Имате ли и правите ли чеиз?

  • 7 713
  • 83
  •   1
Отговори
  • Мнения: 87
Днес намерих едно каре, което е шила за чеиз за мен леля ми и ми стана мило такова...

Та се сетих да ви питам имате ли чеиз и какъв е?

А също и вие самите приготвяте ли чеиз за своите деца?

# 1
  • Мнения: 46 508
Не. Нямах и няма да приготвям за детето.

# 2
  • София
  • Мнения: 12 554
Не, нямах и нямам никакво намерение да правя.
Това са отживелици от времена, когато не е имало откъде да се купи или е било прекалено скъпо.

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Мисля, че имах. От бабите ми. Те се чувстваха длъжни да ми приготвят разни неща, които аз навремето не оцених. Сега чак виждам какви чудеса ми е правила баба ми и сега, ако тръгна да си ги купувам как не бих намерила така майсторски изработени, а тези, които има какви пари струват. Но и да не струваха така скъпо - пак биха ми били много мили. От майка ми има също много неща, но по-късно купувани с повод. Аз обичам да знам кое от кого ми е, по какъв повод е подарено, как е подбрано... Имам и много хубави неща от свекърва ми. Но тях не ги приемам като чеиз на мъжа ми точно, но пак са леко в тази категория.

Аз не бих събирала чеиз. Бих направила като моята майка - каквото си изберат бих им купила или направила. Но, за съжаление, нямам никакви умения. Не плета, не бродирам, не шия, не изработвам нищо с ръце.

# 4
  • София
  • Мнения: 137
Ще гледам да дам на детето си добро възпитание, образование и по възможност добра банкова сметка. Това ще и е чеизът.

# 5
  • София
  • Мнения: 2 853
Имам. От майка ми. И с радост го приех. И си ползвам нещата.
Нямам идея, дали ще правя и събирам чеиз някога, защото имам момче.  Simple Smile

темата е хубава, навява ми приятни спомени, има нотка на романтична носталгия...

# 6
  • Мнения: 1 045
Ами майка ми беше започнала да приготвя чаршафи,одеяла и т.н.,но един ден отворих раклите/някъде на 15г да съм била/ и се развиках че мисля да се омъжвам на 30г и до тогава всичко ще е прекалено демоде,пожълтяло и овехтяло.Така че събрания чеиз до този момент започна да се използва.
На сватбата ни бабите ни подариха каренца и т.н. с тях няма как да се разбереш.Mr. Green
Добре че тази традиция отпадна,почти де,защото някъде си се практикува.
Няма да приготвям чеиз за детето.
По тъпо от това да се разхвърлят каренца,терлици,комбинезони,чорапи и т.н.по сватбите за мен няма. Така че според възможностите ми и желанията ще подарявам това от което имат нужда. Peace

# 7
  • Мнения: 884
Не , нямах чеиз. Мама беше прибрала чаршафи, възглавници, одеала-изобщо покъщнина някаква, и като се изнесохме ми ги даде-честно казано бяха ми от голяма полза...После за сестра ми искаше да подготви същите неща, и двете заедно пообиколиха магазините, момичето си ги избра, тя ги купи.За децата нищо няма да подготвям-когато и каквото се наложи-тогава.
 Галя, бях на 20г, моите неща си бяха непожълтели още, но ако трябваше да стоят прибрани за сестра ми-още 15 години, верно щяха да са си бая овехтели Joy.
 Малко извън темата, наскоро пак гледах за сватбите в Рибново-обичам да си ръкоделствам, мечтая някой да ме покани на сватба там, за да поразгледам...Там такива чеизи бяха изнесли, че да се чуди човек кога и как се трупа такова изобилие...

# 8
  • Мнения: 1 726
Имах от баба ми, тя навремето като е харесвала нещо е купувала наред, за нея, за майка, за нас със сестра ми, спални комплекти, одеала, хавлии, покривки, имам изплетени от нея покривки
Свекърва ми ни даде някои неща за домакинството

Аз нямам намерение да купувам предварително, ако съм жива и здрава ще давам подаръци, стига да ги искат:)


Днес намерих едно каре, което е шила за чеиз за мен леля ми и ми стана мило такова...



баба ми я няма, но и на мен ми е мило за нея...
къде ме върна с тази тема...

Последна редакция: ср, 14 апр 2010, 16:29 от MIK

# 9
  • Мнения: 426
Какво е пък това чеиз  newsm78

# 10
  • София
  • Мнения: 12 554
Малко извън темата, наскоро пак гледах за сватбите в Рибново-обичам да си ръкоделствам, мечтая някой да ме покани на сватба там, за да поразгледам...Там такива чеизи бяха изнесли, че да се чуди човек кога и как се трупа такова изобилие...

Тези сватби са такъв кич невъобразим, че няма накъде. Нямам нищо против спазването на традициите, но това ми идва в повече.
Имам много близък приятел - мюсюлманин от Родопите - но и той самият казва, че в Рибново отдавна нещата са излезли от сферата на нормалното.

# 11
  • Мнения: 1 045
Какво е пък това чеиз  newsm78
Невестински дар. Дрехи, покъщнина, които невестата в миналото отнасяла в дома на съпруга си.
Това намирам като определение.Като се има предвид ,че жената носи в дома на мъжа,май трябва да потърся сметка на мъжо защо няма чеиз като се е настанил при мен. Crossing Arms

# 12
  • Мнения: 2 132
Имах, да!Половината е раздаден на нуждещи се, пазя само каренцата и за какво ли?
На дъщеря си, споделям по горе казаното- образование, пари, имоти, облигации, злато и т.н.!Дано съумее да ги опази Wink

# 13
  • Мнения: 884
Малко извън темата, наскоро пак гледах за сватбите в Рибново-обичам да си ръкоделствам, мечтая някой да ме покани на сватба там, за да поразгледам...Там такива чеизи бяха изнесли, че да се чуди човек кога и как се трупа такова изобилие...

Тези сватби са такъв кич невъобразим, че няма накъде. Нямам нищо против спазването на традициите, но това ми идва в повече.
Имам много близък приятел - мюсюлманин от Родопите - но и той самият казва, че в Рибново отдавна нещата са излезли от сферата на нормалното.
Аз пък с удоволствие бих погледала отблизо.А че са кич /за нас/-така е, но е доста колоритно.

# 14
  • София
  • Мнения: 12 554
Малко извън темата, наскоро пак гледах за сватбите в Рибново-обичам да си ръкоделствам, мечтая някой да ме покани на сватба там, за да поразгледам...Там такива чеизи бяха изнесли, че да се чуди човек кога и как се трупа такова изобилие...

Тези сватби са такъв кич невъобразим, че няма накъде. Нямам нищо против спазването на традициите, но това ми идва в повече.
Имам много близък приятел - мюсюлманин от Родопите - но и той самият казва, че в Рибново отдавна нещата са излезли от сферата на нормалното.
Аз пък с удоволствие бих погледала отблизо.А че са кич /за нас/-така е, но е доста колоритно.

Е, даваха такава сватба. Гледах.
Не мога да се отърва от усещането, че на тези момичета постоянно им се вменява, че липсата на избор е избор.

Общи условия

Активация на акаунт