите и наредиха парите в следващия месец. Става въпрос за София, служителката беше компетентна и даже много любезна Grinning.
Hug точно това щях да питам понеже родих в чужбина   love001

# 146
  • Варна
  • Мнения: 5
А някой има ли информация за помощите за студенти?
Еднократната помощ от 2880лв. за родител редовна форма на обучение още е същата. Но мои познати ми казаха, че при близнаци тази помощ била 5000лв. А ако и двамата родители са студенти и имат сключен граждански брак ставало 10000лв.   #Crazy
В общи линии въобще не съм склонна да вярвам, но все пак да попитам  Thinking

# 147
  • Мнения: 1 480
А някой има ли информация за помощите за студенти?
Еднократната помощ от 2880лв. за родител редовна форма на обучение още е същата. Но мои познати ми казаха, че при близнаци тази помощ била 5000лв. А ако и двамата родители са студенти и имат сключен граждански брак ставало 10000лв.   #Crazy
В общи линии въобще не съм склонна да вярвам, но все пак да попитам  Thinking
При близнаци се изплаща само 2880лв. Помоща се отнася за отглеждане на деца, независимо от боят, също като при майчинството.

# 148
  • Мнения: 699
Здравейте !
Въобще не съм запозната и затова ще попитам въпреки че изчетох темата. Embarassed
Виждам,  пишете за два вида помощи при раждане на близнаци. Единият вид е 2 х 600 лв. , а другият е 2 х 1200 лв. , т.е. общо 3600 лв.  Shocked Аз ли не съм разбрала или наистина е така ? В какъв срок евентуално се подават декларации за тези помощи и къде ? /в Общината по местоживеене или там където са родени децата ?/ Каква е разликата м-у двете обезщетения ?
Относно детските, които се полагат зависят ли от доход ? В този ред на мисли при определяне на дохода майчинството влиза ли ?
Благодаря.

П.С.Дано въпросите ми да не са много тъпи, но ми се иска някой актуално от тази година да сподели подробно кое как се случва ...   bouquet

# 149
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
Детските са обвързани с дохода, другите две обзещетения не. Мисля че няма промени и той е 350 бруто на член от семейството. Като се взима твоя доход и дохода на таткото ако имате сключен граждански брак, ако нямате само твоя. Майчинството преди влизаше (поне когато аз бях в майчинство вписвах цифрите по месеци като доход). Документите се подават при социалните по постоянен адрес, там на място можеш да получиш най-точна и актуална информация за точните суми.
Помощите наистина са две, първата е за живородено дете 2 по 600 е ако единия близнак ти е второ дете, плаща се като за две втори деца. Втората сума е помощ за отглеждане на близнаци до 1 г., по 100 лв. на дете на месец. Превеждат ги накуп и реално се получава 3600 лв.

# 150
  • Мнения: 699
Детските са обвързани с дохода, другите две обзещетения не. Мисля че няма промени и той е 350 бруто на член от семейството. Като се взима твоя доход и дохода на таткото ако имате сключен граждански брак, ако нямате само твоя. Майчинството преди влизаше (поне когато аз бях в майчинство вписвах цифрите по месеци като доход). Документите се подават при социалните по постоянен адрес, там на място можеш да получиш най-точна и актуална информация за точните суми.
Помощите наистина са две, първата е за живородено дете 2 по 600 е ако единия близнак ти е второ дете, плаща се като за две втори деца. Втората сума е помощ за отглеждане на близнаци до 1 г., по 100 лв. на дете на месец. Превеждат ги накуп и реално се получава 3600 лв.



Много изчерпателен отговор - благодаря ти !

А дохода за евентуалните детски се взема 1 година назад ли ? /аз като съм била на работа, борса, болнични се вземат доходите от тях, нали ?/

А отделно на един по-късен етап мога да стана редовна студентка и да взема и 2880 лв., нали ?

# 151
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
12 месеца назад е дохода за детските. За него се иска служебна бележка от работодател/и (ако си сменяла работното място), като там се отразява само реалното заплащане болничните сама трябва да ги провериш за точни цифри и да ги впишеш . Попадала съм и на готина служителка която ми спести ходенето до НОИ за ПИН код и ми ги издиктува от системата направо Simple Smile От борсата ако си взимала обезщетения преди година не държаха на служебна бележка от тях бяха им достатъчни само да се впишат сумите а проверката беше служебна. За студентството не знам как стои въпроса, мисля че трябва да попиташ на място в университета.

# 152
  • Мнения: 60
Извинявам се, но на мен нещо не ми е ясно  newsm78 Какво значи "ако единия близнак е второ дете" се заплаща по 600лв за двете деца. Не ми е ясно, трябва преди това да имам друго дете, за да е по 600лв или ако е първа бременност се смята и за двете деца по 200лв? Или другия вариант за едното 200, за второто - 600лв, който според мен е най-логичен. Моля, някой запознат да ми отговори, защото аз нещо не разбирам  newsm78

# 153
  • Мнения: 961
Близнаците се плащат като за 2 дете или по 600лв на близнак.И при първа и при втора бременност все единият от близнаците ти е второ дете и тъй като не може да се каже кой от двамата е втория се дава и за двете  Peace Аз поне така съм го разбрала..

# 154
  • Мнения: 60
Благодаря за бързия отговор!   bouquet Би било хубаво, ако е така!

# 155
  • Русе
  • Мнения: 3 711
Така е, да. Ако ти е първо раждане - единият е първи, другият втори - дават 1200 лв общо. Ако имаш едно дете и близнаците са второ раждане - единият ти е второ дете, другият трето - пак дават 1200 лв общо. Ако имаш примерно вече две деца и близнаците са трето раждане - тогава единият е трето дете, другият четвърто и тогава ти дават 400 лв общо.

# 156
  • Малта
  • Мнения: 1 126
Аз пък друго да питам, че, уви съм много невежа по тези въпроси  Blush
Моите са на 2,1 г. в момента не съм на трудов договор (демек в графа безработна), обаче от май 2013 до октомври 2013 бях на договор и ми даваха от НОИ 150 лв.

сега какво мога да взимам от Социалните ли пак ... или детски надбавки от НОИ. Защото зо социалните в справката за доход излиза че от Май 2013 до Май 2014 съм взела около 4500 лв.?

Т.е. Какво ми се полага в момента и от кои служби???

 Confused

# 157
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
Не разбрах какво точно са ти давали. Това като работеща майка част от майчинството ли е? Ами като безработна ако ти се полага някакво обезщетение за определен брой месеци (според натрупания до момента трудов стаж). Другото са детските 150 лв. месечно за близнаците ако се вмествате по доход от 350 лв. бруто месечно на член от семейството.

# 158
  • Мнения: 60
Така е, да. Ако ти е първо раждане - единият е първи, другият втори - дават 1200 лв общо. Ако имаш едно дете и близнаците са второ раждане - единият ти е второ дете, другият трето - пак дават 1200 лв общо. Ако имаш примерно вече две деца и близнаците са трето раждане - тогава единият е трето дете, другият четвърто и тогава ти дават 400 лв общо.
Много, много благодаря за изчерпателния отговор!   bouquet Вече ми се изясни напълно  Simple Smile

# 159
  • Малта
  • Мнения: 1 126
desitoo,
докат бях на ТД взимах Детски от 150 лв., но вече не съм на работа, за това питам какво ми се полага, това е загатката ...  Thinking Детски или помощи. (то детските не са ли само до 2-рата година на децанта?)

Към социалните ли да си подам пак документите или към НОИ?

# 160
  • София
  • Мнения: 1 842
Детските се полагат до 18 годишна възраст май, ако се вмествате в дохода. Подават се в социалните всяка година и доколкото знам се изплащат от тях, не от НОИ.
Ти всъщност не си била по майчинство, така ли?
Аз също нещо не разбрах.

# 161
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
Аз също съм безработна и взимам само детски, те са до 18 г. на децата. Което пък не означава, че в твоя случай не се полагат и някакви помощи. Мисля че най-точна информация можеш да получиш на място при социалните. Детските са от Социалното министерство доколкото знам.
От НОИ можеш да взимаш обезщетение за безработна ако ти се полага (имат някакви критерии).

# 162
  • Мнения: 11
Здравейте,аз се включвам за първи път Simple Smile Аз съм бременна с близначета  baby_neutral и ме интересува темата за социалните помощи-изчетох всичко,което сте писали,но съм объркана малко.Вчера ходих до Социални грижи в нашия град,за да разпитам какво се полага и от там ми казаха единствено за 2*600лв и даже не бяха чували за другите 2*1200лв,които са еднократната помощ до 1 годинка.И не мога да разбера полагат ли се или не?Ще съм благодарна за отговор  Wink

# 163
  • Русе
  • Мнения: 3 711
Ако няма промяна в закона - да, полагат ти се. Общо 3600 лв са двете помощи. Ако си студентка, мисля имаше още някаква помощ.

# 164
  • Мнения: 1 480
Здравейте,аз се включвам за първи път Simple Smile Аз съм бременна с близначета  baby_neutral и ме интересува темата за социалните помощи-изчетох всичко,което сте писали,но съм объркана малко.Вчера ходих до Социални грижи в нашия град,за да разпитам какво се полага и от там ми казаха единствено за 2*600лв и даже не бяха чували за другите 2*1200лв,които са еднократната помощ до 1 годинка.И не мога да разбера полагат ли се или не?Ще съм благодарна за отговор  Wink
Oпределено ти се полага...въобще не ги слушай...прегледай сайта им, и ако трябва звънни до София Peace

# 165
  • Малта
  • Мнения: 1 126
tanini, desitooр
благодаря ви.

аз взех еднокрантите за близнаци слид кито родих, после не съм била по майчинство, а взимах детски от социалните, но после бях на ТД за 5 месеца и ми плащаха от НОИ по 150 лв.

Сега ще подам за детски пок при социалните до колкото разбирам.

 мерси за разясненията  bouquet

# 166
  • Мнения: 68
Момичета, относно еднократните помощи 2х600 и 2х1,200 намерих детайли за нужните документи и образци на молбите (които не се отварят Simple Smile ) в сайта на Агенцията за Социално Подпомагане, точки 9. и 10.  : http://www.asp.government.bg/ASP_Client/ClientServlet?cmd=add_co … 667&selid=667

Успех на всички!

# 167
  • Мнения: 40
Момичета,един бърз въпрос..близначките са ми трето и ченвърто дете ...по 200 или по 600 е еднократната...социалните веднъж едно казват ,друг път друго..

# 168
  • София
  • Мнения: 1 842
за съжаление при 3 и 4 дете са 2х200лв., но другите остават 2х1200 лв.

# 169
  • Мнения: 469
Моля ви, обяснете ми какви са тези 2*1200 лева, защото от Социалните ми казаха само за 2*600 лева. Благодаря!

# 170
  • София
  • Мнения: 1 842
2х600 е помощ при раждането, а 2х1200 е помощта при раждане на близнаци.  Получава се от всички родили близнаци, но някъде социалните се правят на интересни. Не им се давай, искай си я Peace

# 171
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
Мисля че се води "Помощ за отглеждане на близнаци през първата година", по 100 на дете на месец и понеже на куп ги изплащат затова се водят и 2 по 1200.  Peace

# 172
  • Мнения: 40
tanini,благодаря ти за бързия отговор, от социалните днес също получих разяснения..превели са ми парите,2800 са..Sadявно служителката не е наясно и ме е подвела.. усмихнато лято на всички ♡

# 173
  • Мнения: 1
Не можах да намеря актуална информация дали все още се полагат тези помощи 2*1200... Някой ако може да сподели ще бъда благодарна.

# 174
  • София
  • Мнения: 1 842
Още ги има  Peace

# 175
  • Мнения: 25
Здравейте  ,на 25.07.2014  се родиха моите близнаци .Изписаха ме на 30 .07. и ми казаха след около две седмици да отида в общината за актовете за раждане на бебетата.Ще ме упътите ли след това какво трябва да направя ,за да получа тези помощи от 2*600 и 2*1200 лв.Последните седем години не бях в Бг  и нямам стаж и осигуровки за този период.Когато бях бременна в 4 месец отидох в социални грижи за да се регистрирам,но ми казаха,че нямало нужда толкова рано ,а след като се родят бебетата.Предварително ви благодаря  Hug

# 176
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
Тези помощи не са обвързани с осигуровки и стаж. Отиваш при социалните с актовете за раждане, твоята ЛК и бележка за открита банкова сметка на която да ти се преведе сумата. Там си попълваш декларациите и ги подаваш  Peace
Май пропускам нещо сега се сетих като си видях публикацията, имаше и някакъв документ а родените от теб брой деца. Мисля че от общината го взех него, но да не те обърквам Социалните със сигурност ще ти кажат какво.

Последна редакция: пн, 11 авг 2014, 11:04 от desitoo

# 177
  • София
  • Мнения: 461
Привет, момичета! Имате ли представа в какъв срок се изплащат еднократната пжмощ за раждане и отгллеждане на близнаци?на 6 юли подадох документи и още няма нищо...

# 178
  • Мнения: 335
До края на м. август ще ти ги изплатят Peace

Последна редакция: ср, 20 авг 2014, 14:58 от La Kamba

# 179
  • Мнения: 41
Мами, може ли да ви попитам нещо? От скоро съм майка на близначета и ми предстои да подавам документи в Социалното. Въпросът ми е следният: дали да подам накуп всички декларации или да изчаквам една след друга. Притеснява ме фактът, че се натрупва сума и не знам дали няма да решат, че ми идва много. Мисля да се възползвам от двете помощи за близнаци + тази за майка студентка. Това прави 1200+2400+2880=6480 Освен това днес в общината, като взимах актовете на децата, ми дадоха да попълня само една декларация за живородени деца, която ще обработват 1 седмица. Тази за помощта за оглеждане на близнаци откъде се взима, ако и тя е от общината, да ходя утре да се разправям... Мерси предварително   bouquet

# 180
  • Пловдив
  • Мнения: 1 561
Мами, може ли да ви попитам нещо? От скоро съм майка на близначета и ми предстои да подавам документи в Социалното. Въпросът ми е следният: дали да подам накуп всички декларации или да изчаквам една след друга. Притеснява ме фактът, че се натрупва сума и не знам дали няма да решат, че ми идва много. Мисля да се възползвам от двете помощи за близнаци + тази за майка студентка. Това прави 1200+2400+2880=6480 Освен това днес в общината, като взимах актовете на децата, ми дадоха да попълня само една декларация за живородени деца, която ще обработват 1 седмица. Тази за помощта за оглеждане на близнаци откъде се взима, ако и тя е от общината, да ходя утре да се разправям... Мерси предварително   bouquet
Привет! Всички помощи, еднократната за раждане, близнашката, студентската и детските се получават след подаване на молба в Дирекция Социално подпомагане и никоя не се изплаща от Общината!!! За целта се подават отделни молби за всяка помощ пак там, в социалното! Няма проблем да са на куп, стига да приложите всички необходими документи за тях, ще ви ги изплатят на куп Simple Smile Ако Общината дава нещо, то то е на местно ниво и няма нищо общо с гореизброените. Има и такива общини, но са мноого малко Wink

# 181
  • Мнения: 41
Ilik123, Много благодаря за информацията. Документът, който попълних в общината, е за живородени деца и след обработката му, с него ще отида в социалните. Така ми обясниха. За помощта за майка-студентка, знам, че ми трябва уверение от университета, а за помощта за отглеждане на близнаци, освен молба по образец, друг документ трябва ли? Хубав ден от мен  Hug

# 182
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
Не знам точно за коя от сумите на мен ми искаха копия от актовете за раждане, може и за близнаците да е било. Подавах декларациите си заедно и на куп ми преведоха сумите  Peace

# 183
  • Мнения: 41
Благодаря. Днес направих за всеки случай по 3 копия от акт, дано им стигнат за всичките помощи. Ако искат още нещо, ще ми кажат. Хубав ден

# 184
  • Мнения: 91
Здравейте! И аз чакам близнаци, живи и здрави. Съвсем в началото съм, но исках да попитам, дали има някакви социални помощи, които се получават по време на бременността? Simple Smile Имам и момче на 6 годинки. Някоя мама с близнаци, моля да пише на лично как се е справила с бременността, раждането и отглеждането на човечетата? Благодаря предварително!  Hug Бъдете здрави!

# 185
  • Мнения: 273
привет мами,бих искала да ви попитам,живея в друг град не по лична карта,имам документ за настоящ адрес от общината в която живея в момента,въпроса ми е трябва ли да си сменя личната карта и постоянния адрес преди да си подам документите в социалните за помощт за близнаци,родния ми град е далече и живот и здраве след раждането ще ми е малко трудно да си подавам там документите,благодаря предварително Simple Smile

# 186
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
Аз си смених личната карта докато бях бременна именно заради постоянния адрес от друг град (това преди 5 години). Ако има някакви промени някой по-запознат може да се включи. Лека бременност  Hug

# 187
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Някой наясно ли е с помощта за първокласници? Има ли нещо различно при близнаците или правилата са като при всички останали?  newsm78

# 188
  • Мнения: 1
ZDRAVEITE BREMENNA SUM NA 2 MESECA S BLIZNACI I NE SUM ZAPOZNATA S NESHTATA BEZRABOTNA SUM NE OSIGORENA IUNI MESEC TRQBVA DASE RODQT AKO ZNAQT MAIKITE KAKVA E NAGRADATA SLED RAJDANE I KAKVI DOKUMENTI TRQBVAA DA POPALNQ ZA MAI4INSTVO I T.N BLAGODARQ PREDVARITELNO LEKO RAJDANE I MN DAVI RADVAT Simple Smile

# 189
  • Мнения: 304
НАГРАДАТА???!!! newsm78 ooooh!

# 190
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
Наградата след раждане е две малки пухчета, които да те радват цял живот.
И много, много работа, безсънни нощти и умора - това са шоколадите и цветята към наградата.

# 191
  • Мнения: 122
Здравеи те.Аз съм мама на 2 близначета.Вече са 2 месеца малките.Имам едно въпрос че ако може някои да ми отговори.Взима едно майчинство за 2 близнета.Много ми е трудно в отглеждането на 2 бебенца тъй като ги гледам сама.Чух че можело някои да ми помага за отглеждането и тои също взимал някакво маичинство.Маика ми е работеща.Може ли да ми помага и да и се заплаща някаква сума от суциалните.

# 192
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
Майчинството е едно, без значение броя на едновремено родените деца, защото майката е една. То затова мисля са и помощите за отглеждане на близнаци до 1 г. по 100 на дете на месец. Ако Социалните имат някаква програма за помощ на майките с близнаци, мисля че най-коректна информация могат да ти дадат на място като отидеш да попиташ. Аз поне не съм чувала за такава, но това не означава че няма. Успех  Hug

# 193
  • Мнения: 550
Здравейте!

Аз чакам с нетърпение близначета, нямам други деца. Въпросът ми е: остават ли тези помощи в общ размер 3600 лв и за тази година?

хубав ден от мен!  bouquet

# 194
  • Мнения: 961
Здравей  Simple Smile 08.2014 взех 3600 социални помощи..Не вярвам за 6 месеца нещо да се е променило  Peace

# 195
  • Мнения: 550
Маймунка, да са ти живи и здрави тези сладки бонбончена! Hug

# 196
  • Мнения: 961
Мерси  Simple Smile Безпроблемна бременност ти желая и здрави бебчета  Hug

# 197
  • София
  • Мнения: 37
Здравейте, искам да попитам майките на близнаци, които са студентки, получават ли еднократната помощ от 2700/800лв, които получават майките на едно дете(без полагащите се 3600лв). Благодаря!

# 198
  • Мнения: 49
Здравейте. Четох някъде, че помощта за близнаци е замразена за 2015, т.е. без промяна. Можете ли да ми кажете до колко време изплащат тази помощ, защото категорично ще имам особена нужда от нея. Благодаря предварително. Hug

# 199
  • Мнения: 961
Като си подадеш документите до 1 месец би трябвало да ти ги преведат  Peace

# 200
  • Мнения: 49
Благодаря сърдечно за отговора!

# 201
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Някой знае ли дали има нещо различно за близнаците по отношение на помощта, която се отпуска за първокласници? И изобщо тя при какви условия се отпуска?  newsm78

# 202
  • София
  • Мнения: 1 842
Условията са същите като при детските, няма нищо специално за близнаци  Peace
Обаче сега нали ще правят някакви промени и май ще вдигат дохода на член от семейството. На мен ми е интересно как ще смятат детските за близнаци

# 203
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Т.е. доходът трябва да е под 350 лв на човек от семейството, за да получиш помощта ли?

# 204
  • Мнения: 1 898
Здравейте момичета  Wink
Искам да попитам има ли някаква промяна в помощите които се отпускат за близнаци? До колкото бях чела преди 5-6 месеца паричките са 3600 лв

# 205
  • София
  • Мнения: 37
Здравейте, какви документи се подават за помощите?

# 206
  • Варна
  • Мнения: 939
На мен ми е интересно как ще смятат детските за близнаци
Същото се опитвам да разбера и аз. Преди ми беше ясно горе-долу, но сега с тези промени нищо не можах да намеря. При мен близнаците са трето и четвърто дете.
За първо, второ, трето и следващо има някакво инфо. За близнаци как стоят нещата обаче. Промяната при мен всъщност е вместо увеличение, общата цифра за всичките ми четири деца е по-малка от преведената предния месец. Та в крайна сметка при мен увеличение на детските няма.
Ако някой има някаква информация, моля да постне да прочета като как точно са я изчислили тази помощ за близнаци.

# 207
  • Мнения: 961
Зa близнaци имaш прaво от социaлните 2*1200,2*200(250) незнaм колко е помощa. зa рaждaне нa трето и четвърто дете.Детските зa близнaци сa 150 нa месец.

# 208
  • Варна
  • Мнения: 939
Маймунка, става въпрос само за детските надбавки за близнаци.
Моите са на 2,5 г., но преди тях имам още две деца. И питанката ми е във връзка с увеличението на детските им, което обаче в моя случай е намаление.

# 209
  • Мнения: 1 480
Маймунка, става въпрос само за детските надбавки за близнаци.
Моите са на 2,5 г., но преди тях имам още две деца. И питанката ми е във връзка с увеличението на детските им, което обаче в моя случай е намаление.
На мен как ми обясниха изплащането на детските...имаме 4 деца т.е. за тях 140лв., но двете са близнаци, така че делят 140:4=35лв. т.е. за първо и второ получаваш 70лв. а за близнаците 2*75=150лв, или общо за четирите 220лв., а преди взимахме 235лв.
В нашият случай имаме намаление е размер на 15лв. Да ни е честито!!!

# 210
  • Варна
  • Мнения: 939
Еее, Преси, само така не го бях смятала, ама излиза сметката де.
Аз много се чудех, защото преди нали си вземахме 235 - 85 за първите две, плюс 150 за близнаци. Та сега намерих инфо, че за двете увеличение всъщност няма, има за семейство с едно дете и за семейство с три деца. От там и чуденката ми че явно в детските на близнаците ще е разликата, още повече че всъщност като поредност се водят трето и четвърто. И както при еднократната за раждане има орязване, така си мислех че има някакво намаление за четвъртото дете. Ще питам и аз другия месец като отида до социалните да подавам новите документи.
Всъщност надявах се честно казано при това че са близнаци да има все пак някакво увеличение, но явно решаващите го са на друго мнение.
Та кво викаш - да ни е честито.  Mr. Green
Само да сме здрави с децата, пък да се надяваме да си ги изработим и тези парички  Simple Smile

# 211
  • Мнения: 1 480
Еее, Преси, само така не го бях смятала, ама излиза сметката де.
Аз много се чудех, защото преди нали си вземахме 235 - 85 за първите две, плюс 150 за близнаци. Та сега намерих инфо, че за двете увеличение всъщност няма, има за семейство с едно дете и за семейство с три деца. От там и чуденката ми че явно в детските на близнаците ще е разликата, още повече че всъщност като поредност се водят трето и четвърто. И както при еднократната за раждане има орязване, така си мислех че има някакво намаление за четвъртото дете. Ще питам и аз другия месец като отида до социалните да подавам новите документи.
Всъщност надявах се честно казано при това че са близнаци да има все пак някакво увеличение, но явно решаващите го са на друго мнение.
Та кво викаш - да ни е честито.  Mr. Green
Само да сме здрави с децата, пък да се надяваме да си ги изработим и тези парички  Simple Smile
Аз също имам 4 деца, като последните са близнаци...затова се обадих в социални грижите и те ми разясниха механизма на изчисляване. За нас остана да плащаме данъци, че да хрантутим "ромите".

# 212
  • България
  • Мнения: 3 621
Здравейте и мен ме интересуват помощите за близнаци. На първо време еднократната ппомощ. Живот и здраве през юни чакаме близначета. Имаме едно дете, за което получавам детски -сега увеличени с 2 лв. Simple Smile -37лв. месечно. Сега , ако някой може да ми каже при раждането на близнаците какъв е последно размера на еднократната помощ,какви документи се подават и къде?
Благодаря!

# 213
  • Мнения: 273
Документи се подават в социалните служби в общината по местоживеене,там ще попитате какви аз съм позабравила ,аз получих общо 3600 лв и за двете деца преди 1 и 3 месеца,те са две помощи, две по 1200 и две по 600,предполагам че няма промяна

# 214
  • България
  • Мнения: 3 621
Много благодаря! Това изглежда доста прилична сума!

# 215
  • Мнения: 10
Здравейте,интересува ме до кога може да се вземе еднократната помощ за близнаци тази 2 x 1200?

# 216
  • Мнения: 1 480
Здравейте,интересува ме до кога може да се вземе еднократната помощ за близнаци тази 2 x 1200?
След като се родят децата и си вземеш актовете за раждане, може да подадеш документите за помощите. Паричките ще си получиш 1 месец след подаването на документите.

# 217
  • Мнения: 10
Пак съм аз,дали е една година откакто са родени или 6 месеца и после губя право?

# 218
  • Пловдив
  • Мнения: 1 561
Помощта за близнаци може да се поиска от Дирекция социално подпомагане до навършване на 6м на децата.След това се губи.

# 219
  • Мнения: 2
Zdraveite mami,interesuvam se kum dneshta data dali se vzimat sushtite obeshtetenia pri bliznaci i kato imam veche edno dete

# 220
  • Пловдив
  • Мнения: 1 561
nindi1445, към днешна дата плащанията от Дирекция Социално подпомагане са същите, а именно:
-2х600лв еднократна помощ за раждане на дете (сумата е такава, ако един от близнаците е второ дете, както е при вас)
-2х1200лв помощ за отглеждане на близнаци до първата им годинка (сумата е твърда на близнак)
И двата вида помощи не зависят от доходите на родителите и се изплащат от ДСП, по лична карта на майката. Първата помощ може да се поиска до навършване на 3години на децата, втората до навършване на 6месеца на децата. След това се губят! Необходими са актове за раждане, бележка от Общината за броя на родените от майката деца, банкова сметка и лични карти на родителите.
Помощта се изплаща в следващия месец, след подаване на заявлението в ДСП и необходимите документи.
За получаване на месечни помощи за отглеждане на дете (т.н. детски) се гледа доходът, бруто на семейството, вкл и на бащата, ако живееете на един адрес, дори и да нямате брак. Той не трябва да надвишава 400лв на член от семейството, за изминалите 12 месеца. За близнаци те са 150лв+43.34 (за първото дете)= 193.34лв на месец. За тях е необходимо да представите служебни бележки на двамата родители от работата, за доходите им 12 месеца назад.
Ако нещо ви е енясно, питайте Wink

# 221
  • Мнения: 584
Ilik123, може ли да ми посочих къде е уточнено, че помоща за близнаци до 1 годинка трябва да се вземе до 6 месеца от раждането? Навсякъде където намирам законите пише, помощ за отглеждане до първата годинка и нищо за изплащане до 6-месечна възраст.  newsm78
Мерси!  Hug

# 222
  • Мнения: 961
nindi1445, към днешна дата плащанията от Дирекция Социално подпомагане са същите, а именно:
-2х600лв еднократна помощ за раждане на дете (сумата е такава, ако един от близнаците е второ дете, както е при вас)
-2х1200лв помощ за отглеждане на близнаци до първата им годинка (сумата е твърда на близнак)
И двата вида помощи не зависят от доходите на родителите и се изплащат от ДСП, по лична карта на майката. Първата помощ може да се поиска до навършване на 3години на децата, втората до навършване на 6месеца на децата. След това се губят! Необходими са актове за раждане, бележка от Общината за броя на родените от майката деца, банкова сметка и лични карти на родителите.
Помощта се изплаща в следващия месец, след подаване на заявлението в ДСП и необходимите документи.
За получаване на месечни помощи за отглеждане на дете (т.н. детски) се гледа доходът, бруто на семейството, вкл и на бащата, ако живееете на един адрес, дори и да нямате брак. Той не трябва да надвишава 400лв на член от семейството, за изминалите 12 месеца. За близнаци те са 150лв+43.34 (за първото дете)= 193.34лв на месец. За тях е необходимо да представите служебни бележки на двамата родители от работата, за доходите им 12 месеца назад.
Ако нещо ви е енясно, питайте Wink
Това откога е?Аз взимам 150 лв детски  newsm78

# 223
  • Мнения: 273
Щом не трябва да надвишава 400 лв.дохода на член  от семейството, то  минималната работна заплата е 420 лв ако не се лъжа,означава ли това че ако получавам заплата от 420 или 450,мъжа ми се води безработен и нямаме брак няма да получавам детски

# 224
  • България
  • Мнения: 3 621
nindi1445, към днешна дата плащанията от Дирекция Социално подпомагане са същите, а именно:
-2х600лв еднократна помощ за раждане на дете (сумата е такава, ако един от близнаците е второ дете, както е при вас)
-2х1200лв помощ за отглеждане на близнаци до първата им годинка (сумата е твърда на близнак)
И двата вида помощи не зависят от доходите на родителите и се изплащат от ДСП, по лична карта на майката. Първата помощ може да се поиска до навършване на 3години на децата, втората до навършване на 6месеца на децата. След това се губят! Необходими са актове за раждане, бележка от Общината за броя на родените от майката деца, банкова сметка и лични карти на родителите.
Помощта се изплаща в следващия месец, след подаване на заявлението в ДСП и необходимите документи.
За получаване на месечни помощи за отглеждане на дете (т.н. детски) се гледа доходът, бруто на семейството, вкл и на бащата, ако живееете на един адрес, дори и да нямате брак. Той не трябва да надвишава 400лв на член от семейството, за изминалите 12 месеца. За близнаци те са 150лв+43.34 (за първото дете)= 193.34лв на месец. За тях е необходимо да представите служебни бележки на двамата родители от работата, за доходите им 12 месеца назад.
Ако нещо ви е енясно, питайте Wink
Това откога е?Аз взимам 150 лв детски  newsm78
Само близначетата ли имаш?Тогава си е 150лв.Аз имам и кака и получавам горепосочената сума.Не знам как стои въпроса ако близнаците са първите , а после има още едно дете?

Последна редакция: пн, 06 мар 2017, 11:21 от ирен22

# 225
  • Мнения: 961
 Да,само близнаци имам 😊Реших,че нещо съм пропуснала,а пък с две нито един лев не е излишен 😂

# 226
  • Пловдив
  • Мнения: 1 561
Ilik123, може ли да ми посочих къде е уточнено, че помоща за близнаци до 1 годинка трябва да се вземе до 6 месеца от раждането? Навсякъде където намирам законите пише, помощ за отглеждане до първата годинка и нищо за изплащане до 6-месечна възраст.  newsm78
Мерси!  Hug

Mokka8, разбира се Simple Smile
В чл.12, ал.1, т.4 в ЗСПД (Закон за Семейните помощи за деца) е упоменато това.
А именно:

Чл. 12. (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2015 г., в сила от 28.07.2015 г.) (1) Правото на семейни помощи се погасява, както следва:
1. за еднократната помощ при бременност - след определения термин за раждане, а в случай на раждане преди определения термин - три месеца след раждането;
2. за еднократната помощ при раждане на дете - след навършване на тригодишна възраст от детето;
3. за еднократната помощ при осиновяване на дете - след 6 месеца от влизане в сила на съдебното решение, с което е допуснато осиновяването;
4. за еднократната помощ за отглеждане на близнаци - след навършване на 6-месечна възраст от децата;
5. за еднократната помощ за отглеждане на дете от майка (осиновителка) студентка, учаща в редовна форма на обучение - след навършване на 6-месечна възраст от детето;
6. за еднократната помощ за ученици, записани в първи клас - след един месец от началото на учебната година;
7. за еднократната помощ за безплатно пътуване с железопътния и автобусния транспорт в страната за многодетни майки - след един месец от осъществяването на пътуването;
8. за месечните помощи за отглеждане на дете до навършване на една година - след навършване на 1-годишна възраст от детето;
9. за месечните помощи за отглеждане на дете до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст - след завършване на средно образование от детето, но не повече от 20-годишна възраст;
10. (изм. - ДВ, бр. 98 от 2016 г., в сила от 01.01.2017 г.) за месечната помощ за отглеждане на дете с трайно увреждане - след навършване на 18-годишна възраст от детето, а ако учи - до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст.


Това откога е?Аз взимам 150 лв детски  newsm78
Само близначетата ли имаш?Тогава си е 150лв.Аз имам и кака и получавам горепосочената сума.Не знам как стои въпроса ако близнаците са първите , а после има още едно дете?

Детските за три деца в семейството са 130лв. общо. Разделено на 3 деца, дава 43.34лв на дете.
За близнаци, обаче, е фиксирана друга сума -150лв за двамата. Прибавяме 43.34лв за третото дете и детските на това семейство стават 193.34лв на месец!
Всички гореизброени суми не се влияят от това кое по ред раждане са близнаците  Wink
Т.е. и с по-голямо дете и близнаци, и с по-малко дете и близанци, сумата е 193.34лв на месец за тримата!

# 227
  • Мнения: 7
Здравейте мами. Имам близнаци на по 6 месеца.Получавам майчинство от социалните, а не от работодател. Знам че ще получавам до навършване на 1 година.Една жена с близнаци ми каза, че е получавала 2 год.майчинство от социала т.е.  1 год.за единия близнак,1 год.за другия близнак.Та въпроса ми е- Дали е възможно да получавам и аз 2 години или изобщо да не се надявам. Ако някой знае нещо по въпроса нека да пише. Благодаря предварително. ..

# 228
  • Бургас
  • Мнения: 39
Здравейте.искам да попитам нещо относно детските за близнаци  .С таткото нямаме брак.но сме регистрирани и живеем  на един и същ адрес.та въпросът ми е неговите доходи взимат ли се предвид при изчисляване.

# 229
  • Мнения: 3 608
Интересувам се има ли промяна при еднократната помощ при раждане на близнаци или не?2×600 и 2×1200лв.

# 230
  • Пловдив
  • Мнения: 1 561
Интересувам се има ли промяна при еднократната помощ при раждане на близнаци или не?2×600 и 2×1200лв.
Еднократната помощ за РАЖДАНЕ на близнаци, един от които е второ дете е 2х600лв.
Еднократната помощ за ОТГЛЕЖДАНЕ на близнаци до 1г , е 2х1200лв.
Първата може да се поиска до навършване 3г на близнаците.
Втората трябва да се поиска до навършване 6м. на близнаците.
Също така трябва близнаците да се отглеждат в страната!
Изплащат се от Дирекция Социално подпомагане. Това е Simple Smile

# 231
  • Мнения: 3 608
Моя позната и обяснявали  че само 2×1200и др нямало.Тия от социалното са страшни , а може ли кодекс  или точка по този закон, някой ако е запознат да напише за да може като отиде тя да е подготвена,и без това е много притеснителна.

# 232
  • Мнения: 1 480
Моя позната и обяснявали  че само 2×1200и др нямало.Тия от социалното са страшни , а може ли кодекс  или точка по този закон, някой ако е запознат да напише за да може като отиде тя да е подготвена,и без това е много притеснителна.
Доколкото си спомням еднократната помощ за раждане от 2*600 се плаща от общината, а не от социалните. Проверете...

# 233
  • Мнения: 3 608
Моя позната и обяснявали  че само 2×1200и др нямало.Тия от социалното са страшни , а може ли кодекс  или точка по този закон, някой ако е запознат да напише за да може като отиде тя да е подготвена,и без това е много притеснителна.
Доколкото си спомням еднократната помощ за раждане от 2*600 се плаща от общината, а не от социалните. Проверете...
Грешиш в соц се подават две отделни  декларации и нас искаха да ни излъжат но бяхме подготвени.Просто повдигнах темата да не би да има промяна от 2018г.От нас крадат та да дават на малцинствата нямам думи.

# 234
  • Мнения: 1 480
И мен се бяха опитали да метнат,но преди 7 години се бях подготвила и си търсех всичко до стотинка

Общи условия

Активация на акаунт