За и Против Еко храните

  • 3 830
  • 38
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1
Здравейте всички,

мисля, че хората тук са изключително добре запознати с темата, която искам да обсъдим. Кажете ми моля, вашето мнение за Био и Еко храните. Иска ми се да вярвам в това, че яйцата снесени от свободни кокошки са по-качествени, или... накратко ми се иска ми се да поразнищим малко темата "за" или "против" био храните. Споделете ми доколко Био продуктите са реално такива. Кефи ли Ви, защото аз не съм убедена, че си заслужава цената, не хората, които ги произвеждат я определят според мен...еко храни са горе в планината, създадени с къртовски труд... от съвестните баби, които си копаят градинката и си хранят кокошчиците...Кой им обърна внимание...бута си кравичката и пие ИСТИНСКО МЛЯКО, зъзне на пазара и събира пластмасови бутилки, за да стигне до нас.. продуктът. Благодаря Ви ще се радвам да обсъдим това Simple Smile

# 1
  • Мнения: 334
Здравейте, Zebo!
Да, въпросът Ви е съвсем основателен и като повечето неща не би било изчерпателно отговорът да бъде твърдо "за" или твърдо "против".

Теорията започва от простичката истина, че всички бихме искали да ядем продукти "близо до природата", но за съжаление често се случва те да не са такива - най-вече от икономически съображения. Затова е въведено био-сертифицирането, което да гарантира, че хранителният продукт действително отговаря на дадени критерии (например земята, където се отглежда дадена култура да не е била наторявана с изкуствени торове определен брой години). А получаването точно на този сертификат оскъпява продукцията. И да, Био продуктите са подложени на немалко проверки, така че може да се приеме, че наистина са такива.

Разбира се, че има природосъобразни храни без етикет "био" на тях, те просто не са изминали конкретно този дълъг път на проверки и анализи, които да им осигурят точно този сертификат.
Има хора, които считат по-високата цена за неоправдана и други, които са склонни да я приемат, въпрос на личен избор е.

# 2
  • Мнения: 4 399
Aми аз не се сещам за нито едно 'против' (извън цената). Не се сещам една приЧина поради която конвенционалните продукти биха били по-добри. Но ти ако имаш такива идеи, сподели ги моля, ще бъде интересно. Бих посъветвала всеки който може да си ги позволи, да пазарува био храни. За съжаление все още изборът им е ограниЧен и като отида в супера ако в момента има 20 вида конвенционални зеленЧуци, био зеленЧуците са 3-4 вида.

# 3
  • Мнения: 166
За мен един плод или зеленчук е Био, ако има истински вкус на плод. За съжаление т. нар Био плодове и зеленчуци са доста далеч от истинските плодове и зеленчуци. Не ми сават по/вкусни доматите, ако отгоре им е лепната табелка Био. Според мен тов в момента е доста добра машина за пари и се манипулират яко хората.

# 4
  • Мнения: 54
За мен един плод или зеленчук е Био, ако има истински вкус на плод. За съжаление т. нар Био плодове и зеленчуци са доста далеч от истинските плодове и зеленчуци. Не ми сават по/вкусни доматите, ако отгоре им е лепната табелка Био. Според мен тов в момента е доста добра машина за пари и се манипулират яко хората.

Напълно съм съгласна с това мнение. Купувала съм 2-3 пъти "био" плодове и зеленчуци. По-дървени и безвкусни бяха и от "обикновените". За сметка на това 2-но и 3-но по-скъпи. Имам и доста негативен опит от "био" козметика. Не знам дали и тя е "био", поне според сертификатите е такава, но в повечето случаи - доста долнопробна. Т. че определено става въпрос за яка манипулация.

# 5
  • Мнения: 94
От био продуктите сме купували само прясно и кисело мляко за малкия. И наистина изглеждат като истински   Simple Smile на вкус - също, имат си каймак, водичка, абе както едно време си изглеждаха млеката. И наистина прокисват малко след упоменатия срок, който хич не е дълъг. А други продукти си купуваме от село от едно момченце - яйца, месо, зеле. Цената е като в магазина, но му имаме доверие за произхода на продуктите и хигиената, както и начина на хранене и отглеждане на животните му. Но за съжаление, не много хора имат подобни контакти и разчитат само на продуктите в магазините

# 6
  • Мнения: 753
Аз съм доста резервирана към всички етикети "Био". За момента се ограничавам да чета съвестно етикети, но се съмнявам дали всичко е изписано в тях...Освен това гледам да приготвям повечето неща у дома и да избягвам купуването им - напр. хляб, пастет, частично сладкиши...

# 7
  • в колонките
  • Мнения: 510
Здравейте.Искам и аз да дам своето мнение за био продуктите,защото ходя всяка седмица в два такива магазина да им правя отчетите.Значи, какъвто и да е продукта той не влиза в магазина без сертификат и от производителя./живея в Атина от 1993г/.Тук в био магазините се продава абсолютно всичко,което може да се намери в един обикновен супермаркет.Аз съм ЗА био продуктите,защото зная,че наистина отговарят на сертификата си.Тук проверките са много чести и глобите са бая солени.Нито един гръцки био производител няма да заложи на ментета,че ще им вземат разрешителните.А за да изкараш разрешително за производство на био стоки е и скъпо,и трудно.Скъпичко е,да,но е гарантирано.Остава вие да избирате-или здравословно хранене,или обратното.Всеки избира сам по какъв начин ще се грижи за своето здраве и това на семейството си.Бъдете здрави всички  bouquet

# 8
  • Мнения: 334
Здравейте!

В подкрепа на казаното от sivila ще кажа, че тези сертификати са задължителни и за родните ''био'' търговци. Вие като потребители трябва да сте наясно, че ВИНАГИ можете да поискате от търговеца да ви покаже въпросния документ (всеки негов доставчик преди това би трябвало да е придружил стоката си с такъв, т.е. по закон продавачът трябва да го има).
* Био сертификатите да не се бъркат с т. нар. "Сертификати за произход", "Сертификати за качество", "Сертификати за съответствие".

# 9
  • София
  • Мнения: 9
Не се съмнявам, че за да се вземе сертификат за био произход продуктите отговарят на изискванията. Но какво става след това , има ли периодичен, постоянен контрол, който да гарантира, че продуктите продължават да съответстват на сертификата и от кого се осъществява този контрол.

# 10
  • Мнения: 110
Аз съм твърдо за био продукти, но за такива смятам само тези в моята градина! Laughing

# 11
  • Мнения: 1
Хубава тема, нека и аз дам моите 5 стотинки. Съсобственик съм на смея да твърдя голяма фирма в сферата на хранително-вкусовата промишленост в световен мащаб. От тази позиция мога да ви гарантирам че колежката Бондюел е обяснила съвсем правилно нещата. Нека ви дам и друга точка-ако не е така -какво ще правите? Ако откажете да консумирате това, което се предлага на пазара - какво ще ядете? Може би всичко живо ще стане земеделци? Simple Smile
 Не и не е нужно-няма  конспирация в био храните и можете да им се доверите. Неща, на които не можете да вярвате са легендите за аспартама и легендите за редуциране на обществото чрез храна...никой няма интерес от това-освен разбира се конкуренцията,пускайки пореден слух.
Ако искате да ви подшушна още малко от кухнята на нашия бизнес-в момента се борим да намалим количеството телесни мазнини сред човечеството и всеки такъв продукт е с предимство пред останалите. Съжалявам, ако е било малко емоционално, но просто е хубаво да ни вярвате.

# 12
  • София
  • Мнения: 985
Не купувам био храни, произведени в България. Защото не вярвам, че са био.
За пример мога да дам мой познат, който получи сертификат да произвежда био картофи.Нагледно видях, как ги напръска с препарати против плевели, против колорадски бръмбар и ги засади на почва, която години наред преди това е била наторявана с изкуствени торове.
Основното, което се гледа е печалбата, а не намаляването на телесните мазнини сред човечеството и т.н. Аз не вярвам, моля да ме извините за което. Прекалено нереално и идеалистично ми звучи.

# 13
  • Мнения: 112
Аз доста често купувам такива храни, с идеята да са по-пречистени, без химикали. Би трябвало щом са сертифицирани да отговарят на изискванията. Най-добре е да си набавяме домашни продукти, от близки, познати и роднини които отглеждат. Хем по-евтино, хем по-екологично (няма опаковки, транспорт), хем по-вкусно.  Peace

# 14
  • Мнения: 64
Аз съм твърдо за био продукти, но за такива смятам само тези в моята градина! Laughing
Нямам градина,но от тази на майка ми доматите са най-истински  и се радвам,че тя произвежда,за да ядем поне от време на време истинска храна!

Общи условия

Активация на акаунт