Цени ли българинът живота и здравето на децата си

  • 36 211
  • 40
  •   1
Отговори
  • Мнения: 0
Цени ли българинът живота и здравето на децата си


  Прост въпрос с още по – прост отговор: не му пука. Само три примера – велосипеди, вентилация, дискотеки. По ред на номерата:
•   Велосипеди. Колко деца ще видите на колело с каски на главите? Единици. Защо са без каски – отговорите са най различни: за какво му е, скъпа е, смешна е, не я иска и т.н. нито един не е сериозен. Попитайте в Пирогов колко травми на милите детски главички би спестила елементарната каска. Второ – фаровете. Иде пролет и лято, и улиците се изпълват с малки и големи велосипедисти. Топло приятно време, свечерява се и виждаме как децата продължават да карат колелата си като призраци ужасявайки шофьорите. В правилника за движение по пътищата ясно е записано, че велосипеда трябва да има работещ фар, но никой го го спазва. Полицаите си гледат кефа и ако няма нареждане от горе не си мърдат пръста. Къде са родителите на тия деца? Възрастния велосипедист без фар е потенциален самоубиец, но децата не са виновни, те имат конкретни килъри – родителите си. Просто не им пука.
•   Вентилацията. Човек може да издържи без храна до месец, без вода до седмица, без въздух до 5 минути. И това което е най-ценно се цени най-малко. Борбата с тютюнопушенето стана приоритет, като борбата с тероризма. До толкова е преекспонирана, че човек вече се пита истински ли са мотивите с които се води. В същото време в училища и детски градини масово 20, 30 и повече деца стоят в затворени помещения и дишат неизвестно какво, но почти толкова вредно като цигарения дим. В нито една училищна сграда не съм виждал вентилационна система. По какви проекти и нормативи са правени и как е възможно да се допуска такава дивотия? То си е направо геноцид. Децата боледуват, развиват астми и др. но на никой не му пука. Протести се правят за какво ли не, но за това, което касае живота и здравето на децата ни – нищо.
•   Дискотеките. Това че в дискотеките се консумира алкохол и наркотици е публична тайна – това едно на ръка. А освен това хората там просто оглушават, тоест получават трайна инвалидизация. Има санитарни норми за шумово натоварване. Чувал ли е някой ХЕИ да е затворило някоя дискотека за системно превишаване на допустимите нива? Че те трябва да ги затворят всичките. Хората работещи в шумни производства губят слуха си, но могат да ползват лични предпазни средства, а им плащат и вредни. А тук си плащаш за да оглушееш. Сложиха лепенки на цигарите, че са вредни и опасни, питам къде са табелките на дискотеките с подобно съдържание? Трябва да са задължителни, но ги няма. Къде са протестите – няма ги.

 Може да се дадат още примери как увлечени от големите и насъщни проблеми не се замисляме за малките неща, които всъщност са не по-малко важни.
 Та на въпроса от заглавието – мисля, че на българина не му пука.

# 1
  • Мнения: 146
Не че не му пука, а по-скоро е неинформиран за последствията. Минала есен сина ми падна от колелото и така си дрънна главата, че освен достатъчно количество рев и посещение на Пирогов, след това реши че е много по-безопастно да си стои в къщи и да гледа анимационни филми.
Точно това ме накара да му купя каска и благодаря на бога, че нищо по-сериозно не се случи, тъй-като когато бях в Пирогов имаше доста деца направо със сцепени глави.

# 2
  • Мнения: 613
Не че не му пука, а по-скоро е неинформиран за последствията.
Да бе, да -не е информиран!!!! Всеки който желае може да се информира по всякакви въпроси.
А сега по темата . Предполагам, че българите искат децата им да са живи и здрави. Ако кажа, че не им пука - някак си грубо ми се струва. Но това по нищо не личи. Аз не знам защо този въпрос е зададен точно при татковците обаче. Ако се намеква,че на майките им пука, а на татковците - не , и това не е вярно.
За дадените примери.
1. Много е добре да се кара колело с каска, наколенки. Само че аз не мисля, че това е основния кусур на българските майки и татковци. Деца падат и от люлки, катерушки, парапети. Ние едно време не сме карали колелета с каски и някак си сме оцелели. Та не че ги отричам, но не мисля, че едно дете може все с каска да е , че да не си нарани главата. Това със светлините е съвсем - друго , напълно подкрепям.
2. Вентилацията - нищо няма да пиша . Напълно съгласна.
3. Дискотеки???? А какво правят децата по дискотеките бих попитала?????
От тук нататък могат да се изброят купища други примери за незаинтересоваността на родителите. Като се започне от пиенето на сок нощно време, "за да няма истерии", независимо, че това вреди на зъбите, през непрестанното гледане на телевизия и стоене пред компютъра, което просто съсипва очите, няма двигателна активност и чист въздух, да допълним с храненето, липсата на режим от най-невръстна възраст (за което най-честата причина е , че на родителите им е удобно детето да стои до късно, защото сутринта няма да стане в 7 ooooh!) и така пак през годините ще стигнем не само до колелото, но и до това, че по селата масово дечурлигата карат разни мотопедчета на по 10-12 години , с което определено са опасни и за себе си и за околните.И пак стигаме до дискотеките и въпроса - какво правят децата там.
По скоро смятам, че голяма част от българските родители се грижат и отглеждат децата си движейки се по най-малкото съпротивление и само на принципа - мир да има. А да мислиш и да направиш най-доброто за децата си често никак не е лесно и е необходимо да се положат определени усилия.

# 3
  • Мнения: 230
У нас ,спорта е на почит!!!Благоверният и синът всеки ден тренират здраво...увличаме се и по скалното катерене и парапланеризма!И участвам с две ръце......,но спорта,моя молост ,само го почита! bowuu

# 4
  • Мнения: 5 776
Е нали знаеш философията на българите-това на мен не може да ми се случи
А за конкретните примери които даваш съм с две ръце 'за',както и деца без предпазни колани в колите и др подобни.Понякога си мисля,че така се вторачваме в дреболиите,че често забравяме за истински важните неща.И да си кажа моят мъж често се шашка повече от мен (даже прекалено на моменти),

# 5
  • Мнения: 613
Цени ли българинът живота и здравето на децата си?
Е, драги ми Patscho , изглежда си прав, че не му пука. Както виждаш и темата не му е интересна.

# 6
  • Мнения: 89
Всеки го е грижа за децата си..Те са просто богатството на едно семейство Wink

# 7
  • Мнения: 1 425
Да им купим брониран скафандър на децата. Така и кола да ги блъсне - нищо няма да им стане, вентилацията им ще е чудесна, а в дискотеката няма да ги пуснат...  Laughing

# 8
  • Поморие
  • Мнения: 51
Цени го и още как!НО моите ценности  и приоритети по отношение на децата ми може да нямат нищо общо с тези на комшията да речем  Simple Smile.Като няма установени правила за изброените от теб неща ,които да се следят от съответните лица и организации,ние с баща им създаваме такива и всекидневно им се набиват в главите до премала  smile3537,пък дано остане нещо вътре  Simple Smile.При всички положения има отговори ,да ама защо на Иво например му разрешават еди какво си ,а вие на мен не  newsm78 ,съответно хиляди обяснения след това .За мен най-важно е да свикнат от малки с някакви правила ,които да си им останат навик за цял живот,а от рискови ситуации не можем да ги опазим,просто доколкото можем да ги научим да се справят с тях.

# 9
  • Пловдив / София
  • Мнения: 1 287
Българинът е с изключително ниска здравна, сексуална култура, култура на хранене, ако щеш/не говоря за правилното използване на нож и вилица/. Как искаш и децата да са възпитавани другояче.

# 10
  • Мнения: 1 310
Българинът е с изключително ниска здравна, сексуална култура, култура на хранене, ако щеш/не говоря за правилното използване на нож и вилица/. Как искаш и децата да са възпитавани другояче.
  202uu
Напълно подкрепям.  Peace
За доказателство - вижте подписа ми. Той е част от първия пост от тема, пусната от 21 или 29 годишна /не помня вече/ бременна жена.  Crazy

# 11
  • Мнения: 1 329
Не, не го цени. Пуши насреща без да се замисля, или по-точно не му пука.

# 12
  • Мнения: 0
Цени ли българинът живота и здравето на децата си

На собствените .. по-скоро да , но  на чуждите ... не  Naughty


п.п. Защо ми се струва че съм чел това във вестник ??!

# 13
  • Мнения: 84
   Българинът не цени здравето на детето си. Но и българката не пада по-долу. Колко сополиви и кашлящи деца има в детските градини. Тези родители не мислят, че вирозите, изкарани накрак, са бъдещи злокачествени заболявания.

# 14
  • Мнения: 2 974
Цитат на: Find_NEMO
На собствените .. по-скоро да , но  на чуждите ... не  Naughty

Значи люлееш си силно детето на люлката в парка, пред нея притичва друго малко дете и ти не правиш нищо, защото ако спреш рязко люлката твоето може да пострада, а чуждото да са си го пазили. Току що се връщам от "почивка" в България и съм меко казано шокиран от това как се опазват децата там.

Общи условия

Активация на акаунт