кърмене на новородено

  • 4 993
  • 41
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 9 481
88% от кърмата е вода.
Няма начин кърмено бебе (изключително кърмено) да се обезводни! Peace
Когато започне захранването-тогава, да,- се предлага вода, но в повечето случаи пропиват доста късно Wink.
Личен пример-първия ни син е изкл. кърмен 6,5мес-захраних след това, но вода пропи едва на 11мес.
Втория-захранен на 8,5мес-до тогава единствено и само на кърма-вода пие едва сега (почти на 11мес) и то по 2-3 глътки на ден ..в повечето случаи си я набавя от кърмата (защото нямам навика да му взимам шишето с вода Blush)

# 31
  • Мнения: 79
Значи да не се притеснявам и да действам смело! Въпреки че съм сигурна че ще срещна съпротива от страна на свекърви и баби,чиито сведения са от преди 30г.
А също съм чувала че след хранене с кърма или с АМ,трябвало да се изплаква езичето на бебето с вода (не знам защо).Това вярно ли е или пак е останало от едно време.
И имам още хиляди въпроси относно кърменето Laughing,но за тях по-късно.

# 32
  • Варна
  • Мнения: 3 953
Изобщо не бери грижа за обезводняването, моя син последния
е на 1 г. и още не пие вода, кърмя на поискване. Мислех, че
захранването ще го провокира да пропие, ама нъцки Wink

# 33
  • Мнения: 284
Моето бебе също не пие вода засега. Тя водата си е 90%  вода. И мен баби, майки и т.н. не ме разбират и постоянно ми намилат да давам вода. Аз не виждам причина при положение, че бебка пишка доста обилно.

Момичета бебето ми днес повърна. Досега 2-3 пъти е връщала по една глътка, но не беше връщала толкова много. Май повърна всичко, което изяде. Да и давам ли да суче веднага след като повърне или да поизчаквам.

# 34
  • Мнения: 639
Soft, радвам се, че четеш и се информираш от сега за това какво ще е най-доброто за теб и бебчето ти. Въпроси тепърва ще ти възникват, особено след като се появи малкото човече. Вярвам, че ще намираш отговори – с четене, с питане, с информиране, с практика, и не на последно място - с помощта на майчиния си инстинкт. Вероятно сега в главата ти е малък хаос що е то кърмене и има ли почва при тебе.  Laughing Спокойно, не е толкова страшно, колкото изглежда.
На въпроса, който си задала относно „изключително кърмене'' до 6 месеца, без прием на никаква вода и други храни и течноси”, сама си отговорила с цитирания от теб текст за състава на майчината кърма. Изплакването с водичка след кърмене се препоръчва от някои, ако бебето има млечница (вид гъбички по устната кухина), но това не е задължително.
Пишеш, че се притесняваш от евентуално неразбирателство от страна на бъдещите баби. Вместо да спорите, или сама да ги убеждаваш в прочетени от теб неща, може би е добра идея заедно да отидете на среща с други майки, на която всички да получите полезна и актуална информация и да можете да зададете въпроси, които ви вълнуват. Ла Лече Лига провеждат подобни срещи. Не зная къде живееш, но тук можеш да видиш къде и кога ще се проведат следващите срещи на ЛЛЛ  - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=383428.360. Може би едно посещение няма да реши „проблема” ти отведнъж и да ти отговори на всички всички въпроси, но пък си заслужава да опиташ, нали? А и ще се запознаеш с други майки, които могат да ти помагат, когато му дойде времето.
Пожелавам ти леко бременеене и прекрасен негов завършек. Бъди спокойна мисли позитивно.  Hug

# 35
  • Мнения: 37
Здравейте!
Моля за съвет - трябва ли да събуждам бебе на 28 дни, за даго кърмя на всеки 2,5 - 3 часа или да го оставям да си поспива, колкото иска.
До вчера го будих за всяко хранене, събуждаше сеи после беше нервен, заспива трудно, виси по цял ден по гърдите ми и като цяло, ако не спи или не яде е нервен и неспокоен. Снощи реших да го оставя да спи колкото иска - и той направи пауза между храненията почти 7 часа като накрая аз не издържах и го събудих да се нахрани. Изяде 130 грама (претеглих го) в рамките на 20 минути, което досега не се е случвало за толкова кратко време.
И още един въпрос - по колко време е нормално да се храни - защото има моменти когато се храним в продължение на повече от час. И когато се храни толкова продължително от кога започват да се броят часовете на пауза между храненията - от началото на храненето или от края.
Благодаря ви предврително за отговорите!

# 36
  • Мнения: 79
Здравейте!
Моля за съвет - трябва ли да събуждам бебе на 28 дни, за даго кърмя на всеки 2,5 - 3 часа или да го оставям да си поспива, колкото иска.
До вчера го будих за всяко хранене, събуждаше сеи после беше нервен, заспива трудно, виси по цял ден по гърдите ми и като цяло, ако не спи или не яде е нервен и неспокоен. Снощи реших да го оставя да спи колкото иска - и той направи пауза между храненията почти 7 часа като накрая аз не издържах и го събудих да се нахрани. Изяде 130 грама (претеглих го) в рамките на 20 минути, което досега не се е случвало за толкова кратко време.
И още един въпрос - по колко време е нормално да се храни - защото има моменти когато се храним в продължение на повече от час. И когато се храни толкова продължително от кога започват да се броят часовете на пауза между храненията - от началото на храненето или от края.
Благодаря ви предврително за отговорите!

Здравей! Виж какво открих докато се ровех за информация относно кърменето:

Моето новородено иска да спи през цялото време! Трябва ли да го будя за да кърмя?

Да, ако не се събужда само. Много новородени са доста сънливи в първите дни или седмиции може да не показват знаци на глад толкова често, колкото всъщност трябва да ядат. Новородените трябва да се кърмят всеки път щом покажат глад, но не по-нарядко от всеки 2 часа през деня и поне веднъж през нощта. Веднъж щом бебето започне да наддава стабилно (поне 120-130гр. седмично за бебета под 4 месеца), може да спрете да будите бебето за да го кърмите и го оставете само да си определи режима.


Открих го  тук: http://missby.wordpress.com/bf/

Погледни и това: http://missby.wordpress.com/2007/12/05/sleepy-baby/

# 37
  • Мнения: 79
Soft, радвам се, че четеш и се информираш от сега за това какво ще е най-доброто за теб и бебчето ти. Въпроси тепърва ще ти възникват, особено след като се появи малкото човече. Вярвам, че ще намираш отговори – с четене, с питане, с информиране, с практика, и не на последно място - с помощта на майчиния си инстинкт. Вероятно сега в главата ти е малък хаос що е то кърмене и има ли почва при тебе.  Laughing Спокойно, не е толкова страшно, колкото изглежда.
На въпроса, който си задала относно „изключително кърмене'' до 6 месеца, без прием на никаква вода и други храни и течноси”, сама си отговорила с цитирания от теб текст за състава на майчината кърма. Изплакването с водичка след кърмене се препоръчва от някои, ако бебето има млечница (вид гъбички по устната кухина), но това не е задължително.
Пишеш, че се притесняваш от евентуално неразбирателство от страна на бъдещите баби. Вместо да спорите, или сама да ги убеждаваш в прочетени от теб неща, може би е добра идея заедно да отидете на среща с други майки, на която всички да получите полезна и актуална информация и да можете да зададете въпроси, които ви вълнуват. Ла Лече Лига провеждат подобни срещи. Не зная къде живееш, но тук можеш да видиш къде и кога ще се проведат следващите срещи на ЛЛЛ  - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=383428.360. Може би едно посещение няма да реши „проблема” ти отведнъж и да ти отговори на всички всички въпроси, но пък си заслужава да опиташ, нали? А и ще се запознаеш с други майки, които могат да ти помагат, когато му дойде времето.
Пожелавам ти леко бременеене и прекрасен негов завършек. Бъди спокойна мисли позитивно.  Hug


Благодаря ти Amorevolebouquet Aко имам възможност с удоволствие бих посетила една такава среща. Със сигурност ще ми бъде от голяма полза.  newsm10

# 38
  • Мнения: 79
Такааа....
Аз пак да си питам. Laughing
Изчетох доста неща за кърменето,гледах и клипчета и т.н.,обаче едно нещо не ми стана ясно.
Тъй като се препоръчва на всяко кърмене да се изпразва само едната гърда до край,а на следващото другата....та въпроса ми е каква е ролята на помпата за изцеждане в тоя процес и има ли изобщо място в него?  newsm78 В смисъл,че бебето ако си изпразва само гърдата докрай на всяко кърмене,за какво ми е помпа? Rolling Eyes
Може да ви се стори глупав въпрос,но се извинявам за некомпетентността. Embarassed

# 39
  • Мнения: 9 481
Смисъла, е че в началото кърмата е много повече от нуждите на бебето, и като не се евакуира от гърдата има реална опасност от мастит.
Затова (за да не стане пък хиперлактация-че и това не е много ок  Wink), кърмиш от едната гърда, и ако все още е напрегната-изцеждаш до облекчаване НЕ до край!, другата спонтанно си тече-това да не те притеснява, просто събирай и замразявай кърмата за захранването по-натам Peace

Ако кърмиш редувайки гърдите на едно хранене (говорим за новородено)-то ще приема повече "предно мляко", което е по-рядко от "задното" (то е по-гъсто, мазно и хранително), ще поеме като количество достатъчно, но ще огладнее по-бързо; отделно предното мляко е с повече лактоза, която пък е причина за коликите..
Затова се кърми от една гърда на хранене-предното мляко в нея в началото е за задоволяване на жаждата (кърмата е 88% вода), а задното да нахрани бебето; количеството се регулира в рамките на 2-3седмици от самия ни организъм-принципа е "има ли търсене има и предлагане" Peace

# 40
  • Мнения: 79
Благодаря MTV ,вече всичко ми е ясно!  bouquet

# 41
  • Мнения: 3 595
Привет soft,
Aко с бебето сте заедно от рано и то има възможност да суче често на около 2-2,5 часа или когато пожелае, дори и когато изглежда сякаш все още мляко няма, до препълване на гърдите може и да не се стигне. Разбира се това зависи от множество фактори, но ако бебето успява да изсуква тези малки капчици в началото и ги изсуква достатъчно често, гърдите по-скоро биха се освободили от млякото, без да го задържат в себе си Simple Smile Помпата може да е напълно излишна в такъв случай. А ако препълване все пак настъпи, може да опиташ с изцеждане на ръка, което много жени споделят, че им е по-удобно от помпа. Варианта някой близък да ти донесе при нужда вероятно би могъл да остане. Виждам, че момичетата са ти дали много полезна информация Hug

Общи условия

Активация на акаунт