БНД отказва да даде подписи...

  • 30 031
  • 111
  •   1
Отговори
# 15
  • Бургас
  • Мнения: 5 980
И последно - вашето дело, резултат от неговия отказ, колко време се проточи?

Моите дела всъщност трябваше да бъдат две. Тъй като тогава Бургаският районен съд все още не бе натрупал практика по подобни дела, адвокатката ме посъветва първо да подам молба за документите в МВР, те да ми откажат и да оспорваме отказа в Административния съд. Паралелно с това щяхме да заведем дело и за липсващото съгласие в Районен съд - Бургас.
Старта дадох преди някъде три години. От полицията естествено ми отказаха, като ме посъветваха да се обърне към "съда", без да посочат към кой съд точно. Този отказ започнахме да обжалваме. На делото викаха и БНД, да дава обяснения защо не пуска детето. Той започна да "обяснява", че сме щели да избягаме в чужбина, което нито имах, нито имам намерение да правя. И моята адвокатка, и юрисконсултката на полицията се опитваха човешки да го придумат да подпише, за да не се излага. Той не пощя.
Тогава започнаха и първите сериозни пробойни в отношенията между него и дъщеря ни. И след като тя му вдигна по телефона лют панаир (планирахме да ходим в Турция по Нова година, това беше някъде есента) и му заяви, че заради него нямала да може да иде в Турция с цялото семейство, той клекна и подписа. Беше наистина сериозен скандал, тя го заплаши, че няма да го погледне повече, той явно получи момент на просветление, който продължи по-дълго...
Въпреки това не прекратих делото. На първа инстанция го спечелих. Полицията обаче обжалва във ВАС. И във ВАС го спечелих. Цялата работа трая около (или може би малко повече) от две години.


Roscoe, можеш да започнеш дело и без да му пращаш покана, и без да го уведомяваш. Даже е още по-лесно. Щом не му знаеш адреса, ще го призоват чрез "Държавен вестник". Ако не чете редовно "Държавен вестник", той едва ли ще разбере какво се случва  Laughing В съда няма да се яви, а за съда това ще е достатъчно тежко доказателство, че въобще не го е еня за детето.

# 16
  • Мнения: 75
Ихаааааааа, в Америка няма "Държавен вестник" smile3533 smile3508 newsm62. Tintina, златна си  smile3525 newsm10

# 17
  • Бургас
  • Мнения: 5 980
Абе то "Държавен вестник" има навсякъде, но колко от нас го четат? Та това си е гадничък номер Joy
(само дано БНД-то ти да не ни чете сега)

# 18
  • Мнения: 75
Абе то "Държавен вестник" има навсякъде, но колко от нас го четат? Та това си е гадничък номер Joy
(само дано БНД-то ти да не ни чете сега)
Ау, пепел ти на устата Sick  Crazy  Laughing. Ама точно в бг мамма едва ли влиза. А и едва ли ще се разтърси за "Държавен вестник''. То всичката му в ред, та сега и "Държавен вестник'' да чете. Вярно, че е малко подло така, ама пък той си го изпроси. Дори и да се съгласи да даде подписи, пак ще заведа това дело. Нека да си имам документа от съда и да ми е мирна главата. До сега БНД не ми е доказал, че мога да разчитам на него.  #2gunfire

# 19
  • София
  • Мнения: 1 890
    Ние поискахме заместване от съда успоредно с делото за развода ( по вина). Сега имам право да извадя паспорт и да пътуваме неограничено в чужбина до навършване на 18-годишна възраст на детето. Година и половина развод, но си заслужава.  Wink Успех !  Hug

# 20
  • Мнения: 7 325
Аз спе4елих такова дело в ПРС. Имам право да извеждам детето в 4ужбина и да живее постоянно при мен там да му подновявам паспорта и вси4ко това без да прося не4ие благоволение. Отне ми 2 години за6тото тези дела не са по съкратената процедура а вси4ки проу4вания и издирвания си имат законов срок. Не е сложно и стра6но, а и съдиите ве4е имат опит. Много е тъпо да правим от децата си затворници, за6тото създателя/ката се прави на слилен.

# 21
  • Мнения: 503
Дори ме заплаши, че след година - две щял да заведе дело детето да е при него.  ooooh!
Лети в облаците човекът... Laughing То така става - няма го с години и изведнъж се сеща, че иска да е баща, идва, взима родителските права и детето при себе си и заживява с него Rolling Eyes А защо мисли да заведе делото чак след година-две? За да поотрасне детето и да няма толкова грижи около него. То не че на 5 години е както е било на 1 и на 2, но колкото по-голямо, толкова по-самостоятелно, нали? Луди хора...
Край на лирическото отклонение, идеята да заведеш дело за отнемане на родителските му права е чудесна, ако не ти се налага спешно излизането в чужбина. Иначе, както другите казаха, дело за липсващото съгласие на БНД. Посъветвай се и с адвокат, може да има и други начини Wink

# 22
  • София
  • Мнения: 1 642
И аз съм съгласна, че човекът просто си плаши, вероятно от злоба някаква. Роско и моят съвет е направо да го лишиш от родителски права, особено ако е в чужбина, не праща пари - това е лесно доказуемо и не го вижда. Не се знае какво ще му хрумне на този човек след време. Детето трябва да поотрасне, за да бъде чуто в съда, така че действай смело  Peace

# 23
  • Мнения: 361
аз водих направо дело за лишаване от родителски права- дъщеря ми беше на 5г когато го спечелих и още на следващия ден отидох да й изкарвам паспорт. спомням си, че за да заведа делото в съда, издирвах адреса му чрез полицията /беше адреса по лична карта, не знам дали е бил и адрес на реално местоживеене/. два пъти трябваше да му носят призовка на адреса, която никой не прие, а след това го призоваха чрез държавен вестник. естествено, не дойде на делото, мисля че служебен адвокат му беше назначен. при мен се проточи около година, но сега може би по-бързо стават нещата. разбира се, оттогава съм много спокойна като знам, че детето не зависи от прищевките на биологичния си баща /много ми е било мъчно като съм виждала как деца не могат да отидат на екскурзия в чужбина именно заради такива проблеми/. като причина за отнемането на родителските права изтъкнах факта, че от развода нататък не е плащал един лев издръжка и не се е интересуал от детето. трябват и двама свидетели, които да говорят в твоя полза. така ще си спестиш и евентуалното завеждане на дело от негова страна /с което те плаши/- ако е лишен от родителски права, не може да заведе и дело  Simple Smile

# 24
  • Мнения: 75
Ох не знам от къде да започна. Първо благодаря на всички за подкрепата. Преди 2-3 часа БНД ми се обади по телефона за да ми каже, че ще заведе дело за попечителство над детето. Аз съм била безотговорна майка, която не гледа интересите на детето си. Работата е, че БНД живее в САЩ, детето е родено в САЩ и двамата имат американски паспорти. Аз имам само българско гражданство. БНД ме заплаши, че ще се обърне към не знам си какви американски адвокати за да му помогнели да вземе родителските права над сина ни, тъй като бил американски гражданин и трябвало детето да живее в Америка. Синът ми от 3 години живее в България и също така е с БГ гражданство. Не знам, много съм объркана и стресирана. Развиках се, скарахме се - заплахи, заплахи.... Дори ми каза, че щял да пише в ДВ, че детето нямало право да напуска България с когото и да било. Не знам какво да правя. Аз все още съм в Щатите, но след 3-4 седмици пътувам за БГ. Като се прибера непременно ще говоря с адвокат. Не знам какво може да направи и какво не, но този човек е тотално откачил. Не се интересува от детето си, според мен прави всичко само да ми изпълни живота с проблеми.

Последна редакция: ср, 08 сеп 2010, 04:18 от Roscoe

# 25
  • Бургас
  • Мнения: 5 980
Roscoe , първо се успокой и не се притеснявай. Да пише ако ще до Арменския поп, никакъв резултат няма да има това.
И трябваше да започнеш с това, че детето ти има двойно гражданство. С американския паспорт то може да напуска България, без за него да важат ограниченията за подпис на бащата. Никой няма да ти иска подпис, при условие, че детето е чужд гражданин. Просто проучи условията за пътуване на американски граждани (деца) до други държави, включително и до държави от ЕС. Мисля, че съвсем спокойно можеш да пътуваш с детето си извън страната, ако ползваш американския му паспорт. 

# 26
  • Мнения: 503
безотговорна майка, която не гледа интересите на детето си... трябвало детето да живее в Америка
То защото баща му е супер отговорния, дето само за детето милее Laughing Ти си майката на детето и ти решаваш дали ще живее в Америка, в ЕС, в Австралия, на Луната... Луд човек е този. Може да ти вземе детето само ако доказано си наркоманка, алкохоличка, или ако го малтретираш и т.н. При никакви други обстоятелства не може да вземе родителските права, особено щом не плаща издръжка, не отглежда детето... Всъщност детето изобщо познава ли го като го види, ако не си му казала, че това е тати? Ясно е, че целта му е да ти създава главоболия, не знам защо въобще му вдигаш телефона.

# 27
  • Мнения: 75
Tintina  bouquet, Victory bouquet
Ден след разправията ни се чувствам по - спокойна. Всички така казват - само ме заплашва. До сега един долар от Великата Америка не е пратил за детето, едни обувки не е купил, нищо. Дори като се обади не пита как е детето, ами започва да ме обвинява за всичко. Само ме плаши, но не е никак приятно това.
Tintina, детето няколко пъти е пътувало с майка ми в ЕС. Напускането на границите на БГ не е проблем, обаче като отидат в дадената страна и започват разпитите това дете чие е, искат подписи, разрешителни, всичко! Много бие на очи това, че детето пътува с един паспорт, а придружаващото го лице с друг. А и като се приберат в БГ започват едни разправии защо детето няма БГ паспорт и т.н. Това дело за заместващото съгласие непременно ще го заведа. Не мога да рискувам някакъв си да ми прави спънки. Не стига, че не помага в отглеждането на детето, ами и пречи! И аз се чудя що му вдигам телефона, но някакси все ми се ще да се разберем цивилизовано

# 28
  • София
  • Мнения: 1 642
но някакси все ми се ще да се разберем цивилизовано

Това просто го забрави, няма да стане. И аз по същата причина търпях година и нещо сходен тормоз. Накрая заведох дело, скръцнах със зъби и му показах само две пробойни в неговите заплахи и как няма да го огрее и клекна. Успокой се и не го мисли. Той и да заведе дело за отнемане на родителските права, нали се сещаш че се вижда това дете колко пъти е напускало страната и колко пъти баща му е дошъл. Какво като има американско гражданство, като си живее в България. Другото - не плаща издръжка - ти можеш да го докажеш - няма банкови преводи нали. Той не може да докаже обратното, защото никой няма да се върже чевие пращал пари по приятели със самолета. На твоя човек не му пука за детето, отмъщава на теб. Като ти звънне следващия път просто му кажи, че вече не искаш нищо от него и не искаш нищо да ти подписва - отказала си се. Ще кротне с усещане на победител, пък ти си действай по твоя си начин и си воювай за правата. НО ЦИВИЛИЗОВАНО НЯМА ДА СТАНЕ!

# 29
  • Мнения: 2 849
Преди 2-3 часа БНД ми се обади по телефона за да ми каже, че ще заведе дело за попечителство над детето. Аз съм била безотговорна майка, която не гледа интересите на детето си. Работата е, че БНД живее в САЩ, детето е родено в САЩ и двамата имат американски паспорти. Аз имам само българско гражданство. БНД ме заплаши, че ще се обърне към не знам си какви американски адвокати за да му помогнели да вземе родителските права над сина ни, тъй като бил американски гражданин и трябвало детето да живее в Америка. Синът ми от 3 години живее в България и също така е с БГ гражданство. Не знам, много съм объркана и стресирана. Развиках се, скарахме се - заплахи, заплахи.... Дори ми каза, че щял да пише в ДВ, че детето нямало право да напуска България с когото и да било. Не знам какво да правя. Аз все още съм в Щатите, но след 3-4 седмици пътувам за БГ. Като се прибера непременно ще говоря с адвокат. Не знам какво може да направи и какво не, но този човек е тотално откачил. Не се интересува от детето си, според мен прави всичко само да ми изпълни живота с проблеми.

Roscoe ,

Детето ти постоянно живее в България. Татито като се напъва толкоз за упражняване на родителските права ще трябва да заведе дело по местоживеенето на детето, т.е. в съответния районен съд в Бг. Ще му трябва български адвокат, ама и въобще да не се надява да получи съд.решение за упр. на род.права... как пък се е сетил изведнъж да ги поиска  Whistling

Ти имаш ли съд. решение, че ти упражняваш родителските права? Ако нямаш такова, заведи ти дело с иск ти да ги упражняваш, в твоя случай на неразбирателство с бащата, мисля се налага.

Американският паспорт /предполагам първи или втори/ на детето ти е издаден със съгласието на бащата и с твоето съгласие.
При изтичане на паспорта и издаване на нов отново се иска съгласито на двамата родители или представянето на съответните документи, заместващи това съгласие.
http://www.us-passports.com/us-passport-application-minors.htm
Проучи подробно нещата.
Ако детето живееше в USA при излизане извън USA, придружено само от едият родител, щяха да искат копие от съгласието на другият или заместващ документ. При пътуване с трето лице и от двамата.

Детето ти е с двойно гражданство американско и българско и в България го третират като бълг.гражданин, т.е. прилагат нормативната уредба за напускане на страната от малолетни и непълнолетни бълг. граждани.
В този смисъл детето ти трябва да има български документ за самоличност, в случая паспорт и съгласие от бащата, защото детето живее постоянно в България.
Друг е въпросът дали българското законодателство в този случай не е в противоречие с международни норми и спогодби...

По летищата в Европа, когато детето ти пътува, придружавано от трето лице, различно от единия от родителите е нормално при съмнение да проверят дали това ства със съгласието поне на единия от родителите и дали е законно /напр. детето не е неправомерно отведено/отвлечено, ако има подаден сигнал в системата/, или да поискат/проверят документ, че ти си родител на детето. Още повече, че детето е от трета страна USA, т.е. извън ЕС.

За да не зависи детето ти от капризите и моментните настроения на баща му /защото той вече един път се е съгласил да му бъде издаден паспорт, значи можело/, заведи дело в районния съд по местоживеене на детето за заместване съгласието на бащата за издаване и преиздаване на международен паспорт на детето /български/ и за многократни пътувания извън страната без ограничение във времето.

Заведи му дело за издръжка, защото той има задължения към детето. Ако след това не плаща издръжката, вадиш изпълнителен лист и му завеждаш изпълнително дело за да я получаваш.





Общи условия

Активация на акаунт