НОИ иска да открадне личните пари на хората

  • 3 855
  • 41
  •   1
Отговори
  • Мнения: 554
С прискърбие за сетен път установявам, че "прост народ - слаба държава"... Рядко гледам новини поради постоянните тъпотии в държавата. Но "новините" относно национализацията на пенсионните фондове ме интересува поради знанията ми в тази област. Гледам и анкетата на investor.bg - тук в средата вдясно. 46% са съгласни с национализацията. Като не разбират нещо, да почетат, да се поинтересуват, а не да гласуват напосоки и да вярват на всичко написано. Май прекалено малко хора са наясно какво се случва всъщност?! НОИ се чуди откъде да вземе пари, за да си попълни дупките (както и да закърпи държавния бюджет с тези пари) и нападна пенсионните фондове.

Как стоят нещата всъщност?

Средствата, които постъпват в професионалните пенсионни фондове, са от работодателите и отиват в ЛИЧНА индивидуална партида на ВСЕКИ работник, която той може да изтегли при навършването на определени години, указани в Кодекса за социално осигуряване. Ако той почине, го НАСЛЕДЯВАТ и семейството му получава тези пари. Работодателите (а не държавата) правят вноски на работниците си както следва: за 1 категория труд вноската е 12% от брутната му заплата. За 2 категория труд - 7% от брутната заплата.

Какво иска да направи НОИ?

Ако НОИ изтегли парите от пенсионните дружества, всички средства от ИНДИВИДУАЛНИТЕ партиди на хората ще отидат в ОБЩИЯ КЮП в НОИ, т.е. там хората нямат индивидуални партиди и парите се разпределят "солидарно", т.е. ако аз имам повече пари в партидата си, "солидарно" ти подарявам част от парите ми, ей-така, щото съм добра. А пък другият дали някога изобщо е работил и работодателят му е внасял, това никой не казва. Тоест някои имат пари, други нямат, но в ОБЩИЯ КЮП всички ще се разпределя спрямо броя на хората и съответно средствата.

Избирайте кое ви харесва. Защото това, което прави правителството в момента, е, че ИСКА ДА ОТКРАДНЕ ЛИЧНИТЕ ПАРИ НА ХОРАТА.

Срамното е, че българският народ не чете, може само да плюе и си мисли, че пенсионните дружества са мафиоти. А никой не се потруди да проучи същността на нещата. Пенсионните дружества не могат да мръднат и да отклонят една стотинка дори. ВСЕКИ ДЕН се изпраща информация до Комисията по финансов надзор колко постъпления имат за деня, КАК се инвестират средствата, КЪДЕ се инвестират, следи се за всяка стотинка и изобщо за всичко. Дружествата не могат да изхарчат нищо, без да дадат информация (със съответните документи) за това в държавните институции, които ги следят изкъсо. Така че всичко е прекалено прозрачно за разлика от НОИ.

Така че Симеон Дянков изтърси сутринта голяма глупост, че тези пари били държавни. Ужас... Това са пари на работодателите, които внасят в полза на своите работници.

А пък да не говорим, че синдикатите са съгласни с национализацията. Що за синдикати са това и кои интереси защитават?

Всеки народ си заслужава управлението и живота... Това само мога да кажа. И ако не искате вашите пари или парите на близките ви да бъдат откраднати, гласувайте в анкетата и осведомете обкръжението си. Пък може и нещо да се промени...

Последна редакция: вт, 26 окт 2010, 15:21 от eldivine

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 23 668
Това се говори от две седмици, късно научаваш чак. Какво да кажа по въпроса... Куче влачи, диря няма.

# 2
  • Мнения: 554
Янтра, не съм научила сега. Просто сега го пиша, защото едва сега има някакво "развитие" на нещата. Досега бяха само слухове и приказки на разни политици без реално действие.

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 23 668
Ще ги преджобят и не виждам начин да ги спрем. Аз лично нямам много в партидата си, ама все пак..

# 4
  • Мнения: 30
Ми, к`во да кажа - още когато започнах да внасям в УПФ бях наясно, че тези пари повече няма да ги видя. За толкова време на толкова безумия се нагледах в тази държава. Това е просто поредното. А за настоящето ни правителсто с настоящия премиер -  този човек откакто излезе на политическата сцена, още като кмет на София, той все търси вината в предшествениците си, това го спъвало, онова му пречело, така било на заварено положение, горкият той - вечната жертва. Има една приказка "На крив х*й, космите му пречат та и наш Бойко така  Mr. Green

# 5
  • Бургас
  • Мнения: 5 640
Добре де все трябва да има начин да се спре това. Не съм съгласна. Все пак са лични и индивидуални партиди. Тоест все трябва да имаме право на глас. Петиции, писма. Не може така. Сметнете си за тези години 7 % колко са. Никак не са малко.

# 6
  • София
  • Мнения: 1 508
Не може ли хората да изтеглят парите си и да закрият партидите? Да видим тогава какво ще национализират  Twisted Evil

# 7
  • Мнения: 30
Не може. Когато сме избирали УПФ, сме подписали едни бумаги, в които с мно-о-о-го дребен шрифт са изписани куп неща, включително скрокове и ред на изтегляне на тези пари. А сроковете са след придобиване право на пенсия, от каквато повечето сме далеч, а с реформите които ни готвят, малцина ще доживеят да я получат.

# 8
  • Мнения: 554
vinsent, УПФ (Универсален пенсионен фонд) е различно от ППФ (Професионален пенсионен фонд). За УПФ вноската е 5% (виж си фиша за заплатата) и се удържа процент и от твоята заплата, и работодателят внася за своя сметка, за да станат общо 5%. За ППФ внася само работодателят. Парите в УПФ и ППФ не може да се изтеглят, докато не се навърши определена възраст (съгласно закона), защото тези пари са за допълнителна втора пенсия (отделно от тази, която дава НОИ) и следователно не могат да се теглят предварително. Тези средства могат да се изплатят предварително само ако лицето почине и наследниците му ще получат тези суми. Иначе, разбира се, че нарочно увеличават възрастта за пенсиониране, та хората да не могат да получават пенсията от НОИ, ами направо от работа и хоп - 2 метра под земята...

Малко допълнителна информация: Вторият стълб на пенсионната система е задължителна допълнителна форма на осигуряване, която работи на т.нар. капиталов принцип. Най-общо, това означава, че вноските на осигурените лица се натрупват в индивидуална осигурителна партида (сметка) на осигуреното лице през целия период на осигуряване. Когато настъпи моментът на пенсиониране, размерът на пенсията на лицето ще зависи основно от натрупаните средства в индивидуалната му партида.

Вторият стълб функционира чрез Универсални (УПФ) и/или Професионални пенсионни фондове (ППФ), които се създават и управляват от частни пенсионноосигурителни дружества. Вноските в тези фондове са определени със закон и са част от осигурителните вноски за Държавното обществено осигуряване (ДОО).

Те са задължителни за:

    * всички осигурявани лица, родени след 31.12.1959 г. (в УПФ);
    * лицата, осигурени при условията на I-ва и II-ра категория труд* (в ППФ).

Всички дейности от I-ва и II-ра категория труд са описани подробно в Наредбата за категоризиране на труда при пенсиониране (посл. изм. и доп. ДВ, бр. 64 от 2001 г.)

Размерът на вноската в УПФ за 2010 г. е 5% от осигурителния доход на лицето, разпределени в съотношение 2,8% за сметка на работодателя към 2,2% за сметка на служителя. Това означава, че независимо от дохода на лицето към момента на осигуряване поради това, че максималният осигурителен доход е ограничен (2000 лева), то и размерът на месечната вноска в УПФ не може да надхвърли 100 лева.

Размерът на вноската за ППФ за 2010 г. е изцяло за сметка на работодателя/възложителя:

    * I-ва категория труд - 12% върху осигурителния доход;
    * II-ра категория труд - 7% върху осигурителния доход.




# 9
  • Мнения: 1 100
Новото дясно правителство в Унгария в момента прави същото, не знам кой от кого е взел идеята. Само че унгарците смятат да откраднат парите на хората само за 2011 година. Всички са шокирани, но май няма начин да се противодейства. Confused

# 10
  • Мнения: 90
Колкото здравното осигуряване ни е лично, толкова и тези пенсионни фондове и те май са били замисленис цел после да си ги дръпнат в подходящ момент...
Има една хард маркетингова стратегия -клиента е овца и обича да бъде стригана, доена и какво ли не
Нас все по нея ни карат от години... newsm78

# 11
  • София
  • Мнения: 7 990
Частен фонд е трудно да бъде "дръпнат", освен със закон, какъвто се опитва да прокара настоящето правителство.
Като акт граничи с безумието, но четейки из нета, явно намира и своите поддръжници. Голяма част от населението не намира за нередна подобна експроприация. Лишават хората от възможността да се онаследяват вземанията от фондовете, елиминирайки личните партиди.
Идеята се лансира с популистки прийоми и доводи от сорта на това колко скъпо струва управлението на тези пенсионни фондове и как, видиш ли, фондовете инвестирали в секретарки и т.н. Мигар и да се прехвърлят в НОИ, ще отпадне необходимостта от квалифицирани хора, които да управляват тези пари...
Четох изказване на г-жа Митрева как щяла да остави активите в настоящия им вид, дълговите да си стоят до падеж, което е поредното доказателство за лаишкия и некомпетентен подход към въпроса.
Била спаднала доходността от фондовете...Ами разбира се, че ще спадне. За последните две години пазарът буквално се срина, но не само в национален, а и в глобален мащаб. Тези фондове имат лимити за процента на инвестиция в ценни книжа с фиксиран доход (облигации, ДЦК), но някаква, макар и малка част, са инвестирани и в акции. Фиксираният доход под формата на купонни плащания е спаднал, защото повечето емисии на БФБ са вързани я с Юрибор, я с Либор, които също паднаха...
Но далеч по-лесно е да се "обясни" всичко с думи прости, народни и да се сипят обвинения от сорта на "Всички са маскари".

# 12
  • Мнения: 554
милинка, да, всичко е точно както го казваш. Мисля си, че пенсионните дружества би трябвало след тези изказвания на "компетентни" като г-жа Митрева и другите да подадат искове не само за парични обезщетения, но и за морални. Защото акциите на пенсионните дружества на Фондовата борса рязко паднаха след тези изказвания. И не само това. Офисите на пенсионните дружества са пълни с ядосани хора, които искат да си теглят парите от ППФ и вдигат скандали на работещите там. Служителите като им обяснят, че не могат да си ги изтеглят и гледай какво става. Следват обвинения, че нарочно не им ги дават, защото са мафиоти. Даже хората искат да теглят всичко, което изобщо имат във фонда, независимо дали имат право по закон или не. А това си е трус за дружествата. Хората не могат да разберат, че не пенсионните фондове им крадат парите, а НОИ/държавата. И че пенсионните фондове не си измислят правила, а действат съгласно закона. Изобщо...

# 13
  • Мнения: 2 030
Ще национализират ППФ - професионалните пенсионни фондове за I и II-ра категория труд /за миньори, химици, металурзи/.  За УПФ още не са казали нищо. Иначе си пазя писмата, които ми пращат и виждам, че сумата се увеличава.

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 23 668
Вижте - може и да се откажат, утре ще стане ясно - http://dnes.dir.bg/news/fondove-natzionalizatzia-pensionnata-reforma-7330763?nt=9

Общи условия

Активация на акаунт