Храни без ГМО - има ли въобще такива?

  • 39 656
  • 142
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 6 992
Не виждам начин да съм сигурна, освен ако не ида на село да си садя аз, да си меся хляба и да си ям моя салата. Rolling Eyes
Макар че знам ли дали няма да ми продадат гмо семенца  Crazy

# 16
  • Варна
  • Мнения: 957
Аз затова питам за фуражната царевиаца. Свекърва ми гледат пуйки и кокошки, хранят ги само с царевица, без смески. Бях абсолютно сигурна, че това е най-еко месото, което мога да осигуря на децата си. Е ли?

# 17
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 706
Вярно ли е това, че ГМО растенията НЕ могат да виреят без специално третиране със строго специфични торове. И все пак нали има разлика между хибридно семе и ГМО семе?
Аз купувам една луканка, на която има стикер "БЕЗ ГМО" - на Екомес, луканка тип Карловска. Цена 16,50 лв.

# 18
  • Мнения: 660
Aз вече взех да си мисля да си купя местенце евтинко земя и да си сея там зеленчуци и овошки,орехи,от да гледам само етикети по магазиние ми писна и взех да лудвам.Трябва нищо да не ям от магазинната мрежа за да не се тровя и пак не е сигурно Rolling Eyes Tired

# 19
  • София
  • Мнения: 896
Тук е мястото на гражданското общество, колкото и изтъркан да е лафа, и гражданските организации. Ако ние не настояваме за контрол и санкции, никой няма да си мръдне г..за да направи нещо. Трябва да настояваме граждански организации да имат право да иницират проверки на продукти /храни, посеви, фуражи, суровини .../, да получават резултатите от проверките. Отделно трябва да настояваме за такива санкции, че първото нарушение да бърка много, много дълбоко в джоба, а при второ сгафилия да се отстранява от пазара. Трябва да помислим и за независими лаборатории, но това как ще стане, не ми е много ясно, защото е голям ресурс.

# 20
  • Мнения: X
Aз вече взех да си мисля да си купя местенце евтинко земя и да си сея там зеленчуци и овошки,орехи,от да гледам само етикети по магазиние ми писна и взех да лудвам.Трябва нищо да не ям от магазинната мрежа за да не се тровя и пак не е сигурно Rolling Eyes Tired

Лошото е, че май няма как да си сигурна дали семената не са ГМО.
Еовин го е споменала вече.

Има едни соеви продукти, на "Квирест" май, на които пише, че не съдържат ГМО, но точно за соята хич, ама хич не го вярвам, каквото и да напишат.

# 21
  • София
  • Мнения: 1 841
Миналата седмица си купих кисело мляко Горна Малина, на което пишеше, че не съдържа консерванти и ГМО. Колко е вярно само те си знаят - дано е така!
Bise е права, че трябва здрав контрол. Да не стане така че всеки производител да си лепи етикета БЕЗ ГМО, само защото е...модерно.

# 22
  • София
  • Мнения: 5 187
Аз затова питам за фуражната царевиаца. Свекърва ми гледат пуйки и кокошки, хранят ги само с царевица, без смески. Бях абсолютно сигурна, че това е най-еко месото, което мога да осигуря на децата си. Е ли?
Съжалявам, но ще те разочаровам. В ЕС има официално разрешена  ГМО -царевица за фураж. Докато не си сигурна, че животните се хранят с НЕ-ГМО царевица, вероятността си остава...


А някъде твърди ли се в закони, наредби, правилници за прилагане и пр., че такъв надпис трябва да има? Понеже аз може да поискам надпис - "продуктът не съдържа нефт" примерно.
Тъкмо си бях отдъхнала и хоп нова тема.Сигурна съм, че вредата от притеснението да не би в тази трохичка да има 0,000001% ГМО е много по-голяма от самото ГМО.

И на мен ми писна. И аз тъкмо си бях отдъхнала на 18 март  и хоп-нова тема. И как ли нес е чудих да я кръстя, за да си остане в подфорума на бременните и бебетата, щото там е най-силен инстинкта за самосъхранение, и не, и не, и не. Отпътува към клюкарника, където на всички им е писнало от всичко.....

# 23
  • Мнения: 89
... И аз тъкмо си бях отдъхнала на 18 март  и хоп-нова тема. И как ли нес е чудих да я кръстя, за да си остане в подфорума на бременните и бебетата, щото там е най-силен инстинкта за самосъхранение, и не, и не, и не. Отпътува към клюкарника, където на всички им е писнало от всичко.....

И не само им е писнало, но и пускат теми, колко са глупави подобни теми .. Simple Smile
Явно това е политиката на форума  Peace.

Според вас БИО продуктите наистина ли са без ГМО, от животни хранение с не ГМО фуражи и т.н. .. Вече стана толкова модерно това "био", че и аз се обърках какво точно означаваше (законово) ....

# 24
  • София
  • Мнения: 896
Био-то би трябвало да е чисто. Но у нас както се взимат сертификати... нямам особено доверие на етикетите, особено тези бързо направените "без ГМО". Там трябва да е натиска - контрол, но наистина КОНТРОЛ и съсипващи санкции, за да не си и помислят да лъжат.

# 25
  • София
  • Мнения: 5 187
Съобщавам - фирма "Море" Варна (или"Аморея" с нова регистрация)  произвежда и пакетира само храни без ГМО .

Имат сертификати за 80% от артикулите, а за останалите имат устно уверение и са в процес на изчакване на сертификати.
Дано да е вярно това!

 (Не се съмнявам във фирмата, съмнявам се в истинността на сертификатите и доставчиците им)

Аз купувам само няколко артикула редовно (елда е едното ) и не мога да дам списък какво може да се купува по принцип от тях, но в диетичните и диабетични магазини в страната имат техни продукти, в това съм сигурна (като пътувам и ги намирам).

# 26
  • София
  • Мнения: 5 187
МАКРИН 2003 ЕООД - ПРОИЗВЕЖДАТ макаронени изделия
 
-с понижена калоричност  от типово ПШЕНИЧЕНО брашно -БЪЛГАРСКО, от БАЛВАН
-пълнозърнести - зяло смляно зърно  
-ръжени - БЪЛГАРСКА РЪЖ, от БАЛВАН
-макаронени с коприва- типово брашно + брашто от листа от коприва
- макаронени  с БГ чушки
-с елда - от украйна (със сертификати от "Море" Simple Smile )
- оризови - от БГ ориз


Дотук са изцяло без ГМО.


В процес на взимане но сертификат са царевични макарони - суровината е от гърция, има устно потвърждение че е без ГМО

Собствениците са с мотивация като нашата, говорихме си за етикетиране и т.н.

Последна редакция: вт, 13 апр 2010, 11:29 от търся си ник

# 27
  • София
  • Мнения: 5 187
Моля, обаждайте се и вие ,  то е много ясно на кого може да се разчита след едноминутен разговор  Simple Smile

# 28
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Бебешки пюрета HIPP. Зимата доста често се храня с плодовите им пюрета и зърнени каши поради липса на нормални плодове. Заявени са като БИО и без ГМО.
В Пикадили се появиха БИО царевица, цвекло и бейби моркови в буркан - производител DEMETER / De Rit.

Наистина е изключително трудно да се намери продукт без ГМО.

Последна редакция: вт, 13 апр 2010, 20:21 от Приятно ми е - Богиня!

# 29
  • Мнения: 3 323
Записвам се да следя!
На мен пък изобщо не ми се струват много темите по въпроса!
Абсолютно подкрепям идеята да споделяме информация за "чисти" продукти. Аз до сега не съм срещала надпис "без ГМО". Много ви моля, споделяйте и градовете или магазините, където се продават съответните продукти.

Общи условия

Активация на акаунт