Знаете ли какво е очен преглед и какво е оптометрист?!

  • 20 745
  • 95
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 900
Здравейте съфорумци,
много се двоумих дали да пусна тема ...

Имам нужда от вашето мнение по въпроса - моля ви просто за мнение!

Темата е за понятието оптика и този въпрос касае 90% от населението!
В последните дни разбрах, че масово хората не разбират какво се случва ...и какво ще се случи,
което е напълно нормално - човек иска да си получи продукта и не се интересува от инвестиции и технологии.
Казуса е толкова заплетен, че самите оптици и лекари се объркваме, камо ли човек извън тази област.

С нова поправка към Закона за Здравето се допусна един "интересен" парадокс ...
за да спестя подробности - преса, бтв и Канал 1

Категорично изказвам най-дълбоките си почитания и респект към очните специалисти!
Но има една проста констатация.
Оптиките са здравни, а не лечебни заведения
Нуждата от очила не е болест, а състояние на окото и по тази причина се коригира, а не се лекува.
Лекуват се патологии.
За статистиката - в Европа рефракции се правят от оптометристи!

Питането ми към вас е:
1. Бихте ли се доверили на човек, без оптична квалификация - да ви предложи и изработи очила?!
2. Ако ви се налага да посетите специалист за рефракция (изписване на диоптри), кой бихте избрали:
   а. Очен лекар - който ви изпраща в определена оптика?!
   б. Очен лекар - който ви преглежда, без да ви ангажира с оптични препоръки.
   в. Или специалист, нает в оптика и носещ отговорност за рефракцията.

Извинете ме за многословието - но няма как да се обясни по-кратко.
Благодаря на всички предварително!
Особен интерес проявявам към мнението на чужбинските мами!

п.с. Моля колегите оптици (а те тук са доста)  - да дадат шанс на потребителите да се изкажат  Wink






# 1
  • Мнения: 1 446
1. Бихте ли се доверили на човек, без оптична квалификация - да ви предложи и изработи очила?!

Не


2. Ако ви се налага да посетите специалист за рефракция (изписване на диоптри), кой бихте избрали:

   б. Очен лекар - който ви преглежда, без да ви ангажира с оптични препоръки.


Иначе знам какво е очен лекар, редовно ходя на прегледи.

# 2
  • София
  • Мнения: 900

Иначе знам какво е очен лекар, редовно ходя на прегледи.

За очен лекар съм сигурна  Hug
а знаеш ли какво е оптометрист - чисто информативно

Red Velvet - благодаря ти за отговора   bouquet



# 3
  • Мнения: 3 634
Като майка на дете със сериозни проблеми бих казала, че темата ме касае пряко.

1. Бихте ли се доверили на човек, без оптична квалификация - да ви предложи и изработи очила?! - Не.

2. Ако ви се налага да посетите специалист за рефракция (изписване на диоптри), кой бихте избрали:
  
   б. Очен лекар - който ви преглежда, без да ви ангажира с оптични препоръки.

Лекарката, която съм избрала ни дава препоръчки само за формата на очилата и силиконовото краче. При избора на стъкла, лепенки за оклузия и други аксесоари получавам съвети в оптиката. Досега мнението им е било безпогрешно, а всички ремонти безплатни.

# 4
  • Мнения: 66
Всяка есен преди учбната година водя и двете си деца при оптометрист, себе си също преглеждам.
От дете съм с очила, със силна разлика в двете очи. Едното ми дете също е с късогледство, а претърпя и операция на двете очи. При това положение за мен е недопустимо да няма ежегоден преглед при оптометрист.
Всъщност, би било добре всички деца в училищна възраст да си преглеждат зрението поне веднъж годишно.
Та на въпроса, преглед на зрението само при оптометрист. Офталмологът е за друго.
За протокола, в Канада съм, но и да не бях, пак така щях да процедирам.

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 1 149
Благодаря за темата! От 28 години съм с лещи,но  чак сега прочетох за разликата м/у специалистите.

# 6
  • Мнения: 3 312
1. Бихте ли се доверили на човек, без оптична квалификация - да ви предложи и изработи очила?! - Не

2. Ако ви се налага да посетите специалист за рефракция (изписване на диоптри), кой бихте избрали:
  
   б. Очен лекар - който ви преглежда, без да ви ангажира с оптични препоръки.

# 7
  • Мнения: 12 662
Не знаех, че в България има оптометристи.  Бих им се доверила за измерване на зрението.
Би ли разяснила какъв точно е проблемът, защото  аз не разбрах.

б. Очен лекар - който ви преглежда, без да ви ангажира с оптични препоръки.

Това също не го разбирам.  За какво да ходя на лекар, без да се ангажирам.

Последна редакция: чт, 02 дек 2010, 21:43 от Трещерица

# 8
  • Мнения: 2 093
прочетох една от статиите, но не ми стана ясно какьв е проблема. ще споделя как е в Канада. Има две категории професии, които се занимават с очни проблеми
Оптометрист-преглежда и установява диоптри и проверява за очни болести
ето по-подробна дефиниция-копирах инфото от сайт на организацията която регламентира дейността на оптометристите.

The Canadian Association of Optometrists (CAO) defines an optometrist as "an independent primary health care provider who specializes in the examination, diagnosis, treatment, management and prevention of disease and disorders of the visual system, the eye and associated structures as well as the diagnosis of ocular manifestations of systemic conditions".

As primary eye care providers, an optometrist's main responsibilities are:

The examination of the human eye by any method (other than surgery), to diagnose, treat, and/or refer for treatment any abnormal condition of the eye, in cooperation with physicians and other health professionals.
The employment of instruments, procedures or agents to measure, examine or diagnose visual defects or abnormal conditions of the eye.
The prescribing, fitting and application of glasses, contact lenses or other devices to correct, relieve or treat the eye.
The prescription, supervision and management of therapy for the improvement/monitoring of visual health.
The referral of patients to other health practitioners as required.


другата категория е Оптомолог-лекар по очни болести. Той се води специалист по тукашните критерии и само ако някой е диагностиран с дадена очна болест, се изпраща при Оптомолога

Само да уточня, ако някой иска да си направен рутинен преглед или смяна на очила/лещи, това се прави при оптометриста. Те обикновено работят в отделни кабинети (извьн болниците) и почти винаги има прикачена оптика кьм офиса.

# 9
  • Мнения: 230
..бих се доверила и на оптометристи  Thinking  и като се замисля,последните ми очила бяха изработени в оптика след направен ми преглед-компютарен ,на място и съм много доволна...

# 10
  • София
  • Мнения: 7 984
1. Бихте ли се доверили на човек, без оптична квалификация - да ви предложи и изработи очила?! Категорично НЕ.

2. Ако ви се налага да посетите специалист за рефракция (изписване на диоптри), кой бихте избрали:
   б. Очен лекар - който ви преглежда, без да ви ангажира с оптични препоръки.

От дете съм с коригирано зрение. До преди няколко години се доверявах и на определени, наети от оптики, специалисти. Поради настъпили изменения, през последните години се наложи да се консултирам с офталмолог.

# 11
  • Canada
  • Мнения: 1 773

Само да уточня, ако някой иска да си направен рутинен преглед или смяна на очила/лещи, това се прави при оптометриста. Те обикновено работят в отделни кабинети (извьн болниците) и почти винаги има прикачена оптика кьм офиса.

Потвърждавам написаното от Chrisimommy. И аз водя голямата ми дъщеря при оптометрист всяка година (с късогледство е) - преглеждат я и ми написват диоптрите на лист. Това обаче изобщо не ме задължава да ползвам оптиката в съседство. Очилата ги поръчвам само в един магазин, от който съм доволна.

# 12
  • Мнения: 1 446
Ааа, и оптометрист знам какво е. Снощи гледах с интерес новините, не бях запозната с изискванията.
Аз нямам нужда от очила, но си спомням една оптика в родния ми град. Всички ходеха там за очила, не на лекар.

# 13
  • Германия
  • Мнения: 240
1. Бихте ли се доверили на човек, без оптична квалификация - да ви предложи и изработи очила?!
 - Не

2. Ако ви се налага да посетите специалист за рефракция (изписване на диоптри), кой бихте избрали:
 
По принцип б. .(Очен лекар - който ви преглежда, без да ви ангажира с оптични препоръки), но когато това лято спонтанно реших да си купя очила, ми се наложи да се доверя на очния лекар, работещ в оптиката.

За пръв път чувам думата оптометрист... Blush

# 14
  • Мнения: 4 195
1. Бихте ли се доверили на човек, без оптична квалификация - да ви предложи и изработи очила?! - Не

2. Ако ви се налага да посетите специалист за рефракция (изписване на диоптри), кой бихте избрали:
първо отговор В, но може и отговор Б Peace

Общи условия

Активация на акаунт