Първа помощ при малки деца

  • 154 714
  • 198
  •   1
Отговори
# 30
  • Варна/Лондон
  • Мнения: 1 438
Полезна тема, няма спор!  bouquet
Миналата година дъщетя ми си навря бобено зърно в нослето и от неадекватната ми реакция да го изкарам сама, бях навредила повече, по думите в на лекаря в спешното. Прав беше човекът и още се чувствам гадно от случката.

# 31
  • Мнения: 432
Наистина ползено!

# 32
  • Мнения: 11
Аз бих отишла на курс за първа помощ. Знаете ли къде се провежда такова нещо и/или дали може да се оформи група от желаещи и да се извика лектор/инструктор в удобно за групата време?

Здравейте и от мен, доколкото знам БЧК организира такива специализирани курсове за оказване на първа помощ за бебета и деца, дори издават и сертификати (ако ви трябват, де).

Иначе оттам ми казаха, че курсовете могат да се организират по места, в техните местни офиси имат обучени хора, така че най-добре да се свържеш с тях директно, за да се разберете за групи и какви обучения могат да се направят:
http://redcross.bg/cgi-bin/e-cms/vis/vis.pl?s=001&p=0052& … amp;g=main::s_key.

# 33
  • Мнения: 3 638
Много полезна тема. И понеже никъде в линковете не е посочено подробно реших да добавя за ИЗГАРЯНЕТО

Едната ми дъщеря се заля с врящо кафе миналата година и имам горчив опит  Sad .

1. Най-важното при подобен инцидент е изгореното място да се "охлади" веднага под течаща студена или много хладка вода за 10 минути! По този начин се спират химически процеси в кожата, причинени от изгарянето, които го задълбочават.
2. Първо охладете, а след това тичайте в болницата, охлаждането веднага е много важно!  Не мажете с нищо, не пукайте мехурите, не отстранявайте свлечената кожа!
3. Опитайте да махнете нежно дрехите върху изгореното място, защото задържат топлината (ако трябва ги срежете).
4. Понеже при малките деца изгорянията с гореща течност обикновено са върху голяма част от тялото, след като сте охладили, увийте детето в чист чаршаф и го отведете в бърза помощ.
5. Най-важното в първите дни е да не се инфектират раните. Сменяйте често превръзките (дори всеки ден) и се старайте детето да не ги маха.

Обикновено изгарянията се намазват със специален крем и след това се покриват със стерилна марля и бинт. Според последни изследвания е по-добре раните да стоят "влажни", а не на въздух, защото така кожата се възстановява по-бързо. При по-дълбоки изгаряния превръзките се държат докато раната не зарастне напълно. При зарастването се формира нов слой кожа, който може да се увреди при търкането в дрехите и затова се препоръчва да е покрит. Мажете зачервените зарастнали места с чист вазелин в първите седмици и не ги излагайте на слънце поне няколко месеца, за да се избегнат проблеми с пигментацията на кожата. За подпомагане на организма след изгаряне докато зарастват раните се препоръчва повече вит. С.

И дано на никой не се случва!  Praynig

# 34
  • Мнения: 641
Полезна информация. Браво на Ан Мари за темата!

# 35
  • Мнения: 673
Много благодаря за темата! Много полезно!   bouquet Започвам да чета и дано не се налага... Praynig

# 36
  • Мнения: 116
Искам да допълня за захласването.
От тукашните лекари научих, като се захласне бебето, просто леко се духва в лицето му и то моментално си поема дъх. Пробвала съм го няколко пъти и работи безотказно!  Peace

По същия начин процедирам и аз Peace
И аз уж процедирах така и действаше,докато малката не се захласна,последния път 7 пъти и духнах и нищо-побеля,нямаше кръв в очите  Shocked  ooooh! щях да умра.Стискане за нослето също действа -инстинктивно си поемат дъх-така ме посъветваха,но дали действа  Thinking дано не ми се наложи да пробваме  Praynig
Много полезна темичка.Благодаря  Hug

# 37
  • Мнения: 1 531
записвам се да чета после... и дано не се налага Praynig

# 38
  • Варненско мишле
  • Мнения: 168
Да чукнем на дърво ,но ...и да почетем Whistling

# 39
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 311
Май и в други теми преди съм писала, но май не мярнах моя опит:

1. Убождане от безпризорна спринцовка навън
Стисках мястото, за да зилезне, ако има нещо и същевременно мажех със спирт за дезинфекция
До 24 се отива в Спешното за ваксина с/у тетанус
месец - два - три след това изследвания за Хепатит и СПИН

2. Изяждане на старо варено яйце  Crazy (яйцето, което се оставя от единия Великден до другия - Констанца и племенника ми го употребиха лятото тогава (бяха на по 2.5г))

Бъркане в гърлото до повръщане
Даване на активен въглен няколко пъти след това

# 40
  • Мнения: 1 344
Ако позволите само малка корекция - спиртът далеч не е най-доброто средство за дезинфекция. Препоръчва се йод повидон.
И предизвикването на повръщане е спорна мярка при отравяне - при някои отрови, защото по пътя "обратно" могат да нанесат още щети (такива са различни химически в-ва), а при други, просто защото съществува риск от нараняване при това бъркане или получаване на спазъм. Даването на достатъчно количество активен въглен, разтворен в много вода,  е достатъчно, тъй като предизвиква и повръщане. Задължително е да се дава разтворен във вода-  в някои страни се отрича като мярка за първа помощ, защото имало случаи на задушени хора, на които е бил даден сух, във вид на прах  Shocked

# 41
  • Мнения: 2 804
Преди няколко дни дъщеря ми се задави с парче банан, взе да почервенява цялата.  Наведох я с главата на долу и здраво тупване по гърба. Изкарахме го, но тя така се изплаши и после едва сме я успокоили. На мен това ми е голям кошмар и действах инстиктивно, после се усетих, че треперя.
Дано ни се налага по-рядко да използваме даваните тук съвети  Praynig

Като беше бебе няколко пъти се е захласвала, а сега като по-голяма, като плаче силно едва си поема въздух. Освен духването в лицето една лекарка ни каза да я изведем на въздух, т.е. рязка смяна на температурата, извеждаме я на терасата и досега е действало или рязко да я вдигнем нагоре. Второто не сме го правили, нещо не ми се струва, че е адекватно и ще подейства  Thinking

# 42
  • София
  • Мнения: 39 718
Самсара, и аз имах случай на задавяне при сина ми, с пластмасова част от играчка. И аз действах инстиктивно, изобщо не мислех в този момент.
След това звъня на мама по телефона, тя ми затваря, че да не съм харчела пари (живее в чужбина). Аз пак звъня и рева "щом ти звъня, трябваш ми".
За моя радост сина ми изобщо не се уплаши, радваше ми се, говореше си нещо. На мен ми трябваше много време, за да мога да дойда на себе си.

Захласването в един момент се израства. Дъщеря ми се захласваше почти до 3годишна възраст. Най-често при плач.
Малкият също се захласва, но вече съм обиграна и не се шашкам Simple Smile

# 43
  • Варна
  • Мнения: 692
Изключително полезна тема! Благодаря на авторката  Hug

# 44
  • Мнения: 2 804
AnMary, стряскащо си е. Добре, че ни се задействат инстинктите, иначе паникьосаш ли се...не знам. Пак казвам да не се случва!
Със захласването първите два пъти здраво си изкарах акъла, щото не знаех, че това е захласване - първо дете  Simple Smile Не, че после свикнах като се случи, всеки път ми се свива сърцето, но не се плаша както в началото.
Между другото в книгата на д-р Спок прочетох, че на това е захласване и че не е опасно, после лекар ми го каза  Grinning

Друго, което се сетих и може да е полезно. Не знаех, че кислородната вода е опасна, ако попадне в очите. Тъй като малката като си удари устата на асфалта, имах в чантата си кислородна вода и реших с едно памуче, след като я изплакнах с вода да я почистя и с кислородна вода. После лекарката ми каза, че не е трябвало. Защото може да попадне в очите, нали ръцете и все там щото я дразни раната.

Общи условия

Активация на акаунт