Менопауза

  • 3 757
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 42
Лекувам желязодефицитна анемия с феро-фолгама и неофолик(фолиева киселина). По 10 дена пия по 1 т. Преди 6 месеца хромоналната ми картина беше чудесна. Последната ми менструация беше в средата на октомври месец. И странно продължи десетина дни като към края си имаше изразен ръждив цвят. Този месец започнах да получавам горещи вълни почти на всеки час, а и да се будя нощем от това. Предстои ми ходене на гинеколог. Възможно ли е толкова изведнъж да се влезе в менопауза? Поне така си мисля, че се случва това с мен.Твърде ми е рано. Има ли терапия, която да отложи във времето влизането в менопауза, защото всичко, което изчетох касае само справянето със симптомите на менопаузата, но никъде не намерих отлагането й. И друго ме интересува. Когато спре МЦ, това рязко ли става или е съпроводено с нередовна периодичност. Изобщо не съм привърженик на ХЗТ. Това ме плаши: загубих близка приятелка.

# 1
  • София
  • Мнения: 23 164
Не се отлага с нищо менопаузата.

Интересно ми е защо тук реши да си пуснеш темата?  Rolling Eyes

# 2
  • Мнения: 42
Имам намерение да стана майка за втори път, затова реших тук да пусна темата.

# 3
  • София
  • Мнения: 1 423
Горещите вълни хич не са само знам за менопауза, защо реши, че пък ти е дошло времето за нея? По-добре мини на гинеколог и след като си видиш хормоните ще решиш какво става, не си слагай диагнози. Най-малкото такива оплаквания може да имаш и от щитовидната , и от нервната система и т.н. Щом си решила пак да си мама ще е добре да ти пуснат освен всички останали изследвания и двата хормона- Инхибин и Антимюлеров, те най-добре показват състоянието на яйчниковия резерв и дали е някъде наблизо менопаузата.

# 4
  • София
  • Мнения: 7 242
Не става изведнъж и би трябвало да се е забелязало в хормоналните ти изследвания (ФСХ да е бил над нормата).

# 5
  • Мнения: 42
Благодаря ти Шмати за препоръката. Планирам посещение при гинеколог. Малко съм се паникьосала, но аз съм си такава. Странно ми е, че всичко стана много рязко и бързо и ме свари неподготвена. Рових се в темата и понеже на много от симптомите отговаря състоянието ми предполагам, че това е менопауза. Разбира се, че трябва да си направя изследвания на кръвта, но понеже преди 6 месеца правих такива, а не се мина с едно посещение в лабораторията, защото всеки път все някой елемент не беше изследван, та този път искам да зная точно кои показатели да пусна за изследване. Вените ми са много тънки и тези посещения са пълен кошмар за мен. Голямо бодене е. Ставам като, че ли не на лаборант минавам, а на шивачка. Шегата на страна, но ми се иска този път да си направя пълно изследвания и така да отида за да ми поставят диагнозата. А щитовидната ми жлеза е добре, дори няма промяна на опипване.

# 6
  • сред маслини и портокалов цвят
  • Мнения: 1 265
На първо време изследвай половите хормони- ФСХ, ЛХ, Естрадиол (ако ФСХ се окаже висок или съотношението ФСХ/ЛХ не е добре, тогава ще трябва да изследваш Инхибин и Антимюлеров хормон). Отделно гинеколог трябва да види на ултразвук в какво състояние са яйчниците. Чак тогава може да се говори дали навлизаш в менопауза.
Относно щитовидната-как разбра че няма проблем. Ако не си изследвала хормони на щитовидната, по-добре го направи. И ако не са наред, ще се налижи да изследваш и антителата (може и всичко накуп да се изследва, за да не те бодат 2 пъти). И после-ултразвук, ако иследванията не са добри.

# 7
  • София
  • Мнения: 35 935
Менопаузата има няколко фази - в нея не се влиза от раз
След 35 г. половата функция започва бавно да намалява, като след 45 това може да е по-силно изразено.
Горещите вълни се са достатъчен симптом за навлизане в менопауза Simple Smile

Може да ползваш добавки и продукти на растителна основа /Витекс, Див ямс и т.н./ но след като се проверят нивата на естрогените

# 8
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 73
И на мен ми се случиха горещи вълни за около месец, след това обаче вече половин година не са се появявали. И силно се надявам да не продължат.  В статии из нета чета, че вече се отрича не само ХЗТ, но и т.нар. растителни хормони.

Общи условия

Активация на акаунт