Отговори
  • Мнения: 129
   Както става ясно, у нас ножът опря до кокала. Синът ми буквално не може да спи нощем от сърбеж и според доктора без кортикостероид няма да минем  Sad. А нещо трябва да се направи - когато пищи "Мамо, помогни ми да не ме сърби!", съм склонна да забравя всичките си предразсъдъци към този тип лекарства.
   Затова, моля ви, ориентирайте ме! Praynig Какво още бих могла да предприема?

   Ето и подробностите.
   Не знам дали има връзка, но детето, на 3 год., имаше сърбеж по главата от две-три седмици. Не са въшки  Simple Smile.
   Обривът започна преди десетина дни по откритите части на тялото, най-вероятно провокиран от слънцезащитен крем с изтекъл срок на годност (мое недоглеждане, което не мога да си простя). Пъпките бяха безцветни, релефни и не правеха впечатление от пръв поглед. Мазахме с крем с ментол и цинков оксид.
   Впоследствие започнаха да се разпространяват бавно и по други части на тялото. Диагнозата на дерматолога е фоликуларна хиперкератоза, изменения по типа на sandpaper dermatitis, предписа ни сироп Ериус и мазане с Ексипиал.
   Около 24 часа след началото на това лечение през нощта детето буквално пламна с нови пъпки по цялото тяло - като площ повече отколкото имаше въобще до момента. Вече за зачервени, вероятно и от чесането. Сърбежът е особено изразен при заспиване, нощем и скоро след ставане.
   Вероятните причини са намазване със слънцезащитен крем (по заръка на дерматолога), смяна на праха за пране (от две седмици насам), измиване с детски душ-гел (Веледа, био-козметика, но знам ли). Мои предположения са това, докторът вдигна рамене, предписа в допълнение кортикостероид и прекрати разговора.

   Какви са опасностите от кортикостероидите, при положение, че се надявам да мажем само няколко дни? С какво мога да ги заменя?

  Много, много благодаря!

# 1
  • Мнения: 19 483
Тук трябва лекар за съвет, аз не мога да дам такъв, но при упорит обрив съм ползвала препаратите на А-дерма - за възрастни и по-големи деца вършат страхотна работа, синята е за бебета. Максимално безвредни са. Но ми се струва, че детенце трябва да го види и лекар-специалист. Извинете, ако не съм помогнала много.

# 2
  • Мнения: 620
Детето има някакъв дразнител, човек, ситуация или нещо друго. Кожата е връзката ни с другите и света и ако има проблем в тази връзка и кортикостероидите не помагат. Потърсете емоционалната причина и я отстранете , тогава няма да има нужда да сменяте праха за пране и няма да има нужда от мазила.

# 3
  • Мнения: 730
Може да потърсите и класически хомеопат, защото подкрепям humanis за евентуална  психоемоционалната първопричина.  Simple Smile успех!

# 4
  • Мнения: 129
Благодаря за отговорите!
А-дерма се оказа, че няма да ни свършат работа в случая Sad, иначе и аз съм много доволна от тях. Специалистът е много лаконичен и за него явно случаят е тривиален...
Относно емоционалната причина - да, определено имаше сътресения напоследък. Взимаме мерки.
На моменти ни е много належащо обаче и някакво спешно облекчение на сърбежа  Sad

# 5
  • София
  • Мнения: 7 097
Аз в момента се въртя в подобен омагьосан кръг  Rolling Eyes
Макар че диагнозата ми не е същата и при мен нощите са кошмарни от чесането... Sad
Моят съвет е да не стигате до кортикостероиди, защото наистина са коварни. В началото ми помагаха светкавично и само за ден-два кожата ми се връщаше към нормалното си състояние, но при последния курс на лечение не само, че нямаше ефект, но и ми се появиха няколко едри пъпки (като ухапано от комар), по всяка вероятност реакция от кортикостероида. Една от тези пъпки се възпали от разчесване и целият ми крак около нея се поду и болеше ужасно. Пих антибиотик заради опасност от червен вятър.
Сега търся алтернативни решения, защото съм се зарекла да забравя за кортикостероидите. Четох за много доброто влияние на Алое Вера върху различните кожни проблеми и натам съм се насочила. Поинтересувай се.

П.С. При детето първоначалният проблем не е възникнал от това, че кремът е бил с изтекъл срок - просто кожата му се е раздразнила страшно много от консерванти, оцветители, парфюми и други подобни алергени в обикновената козметика. Аз също пламнах цялата от един крем за след плаж и изобщо не ползвам подобни мазила, освен ако не са медицинска козметика и то точно за атопична кожа. Напоследък даже и А-Дермата взе да ми дразни, та вече в чудо съм се видяла  Thinking

# 6
  • Варна
  • Мнения: 148
Ще споделя преживяното от малката ми дъщеря мин.година. В резултат на прием на антибиотик за първи път ви живота й (убедена съм, че той е виновникът, бях много против да го пие) след около месец кожата й стана много суха, чак се лющеше. Започна да се зачервява около косата, бузите, под очите. Дъщеря ми постоянно си чешеше косата, постепенно сърбежът премина по ръцете, под коленете, по гръбчето - зачервени участъци, които много я сърбяха. Ходихме на дерматолози - атопичен дерматит било, сенна хрема било, бля бля и веднага кортикостероиди изписаха. Не съм ги и купувала даже. Направихме изследвания за полени и домашен прах - излязоха отрицателни чак след около 1-2 месеца, когато вече нямаше смисъл, но това е друга тема. Така или иначе бях категорична, че няма да слушам дерматолози. Заведох дъщеря си на хомеопат,  благодаря от сърце на д-р Хаджиева, която намери точния лек и до края на лятото отровата на антибиотика се изчисти и проблемът изчезна. Всеки ден си имахме ритуал - ходене на плаж, ако е възможно, къпане в морската вода, вечер къпане само с вода и хума, без сапун, след баня - прясна отвара от лайка за обтриване на цялото тяло. Цяло лято не сме спали нито вечер - тя от сърбеж, аз защото мажех сърбящите места с лайка. Но накрая всичко мина! Покрай този кошмар изчетох страшно много в интернет, за нас налучках тези варианти, които се оказаха успешни - добър хомеопат, хума, лайка, морска вода, никакъв шоколад и боклукчави храни, при пране използвах бебешки прах за пране и никакви омекотители. Друго нещо, което правех и за което прочетох в и-нет беше (за някой може да е гадно, но) мажех червените участъци с нейната урина. Изобщо не ме беше гнус да ви кажа, пък и имаше ефект. Пиша си всичко честно, защото знам какъв ужас е за една майка да се чуди с какво да помогне. Пожелавам скоро детето да се оправи!

# 7
  • Мнения: 129
Нати, Блонди, много ви благодаря за включването! Много ми беше полезно!

Доста от тези неща сме ги налучкали - без конвеционална козметика, къпане с хума, с храната от край време внимаваме, даже и с лайка мазахме от отчаяние, когато не знаехме какво друго да направим. Сега, когато първоначалната паника попремина, ще се разровя още по-подробно. Ще пиша, ако открие още нещо полезно (например за отварата от невен искам да прочета).

Общи условия

Активация на акаунт