Знаете ли какво е очен преглед и какво е оптометрист?!

  • 20 718
  • 95
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 7 174
Ще кажа аз как ги разбирам нещата.
Отивам на очен лекар, както примерно отивам на гастроентеролог.
Там ми правят преглед и ми изписват рецепта - за очила или лекарство.
И после отивам в избрана от мене оптика или аптека, за да си закупя съответното нещо.
В случая с оптиката ще пише: "късогледство - ляво око 1, дясно 1.2 диоптъра" примерно (на съответния медицински език де), пък вече в оптиката ще искам да ме консултират за типа стъкла и рамки.

По принцип не бих отишла в оптика, за да ме прегледат и изпишат очила, защото ми се е случвало в една оптика да ме агитират да си сложа очила за диоптър 0.25 (без да имам проблеми).

Ще направя аналогия с личния си лекар, който утре ще сменя. Освен че редовно ми предписва антибиотици за по-вероятно вирусни инфекции, той има навика да ме праща "в аптеката на ъгъла", която очевидно е негова.
И понеже мисля, че не е лош лекар, напоследък силно започнах да се съмнявам, че ми изписва безумни лекарства, просто за да пазарувам от аптеката му, а не че са ми необходими.

В този смисъл ако лекарите влязат в оптиките, считам че ще имат финансова мотивация да предписват излишни неща.
Изобщо двете неща следва да са разделени.

И да отбележа все пак, че поне към този момент не нося очила, така че не съм особено навътре в материята.

Последна редакция: чт, 02 дек 2010, 22:56 от Red

# 16
  • Мнения: 2 070
Нося очила от около половин година
Прегледа ми беше извършен от очен лекар, който работи в оптиката.Оптичката обаче е желязна.
От всички рамки които избрах, от раз прецени кои ще са ми най-удобни
Ще дам пример със синчето, което носи очила от 7 годишен
Отидохме при прехвалена специалистка, която му снима очите с някакъв уред,
това преди 10 години не беше толкова разпространено.Друг преглед не проведе.
Изпрати ни в определена оптика, купихме от скъпи по-скъпи очила, които детето счупи след няколко месеца.
Това обаче се оказа по- малкият проблем
Детето започна да върти очите и да казва, че му парят, особено вечер
След половин година, пак при въпросната лекарка,
пак същия преглед, една бележчица от компютъра, и пак в препоръчаната оптика
Само, че аз реших и отидох в друга, и слава богу
Оптичката,възрастна госпожа, от тъй наречената стара генерация, сравни двете изследвания и каза, че невъзможно да има такива отклонения.Детето освен късогледство, беше и с диагноза астигматизъм.Посъветва ме да отида при друг специалист.Оказа се, че астигматизъм изобщо нямаме.Ако не беше оптичката, кой знае какви поражения щеше да има неправилното лечение.Бях посъветвана и да не влагам куп пари, през 6 месеца за скъпи рамки, скъпи стъкла и прочие, окото на детето растяло, диоптъра също се сменял.Скъпи очила взехме едва тази година, пак по съвет на оптичката, просто детето е вече на 18 и диоптъра спря да расте, и почва да намалява, което ни позволява да ползваме сегашните рамки

Последна редакция: чт, 02 дек 2010, 22:53 от Пали

# 17
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 293
Мина, може да ти се стори много тъп въпроса, за което предварително се извинявам, но оптометристите могат ли да работят с мидриатик? и изобщо какво е твоето мнение?
иначе относно анкетата - аз и семейството ми ползваме очен лекар за определяне на рефракцията, и конкретна оптика от години...

# 18
  • Мнения: 2 480

Нуждата от очила не е болест, а състояние на окото и по тази причина се коригира, а не се лекува.
Лекуват се патологии.
За статистиката - в Европа рефракции се правят от оптометристи!


 Бихте ли се доверили на човек, без оптична квалификация - да ви предложи и изработи очила?!



А има ли такива случаи? Какъв специалист е тогава?
Относно нуждата от очила, ще засегна един малко по-особен случай-глаукомата. Диоптрите се увеличават като резултат от нея и да кажем, че се коригират. Очното налягане не е мерено и не е ясно, че се касае за глаукома.  Докъде ще стигне пациентът?
За пръв път срещам понятието "оптометрист".

# 19
  • Мнения: 17 402
Подточка б. Оптиката си я подбирам аз, както и офталмолога, де.
А какъв е специалистът от точка в- оптометрист ли? Къде ги, аз не съм виждала, в оптиките преглеждат също лекари, или бъркам?
Ако ще търсим специалист по диоптри, това не значи ли, че се отнасяме към проблема малко "на парче", т.е щом е само за корекция, няма нужда от преглед. Освен, офталмолозите  да ви ги насочват след прегледа, щото не са учили за това. Simple Smile

Последна редакция: пт, 03 дек 2010, 00:46 от Дренка

# 20
  • Мнения: 0
Освен, офталмолозите  да ви ги насочват след прегледа, щото не са учили за това. Simple Smile

Между другото лекарите офталмолози учат ли оптикометрия, рефракции и други подобни технически дисциплини по време на следването си или учат само за болестите на очите. И ако лекарите не учат техническите дисциплини от науката оптика, те компетентни ли са да дават мнение по чисто оптични въпроси - диоптри, лещи, рефракции и тем подобни  newsm78

# 21
  • Мнения: 17 402
Учат, в рамките на очните болести е заложено, даже и физика учат в първи курс. ПО време на специализацията си по очни болести- също, би трябвало. Нямам против оптометристите, само да отговорят на въпроса ми, както и на mishka moja.

# 22
  • Мнения: 2 401
1. Бихте ли се доверили на човек, без оптична квалификация - да ви предложи и изработи очила?! Не, разбира се.
2. Ако ви се налага да посетите специалист за рефракция (изписване на диоптри), кой бихте избрали:
     б. Очен лекар - който ви преглежда, без да ви ангажира с оптични препоръки.

Обаче и аз искам да питам нещо, за което мислех да пускам тема. Знае ли се от  ползващите тези услуги,  че много често оптиците не изпълняват точно рецептите, за да ударят клиента с разликата в цената за различните диоптри и цилиндър? Примерно имаш предписани 2.5 диоптъра, разликата в цената на стъклата на 2.5 и 2.0 е съществена (примерно,  не се хващайте за цифрите). Оптичката ти прави направо 2.0 като разбира се ти калкулира по-високата сума.  И през ум не ми беше минало, че може да се правят тия неща, докато един ден в една оптика не ме попитаха, дали не искам диоптъра да бъде по-ниския заради цената. Когато зяпнах ми обясниха, че досега със сигурност са ми го правили, но без да ме питат.   Shocked

# 23
  • Мнения: 2 448
... Когато зяпнах ми обясниха, че досега със сигурност са ми го правили, но без да ме питат.   Shocked

Абсурдно ми се струва, честно казано не мога да повярвам.

# 24
  • София
  • Мнения: 7 174
От мои познати, носещи очила, съм чувала други легенди: че в някои оптики изкупуват китайските сергийни рамки (тези с видимо по-добро качество) и ги препродават на силно завишени цени.
Не не знам дали има доза истина в това.
Във всеки случай аз съм толкова подозрителен потребител, че ако ми се наложи да слагам очила, най-вероятно поне рамките ще си закупя от чужбина.

# 25
  • Мнения: 2 401
... Когато зяпнах ми обясниха, че досега със сигурност са ми го правили, но без да ме питат.   Shocked

Абсурдно ми се струва, честно казано не мога да повярвам.

Аз съм подготвила няколко чифта очила за проверка. Ще пиша за резултата, откровено.

# 26
  • Мнения: 2 448
Пиши, моля те. Като майка на дете с очила не ми се иска да обикалям по оптиките супер мнителна.Все се надявам, че като давам поръчка , изпълняват точно това, което е предписано.

# 27
  • Мнения: 1 915
Нямам идея какво е оптометрист. Ако е това което е описала майката от Канада, струва ми се, нямам проблем да се прегледам при такъв.
Това с намаляването на диоптъра, заради цената ми звучи абсурдно. В крайна сметка нали ще си сложиш после очилата и няма да виждаш. Винаго може да отидеш някъде и да ти проверят стъклата на какви диопрти отговарят.
Евентуално, ако е 0.25 разликата може да го направят.

# 28
  • Мнения: 3 634
... Когато зяпнах ми обясниха, че досега със сигурност са ми го правили, но без да ме питат.   Shocked
Абсурдно ми се струва, честно казано не мога да повярвам.

Аз също не го вярвам. Освен това водя сина ми на преглед с изработените вече очила, за да го прегледа лекарката отново (това по нейно настояване). Тя проверява дали той се чувства добре с предписаните стъкла и след това си тръгваме.

За чужбина може и да е ок, но за БГ не си представям да се доверя само на прегледа в оптиката. За мен това си е търговски трик и не виждам как може да се прилага лечение в магазин. Това е все едно педиатъра да започне да преглежда в аптеката. 

# 29
  • Мнения: 4 841

1. Бихте ли се доверили на човек, без оптична квалификация - да ви предложи и изработи очила?!
- Не съм в течение кой с каква квалификация е или трябва да бъде, затова се обръщам към специалист, за когото съм сигурна, че "разбира" от очи - офталмологът.

2. Ако ви се налага да посетите специалист за рефракция (изписване на диоптри), кой бихте избрали:
   а. Очен лекар - който ви изпраща в определена оптика?!
- Това ми "мирише" на някаква лична изгода, така че може да посетя въпросната оптика, но със сигурност ще прегледам и други за сравнение. Обичам да имам избор.
   б. Очен лекар - който ви преглежда, без да ви ангажира с оптични препоръки. - Това е моят вариант, както вече някой беше сравнил отношението лекар/аптека, така виждам аз и отношението офталмолог/отпика.
   в. Или специалист, нает в оптика и носещ отговорност за рефракцията - Трябва да почета малко повече по темата, защото не съм наясно, но до сега винаги съм се отнасяла с недоверие към надписите в оптиките за "Прегледи от спецалист" Не знам защо обаче  Blush


Отговарям на въпросите така, както ги виждам нещата като непряк потребител на услугите (тоест, нямаме проблеми в семейството, но веднъж годишно ходим вкупом на профилактични прегледи). Така че не съм много наясно с материята, а от посочените линкове изобщо не разбрах какъв е проблемът  Blush Обещавам като ми остане време да почета повече, защото темата е интересна.

Общи условия

Активация на акаунт