Работодател не иска да приеме болничен?!?!

  • 7 331
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 32
Здравейте!
Не зная дали ми е за тук темата, моля модераторите да я преместят ако не е. Искам да попитам може ли работодател да не иска да приеме болничен и към кого мога да се обърна за жалба или съвет? Става въпрос не за мен, а за мъжа ми. Шефът му просто отказва на всички служители ( около 20-30 човека) да им приема болнични с думите: "Нали знаеш, че аз не приемам и не изплащам болнични, пусни си отпуска..."  #2gunfire Това е поредната глупост в тази държава и човек е безсилен.... Та въпроса ми е има ли право на това и къде мога да му потърся отговорност? Моля за някакво компетентно мнение, защото изобщо не съм в час с правата  Blush

# 1
  • Мнения: 2 200
Може да пусне жалба в НОИ с копие на болничния, но не знам как ще докаже, че отказват да го приемат във фирмата.

# 2
  • Мнения: 47 963
Да го изпрати с обратна разписка, и после ако не му е обработен, или му го върнат- жалба в НОИ
Разбира се, НОИ миже да им направи проверка, да ги глоби, но не може да ги задължи да подадат коректно декларация 1 и да подадат болничния, нито да го спрат да го уволни след това, задето си е потърсил правата

# 3
  • Мнения: 2 200
Да го изпрати с обратна разписка, и после ако не му е обработен, или му го върнат- жалба в НОИ
Разбира се, НОИ миже да им направи проверка, да ги глоби, но не може да ги задължи да подадат коректно декларация 1 и да подадат болничния, нито да го спрат да го уволни след това, задето си е потърсил правата

Може НОИ да ги задължи за корекция на декларация 1 и да представят болничния. За жалост обаче наистина не може да го защити от уволнение след това, задето си е потърсил правата. Варианта с писмо с обратна разписка не ми се струва удачен, защото в Наредба за медицинската експертиза е записано, че трябва работодателя да се информира до два дни след излизане в болничен.

# 4
  • Мнения: 47 963
Ами той ще ги информира навреме,но после в срок до 3 години може да представи болничния и р-ля не може да го откаже
Варианта с писмо с разписка е удачен,за да има писмено доказателство че го е дал, иначе Sad
А иначе мисля че НОИ може да им състави акт, да ги глоби, но не и да ги застави да направят корекцията...

# 5
  • Мнения: 2 200
Да, давностния срок за изплащане на болничен е три години /поне при сега дайстващото законодателство/. Въпроса е дали може да докаже, че навреме е информирал работодателя, че е в болнични. НОИ ще състави ревизионен акт със задължителни предписания за декларация 1 и представяне на болничния.

# 6
  • Мнения: 47 963
Не съм чула за санкции за служител, че не е представил навреме болничен, иначе с удоволствие бих ги ползвала да превъзпитам моите колеги

# 7
  • Мнения: 2 200
И аз не съм чула за санкции, но можете да се обосновете на Наредба за медицинската експертиза и да не ги приемете. Дните в болнични ще ги заведете като самоотлъчка. Това обаче в тези безпарични дни ще е жестоко. Може само да ги заплашите.

# 8
  • Мнения: 47 963
Не ми се вярва, после те ще отидат в НОИ и НОИ ще ме глоби, което в тези безпарични дни е доста кофти  Rolling Eyes
То затова отзад на болничния се вписва кога е приет, защото не винаги е денят на издаването му или до 2 дни след това. Може да е забавен по вина на служителя, и тогава не с еналага санкция на никой

# 9
  • Мнения: 4 737
Здравейте!
Не зная дали ми е за тук темата, моля модераторите да я преместят ако не е. Искам да попитам може ли работодател да не иска да приеме болничен и към кого мога да се обърна за жалба или съвет? Става въпрос не за мен, а за мъжа ми. Шефът му просто отказва на всички служители ( около 20-30 човека) да им приема болнични с думите: "Нали знаеш, че аз не приемам и не изплащам болнични, пусни си отпуска..."  #2gunfire Това е поредната глупост в тази държава и човек е безсилен.... Та въпроса ми е има ли право на това и къде мога да му потърся отговорност? Моля за някакво компетентно мнение, защото изобщо не съм в час с правата  Blush

Според мен, следва да сезирате Инспекцията по труда. Може с писмо или дори по телефона. Но за да имаш някакъв отговор на писмото си смятам, че в писмен вид е най-добре и приложете копие от болничният лист. Работодателят не може (по закон) да отказва приемането/неприемането на болничен лист!

# 10
  • Мнения: 2 200
Не ми се вярва, после те ще отидат в НОИ и НОИ ще ме глоби, което в тези безпарични дни е доста кофти  Rolling Eyes
То затова отзад на болничния се вписва кога е приет, защото не винаги е денят на издаването му или до 2 дни след това. Може да е забавен по вина на служителя, и тогава не с еналага санкция на никой

Да, права сте.

# 11
  • Мнения: 24
няма такова право Naughty

Общи условия

Активация на акаунт