Резус фактор

  • 3 852
  • 38
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 159
Не, няма за какво да се притесняваш.

супер много се успокоих, и в лабораторията ми казаха така, ама знае ли човек Simple Smile

# 16
  • Мнения: 1 503
зДрасти Анита,
Аз също съм -Rh ,а татито е +Rh.Прави се изследване за Кумбс през 3ти,5ти и 8ми месец.Важното е да няма наличие на антитела,а ако се открият,мисля че се бие въпросният анти Д-гамаглобулин,но за това не съм на 100%.Доколкото ми е известно изследванията се плащат(на мен лично ми излизат към30лв),а Гамаглобулина ми казах ,че също не се поема от здравната каса.Посъветваха ме да намеря от къде да го купя и ако бебчо е с кръвната група на тати тогава да го вземем.Е,аз още не съм го намерила дее newsm78
Лека бременност

# 17
  • Мнения: 4 392
Тази тема отвори пак страховете ми Cry Cry
На Anita_79  ще кажа само ,че маиките правилно са и отговорили преди мен-през бременността се правят изследвания за наличие на антитела,доколкото знам са 3 на брои и се поемат от Здравната каса .Аз си ги плащах от джоба,но после излезе закона и последното не сьм го плащала.Анти Д-гамаглобулиньт сьщо се поема от касата,но повечето лекари се правят на ударени Twisted Evil
Аз това го знаех и понеже около месец преди да родя  ме вкарах в болницата за около 10 дни за задьржане сьм говорила с абсолютно всички доктори по моя вьпрос и мнението на всички беше,че ако детето се роди с моята група(В-) няма проблем,но ако е с тази на таткото(А+) се правят непосредствено след раждането изследвания за антитела и при наличност на такива ,едва тогава се инжектира вьпросния анти Д.  Rolling EyesМен постоянно нещо ме глождеше,но тогава още не четях тук,а само немски саитове и си помислих,че системата тук е такава Sad
Чак на третия ден благоволиха да ми отговорят на многоброините запитвания и се оказа,че малката е взела крьвната група на баща си ShockedОще имаше време да ми бият Анти Д-то ,но и тогава успокоения... Crossing Arms
Казаха ми ,че нямало образувани антитела,така,че спокоино ...
Преди известно време като се разрових тук из форума и не видях такьв случаи като моя,направо се разплаках.Не смея да мисля за това,но по-добре да сьм информирана за евентуални бьдещи рискове,отколкото да си завирам главата в пяська Sad
Сьзнавам,че ако докторите не са били прави,не мога да предприема нищо,просто нямам никакви доказателства ooooh!
Моля ви,маичета,ако има тук някоя сьс случаи като моя , да пише...
Какво ще ме посьветвате?Страшно много сьм се ошашавила Cry
Благодаря ви!  bouquet

# 18
  • Мнения: 8 769
~Цвети~ и Amarena, забележете датата на постинга на Анита - от 2004 г е!!! Родила е отдавна Grinning
А що се отнася до това:
Чак на третия ден благоволиха да ми отговорят на многоброините запитвания и се оказа,че малката е взела крьвната група на баща си ShockedОще имаше време да ми бият Анти Д-то ,но и тогава успокоения... Crossing Arms
Казаха ми ,че нямало образувани антитела,така,че спокоино ...
..............
Моля ви,маичета,ако има тук някоя сьс случаи като моя , да пише...
Какво ще ме посьветвате?Страшно много сьм се ошашавила Cry
В крайна сметка биха ли ти АнтиД или не? Евентуалните последващи рискове са:
-при следваща бременност, ако бебето е с различен от твоя резус, ти ще си изградиш антитела, които ще имат за цел да убият плода, защитавайки теб. На моя приятелка се случи подобно нещо, извадиха бебето в началото на седмия месец, сега вече тя е една фина млада госпожица на почти две годинки. Понякога се налага кръвопреливане и т.н.
-при кръвопреливане на теб (ако кръвта е с различен от твоя резус) - негативите остават за теб, за съжаление. Не зная каква е превенцията в такива случаи, дано никога не ти се налага!
Аз лично се учудвам за твоя случай. Обикновено при първа бременност знам, че антитела не се образуват, дори и детето да е с различен резус от майчния (при условие, че последния е отрицателен). Дано при теб всичко е наред!

# 19
  • Мнения: 5 500
В крайна сметка биха ли ти АнтиД или не? Евентуалните последващи рискове са:
-при следваща бременност, ако бебето е с различен от твоя резус, ти ще си изградиш антитела, които ще имат за цел да убият плода, защитавайки теб. На моя приятелка се случи подобно нещо, извадиха бебето в началото на седмия месец, сега вече тя е една фина млада госпожица на почти две годинки. Понякога се налага кръвопреливане и т.н.
Ако са й били Анти Д би трябвало да няма проблем, но за съжаление медецината не е математика!
Анти Д се бие точно за да убие съществуващите антитела в организма на майката, защото ако не се направи и при следващата бременност бебето е пак с Rh-то на баща си се получава прекалено голямо натрупване на тези антитела и от предната бременност. Действат на принципа на проникнал вирус в кръвта на майката и целия организъм се обединява като произвежда антитела да убият този вирус - в случая кръвните клетки на бебето.

-при кръвопреливане на теб (ако кръвта е с различен от твоя резус) - негативите остават за теб, за съжаление. Не зная каква е превенцията в такива случаи, дано никога не ти се налага!.
Защо да правят кръвопреливане на нея?
Обикнвено се прави на бебето, защото започва да страда от тежка жълтеница или така наречената хемолитична болест, което пък е най-малкото зло, защото може да е и нещо по-сериозно. Обменно квръвопреливане се прави чрез пъпната връв почти веднага след раждането. Най-добре вместо да го обясняваме всички тук кой каквото знае, прочети тук:
http://www.bg-mamma.com/site/content/view/622/37/
Хубавото е, че при следваща бременност дори и да има пак положителен титър се прави периодично Анти Д.
И, Amarena не си чела внимателно  Wink в далечната 2003 съм писала какво преживяхме ние с нашето бебе, което е вече на 2.7 г.

# 20
  • Мнения: 8 769
Ако са й били Анти Д би трябвало да няма проблем, но за съжаление медецината не е математика!

-при кръвопреливане на теб (ако кръвта е с различен от твоя резус) - негативите остават за теб, за съжаление. Не зная каква е превенцията в такива случаи, дано никога не ти се налага!.
Защо да правят кръвопреливане на нея?

Благодаря за забележката. Знам,че ти е адски трудно да се стърпиш.
И още, айде преди да правиш забележка на някой да чете по-внимателно, ти да прочетеш какво съм написала. Отделен с тире втори абзац, показва, че АКО на нея се наложи да правят кръвопреливане по една или друга причина, може да има негативни последствия.

# 21
  • Мнения: 5 103
И аз съм с такъв резус Фактор доктора каза,че не е проблем изобщо.

# 22
  • Мнения: 4 392
Не,не ми биха,защото не сьм била образувала антитела!!!
Колкото повече чета,толкова повече се обьрквам Embarassed
Как е вьзможно всички доктори в тази болница да са в грешка!!
Ще се побьркам Shocked #Cussing out
И с какви мисли в главата ще вляза в една евентуална втора бременност ooooh!....

# 23
  • Мнения: 4 392
мимка ,разучи положението!!!
Говори и с други доктори,още имаш време...

# 24
  • Мнения: 149
И аз съм с Rh (-). Правиха ми 3 пъти през бременността изследвания за антитела. Акушерката, която ме наблюдаваше каза, че досега в 20-год. си практика при първа бременност само 1 път й се е случвало да попадне на жена с антитела. Ако детето се роди със същия резус-фактор майката НЕ образува антитела. Затова анти-Д-имуноглобулин не се бие. В статията, извадена от AFRODDITA между другото е много добре обяснено, за което и аз благодаря.

И още нещо, понеже раждах в Шейново. Дълго време се рових и правих проучвания за тази инжекция кой трябва да я плаща. Резултатът: плаща се от ЗК. Обаче само по принцип. В крайна сметка след като родиш те сюрпризират, че трябва да си я намериш (и платиш). На мен лично не ми се наложи да ми я бият, но на едно майче от стаята ми - да. Потърсих след това обяснение от една видна докторка от Шейново, която ми обясни, че държавата плащала прекалено малко пари за едно раждане и болниците едвам си покривали разходите. И пари за инжекция не остават. Можеш да подадеш обаче жалба срещу болницата затова. Просто ня'къв пълен абсурд! Ако тръгнеш да си търсиш правата обаче, наистина трябва да имаш фактура за купения анти-Д-имуноглобулин.  И доколкото знам би трябвало да си го осребряваш в РЗОК. Ако успееш.

# 25
  • Мнения: 4 392
Благодаря за статията , AFRODDITA !
Оказва се,че няма нищо вярно в изказванията на докторите в болницата и потвьрждава само непрофесионализма и меркантилността им  #Cussing out
Не искам да оставям нещата така,защото с немарливостта си и небрежността си поставят на карта една бьдеща бременност,което може да има фатални последствия  Shocked #2gunfire
Смятам да подам жалба срещу болницата,но нямам представа как да си изискам цялата документация по раждането,защото иначе не ми е ясно,как ще го докажа  newsm78 . А и доколкото ми е известно,няма осьден доктор в БГ,а в болницата винаги могат да кажат,че са загубили документите или да фалшифицират нещо ooooh!

# 26
  • Мнения: 5 103
мимка ,разучи положението!!!
Говори и с други доктори,още имаш време...


Не нямам предвид, че не е проблем, но при първа бременост рядко се срещало образуване на антитела, и да имало бие се инжекция и толкова/говорила съм с доста лекари де/

# 27
  • там край реката
  • Мнения: 153
Здравейте!Аз също съм с отрицателен резус фактор,а таткото е с положителен.Когато родих първия си син,нямаше проблеми.Не са ми били ваксина след раждането по ред причини.Когато забременях за втори път страшно се притеснявах за детето.На 3 месеца/ 3 -ти,6 - ти и 8 - ми / ми правиха изследвания които НЕ СЪМ ПЛАЩАЛА за антитела.В 9 месец правят още едно изследване по друг метод,което също установи,че няма антитела.Въпреки това бях много притеснена и когато се роди бебето постоянно разпитвах лекарите още в първите часове има ли проблем,каква му е кръвната група,резус фактора и т.н.Те не че се трогнаха особено от притесненията ми ,но на 3 ден след раждането ми връчиха изследванията на детето от Кръвна банка.Оказа се че е взело кръвната група на баща си,но доктора ми обясни,че няма проблеми,защото ако развие анемия бебето това става веднага след раждането.Моето не беше развило анемия,а също така до третия ден постоянно го следяха за тежка жълтеница.Слава Богу и тя не се появи,дори я изкара по-леко от другите бебета.Така че си останах само с притесненията.Няма място за страх наистина лекарите владеят положението и няма да оставят бебчето и майката без наблюдение. Heart Eyes

# 28
  • София
  • Мнения: 83
Здравейте майчета,
и аз съм от майките с отрицателен резус фактор - А1В, а таткото е О+. Раждах в Света София и преди това на консултациите ми правеха кръвен тест за антитела всеки месец. Не съм плащала отделно, но имах абонамент, който поемаше всичките изследвания. Именно резус фактора беше причина да си направя такъв абонамент, защото иначе ми излизаше доста скъпо да плащам за всяко изследване, което ми се налагаше. в крайна сметка не развих антитела. Бебо се роди с - резус фактор и не ми биха Анти Д гама глобулин. И в Света София го нямат и ни бяха предупредили, че при нужда таткото трябва да има готовност да го купи. Струва наистина около 150 лв. Единственото кофти изживяване беше, че бебо изкара тежката жълтеница и лежах в болницата 10 дни след раждането. С две думи не е приятно, когато с таткото сте с подобна несъвместимост, но стига да разполагаш с достатъчно информация всичко ще бъде наред. Лека бременност на бъдещите майчета  bouquet

# 29
  • Мнения: 149
Neo, аз съм същият случай - аз съм А1В(-), мъж ми е А(+), а дъщеря ми се роди с моята кръвна група и р.ф. Да чукам на дърво всичко си беше наред, изписаха ни на третия ден, жълтеницата мина нормално.
Искам с това да кажа, че не е задължително децата да боледуват или да има усложнения.
Представям си обаче колко тежко е на тези, които им се случва това.

Общи условия

Активация на акаунт