Вредна ли е честата смяна на адаптирано мляко?

  • 21 775
  • 18
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • София
  • Мнения: 3 672
Странен въпрос нали?
Но много се обърках вече- моето бебе яде всичко- започнах с
1 Фризолак- имаше лек запек като за начало
2 фризовом- не помогна за повръщането но оправи запека
3 Аптамил- препоръчаха ми го като по- добро но ака зелено и на 48 часа, ако не дам овесени ядки
Страшна каша стана- и сега не знам какво да му давам.
А от всичките сме яли по 400гр. и сме сменяли- дали е малко за да се разбере как действа храната?
По какво да разбера- той всичко си яде- но акането ме притеснява- а и детето е неспокойно ако не се изходи 1 път на ден
Как мислите тази реакция дали е от честата смяна на храните- само да оточня че бебето е на 55 дни и от 3 седмици е изцяло на адаптирано мляко.

# 1
  • Мнения: 8 505
На първо място ще те посъветвам да не сменяш млеката толкова често.Така не даваш възможност на детето да свикне с определен вид.
А от това,което пишеш,разбирам,че има и запек,и повръща.Моята калпазанка беше със същата комбинация гадости докъм 6.месец.Заедно с педиатърката решихме да смесим АE(против запек) и AR(против повръщане) млека от една и съща марка (1:1) и така се храни докато отшумяха проблемите.

# 2
  • Мнения: 695
доколкото знам не е хубаво да сменяш 4есто млякото а зелателно това да става само в при краина нужда.ние сме на фризолак и не се е запи4ала,но педиатарката  и ме ме посаветва да и давам с води4ката 3 4аени лажи4ки захар на 200мл.вода и когато запо4нах сас сок4етата намалих захарта.това мога да ти кажа което сам 4увала и което знам от собствен опит newsm53

# 3
  • Мнения: 1 250
Можеш да пробваш Фризопеп - при нас оправи и запека и повръщането. И е хубаво да се консултираш с гастроентеоролог заради повръщането и запека или алерголог .

# 4
  • Wonderland
  • Мнения: 702
аз  съм много  доволна  от  млякото   Nutrilon  на  холандската  компания Nutrisia .Съдържа  пребиотици  и  не  причинява  запек .Моят  син  го  пие  от  10-тия си  ден  и  до  сега  не  е  имал  запек. Не  виждам  какво  вредно  може  да  има  в  честата  смяна  на  млека, та  нали  са  за  бебета. Относно  повръщането  повечето  бебета вкл. и  моят  син  беше  така повръщат  яаст  от  приетата  храна, това  отшумява  като  почнат  да  ядат по - твърда  храна ( попара, пюре  и  др. )

# 5
  • Мнения: 8 585
Можеш да пробваш Фризопеп - при нас оправи и запека и повръщането. И е хубаво да се консултираш с гастроентеоролог заради повръщането и запека или алерголог .
В никакъв случай!! Фризопеп-а е специално лечебно мляко.

# 6
  • Мнения: 8 585
доколкото знам не е хубаво да сменяш 4есто млякото а зелателно това да става само в при краина нужда.ние сме на фризолак и не се е запи4ала,но педиатарката  и ме ме посаветва да и давам с води4ката 3 4аени лажи4ки захар на 200мл.вода и когато запо4нах сас сок4етата намалих захарта.това мога да ти кажа което сам 4увала и което знам от собствен опит newsm53
Не може да давате на дете на тази възраст захар или "сокчета". ОСНОВНА ПРИЧИНА ЗА ЗАПЕК ПРИ ИЗКУСТВЕНО ХРАНЕНИ ДЕЦА Е НЕДОСТАТЪЧНОТО КОЛИЧЕСТВО МЛЯКО за денонощие. Увеличаването на количеството изпивано мляко в 90% от случаите коригира "запек"-а. Ако става въпрос за кърмено дете-това е първи белег на недостатъчна кърма.
Запек при бебета=липса на изхождане над 3 дена.
При кърмени деца=над 5-6 дена при добро общо състояние, липса на температура и повръщания.

# 7
  • София
  • Мнения: 6 743
Не мисля,че въпроса е за препоръка на мляко за това иняма да ти казвам ние какво сме пили и пием и т.н.
А по темата - смятам,че не трябва да се сменят млеката често и безразборно.Аз веднъж направих подобна грешка и сгреших.
Запек не се лекува само със смяна на млякото!
Най-добре е да се посъветваш с вашия педиатър!

# 8
  • Мнения: 5 577
Мисля, че е вредна, макар, че не е точната дума.  newsm78

По-скоро би навредила, отколкото помогнала.
Може да откаже накрая всички млека.

# 9
  • Мнения: 1 250
Можеш да пробваш Фризопеп - при нас оправи и запека и повръщането. И е хубаво да се консултираш с гастроентеоролог заради повръщането и запека или алерголог .
В никакъв случай!! Фризопеп-а е специално лечебно мляко.

А Фризовома какво е? Фризопепа е с частично разграден белтък - чел ли си съдържанието му?
И след като повръща дори Фризовома - не ти ли говори за някакъв проблем?
Защо всички педиатри като ви се каже повръщане винаги подразбирате връщане? Не би ли трябвало първо да се убедите, че не е повръщане и чак тогава да предположите, че майката греши?

# 10
  • Варна
  • Мнения: 4 818
vnd, не мога да ти отговоря на въпроса, обаче че заинтригува, че бебето ти е на 55 дни и си му давала овесени ядки. Вярно ли е?  newsm78

# 11
  • Мнения: 8 585
Можеш да пробваш Фризопеп - при нас оправи и запека и повръщането. И е хубаво да се консултираш с гастроентеоролог заради повръщането и запека или алерголог .
В никакъв случай!! Фризопеп-а е специално лечебно мляко.

А Фризовома какво е? Фризопепа е с частично разграден белтък - чел ли си съдържанието му?
И след като повръща дори Фризовома - не ти ли говори за някакъв проблем?
Защо всички педиатри като ви се каже повръщане винаги подразбирате връщане? Не би ли трябвало първо да се убедите, че не е повръщане и чак тогава да предположите, че майката греши?
Фризовом е анти-регургитационно мляко-тоест нормално по състав мляко подсилено със съставки, които го правят гъсто. Това мляко има и съставки, които усилват чревната перисталтика и предизвикват по-чести изхождания. Тъй като обаче ние много рядко имаме ИСТИНСКИ запек при бебетата, тази втора съставка ни е абсолютно ненужна. Някои деца влошават "повръщанията" от Фризовом. Фризопеп-а е пълно хидролизатно мляко. Тоест разликата между двата вида млека е огромна. На здрави деца без клинични данни за АБКМ НЕ СЕ ДАВАТ хидролизатни млека. Повръщането може да е, но в повечето случаи НЕ Е  белег на АБКМ. Необходима е внимателна оценка на клиниката и симптомите, подкрепено с РАСТ тест, за да се реши окончателно. По "инициатива" или "седмо чувство" хидролизатни или соеви млека не се дават!

Фризовом и Фризопеп се търгуват сравнително ограничено в ЕС поради наличието на много по-качествени и лесни за употреба млека от други фирми-НАН Сензитив или НАН АР например.
Повръщането (ако се касае за истинско повръщане) при бебета има
много причини-от преяждане през неправилно подбрани биберони до истинска патология като вродената пилорна стеноза например.
Да, убеждаваме се първо за какво се касае и после даваме съответните напътствия. Но не даваме направление за алерголог, нито за гастроентеролог. Просто сами се справяме... . Иначе не може и да бъде.

# 12
  • Мнения: 8 585
vnd, не мога да ти отговоря на въпроса, обаче че заинтригува, че бебето ти е на 55 дни и си му давала овесени ядки. Вярно ли е?  newsm78
Порочните практики на захранване в БГ са толкова неприемливи, че просто се чудя откъде "извират" тези неща. Това Е причината за толкова много Атопични екземи, астма, алергични ринити и астматични бронхити.
До 5.5-6 месец не се дава НИЩО друго на бебета освен кърма (адаптирано мляко) и вода в малки количества при топло време (или прегряване).
Ако е време да се почне със захранване се почва не със сокове, а с пюрета. За "кисел" и дума не може да става при деца под 8-9 месеца. Хляб и попара не се дават до 11-12 месец. Същото важи и за тестени изделия-фиде, макарони.

# 13
  • София
  • Мнения: 3 672
Не искам да ставам съркастична понеже аз захванах тази тема, но не мисля че сте напълно прави като отричате захранването отрано.
Нашите майки са го практикували от толкова време а ето че примерно при мен и брат ми/за нас само мога да гарантирам/ няма никакви отклонения за които споменавате- различни страшнички заболявания
И да давала съм овесени ядки на детето си и то пак по тази причина- ЗАЩОТО НЕ МОГА ДА ГО ГЛЕДАМ КАК СЕ МЪЧИ ДА СЕ ИЗАКА А НЕ МОЖЕ
И отново бих му дала, вместо да го тъпча с разни лекарства- на мен овесените ядки не са ми навредили, на пламенника ми също, а не виждам при детето ми да има странична реакция.
И защо си позволявате да критикувате българските педиатри и начина им на практикуване!?!?
Да не би в чужбина да са някакви богове Close
Искам още веднъж да се извиня за тона си но не сте съвсем прави според мен

# 14
  • Мнения: 8 585
Не искам да ставам съркастична понеже аз захванах тази тема, но не мисля че сте напълно прави като отричате захранването отрано.
Нашите майки са го практикували от толкова време а ето че примерно при мен и брат ми/за нас само мога да гарантирам/ няма никакви отклонения за които споменавате- различни страшнички заболявания
И да давала съм овесени ядки на детето си и то пак по тази причина- ЗАЩОТО НЕ МОГА ДА ГО ГЛЕДАМ КАК СЕ МЪЧИ ДА СЕ ИЗАКА А НЕ МОЖЕ
И отново бих му дала, вместо да го тъпча с разни лекарства- на мен овесените ядки не са ми навредили, на пламенника ми също, а не виждам при детето ми да има странична реакция.
И защо си позволявате да критикувате българските педиатри и начина им на практикуване!?!?
Да не би в чужбина да са някакви богове Close
Искам още веднъж да се извиня за тона си но не сте съвсем прави според мен
Вие имате проблем. Факта, че с нищо досега не са могли да Ви помогнат (или поне облекчат) показва, че подхода, който е възприет (смяна на млека, сокчета, овесени ядки) НЕ РАБОТИ. Следователно е необходим друг подход-по-добър, по-резултатен.
Проблемите около храненето в първите месеци са простички, и в 90% от случаите се решават лесно и бързо. За този, който знае и може.
За истински запек може да се говори само в около 5-10 %. В останалите 90-95% се касае за грешни тактики на хранене и недостатъчно количество предлагано мляко.
Всички, имащи знания и опит в педиатрията са приели захранване от 5.5-6 месец. Някои области в Германия захранват от 4 месец с плодово-зеленчукови сокове и пюрета ( но само като едно хранене, а не бомбардирайки дете на 4 месеца с 3 или 4 "външни" хранения). Това обаче не е общоприета практика. Нито пък Германците за толкова години можаха да убедят останалите, че техният подход е с повече преимущества. Остана си балансираното мнение за 5.5-6 месец.
Да се дават "сокчета", "кисели", овесени ядки и каквото и да е било друго освен мляко (и вода, в определени случаи) на деца под 5.5-6 месеца е абсолютно неприемливо. Доказано е, че рисковете от такива "експерименти" са неприемливо високи, а ползата никаква. Следователно-НЕ СЕ ДАВАТ->>просто е! Няма патология, която да лекувате с такива "алхимични" подходи.

"И защо си позволявате да критикувате българските педиатри и начина им на практикуване!?!?"-когато не можете да предложите изход или поне облекчение Вие сами себе си критикувате. Не е нужно някой отвън да го прави. Затова има по-добри и не дотам толкова добри. По резултата се съди. Не е въпрос на националност или национална гордост. Критериите са обективни.

"Да не би в чужбина да са някакви богове"-не, не са, разбира се. Thinking Но са добри, наистина добри. Защото са учили старателно, работят с мерак и търсят резултата. Това съчетано с пари, дисциплина и организация дава блестящи плодове. И дори да не си съгласен с всичко, ги уважаваш, за това което са постигнали. И се вслушваш винаги, когато изказват мнение по ред въпроси. Защото ще ти е от полза.

# 15
  • Мнения: 1 250
Здравеай, Бърди е прав... донякъде...

Имаш проблем, затова пишеш. Но според мен е добре да се консултираш със специалист - детски гастроентеоролог, а не общопрактикуващ лекар.

На своя глава си заведох детето на такъв и смятам че не сгреших. Защото знам какво е да гледаш как детето денонощно се мъчи и да реве, а моето дори се стопи за броени дни и не можах да повярвам на педиатърката, че не яде САМО заради гъбичките в устата. Самата тя изрази учудване, че детето предпочита ябълков сок, но категорично отказва млякото, но продължи да си отстоява нейната диагноза.
В последвие разбрах, че имаме ГЕР и гъбичките са от честото повръщане и като сменихме млякото гъбичките изчезнаха. (Освен ГЕР имаше и запек, който със смяната на млякото изчезна.) Но Фризовом не съм давала, гастроентеоролога изиписа направо Фризопеп.

Затова според мен е най-добре да се консултираш конкретно със специалист по стомашни и чревни проблеми, а не със специалист по всичко.

# 16
  • Мнения: 8 585
Здравеай, Бърди е прав... донякъде...

Имаш проблем, затова пишеш. Но според мен е добре да се консултираш със специалист - детски гастроентеоролог, а не общопрактикуващ лекар.

На своя глава си заведох детето на такъв и смятам че не сгреших. Защото знам какво е да гледаш как детето денонощно се мъчи и да реве, а моето дори се стопи за броени дни и не можах да повярвам на педиатърката, че не яде САМО заради гъбичките в устата. Самата тя изрази учудване, че детето предпочита ябълков сок, но категорично отказва млякото, но продължи да си отстоява нейната диагноза.
В последвие разбрах, че имаме ГЕР и гъбичките са от честото повръщане и като сменихме млякото гъбичките изчезнаха. (Освен ГЕР имаше и запек, който със смяната на млякото изчезна.) Но Фризовом не съм давала, гастроентеоролога изиписа направо Фризопеп.

Затова според мен е най-добре да се консултираш конкретно със специалист по стомашни и чревни проблеми, а не със специалист по всичко.
Това за връзката между ГЕР и оралната кандидиаза (соор) е много съмнително. Защо? Има много деца, които регургитират или повръщат до 6-7 месец и никога нямат гъбички и обратното.
Само за ГЕР, без други изследвания, Фризопеп НЕ СЕ дава. Има много други по-прости начини да се лекува лека регургитация, отколкото да се дават хидролизатни млека. Запека (освен на ред причини за които писах и са по-важни) може да се дължи и на състава на мазнините, използвани при производството на адаптираното мляко. И за това има решение, извън употребата на хидролизатни млека.
Единствен "специалист" по всички тези теми е педиатърът.

# 17
  • Мнения: 1 250
Що ли като ме заболи зъб отивам на зъболекар?

Бърди, а думата "предпоставка" какво означава? Или само четеш статистики.  Thinking

Нека преправя малко последното ти изречение

Единствен "специалист" по всички тези теми е педиатърът.
Единствен "специалист по всичко" е педиатърът.  Wink
И все пак като ме заболи зъб предпочитам да отида на зъболекар, вместо на лекар.

# 18
  • Мнения: 8 585
Що ли като ме заболи зъб отивам на зъболекар?

Бърди, а думата "предпоставка" какво означава? Или само четеш статистики.  Thinking

Нека преправя малко последното ти изречение

Единствен "специалист" по всички тези теми е педиатърът.
Единствен "специалист по всичко" е педиатърът.  Wink
И все пак като ме заболи зъб предпочитам да отида на зъболекар, вместо на лекар.
Нищо подобно. Имаше се пред вид тесен кръг въпроси от специалността. Да не преиначаваме казаното от Birdie, слагайки негови мисли в наши съждения  Naughty Тежко ни ако една обикновена диария или ГЕР не можем да "оправим", а тичаме при "по" специалист.
За мисълта,че ГЕР е предпоставка за соор-не, не е така, тъй като погледнато обективно от децата със соор малък процент са и с ГЕР, докато от децата с ГЕР много малък е процента на тези и със соор.  Следователно не може да се докаже връзка. Ако имате нещо ново по въпроса-моля, ще го изчета с удоволствие.
Those who know, know who knows.  Peace

Последна редакция: ср, 19 окт 2005, 11:25 от Birdie

Общи условия

Активация на акаунт