"порцеланов яйчник" и поликистозни яйчници

  • 1 245
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 331
Ох, Момичета,
 Cry Просто вече не знам  Cry Вече писах, че искаме да имаме бебе, че баща ми има рак и, че стреса ми в повече, но поне до сега си мислех, че всичко е ок с мен - физически. През април бях на преглед (цитонамазха, ехограф, микробиология) в Шейново, от където ми казаха, всичко  е  ок, действайте . Тъй като живея в чужбина си направих час и при лекар тук. Той първо (преди да се съблека ) ме попита дали знам, че имам Поликистозни яйчници. Аз не знаех. (Винаги съм имала перфектна кожа , дори през пубертета. От 2 година ми се появиха пъпки и изръчках всички видове лекари, никой не ми каза, че може да са от това. Иначе МЦ не ме пропуска, но е скъсен - 24-25 дена. ). Прегледа на ехографа повтърди - лично си преброих 13 броя мехурчета само на 1 яйчник. Но док каза, че ако имам овулация, не би трябвало да има проблем (На изследванията в БГ бях в овулация и се вижда фоликула). По-лошото е, че при прегледа с ръка усети "някаква маса" в десния ми яйчник. На ехографа пак се видя нещо, но той не можа да определи какво е, тъй като трябва да го види специалист ехограф. И така - в събота имам записан час и за този преглед. Когато попитах какви са опциите за "масата" док каза, че има съмнение за "порцеланов яйчник", за което се налагало операци и т.н. В нета не намерих никакво инфо за този "порцеланов яйчник". Минават ми всякакви мисли, за рак, стерилитет, и какво ли не още. Моля, ако някой е имал подобна диагноза или намери инфо по въпроса да сподели. Наистина не знам как ще оцелея до събота....

# 1
  • Мнения: 241
Аз за първи път чувам такава диагноза. Rolling EyesТрябваше да го питаш какво е това.А тои как те е опипа с ръка чак до яйчниците?Обикновено се палпира само матката.Поликистозните яйчници и пъпките май нямат много общо.Всъщност ПКЯ не се ли проявяват още от пубертета или като излезеш от него-веднага?

# 2
  • Мнения: 560
ПКЯ  е синдром, който трябва да се докаже! Той е съвкупност от симптоми, които може да ги има, може и да ги няма.
Няма никакво значение, че ти е редовен цикъла, ти пак може да си имаш поликистоза. Но трябва да разберете дали е СПКЯ или поликистозни яйчици, защото има разлика  Naughty
За "порцеланов яйчник" за пръв път чувам   newsm78

А това, че имаш овулация е хубаво, само трябва да си сигурна дали фоликула се пука, защото няма как иначе да ти се натрупат толкова много кистички по яйчниците.

Успех и ги питай за повече инфо (знам, че докторите по принцип не обичат да обясняват много  #Cussing out)

# 3
  • Мнения: 331
Ще имам повече инфо в събота, както казах.
А как се разбира дали фоликула се пука - искам да кажа, че док ми каза да си меря дали имам овулация - и ако имам е ок факта, че са поликистозни.  Rolling Eyes

# 4
  • Мнения: 331
Аз за първи път чувам такава диагноза. Rolling EyesТрябваше да го питаш какво е това.А тои как те е опипа с ръка чак до яйчниците?Обикновено се палпира само матката.Поликистозните яйчници и пъпките май нямат много общо.Всъщност ПКЯ не се ли проявяват още от пубертета или като излезеш от него-веднага?
При палпирането усети нещо в дясно и го видя и на ехографа - за сега сме в неизвестност какво точно е.
Пъпките и ПКЯ имат много общо - това е хормоналния дисбаланс, който е отговорен и за двете.
Иначе, аз отдавна съм излязла от пубертета, на 30 съм (за добр о или лошо). Simple Smile

# 5
  • Мнения: 331
Ще имам повече инфо в събота, както казах.
А как се разбира дали фоликула се пука - искам да кажа, че док ми каза да си меря дали имам овулация - и ако имам е ок факта, че са поликистозни.  Rolling Eyes
Съжалявам за глупавия въпрос - но до сега не ми се беше налагало да се инфомирам по такива теми Sad Прочетох темата за ПКЯ и вече има ориентация по въпроса.

# 6
  • софия
  • Мнения: 1 201
Здравей

Доколкото съм наясно "порцеланов яйчник" означава състояние, при което обвивката на яйчника е много дебела и плътна(по време на операция изглежда блестяща, като порцелан) и не позволява на фоликула да се спука.Това е което аз съм знам, най-добре разбрира се някой специалист да се изкаже
Аз разбрах за моята поликистоза на 28 год-винаги съм имала редовен цикъл,така че това не е показателно

Успех и не се отчайвай-ще се справиш, важното е да знаеш какъв е проблема Hug Hug

# 7
  • Мнения: 331
Благодаря ти, Моззи.
 Hug
Когато имам яснота в събота ще пиша пак. Отчайване няма да има.  Naughty , но дано всичко да бъде наред  Praynig

Общи условия

Активация на акаунт