Жалба до Техем/Топлофикация

  • 25 056
  • 39
  •   1
Отговори
  • Мнения: 425

Пускам и тук темата, че в Нашия дом май не и е много мястото, дано тук някой ми помогне.
Проблема ми е следния - получихме онзи ден някакво изравняване от техем, ама хич не ми харесва. Имаме да доплащаме някакви 4 лв. Парно сме ползвали по малко от колкото миналата година, а пари сме платили повече и отгоре на всичкото искат да им доплащам, а миналата година ни връщаха. Като разгледах подробно сметката гледам че за тръбите който минават в коридора и банята имаме начислени общо 1150 единици, което ми се струва доста. За справка за трите радиатора дето имаме общо единиците са 453. Излиза че искат за едни супер тънки тръбички да им платя повече от двойно от това което съм ползвала за 3 радиатора. Ясно ми е, че вина за това имат тъпи съседи дето си махат топломерите, даже ги и предполагам кои са, ама няма аз да плащам за техните сметки. Ще пиша жалба до Техем и мисля да пусна и копие до Топлофикация и ДКЕВР, но не знам какво точно да напиша. Рових из нета намерих, нещо подобно, но не е точно това което ми трябва. Та молбата ми е ако някой е писал такава жалба или знае какво трябва да напиша да помага.

# 1
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 236
Жалбата си напиши в свободен текст, както си направила тук. Описваш съмненията, които имаш. Може да го напишеш с копие до Комисията за защита на потребителите. Ако съседите махат топломерите може да се провери много лесно от Техем, както и ако са манипулирани.

# 2
  • Мнения: 4 400
Аз те съветвам да не възлагаш големи надежди на жалбата.Тръбите за които се оплакваш се водят щранг-лири и за тях се смята по определена формула ....и излиза в пъти повече но е законно.За кражбите също нищо не можеш да докажеш защото сезона е минал.Тарикатите не пипат уреда а свалят целия радиатор с уреда и монтират друг радиатор без уред.После за отчитането отново връщат този с уреда и....няма доказване.Не пишеш колко вода има за доплащане,но имай в предвид че и това се отразява на сметката.Казваш ,че миналата година са ви ''връщали'' на изравнение.След такава процедура фирмата би трябвало да е намалила размера на авансовите ви вноски по време на сезона.По тази причина при подобно потребление не се налага да ви'' връща ''и сега.
Само ще си загубиш времето но ти си знаеш.
 Hug

# 3
  • София
  • Мнения: 16 024
Нормално е да платите повече от миналата година - нали вдигнаха цената на парното и топлата вода. Затова едни и същи единици сега са с по-висока цена.
mamamari много точно ти го е обяснила. Според мене не си струвад а се занимаваш и ядосваш.
Все пак от ТЕЦ по-евтино и изгодно отопление и топла вода няма.
И защо сте се ограничавали и студували за да спестите от мерни единници?
Не е скъпо парното, ниски са ни доходите.

# 4
  • Мнения: 425
Нормално е да платите повече от миналата година - нали вдигнаха цената на парното и топлата вода. Затова едни и същи единици сега са с по-висока цена.
mamamari много точно ти го е обяснила. Според мене не си струвад а се занимаваш и ядосваш.
Все пак от ТЕЦ по-евтино и изгодно отопление и топла вода няма.
И защо сте се ограничавали и студували за да спестите от мерни единници?
Не е скъпо парното, ниски са ни доходите.

Знам че вдигнаха цените, но нали затова ни вдигнаха и вноската. Яд ме е точно заради тези тръби и затова ще пиша жалба, пък ако намалят нещо ще е добре. А и ме амбицира това, че вуйчо ми всяка година ми разправя за някаква негова комшийка която така пише жалби и и намаляват от изравнителната сметка. 
А от парното не сме се ограничавали, просто апартамента ни е вътрешен и ние не обичаме да стоим на топло и затова почти не сме пускали парно. А и по цял ден като сме наработа не се налага.

# 5
  • Мнения: 9 990
Аз не разбирам въобще какво правят, НО-миналата година плащахме Същите сметки като тази година.Потреблението ни е 0 по топломери, плащали сме си сметките, не сме чакали изравняване,И тази, и миналата година.Миналата година, при 0 потребление по топломер и на база миналогодишно такова имахме да Доплащаме 150 лв.Тази година, при 0 потребление, и на база миналогодишно, имаме на Възстановяване -160лв.Никога не е имало реално потребление, така че базата е еднаква за всяка година Уж. Crazy

# 6
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 236
За кражбите също нищо не можеш да докажеш защото сезона е минал.Тарикатите не пипат уреда а свалят целия радиатор с уреда и монтират друг радиатор без уред.После за отчитането отново връщат този с уреда и....няма доказване.

Кражбите могат да бъдат доказани извънредно лесно, но скъпо. Има специална топлинна камера, която прави снимка на стените на сградата (през сезона естествено) и засича радиаторите. След това се гледа къде по проект има радиатори. Ако извън този проект има допълнителен радиатор, но е с уред няма проблем. Аз подозирам един дърт съсед, той няма сили да мести и закача радиатори, но си мисля, че го прави някакви магарии с връзка към щранга. Всяка година при пускане и спиране на парното по тръбите се чука.

# 7
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Коте Тръмп, това също е недоказуемо Simple Smile Аз имам стенни електрически конвектори, които са закачени точно там, където са си радиаторите на парното и си ги ползвам през зимата. Т.е., те са окачени точно на мястото за радиатори по проект. Точно заради такива неща, отказаха да лицензират топлинната камера, т.к. тя засича само излъчваната топлина, но не и от какво точно се излъчва.

# 8
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 236
Добре, но като се засече източника на топлина отвън и отвътре newsm78 Просто може да се проверят всички източници - при вас са конвектори, добре, няма проблем, но при съседа се вижда червено петно от външната страна на сградата - дай да видим в апартамента какво излъчва топлина. Може да се преброят всички засечени отвън източници и да се проверят и преброят отвътре мислА аз newsm78
При нас се получи нещо много интересно - смениха ни уредите и минахме към друг топлинен счетоводител. Няколко апартамента не бяха дали достъп на техниците и така останаха със старите уреди. Обаче един съсед засекъл данните и се усъмнил, че има кражба. Тръгнал на проверка и какво установил - въпросните апартаменти с несменени уреди не се отчитат от новия счетоводител, надуват парното цяла зима и тяхното потребление се разпределя върху останалите.

# 9
  • София
  • Мнения: 8 932

Пускам и тук темата, че в Нашия дом май не и е много мястото, дано тук някой ми помогне.
Проблема ми е следния - получихме онзи ден някакво изравняване от техем, ама хич не ми харесва. Имаме да доплащаме някакви 4 лв. Парно сме ползвали по малко от колкото миналата година, а пари сме платили повече и отгоре на всичкото искат да им доплащам, а миналата година ни връщаха. Като разгледах подробно сметката гледам че за тръбите който минават в коридора и банята имаме начислени общо 1150 единици, което ми се струва доста. За справка за трите радиатора дето имаме общо единиците са 453. Излиза че искат за едни супер тънки тръбички да им платя повече от двойно от това което съм ползвала за 3 радиатора. Ясно ми е, че вина за това имат тъпи съседи дето си махат топломерите, даже ги и предполагам кои са, ама няма аз да плащам за техните сметки. Ще пиша жалба до Техем и мисля да пусна и копие до Топлофикация и ДКЕВР, но не знам какво точно да напиша. Рових из нета намерих, нещо подобно, но не е точно това което ми трябва. Та молбата ми е ако някой е писал такава жалба или знае какво трябва да напиша да помага.

Aко нямате топломери на тези тъничките тръби, на тях се начисляват всички разлики между общият топломер и засечените по радиаторите топломери. И се получава такъв абсурд. Ако съседите ви много крадат (а по тези показания става ясно, че е така), се начисляват много единици именно на такива щрангове. В молбата можеш да пишеш, да ти направят сметка какво е КПД-то на съответната тръба, т.е реално каква топлина може да отдаде и да я сравнят с това, което е отдала по техните фактури. Сигурна съм, че ще изкарат невъзможни цифри.

# 10
  • Мнения: 425
Aннa много благодаря за съвета. Точно това ми трябваше.

# 11
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 236
Ако има уреди на тъничките тръби те няма ли да работят непрекъснато, защото с вентила може да се затвори достъпа на топла вода за горните етажи. Май не е много ясно какво питам Embarassed

# 12
  • Мнения: 2 865
Преди години съм пускала жалба, но до друга фирма, бяха някакви доста солидни сметки за малко ползване, отговарят нещо - имаше някакви изчисления, в които като сравних единия и другия месец имаше нещо доста нелогично (при нас се отчиташе всеки месец, без изравняване накрая), но иди им го обяснявай. Не можеш да ги накараш да направят проверка за такива които крадат. Освен това на тях въобще не им пука кой плаща сметката накрая, важното е че се плаща.
Не разчитай на успех.
Единствено откачане на целия блок от топлофикация решава проблема.....при нас вече е така.

# 13
  • София
  • Мнения: 8 932
Ако има уреди на тъничките тръби те няма ли да работят непрекъснато, защото с вентила може да се затвори достъпа на топла вода за горните етажи. Май не е много ясно какво питам Embarassed
По принцип да, тези тръби са "постоянно включени" по време на отоплителният сезон. Вентил може да се сложи само ако ако е обособена лира, което обаче не възпрепятства свободното циркулиране на водата в системата.

# 14

Общи условия

Активация на акаунт