Майките или бабите гледат децата, които не ходят на градина?

  • 8 017
  • 128
  •   1
Отговори
# 45
  • Най-сетне у дома
  • Мнения: 911
Аз също недоумявам от странната гордост да изключиш родителите си от израстването на детето.  ooooh! Кой точно печели от това?
Разбира се, става дума за баби, които не работят и са в добро здраве, с които човек може да се договори да се спазват общи правила за отглеждането и които искат да участват. Такива случаи - дал Бог. Достъпът до държавните ясли и градини, всички знаем какъв кошмар е. Освен, ако нямаш изключително добре платена работа, 400 - 600 лв месечно за частно детско заведение (нерядко със съмнително качество на грижа) са непозволяеми. Наистина не е зле докъм 3 години детето да се отглежда в семейството, за социализация и усвояване на социални умения може да се говори след това. Да се дели грижата между баби и работеща майка дотогава е нелош вариант. Освен това, не е никак лошо майката да бъде отменяна достатъчно често и през първата година на отглеждането. Какво е по-добре - един съсипан обгрижващ или един добре чувстващ се основен обгрижващ и един- двама сателитни? Да, ама тогава няма как да се титуловаш "майка героиня". Не говоря за случаите, в които бабите не могат да бъдат въвлечени, а в такива, в които биват изключвани.  

Последна редакция: чт, 06 май 2010, 22:39 от Saule

# 46
  • Пловдив
  • Мнения: 23 630
Какво значи " да изключиш родителите си от израстването на детето"?! Който има деца да си ги гледа, при бабите и дядовците се ходи на гости. И съвсем не са изключени от израстанвето, а от отглеждането. Те си общуват, играят заедно, без да ги оставям на продължително отглеждане. Свекърите живеят над нас, децата ги виждат всеки ден, но с мен или баща им. Ако ги оставям е за по няколко часа. При майка ми ходим събота и неделя редовно, но пак за децата се грижим с баща им. Без да съм майка героиня. Малко помощ, в рамките на 2-3 часа за седмица е добре дошла, но самостоятелни преспивания за толкова малки деца не ги възприемам.

# 47
  • Мнения: 295
Сина ми си го гледах сама до 3г и 10месеца, а после тръгна на градина.
Имаше един период той беше на 2г и половина, в който го гледаше баща ми за 4месеца тук и 3месеца в Бг и беше по-добър, от която и да е частна детска градина  Heart Eyes
Дъщеря ми е прекалено малка, за да разчитам на друг да я гледа и нея не мисля да пускам на градина поне до 3'тата година.
 Ще ми се да имаше баби, които поне за час, два да ме сменят, но няма такива тук на разположение.
Който има възможносттa да разчита на родителите си да му помагат за децата е късметлия и не виждам защо да не се възползва от помощта им, разбира се, ако те желаят това, а не да бъдат задължавани  Peace

# 48
  • Мнения: 1 463
Радвай се, че имаш баби. Имам по-голямо дете, при което помагаха и двете баби. Не съм забелязала да е бил разглезен и неправилно възпитан от тях. По-скоро е неоценима помощ, а и ти можеш да си починеш от време на време. Все пак не сме само мами, имаме нужда от време за себе си. Сега, когато нямам баби, които да се включат с помощ поне за малко, много се натоварвам. Имаме детегледачка, но тя си е чужд човек. Брои си заплатата и на половин час. Освен това нито ще му приготви ядене, нито ще простре прането, нито ще пусне пералнята. И го гледа като чужд човек - ще го изведе за малко, ще си свърши през това време нейната работа. Така че спокойно приемай помощта на бабите.

# 49
  • Мнения: 9 990
lipsva mi Kredora, izvinete!
Mai babite vi sa vuzrastni dosta, sled kato ne rabotqt i mogat da gledat deca.Moqta maika ima dosta do pensionirane naprimer. Thinking

# 50
  • Мнения: X
Ако ми се наложи да тръгна на работа преди детето  ми да навърши 3 години,предпочитам да го оставя на някоя от бабите да го гледа,отколкото на ясла.
Нищо против яслите нямам,но вниманието ,грижите,индивидуалния подход,които са нужни на малкото дете,не мисля,че ще ги получи там.
За тази възраст бабите са идеалния вариант/изключвам родителите/.
П.П-И майка ми и свекървата са млади,на стари баби не бих поверила възпитанието на детето си!

# 51
  • Мнения: 9 990
Именно, Елена.Майка ми е достатъчно млада, не е изкуфяла бабка.Просто Работи и има още години до пенсия.Как да се Възползвам от Услугите и? Mr. Green

# 52
  • Мнения: 5 577
Майка ми е на 48 години, и има моменти,  в които баба ми /нейната майка, прабабата на децата/ е по в час от нея. Възрастта не е критерии  винаги, освен разбира се физически /което не е малко де/.
За мен е било винаги жалка картинка да видя деца с баби на преклонна възраст по улиците. На разходка ако са излезели веднъж в месеца да, но за всеки ден - бабите крещят, децата бягат, или в повечето случаи са вързани в колички.
Бабите дори не могат да пресекат улицата с тях, и ме молят за помощ.
 Sad Имам и 2 примера за възрастни хора с физически увреждания, които гледат малко внучета и едва кретат с тях по улиците, не знам, не ги познавам лично, не знам какво налага на родителите да постъпват така.

Абе мойта майка гледа голямото ми дете, за второто каза 'Аз бях до тук, ако искам да гледам още деца, ще си родя, благодаря'  Mr. Green

# 53
  • Мнения: X
Радвай се, че имаш баби. Имам по-голямо дете, при което помагаха и двете баби. Не съм забелязала да е бил разглезен и неправилно възпитан от тях. По-скоро е неоценима помощ, а и ти можеш да си починеш от време на време. Все пак не сме само мами, имаме нужда от време за себе си. Сега, когато нямам баби, които да се включат с помощ поне за малко, много се натоварвам. Имаме детегледачка, но тя си е чужд човек. Брои си заплатата и на половин час. Освен това нито ще му приготви ядене, нито ще простре прането, нито ще пусне пералнята.

Е,ти бабите за помощ ли ги искаш?
Или за безплатни прислужници?
Малко е гадно така "Ела,имам нужда от помощ за детето !Ама ако може ,и да изпереш,и да сготвиш,може и да поизгладиш това-онова...!"    Mr. Green

# 54
  • Мнения: 2 556
radhika, просто сте се прецакали с детегледачката. Нормалните детегледачки наистина не пипват нищо от домакинството, защото не им е работа, но пък винаги приготвят храна за детето. Поне нашата винаги му е готвила, даже и повече, така че има и за нас вечерта. Аз поне не мога да приема детегледачка, която не иска да направи една супа. Просто я сменяй.

А жени, които се заричат че няма да помагат за гледането на внучетата са ми напълно чужди и изобщо не ги разбирам.  Confused Моите деца не познават едните си баба и дядо точно по тази причина. Бабата и дядото умират от страх да не би да им се наложи гледат внуците за 1 час някога. Е, досега за 10 години не се е случило  Laughing

# 55
  • Мнения: 1 128
Аз съм разведена и живея при родителите си, което от самосебе си подсказва, че баба и ми помага много в отглеждането.
Аз си я гледах докато стана на 2 год., след това тръгнах на работа и до тръгването на ДГ я гледа баба и. На мога да се оплача, много добре ми я гледа. При това е пенсионер- инвалид. Идеята за детегледачка в моя вариант просто не върви. Дъщеря ми е вече на 4 год., ходи на ДГ, но боледува ужасно много и пак се налага баба и да я гледа. Аз не мога да си вземам болнични, работя сама и няма кой да ме замества.
Такааа, това е ситуацията при мен. Хайде кажете ми сега как майка ми да приложи "който има даца да си ги гледа" или аз да приложа "щом съм си родила дете ще си го гледам"? 

# 56
  • Мнения: 2 556
diva : ) и аз не я разбирам тази гордост "гледаме си сами децата", като че ли е нещо извънеземно. Особено пък ако имаш кой да помага, но ти нарочно лишаваш децата от общуване с други хора, които са им близки. Аз пък се кефя, че поне едните баба и дядо при нас обичат децата и ги гледат и им се радват. Иначе как изобщо децата щяха да разберат що е то баба и дядо, ако всичките се пазят от гледането на внуците - не знам. Или пък ние нарочно да не ги пускаме при баба и дядо, защото ще ги възпитаваме сами  Crazy Странна работа.

А това да се предпочете ясла пред гледане от баба за мен е напълно лишено от елементарна логика. Да метнеш детето с още 20 бебета да пее на гърне и да се "социализира", вместо баба му да си го гледа само него - напълно недоумявам. Да не говорим колко болести пипват в яслите, как може това да е за предпочитане, ако може детето да се гледа вкъщи. Пълна мистерия  Simple Smile

# 57
  • Мнения: 9 990
Темата взима както винаги Крайностите.Щом е така, аз па да попитам-да накарам майка ми да напусне работа, за да си доказва обичта ли? Laughing
Това, че денем не гледа децата ми не означава, че не контактуват и не се обичат и търсят.Децата ги водя на гости, виждат се, радват се един на друг.Пълна мистерия ми е от къде се пипват болестите, хахаха, аз не съм пипнала до сега, ни децата ми са пипнали болест, а са минали през ясла.Мдам, как не се сетих да приплача на мама, да напусне, нищо, че има до пенсия доста.Друго си е.Нали Ни обича, щеше... Crazy

# 58
  • Мнения: 2 556
Е, значи си имат все пак някакъв контакт. Ако приплачеш на твоята майка да напусне, може да има някакъв ефект Grinning Моята не работи от над 20 години и въпреки това не си е гледала внуците нито ден, нито час. Просто си е обещала, че внуци няма да гледа и си държи на принципите жената. Rolling Eyes

# 59
  • Мнения: 9 990
Ами виж сега-хора различни, Гордеят се с Различни неща.Това, че Ти няма да предпочетеш едно не значи, че на мен не би ми Паснало на характера и Визията ми за Нещата от Живота и не бих реализирала именно него.Приемете вече, че хората са Различни.Аман.Имало е случай на Отказана Помощ от мен например.И, кво?Аз Мразя да ми "помагат".Не се чувствам добре.Приятно ми е Сама да си свърша определени неща.

Май сте с по-малки деца, но ще ви дам пример с ученик.Масово се взимат децата от едва кретащи старци.Аз Искам не майка ми, въпреки, че има възможност и непрестанно предлага, та чак ме дразни.Искам Аз да заведа и взема детето.Искам АЗ да видя как това дете влиза в училище, искам Аз да срещна погледа на класната.Нарича се Контакт.Ако има нещо да ми казва-на Мен да каже.Всъщност-същото е и с яслената ми дъщеря.Искам, като я взема вечер да Попитам как е минал денят.Аз.Не бабата да знае, аз да не знам.Това е Моят начин, Аз така Искам.

Общи условия

Активация на акаунт