За отпуските на майките с малки деца

  • 3 270
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 27
Здравейте мами! Не знам дали тук е мястото, но тъй като не намерих подобна тема пиша тук. Положението е следното: имам две малки деца на 5 и на 3 години. Когато наближи сезона на отпуските шефката ни извика и ни каза да си направим график кой кога иска да ползва отпуск през лятото. Аз заявих датата 16 август защото тогава затварят градината и няма кой да ми гледа децата. За съжаление обаче още една колежка заяви същата дата, и въпреки че няма малки деца се запъна че щяла да прави ремонт и не отстъпва. Споделих с шефката и тя беше категорична, че е абсурд да ни пусне и двете. Колежката се хвана затова, че е от2 години във фирмата а аз от 8 месеца. Грозна ситуация, но аз и да искам не мога да отстъпя- просто градината затваря и то без да ме пита дали искам или не. Въпросът ми е следният- имам ли като майка на 2 малки деца законово предимство при използването на отпуска?

# 1
  • Мнения: 1 446
Не, нямат по закон. Единствено човечността може да те спаси.

# 2
  • Мнения: 57
Мисля, че майките нямат законово предимство, независимо от каквато и да било ситуация, не само в тази. Може и да бъркам, но освен от чисто човешкото отношение на отсрещната страна, нищо не би ти помогнало.

Red Velvet , писали сме заедно

# 3
  • Мнения: X
И аз имам две деца, разбирам те напълно, но....който си има деца, да си ги гледа, както може. Колежката ти има точно толкова право да излезе в този период в отпуск, колкото и ти. Това, че имаш деца, не ти дава предимство пред нея, все пак, те са твоя отговорност, оправяш се, както можеш. Виж, човешката страна на въпроса е друго нещо.

# 4
  • гр.София
  • Мнения: 380

Ето какво намерих в Кодекса на труда: Чл. 174. (Доп. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Работници или служители, ненавършили 18-годишна възраст, и майки с деца до 7-годишна възраст ползуват отпуска си през лятото, а по тяхно желание - и през друго време на годината, освен в случаите по ал. 4 на предходния член. /ал.4 гласи:
Работодателят има право да предостави платения годишен отпуск на работника или служителя и без негово съгласие по време на престой повече от 5 работни дни, при ползване на отпуска едновременно от всички работници и служители, както и в случаите, когато работникът или служителят след покана от работодателя не е поискал отпуска си до края на календарната година, за която се полага/.

Мисля, че идеята на законодателя е майките да се ползват с предимство при ползването на отпуските през лятото именно заради ваканциите на яслите и детските градини. Може и да греша, дано се включи някой по-компетентен.

# 5
  • Мнения: 2 018
Шефката трябва да се намеси и да вземе решение, но мисля, че правото е на твоя страна.

# 6
  • София
  • Мнения: 2 623
Писалите преди мен са прави, но не се сдържах
да напиша, че колежката ти е ужасен човек ... меко казано.
Всичко се връща на този свят !
Един ден когато тя има деца, някой като нея ще й вгорчава дните  Naughty

# 7
  • Мнения: 3 479
Помоли шефката си тя да вземе решение в твоя полза. Човешко е, трябва да се разбираме.
На мен колегите винаги ми правеха отстъпка да си вземам отпуската през август, когато детската градина на големият ми син почиваше. Честно казано на третата година вече не им беше приятно, но виждаха, че не е глезотия, а просто няма друг начин.
Когато пък бях бременна с вторият, аз направих отстъпка на колега, чиято жена раждаше и си отложих отпуската с две седмици, за да може той да бъде със семейството си в този важен момент.

# 8
  • Мнения: 4 300
Светът не спира, защото някой има деца. И колкото и да са център на твоя свят, не знаеш какво й е на колежката, може пък и на нея да й пари под краката нещо друго, не по малко важно.
Човещинка малко и диалог са нужни.

# 9
  • София
  • Мнения: 8 932
A имаш ли натрупана отпуска от минали години? Защото доколкото съм запозната ако имаш примерно отпуска от 2008 можеш да си я ползваш само с уведомление, не трябва някой да ти я разрешава. И ако колежката много се запъва, можеш да се възползваш от това си право. Peace

# 10
  • Мнения: 24 467
A имаш ли натрупана отпуска от минали години? Защото доколкото съм запозната ако имаш примерно отпуска от 2008 можеш да си я ползваш само с уведомление, не трябва някой да ти я разрешава. И ако колежката много се запъва, можеш да се възползваш от това си право. Peace

....Колежката се хвана затова, че е от2 години във фирмата а аз от 8 месеца. ..


Лятото е достатъчно голямо, за да можете и двете с колежката ти да излезете в лятна почивка. Работодателят следва да ви реши въпроса, не да ви чака сами да се оправите. Може и да не успеете. Затова е препоръчително план за отпуските да има и той да не се изготвя през юли.
Иначе са писали за законовото предимство вече. Само че ползване на отпуск "през лятото" не ви обвързва с конкретна дата.

# 11
  • София
  • Мнения: 8 932

Лятото е достатъчно голямо, за да можете и двете с колежката ти да излезете в лятна почивка. Работодателят следва да ви реши въпроса, не да ви чака сами да се оправите. Може и да не успеете. Затова е препоръчително план за отпуските да има и той да не се изготвя през юли.
Иначе са писали за законовото предимство вече. Само че ползване на отпуск "през лятото" не ви обвързва с конкретна дата.

Не съм дочела това за 8-те месеца. Ами тогава ще трябва шефката да реши въпроса.

# 12
  • Мнения: 184
Ползвала съм отпуск по този член,след намесата на КНСБ на общинско ниво!Шефката направо откачи,колежките също,защото работя в сферата на образованието.Но нали децата ни са най-важни за нас!Напишете си заявлението за платен отпуск,като цитирате члена и спазите ,мисля,1или2седмичен срок за известяване.Шефът е длъжен да заведе заявлението и да пише-да или не.Ако е не-доста ще се озори да се аргументира!Желая ви смелост и късмет.За човечността,че трябва да я има-по-добре да не говорим...

# 13
  • Мнения: 3 621
Правила съм графици за отпуски и знам колко е трудно да се угоди на всеки.
В един момент предложих на шефа, да имат право първи да избират кога да са в отпуска най-старите служители и работници във фирмата. И шефа и колегите се съгласиха с мен веднага.
Хайде да си представим, че във фирмата ви има още няколко майки с деца на една и съща възраст, фирмата няма да преустанови дейност, само защото ДГ затварят за лятото.
Най-добре е да си подготвиш резервен вариант, кой да гледа децата. Съпруга ти няма ли възможност да си вземе отпуска от 16 август? Или да наемете жена за определен период.


Помоли шефката си тя да вземе решение в твоя полза. Човешко е, трябва да се разбираме.
Интересно ако и колежката помоли шефката, да разреши спора в
нейна полза, какво ще стане?

Последна редакция: вт, 13 юли 2010, 07:48 от Nefertity

# 14
  • Мнения: 236
Имам също дете , но смятам че майките не трябва да злоупотребяват с това ,че имат деца.В крайна сметка колежката ти има точно толкова право  на отпуска в това време колкото и ти , и смятам че не трябва да търсиш конфронтация.Намери други варианти за децата ако не се разберете човешки ,защото дори и да се реши проблема в твоя полза не мисля , че след това ще "цари нормална работна атмосфера " !!! Hug

Общи условия

Активация на акаунт