Храни без ГМО - има ли въобще такива?

  • 39 663
  • 142
  •   1
Отговори
# 90
  • София
  • Мнения: 5 188
Здравейте след затишие в темата!
Надявах се повече  хорада споделят тук детективските си умения!


Ето, един чудесен младеж на Женския пазар в София,  е сложил  надпис " Без ГМО!" и " Не на ГМО и вноса! " Има и листовки от нашите! Има малко детенце, доколкото разбрах...

И обяснява ли обяснява.. обаче май само ние слушахме.....

Продава картофи от Родопите,  аз си купих дребни. Стоката е качествена. Другите зеленчуци забравих какви бяха, май цвекло....

Намира се на лесно  място - участъка срещу църквата, щандът му е точно срещу контролната везна. Питайте за него, някои му симпатизира, повечето го мразят (защото  масово лъжат, продават китайски и турски  стоки с етикет че са абългарски)

Насипният боб е фалшив, нагло лъжат,  че е български. Още съм бясна, че друг не намерих и купих
....

# 91
  • Мнения: 6 992
Пих биокафе днес.

Ето това е фирмата: http://www.origin-trade.com/
Не знам къде го продават обаче, аз го пих в книжарница Пингвините...

# 92
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Био е също кафе Vergnano. Продава се в Метро.

# 93
  • Earth
  • Мнения: 1 952
Имам въпрос относно био-зеленчуците на ГИМЕЛ - дали те наистина са био или са същите, но на тройна цена?
Особено ме съмняват морковите им - едни такива големи, лъскави... newsm78

Аз лично съм резервирана. И доматите ме съмняват и краставиците нямат никакъв вкус. Освен това в специализираните био-магазините от които пазарувам , тези продукти не се предлагат .

# 94
  • София
  • Мнения: 5 188
Гимел са био, но са парникови,  затова нямат желания от нас вкус, а на  западняците им харесват....

Моля,  имената на продуктите повдигайте със зелено и болд.

# 95
  • Мнения: 902
Ще се поровя - бях яла преди време соеви хапки, на които пишеше, че са без ГМО, но дали са - е друг въпрос. Хубаво е понякога човек да може сам да си направи изследване. Дали няма такива машинки/тестове за домашна употреба? Това е нещото, което ме вълнува, но нямам време да се потопя в интерент пространството и да се разровя изоснови какво има на пазара. Само да вметна, по повод някои изказвания по-напред в темата, не смятам че ядем толкова много ГМО-храни. Освен соя, рапица, царевица, памук (това са основната 4ка култури, които са масово ГМ), картофи, и ориз от Китай, кое друго е масово и ГМО на пазара?(то и това не е малко, де). Но е вярно, че тенденцията е всичко естествено да се замести с ГМО. Проблемът при другите култури е, че са пръскани с какво ли не за да запазят годността си.
Попаднах на тази база данни (надявам се да е достоверна - трябва да се провери!) като за всеки продукт се посочва кратка информация къде и колко се отглежда и дали, както и за опитни цели и култивиране.
http://www.gmo-compass.org/eng/database/plants/

Вече обръщам внимание не само на фирмата-производител, но и на вноса (от къде е продуктът). Имам алергии и гледам да избяхвам до над 80% всякакви оцветители, консерванти, подобрители, ГМО и пластмасовите опаковки (последното ми е най-трудно). Имам пропуски, но не е невъзможно. Simple Smile

# 96
  • Мнения: 658
Кафето Origin е страхотно и като вкус, и като аромат, и като трайност за разлика от други био кафета, които се предлагат. Аз по-специално не съм впечатлена от биокафето на Pelini. Origin се продава в Биомаг и MyOrganic Market (Слънце & Луна), но в Биомаг има по-голямо разнообразие.

Момичета, какво можете да ми кажете за рибата пангасиус, същата тази дето се отглежда в река Меконг - мътеницата на Виетнам и след това я изнасят в цяла Европа, вкл. и БГ. Добре де, аз съм подозрително настроена заради много ниската й цена, но имам ли основание за притеснение?

# 97
  • Мнения: 2 652
Ооо, Кабив, точно за тази риба много сме писали, но сега не мога да го намеря. Че не е ГМО - не е, обаче какви гадости бяха.

# 98
  • Мнения: 581
здравейте, имам въпрос
Имали на етикетите на храните някакъв знак, който да посочва че не се съдържат ГМО? Както има например знак че опаковката е от рециклирани материали.
А от тези биокафета има ли инстантни?

# 99
  • Мнения: 6 992
Едното, което барманът ни направи, ми се струва, че беше инстантно, но не гарантирам, беше от спелта и цвекло. Иначе казано - въобще не кафе  Crazy, но с вкус на едновремешната инка.

# 100
  • Мнения: 25 600
Дали няма такива машинки/тестове за домашна употреба?


Извънредно много ще се учудя, ако има.  Laughing (Ей, не давай идеи на нашите пишман-предприемачи и бизнесмени, че нищо чудно още утре да се наводни пазарът с такива машинки за по 20-30 лв.!  Close)
Ако такова изследване беше толкова лесно и по силите на всеки, за какво се харчат пари за сложните лабораторни уреди, с които у нас даже не умеят да работят, според Хеликаза?
За последното съм склонна да и вярвам. Не, че няма кой да работи, а че тези, които са назначени, не умеят.  Mr. Green

# 101
  • Мнения: X

А от тези биокафета има ли инстантни?

Има едно от ечемик, което е инстантно... но не е и кафе, де.

# 102
  • Мнения: 6 992
Да Peace Същата марка като това от спелтата имаше от ечемик, от малц...

# 103
  • Мнения: 2 652
здравейте, имам въпрос
Имали на етикетите на храните някакъв знак, който да посочва че не се съдържат ГМО? Както има например знак че опаковката е от рециклирани материали.


Няма такъв знак в момента в България. В други държави има. Тук дори някой да си напише на продукта, че е без ГМО и да си сложи негово си лого, то няма да бъде гарантирано от никого.

# 104
  • Мнения: X
Да Peace Същата марка като това от спелтата имаше от ечемик, от малц...

Това от ечемик се продава и във Фантастико, но изобщо не мога да се сетя за марката...  ooooh!

Общи условия

Активация на акаунт