1. Ходене по голяма нужда и 2. Червени пъпчици

  • 1 678
  • 12
  •   1
Отговори
  • sofia
  • Мнения: 482
Мили мами,

Моля споделете вашия опит!
От няколко дни моето момиченце, което е на 1 м. и 17 дни, има проблеми с голямата нужда! Ходи веднъж на два дни, но ситуацията ме обезпокоява от факта, че тя постоянно се напъва, пъшка, цялата почервенява, в коремчето й балбука постоянно нещо, червцата й къркорят, плаче, крещи и т.н. всякаш еййй сега и ще се изака, но няма никакъв резултат!
Все едно има колики, но не е точно това, тя имаше вече, но поне си ходеше веднъж дневно.
На кърма сме изцяло, режим на поискване - горе-долу през 3 часа, вече почти изпуска яденето към 0 часа,  опитвам се понякога когато много плаче да й давам изцедена кърма или мляко - но тя не ги яде - Слава Богу - или ако изсмуче едвам 10-15 мл. рядко!
Тъй като явно има някакво стомашно неразположение - й давах капки САБ - симплекс. Но бях чела пак тук, че те предизвиквали запек - днес ги спрях, може й оттях да е , макар че много не ми се вярва. Спрах да ям от вчера и лук /нали помагал за лактацията/, но няма резултат - или резултът е че сега вече и не пръцка бебка, като преди...
Педиатърката ни е в отпуск и мобилния й е извън обхват и аз вече доста се притесних - дали е запек или какво?
И също на милото ми човеченце й излезнаха бая малки червени пъпчици по раменцата, гърдичките и много по личицето. Някои от Тези по личицето имам чувството че й излизат от напъните. Знам че такива пъпчици излизат от прегряване. Имахме вече такива по крачетата и дупето, лекарката ми каза блезо розов разтвор от калиев перманганат - горе-долу помогна, но не изцяло. А тези по лицето да ги третирам ли с нещо и с какво!
Моля ВИ, дайте си вашето мнение!!!!!

# 1
  • София
  • Мнения: 1 352
Според мен бебчо има колики. Затова се гърчи и му къкорят чревцата - защото има въздух в тях. А това, че ходи по нужда веднъж на 2 дни е съвсем нормално - някои кърмени бебета ходят и на 5-6 дена. Ако акото е меко няма място за притеснения. Simple Smile
По въпроса с пъпчиците - хубаво си помисли какво си яла ти, да не би да е някой алергизираща храна, защото както го описваш на такова ми прилича. За претопляне? - не съм чувала от претопляне да излизат пъпчици по лицето.  Grinning

# 2
  • Мнения: 1 220
освен това с лука може да провокираш колики, както и с бозата... и още някои бабини методи за лактацията!

# 3
Mоята голяма дъщеря горе -долу по същото време се сдоби с подобни пъпчици по лицетто , раменете и дупето ( отзад ) . КОгато ги получи беше само на кърма и аз определено не бях яла нищо ново , нито пък бях сменяла прахове , сапуни и т.п.
Страшно много и помогна крем на Bioderma , Atoderm P.O. zinc . Toвa е медицинска козметика , само по аптеките и то по добрите . Не е евтин - 18 - 20 лв , нещо такова . И До сега я мажа по лицето с него , има моменти ( в много топло или студено време ) това да се обостря , помага чудно . Френска е тази козметика и е и за кърмачета и по-големи деца - пише си го на опаковките , имат и много други продукти . Беше ми препоръчана от педиатърката . Ползвах в началото и почистваща вода за лице вместо сапун , специално е за кърмачета  . в крайна сметка се оказа че вероятно това е атопичен дерматит в лека форма (сърбеж нямаше ) и че с възрастта преминава ( което си е точно така ) . В много обострени моменти ( пъпчиците стават грапави и мнооого се зачервяват ако реве или се напъва ) съм ползвала Elocon  , кортикостероиден препарат , но той не бива да се ползва дълго или постоянно , но идеално изглаждаше кожата .
За поддържане Atoderma-a с цинк ( има и без цинк ) е идеален . Че дори и мъжа ми си купи - и той има суха и чувствителна кожа по лицето и се зачервява и сърби  _с този крем е без проблеми .
А като се има в предвид по колко много неща щерката абсолютно прилича на него , явно и това си е "взела" от тати Simple Smile)
А , да, не си мислете че като е с цинк се размазва трудно и не попива - нищо подобно  , просто перфектен крем . Става и за зачервено дупе .

# 4
  • Мнения: 830
Извинете ме - госта бях аз Simple Smile)

# 5
  • Мнения: 830
Ох , пропуснах и за изхождането - и тя беше така - имаше голям период когато ходеше само веднъж на 6 дена . Но ,меко и обилно , сучеше и наддаваше добре . Това повечето Бг педиатри ще нарекат запек , но НЕ е така . Аз се опитвах да не се тревожа и нищо не правех по въпроса , то само отмина с времето .
Виж , малката ми се изхожда редовно , макар че е гледана по същия начин .

# 6
  • У дома, при моето семейство
  • Мнения: 648
За пъпчиците не мога да ти помогна, но моето мнение а и на педиатарката ми е че изакване на повече от 48часа не е толкова нормално. Не искам да те плаша, но потърси медицинска помощ по-скоро  На мои приятелки които кърмят бебетата им ходят по 4-5 пъти на ден, ние сме на Фризолак и ходим по 1-2 пъти на ден /3м.22дни/

# 7
  • Мнения: 3 379
За ходенето по голяма нужда - НЕ ПРАВИ НИЩО на детенце, щом е само на кърма, не търси и съвет от лекар, ако акото е нормално разбира се, защото обикновената реакция е да ти препоръчат клизма. Моят син беше така около месец, че и повече, акаше на 6-7, дори на 8 дни, но аз не послушах педиатърката ми да мушкам разни мушката и глупости след 4-тия ден и детенце си ходеше като си реши. Сега се нормализира - ходи на 2-3 дни, понякога и всеки ден, дори и по 2 пъти. Аз се бях шашнала като теб, но не исках да му "помагам" за този естествен процес, затова се зарових яко в Интернет и по всякакви сайтове прочетох, че е нормално за кърмено бебе. Бебе на кърма не може да има запек, запек е когато акото е твърдо. Така че не може да се "напъва", защото за мекото ако не трябва напъване. Най-вероятно бебчето ти страда от газове, което не е свързано с акането обаче и мисля, че ще си отмине.

За пъпчиците - да, може да са от топлото. Остави я на по-хладно само по боди или дори и по памперс, поддържай я суха ако се изпотява. Ако са от топлото, няма да сърбят и да са грапави (да дращят) или да се лющят. Ако е алегрия - ще станат по-големи, на петна, а атопичния дерматит е съпроводен с лющене. Можеш да пробваш с цинково кремче - на Биодерма е ОК, но ако ти е скъп, има и съвсем обикновено цинково кремче за 2-3 лева, което върши същата работа. Аз Гого си го мажа и сега по бузките вечер с такова кремче профилактично.

# 8
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 785
Пъпчиците могат да са, защото бебето се 'чисти'. И при нас имаше такива около 40 ден след раждането. Мажи с лек бебешки крем или ги остави така. Все пак изключи прегряването като причина.
За акането: щом мине 30 дена от раждането, акането може да се разреди - чак до веднъж на 7-10 дена, макар и рядко, но и това го има (но пък като дойде време за акане, количеството е като за 7-10 дена!). Акото ако не е твърдо и на барабонки - няма запек, червата функционират нормално. Ако смяташ, че е запечено бебето, кърми достатъчно често, за да си сигурна, че поема достатъчно мляко (виж статията Как да разбера дали новороденото ми изсуква достатъчно мляко в Библиотеката). Можеш да ядеш овесени ядки два пъти дневно, защото те разхлабват, и чрез кърмата ще помогнат и на бебето. Опитай да ядеш и други разхлабващи храни - сини сливи, круши и т.н.Ако запекът е сериозен, можеш да вземеш Дуфалак (ти), но това - след разговор с лекар, който разбира от кърмени деца.

# 9
Пъпчиците се причиняват от хормоните на майката,които са в кърмата. Понякога са много силно изразени и много - полицето и главата, друг път почти изчезват- особено,когато детето спи. Не се притеснявай и не ги мажи с нищо - повярвай ми, и моето дете ги гимаше. При нас те не преминаха, а започнаха да се лющят-т. нар. себорея. Едва тогава кожен лекар ми предписа кортикостероидно кремче-Елоком,което е подходящо за кърмачета. Достатъчнибяха само две три намазвания и пъпките изчезнаха! Пъпките от топлото се появяват по гънките-там,където има повече влага, а тези са предимно по лицето! Не бива да се пипат за да не се инфектират! Когато изчезнаха на моето бебе, видях колко е бяла кожата му и колко е хубаво!.....

# 10
Пропуснах да кажа, че много малко лекари, дори педиатри знаят за тях и ги разпознават-бързат да кажат,че са от алергия към нещо - краве мляко и др.

# 11
  • Мнения: 3 379
Цитат на: boo
Ако запекът е сериозен, можеш да вземеш Дуфалак (ти), но това - след разговор с лекар, който разбира от кърмени деца.


Само да кажа, че Дуфалакът при мен не подейства - нито на бебето, нито на мен.

# 12
  • Мнения: 3 379
Цитат на: Anonymous
Пъпките от топлото се появяват по гънките-там,където има повече влага, а тези са предимно по лицето! Не бива да се пипат за да не се инфектират! Когато изчезнаха на моето бебе, видях колко е бяла кожата му и колко е хубаво!.....


Имайте предвид, че малките бебчета си спят основно на бузките все още, така че е съвсем възможно да са от топлото.

Общи условия

Активация на акаунт