Въпрос за бащинство при наскоро приключен развод.

  • 6 183
  • 33
  •   1
Отговори
  • Мнения: 16
 Здравейте,
Да се представя, казвам се Стефан и това е моят пръв пост тук.
Въпросът ми е следния :
С приятелката ми очакваме бебе в края на ноември. Известно притеснение представлява за нас фактът, че тя сравнително наскоро приключи развода си с бившия си съпруг. Тоест, в момента на раждането ще са минали около 5 месеца от тогава.
Моля, който се е сблъсквал с проблема около записването на бащинството и името на детето сподели опита си. Координати на  адвокати които са ви помогнали в подобен случай също са добре дошли.
Извинявам се, ако не съм постнал в правилния раздел, след известно умуване ми се стори, че мястото е тук.
Благодаря предварително на всички отзовали се !
Edit:Ако мястото на темата все пак не е тук, моля, някой от модераторите да я премести там където и е мястото.

Последна редакция: ср, 08 сеп 2010, 13:33 от Stefan R

# 1
  • Мнения: 403
Мммм даа... преди една година моя близка се сблъска със същия проблем. Единствения начин детето да носи твоето име е да се ожениш за майката преди да се роди бебето. В противен случай детето ще бъде записано с имената на бившия съпруг на майката.

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
да,единствения вариант е да се ожените
иначе детето ще е с името на бившия й съпруг

# 3
  • Мнения: 224
Здравейте Стефан. Така е, както са ви отговорили elea33  и Elfita. Ако приятелката ви роди до 300 дни след влизане в сила решението на съда за развод и вие, двамата не сте сключили граждански брак, автоматично в акта за раждане на бебето се вписва, че баща на детето е бившият и съпруг, а след това вие трябва да водите дело за произход. Ако сключите граждански брак с приятелката си, дори и седмица преди раждането на бебето, то тогава в акта за раждане ще ви запишат като баща и ще си спестите главоболията по дела и др. На това вече е само единствено, ваше/ с приятелката ви/ решение и то много важно!
Желая ви успех и едно прекрасно и здраво бебче. Simple Smile

# 4
  • Мнения: 16
 Благодаря за отговорите.
В общи линии, какъв е законът ни е ясно. Решението, да се ожениме (за да не остане без баща детето) някак ме подтиска и предпочитам да не се стига до там. Ясно е, че това все пак не е единствения вариант, търсят се други начини. Предполагам, бившия съпруг също би могъл да окаже съдействие, но все пак темата е деликатна и по-добре да не се опира до това. Все някъде се пуска молба,  текат някакви процедури...нещо се случва.... Някой да има и личен опит ?
Platina 33, благодаря за пожеланията Simple Smile

Последна редакция: ср, 08 сеп 2010, 15:06 от Stefan R

# 5
  • Мнения: 4 916
Като записват детето на бившия, изобщо няма да го питат иска или не иска твоето дете да носи неговите имена. Т.е. детето няма да остане без баща по документи. Това се прави в интерес на детето, дори в случаи като твоя, когато някоя нежна мъжка душа се е натъжила от перспективата да влезе в брак с жената, която носи детето му.

# 6
  • Мнения: 16
argun, всъщност "това" се прави в интерес на бившия, не на детето.
Както и да е...търсят се мнения за справяне със закона, не за тълкуването му.

# 7
  • Мнения: 403
argun, всъщност "това" се прави в интерес на бившия, не на детето.
Както и да е...търсят се мнения за справяне със закона, не за тълкуването му.

НЯМА друго "справяне" със закона!!!!!! Не 100%, а 1000% процента можеш да бъдеш сигурен!!! И не 1, а с 1001 адвоката да се консулират все това ще ти кажат, само `дето ще си плащаш  Wink

Колкото и да "сътрудничи" бившия съпруг - него никой не го пита, така че татенце щом искаш да имаш дете трябва да се омъжиш за майката. Но факта, че това те подтиска ми създава неприятно усещане #2gunfire

Последна редакция: ср, 08 сеп 2010, 16:04 от elea33

# 8
  • Мнения: 16

[/quote]

НЯМА друго "справяне" със закона!!!!!! Не 100%, а 1000% процента можеш да бъдеш сигурен!!! И не 1, а с 1001 адвоката да се консулират все това ще ти кажат, само `дето ще си плащаш  Wink
[/quote]

Чакай сега, ако те разбирам правилно, не се ли ожениме, детето ни остава за вечни времена с неговото име ? Това ли ми казваш ?

# 9
  • Мнения: 403

НЯМА друго "справяне" със закона!!!!!! Не 100%, а 1000% процента можеш да бъдеш сигурен!!! И не 1, а с 1001 адвоката да се консулират все това ще ти кажат, само `дето ще си плащаш  Wink
[/quote]

Чакай сега, ако те разбирам правилно, не се ли ожениме, детето ни остава за вечни времена с неговото име ? Това ли ми казваш ?
[/quote]

Детето го записват с имената на бившия. След това трябва да водиш дело в съда с ДНК експертиза, за да доказваш произхода на детето, което може да се проточи доста време и струва скъпо Wink

# 10
  • на Земята
  • Мнения: 174

НЯМА друго "справяне" със закона!!!!!! Не 100%, а 1000% процента можеш да бъдеш сигурен!!! И не 1, а с 1001 адвоката да се консулират все това ще ти кажат, само `дето ще си плащаш  Wink
[/quote]

Чакай сега, ако те разбирам правилно, не се ли ожениме, детето ни остава за вечни времена с неговото име ? Това ли ми казваш ?
[/quote]

Има срок до една година след развода.След тази година може да го запишеш на твое име Peace

# 11
  • Мнения: 4 916
argun, всъщност "това" се прави в интерес на бившия, не на детето.
Както и да е...търсят се мнения за справяне със закона, не за тълкуването му.


напротив, тези триста дни, в които детето се записва на бившия или покойния съпруг на майката, са именно в интерес на детето, още от римското право. не си център на вселената. Бившият няма никакъв интерес от твоето дете.

# 12
  • Мнения: 16
elea33, просто не искам да се "омъжвам", съжалявам, че това ти създава неприятни усещания.

Tedi&Krisi, благодаря ти, имам някаква идея затова което казваш, но ми убягва практическата част.
През тези месеци до изтичането на годината, бебето може ли да носи имената на майката или не е възможно, знаеш ли ?

# 13
  • Мнения: 4 916
То е казано как става, но няма кой да чете.

# 14
  • Мнения: 403
elea33, просто не искам да се "омъжвам", съжалявам, че това ти създава неприятни усещания.

Tedi&Krisi, благодаря ти, имам някаква идея затова което казваш, но ми убягва практическата част.
През тези месеци до изтичането на годината, бебето може ли да носи имената на майката или не е възможно, знаеш ли ?

Извинявай... ти ще се жениш, а няма да се омъжваш  Joy Няма проблем... всеки решава сам за себе си, но във Вашия случай наистина това е единствения начин детето да носи имена различни от тези на бившия. Няма вариант да бъде записано с имената на майката.  Просто няма.  Ако не се ожените  детето ще бъде с имената на бившия и след това трябва по съдебен ред да се доказва произход. Разбирам желанието ти да има друг начин, ама няма. Всъщност аз съм горе-долу в същата ситуация и на мен ми се щЕ да има пробойни в закона, ама не... няма. Аз искам да осъдя БНД за бащинство и издръжка, но детето да си остане с мойте имена, ама нъц... не ставаааа Twisted Evil та ще си прежаля гордостта и ината и няма да го съдя, защото не искам детето ми да носи именаа на човек, който не го заслужава.

Общи условия

Активация на акаунт