Кърмене и остеопороза

  • 1 862
  • 7
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 903
След две дълги кърмения ( на момент и тандемско) ми откриха остеопения( остеопророза). Зная, че е обратимо, не съм се шашнала. Искам само да попитам компетентните дали кърменето е причината или вероятно е комплексна.

# 1
  • Мнения: 100
абе не съм много компетентна по този въпрос, но аз лично по едно време правех такива изследвания и имах възможност често да си правя и на мен. преди да забременея резултата ми беше на границата на нормална костна плътност и остеопения, а по време на бременността някъде към 2-3 месец бях почти до границата на остеопения и остеопороза, така че много много не им вярвам на тези апарати Naughty

# 2
  • София
  • Мнения: 4 381
Принципно при кърмене на едно дете, без да майката да се изцежда след това и да прави запаси, при рационално хранене от нейна страна, не би трябвало да има проблем.
Проблем може да има, когато се кърмят повече от едно дете или майката изцежда с цел запаси, или дава в банката за майчина кърма, ако не се храни балансирано и това продължава дълго време. Тогава е належащо майката много внимателно да преценява менюто си - да бъде богато на калций и желязо. Може да приема допълнително калций на препарат. Но най-добре това да се консултира със специлист.
Напоследък се съобщават за случаи с остеопороза на майки, изцеждащи месеци наред за банката за кърма и не приемащи допълнително калций.
След спиране на кърменето организма сам възстановява липсите и дори прави допълнителни запаси, т.е. костите се заздравяват. За това се казва, че дългото кърмене е профилактика на остеопорозата.

# 3
  • Мнения: 1 100
Помислих си, че това е моята тема. Wink Преди време използвах същото заглавие.
На мен след година и половина кърмене ми откриха остеопороза, резултатите ми бяха потресаващи. Продължих да кърмя обаче до 2-годишна възраст на детето. През цялата бременност и по време на кърменето съм пила витамини за бременни и кърмещи. След диагностицирането на остеопорозата, започнах да пия по-големи дози естествен калций /от яйчени черупки/, комбиниран с витамин Д.
Много се надявам диагнозата ми да е била погрешна, поне лекарят изобщо не вдъхваше доверие, а и аз се уповавам на идеята, че кърменето предпазва от остеопороза и костите ми само временно са намалили прътността си /т.нар. временна остеопороза, вследствие на кърменето/. Откакто пия повече калций нямам оплаквания.
Ти как се изследва? Ако е само с ултразвук, не вярвай много, особено в мижави кабинетчета. Четох, че по този начин се получават много фалшиви положителни резултати и това е благодат за некоректните лекари. За достоверна диагноза трябват повече изследвания, ултразвукът е само най-елементарното.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 903
Благодаря за отговорите Hug Аз не съм пила допълнително калций и след 4 години бременност-кърмене-бременност двойно кърмене, това май е логичният резултат.
На работното ми място дойдоха  с един апарат, остеометър ( ваничка, в която слагаш ходилото на крака) не знам какво точно се мери. Но индексът показа наличие  на остеопороза.Направих си повторно изследване в специализирана ендокринологична клиника ( по същия начин)и резултатът беше малко по-лош. Единственото, което леко ме притеснява е, че и двата пъти жените, които "оперираха" с апарата не бяха лекари ( едната лаборантка, а другата рецепционистка).

# 5
  • Велико Търново
  • Мнения: 2 573
И мен ме гледаха със същото на работа малко преди да разбера че съм бременна. Резултата беше остеопения. Шашнах се много, защото по принцип се занимавам с туризъм и не съм спирала да се движа, а видиш ли такъв резултат. От тогава не съм се мерила, но то като кърмя още няма смисъл. Доста ме наболяват ставите дали е от това незнам, но си мисля че е от кърменето и се надявам след като спра с него да отшумят и болките.

# 6
  • Мнения: 246
И мен ме наболяват ставите. Особено дясната тазобедрена става. За капак на всичко съм и на 40г., та възстановяването, след спиране на кърменето, няма да е толкова лесно. Пък до кога щесе кърмим? - сигурно докато навърша 50  Crazy.
Проблема с остеопорозата е сериозен.

Последна редакция: вт, 13 апр 2010, 22:29 от Abloy

# 7
  • Варна
  • Мнения: 903
И мен ме наболяват ставите. Особено дясната тазобедрена става. За капак на всичко съм и на 40г., та възстановяването, след спиране на кърменето, няма да е толкова лесно. Пък до кога щесе кърмим? - сигурно докато навърша 50  Crazy.
Проблема с остеопорозата е сериозен.

Abloy, и аз съм почти на 40. Освен това и менструацията ми не се беше подновила след раждането. След като започнах хомеопатично лечение, нещата се нормализираха. Единствено имам болки в гръбначния стълб. Но знам, че с упоритост и това ще преборя Laughing

Общи условия

Активация на акаунт