За галеното име

  • 21 220
  • 126
  •   1
Отговори
  • Мнения: 432
Прочетох в някои публикации, че родителите се отказват от дадено име заради умалителните, които можели да използват другите един ден . И реших да направя нова тема- вие харесвате ли си галеното име? И наистина ли е толкова важно при избора на име на бъдещото бебе?
Аз например в пъти предпочитам галеното- то е за близките ми, другото е официалното. За пред шефовете примено. Mr. Green Обикновенно цялото име майка го употребяваше когато е ядосана- доста ясен сигнал и наклони везните към галеното. Това разбира се в много ранен вариант. После заменката на Р с Л, която правеха в училище отново ме караше да предпочитам галеното когато се запознавах с нови хора. Убедила съм се че дори максимално кратки имена им се измисля някакво галено. Струва ми се непонятно да се откажеш примерно от Николай, което много харесваш защото щели да му казват Кольо. Нито ми се вижда грубо да кажеш на Калоян Коко. Ако имах син със сигурност щеше да носи това име и да има едно умалително което да ползвам. Нещо което си е нашата парола да речем. Laughing Е Коко е папагалско, но не можем да накараме всички да разсъждават като нас, нали? Но това няма да ме накара да се откажа от името.

# 1
  • Мнения: 4 569
Повечето имена имат повече от едно галено.
Не си харесвам цялото име /защото завършва на -ка/.Едно от умалителните пак е с -ка и като ми го кажат се дразня.Иначе Весе и Веси ми харесват.
Като си чуя цялото име и се чудя какво съм сгафила пак.
Общо взето името не си го използвам много.В нас съм сестра ми или како,милото също не ми ползва името.
Галения вариант на неговото име не мога да го възприема,звучи ми някак детско.Той ползва галеното но аз го наричам с цялото му име за да ме чуе.Иначе е обръщение без име.

# 2
  • Мнения: 9 814
Нали ви казах, че галеното име е за простолюдието!  Laughing

Обожавам галеното си име, за разлика от цялото такова.
Всъщност и галеното ми име "си живее" успешно самостоятелно.
Същото е и с имената на децата ми, за които също сме съобразявали, какви ще бъдат галените им имена.

# 3
  • Мнения: 6 992
Коко казваме на братовчед ми от Константин  Grinning По-добре ми е от Коце и Косьо Rolling Eyes

Харесвам си ги моите. Моето позволява много варианти, всеки си го съкращава както е свикнал.
Откачам, ако ме нарекат Мими обаче Crossing Arms
Най-вече ме наричат Мише, с което съм си свикнала, харесвам го и ми е много уютно  Heart Eyes
Същевременно, ако колегите ме нарекат така, ще ми е много странно Thinking
Представям се с цялото си име. Нямам име, с което да ми се карат, просто не ми се карат, бях много добро и кротко. Joy
Имам си кодово име с майка ми и баща ми, което няма общо с кръщелното, останало ми от бебешките години, те много често ме наричат с него, особено баща ми.

# 4
  • София
  • Мнения: 291
За мен е голяма превземка да се откажеш от едно име само, защото не ти допада краткото!

С галените им имена аз обичам децата си!

Последна редакция: нд, 26 дек 2010, 13:17 от narcis

# 5
  • Мнения: 9 814
Ми, може и да е превземка, но като не ми харесва нито едно от галените на Филип, а неминуемо ще започнат да му ги прилагат, защо да правя компромис с името на детето си?
А ако на някого наистина му харесва много-много дадено име, ще кръсти детето си така, независимо от мнението на околните за цялото, половинката и четвъртинката име.  Wink

# 6
  • София
  • Мнения: 39 745
Аз харесвам галеното си име, за разлика от цялото. Мама употребяваше само цялото ми име когато съм сгафила прекалено много. Ако я чуя да да го изрича завършващо на "-о", по-добре да се скрия някъде Simple Smile
На децата ми харесвам и галените (съкратени форми) и целите имена. Ако се обърна към дъщеря ми с цялото й петбуквено име се сърди, по нейни думи "сякаш си ми сърдита".
Съпругът ми не искаше да кръщаваме сина ми с името Александър. Чак след като го записахме "защото не искам да му казват Сашо".
Съпругът ми се казва Иван. Познаваме се от 12г, но никога не съм му казвала по име. Използвам инетския му "прякор", който и той самият не помни от колко години е.

# 7
  • Бургас
  • Мнения: 372
Аз лично нямам хубаво галено име,та затова смятам,че е важно и то,а не само цялото..Когато бях по-млада задължително исках децата ми да имат имена,които да имат хубави галени..Сега например ако имам дъщеря с името Виктория бих го използва цялото по-често отклокто кратката форма..Има много имена,които ми звучат добре цялостно без галено,но всичките женски..При мъжките ми е по-трудно,защото ми е грозно обръщението например Иване,Димитре и т.н,пък ми е странно да кажа на някого "Иван,здравей"..И мен не би ме спряло галеното,но ако наистина е трудно да се измисли или не ми звучи въобще добре бих се замислила..Мафани даде хубав пример с Филип..Името ми харесва,но точно галените Фильо и Филко никак..А и както споменах за мен е важно мъжките имена да си имат галени..Като цяло не смятм,че е най-важното това,но не е и за подценяване  Peace

# 8
  • Мнения: 11 747
През годините съм имала над 10 вида съкращения - галени имена. Не мисля, че майка ми изобщо се е замислила как ще ми казват на галено и дали й харесва. Аз си харесвам цялото име и винаги се представям с него. Харесва ми и да се обръщат към мен с цялото ми име, но ми е кофти, ако някой, който от 10 години ме е наричал само на галено, изведнъж вземе, че ме назове с цялото име - некомфортно ми става.

# 9
  • София
  • Мнения: 44 031
Моето цяло име е Марина, почти всички ме наричат Маринка или Маринче и ми е съвсем ОК. Брат ми и майка ми се обръщат с галени имена към мен...нямам проблем с това.
Обаче в у-ще изключително се дразнех, на "Мина, мина покрай една мина и се спомина" - тогава се отказах от галеното Мина, което до тогава беше стандартното обръщение към мен. Опитвали са да ме Мимосват, което просто не признавам. Казвали са ми Мъри - беше ми сладко...
Толкова за галените имена...в крайна сметка предпочитам пълното си име.

Детето ми кръстих с име, което харесвам като цяло - Филип, без да се замислям за галени имена, сега аз най-често си го наричам с пълното му име или Филипче, Фелипе(като беше по-малък си му казвах Випи, защото той така си се наричаше, не можеше да си каже името и ми беше сладко, но вече отмина и това обръщение излезе от употреба), някои хора с галени(предимно дядо му и баба ми с Филко), понякога г-жата му с Фильо, но за радост рядко го чувам това...аз също понякога  и с галени, ама понякога... не ме дразни, но цялото име пак повече ми харесва и повече го употребявам. Виж обаче от краткото Пипо или Фифи направо позеленявам Sick.... но към моето дете никой не се обръща с тези...недоразумения...

Има имена, които стандартно носят умалителни, които не понасям, като Ицо, Пацо, Кольо, Коко, Ваньо, Ванка, Павка и т.н.  не бих си кръстила с тях децата... но често това са имена, които всъщност и изобщо не ми харесват, така че нямам дилеми...

Обаче в нашата детска някак много от децата си се обръщат с цели имена по между си... те са си Филип, Христо, Иван, Калоян, Ангел и т.н. често и на фамилии си говорят...на мен ми харесва това.

Последна редакция: нд, 26 дек 2010, 10:52 от Angel_Dust

# 10
  • Мнения: 513
Много обичам дълги имена с хубави умалителни. Такова избрах и за сина ми, има две хубави умалителни- аз използвам едното, баща му другото. Има и трето, но то ще е по-подходящо, когато стане тинейджър. Моето име също е дълго, но е от модерните за соца имена и цялото ми звучи като име на магазин, предпочитам умалителното.

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 14 061
Обръщенията на някои имена наистина затрудняват. На Иван казахте ,че е грозно да се каже Иване, но пак върви, а как да се обърне човек към Павел? Винаги ми е било трудно и използвам не обръщение, а друга форма - примерно мога да кажа на някой ученик "Иване, кажи ти", но при Павел казвам "Павел да каже" или "да видим Павел какво ще каже", защото няма как да му кажа Павеле  Laughing
На сина ми Иван му казваме Ванко, на мен си ми харесва, някои му казват Ваньо и изобщо не ми харесва обръщението в селото на свеки Ванчо. В училище си му викаха Иване, а сега му казват Игнасио, защото си е пуснал дълга коса и приличал на герой от латиносериал  Mr. Green
На Васил си му казваме Васко, в селото на свеки пак правят опити да му казват Васьо, но за щастие тези опити са редки  Mr. Green Малката си е Писи, тя сама си казва като я питат как се казва, че като слуша е Писи, пък като не слуша е Преслав. А аз съм естествено от хилядите Мимета - то от моето поколение на всички си ни казваха така. В 6-ти клас на една от Мариите учителят по история и каза Мери и всички започнаха да и казват така. Останалите три изпаднахме в тиха завист, че тя беше късметлийката, която се оттърва, а ние си останахме в кюпа с нормалните си банални имена  Mr. Green

# 12
  • Мнения: 1 207
Не бих се отказала от име, което има И съкратен вариант, който не ми харесва, при положение, че има и галено име, което ми харесва. На Никола примерно Кольо не ми харесва, но Ники ми харесва. Но бих се отказала от име, на което не мога да измисля хубаво галено име (прословутият Филип).
Държах сина ми да си има галено име, след 3-тата си годинка той сам си отказа от галеното и започна да ни поправя всеки път, като го използваме.
Моето име е от ония... сложно-съставните с леко комунистическо звучене, завършващи на -мира. Учителките в училище все ме бъркаха, при все, че името не е някакво изчанчено, просто рядко срещано. Всички останали винаги са ме наричали на галено - роднините и познатите от родния град по един начин, познатите от студентските години и след това - по друг. Аз самата винаги съм искала да ме наричат Мира, но нямаше как ей така, изведнъж, да си променя името.

# 13
  • Мнения: 399
Аз много си харесвам галеното Мими  Flutter ,с което съм свикнала от малка,но също ми допадат и "модерните" Мери,Мимс (най-масовото за момента),Мимина и дори Мимилота (едно бивше гадже все още ме нарича така)  Laughing Съпругът ми ме нарича Мимчи (и Закс  Crazy ) Вуйчо ми ме нарича Мимозе  hahaha Съучениците ми полека-лека отвикват да ме зоват по фамилия Laughing Имам приятелки ,които винаги ме наричат Мименце и ми е много сладко и мило  Blush За други съм Мимчо,Миминка  Simple Smile
Общо взето май никой не ме нарича с цялото ми име  Rolling Eyes Дори колегите и шефа ми ме наричат Мими. Simple Smile
Когато избирах имена за децата си,разбира се умувах и как ще им викаме на галено...каката мислех да е Ели,но свеки измисли Ноли още докато бяхме в родилното и така си остана,харесва ми Heart Eyes ...за малкия успях да наложа галеното Дани,но нищо чудно в училище да стане Дими,което е сладко...само дано не стане Димо  Crazy Та в тоя ред на мисли и аз не бих се отказала от име,което има галено,което не ми харесва...с малко повече въображение все може да се измисли нещичко  Wink  
Относно Иване,Павеле,Филипе,Калояне абсолютно приемливи са ми. Peace Предпочитам Иване пред Ванко и Ваньо. Peace Всъщност все по-често се улавям,че казвам примерно "Диман ела!",а не "Димане ела!" и не ми е странно,въпреки че звучи някак сгрешено  Rolling Eyes

# 14
  • Мнения: 432
Много познати на Филип казват Фил. На мен ми звучи добре. Но винаги има вариант да ти хрумне нещо което само ти си употребяваш- голямата ми дъщеря й казвам Мини  Heart Eyes А че сигурно ще й казват Минка, Минке и тн- проблема си е техен.

# 15
  • Мнения: 399
renxy,не вярвам някой да я нарича Минке.Вероятно ще е Минче Heart Eyes

# 16
  • Мнения: 4 569
Мен ме дразнят мъжките имена,завършващи на , защото при повикване става Иване,Милене... и това -не накрая ме дразни.И точно 'щот ме дразни ММ,брат,баща-всички носят имена завършващи на -н. Tired

# 17
  • Бургас
  • Мнения: 372
Мен ме дразнят мъжките имена,завършващи на , защото при повикване става Иване,Милене... и това -не накрая ме дразни.И точно 'щот ме дразни ММ,брат,баща-всички носят имена завършващи на -н. Tired
Да, и на мен не ми е било никога приятно това обръщение..Грозно ми е да кажа на някого Иване,Димитре,Петре..В пъти предпочитам да се обърна с "Петър,здравей",отколкото с Петре  Crazy Но пък ми е много странно,защото може би повечето хора не го правят..Затова предпочитам мъжките имена да си имат галени..С женските е лесно.. Simple SmileНо също не харесвам обръщение на "о"..Например Марио,Антонио,Гергано..

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 14 061
Ами това е от звателния падеж, който се проявява в звателна форма при обръщение в съвременния български език Simple Smile В мъжки род окончанията са -е и -у(ю) - Иване, Стояне, господине, учителю, царю, а в женски род -о и -е - Невено, Марийо, приятелко, Ралице. При женския род подобни обръщения се приемат за груби и се избягват, но при мъжкия род се възприемат нормално и са правилно книжовни Simple Smile

# 19
  • Мнения: 15 379
Нямам си галено име. Не ми липсва.
Към мен винаги са се обръщали на цяло име.

# 20
  • Мнения: 2 090
Мама употребяваше само цялото ми име когато съм сгафила прекалено много. Ако я чуя да да го изрича завършващо на "-о", по-добре да се скрия някъде Simple Smile
И при мен така.

Синът ми го наричаме само с галеното му име, прекалено дълго е цялото. На дъщеря ми е по-кратко, и обичам да я наричам с него. Повече ми харесва от галеното.

# 21
  • Мнения: 221
Много обичам дълги имена с хубави умалителни.
Peace
Така имаш избор - да казваш това, което повече ти харесва Simple Smile

# 22
  • Мнения: 8 890
Някои галени имена ми харесват, някои - не. Зависи и от името, и от човека. В общия случай предпочитам галеното име много ясно да показва от какво име идва и съответно да запазва смисъла му. За дъщеря ми така и не измислихме умалително и от Диляна е просто Дилянка, ами ... ходи ù. Диди, Дидка не ми допадат. Засега основно е Писанка, Глезанка, Бебенце малко, ей такива...

# 23
  • Мнения: 4 569
Има имена където  Tired
Вероника-Вера,Рони или Ники  Rolling Eyes
Елеонора-Ели или Нора  Rolling Eyes

# 24
  • София
  • Мнения: 44 031
И? къде е проблема?
Това не мога да го разбера какво лошо има.... то по тази логика, да се кръщават с 2-3 буквени имена, че да няма вариации за галени....или най-добре изобщо да се забранят със закон умалителните Wink

# 25
  • Пловдив
  • Мнения: 14 061
И? къде е проблема?
Това не мога да го разбера какво лошо има.... то по тази логика, да се кръщават с 2-3 буквени имена, че да няма вариации за галени....или най-добре изобщо да се забранят със закон умалителните Wink

На кратките имена галените са по-дълги  Laughing Сякаш има закон да се казва с нещо различно от името, с което си писан. Grinning

# 26
  • Мнения: 9 814
По-добре родителите да въведат официално галено име, защото то така и така ще се яви, особено при дългите имена.
Нали не се очаква един Александър, Константин, Димитър на 18-месеца да си казва цялото си име?  Laughing
Понеже "пазех" малката от галени имена, сега сама от Симона стана Мома, а голямата години наред беше Канкит или Африка.

# 27
  • Мнения: 1 027
Много е важно умалителното име, според мен... Харесвам дълги имена, които да позволяват разнообразни умалителни.
Аз съм Радостина, викат ми Роси( да, странно, но ми харесва, така съм си ги научила). Обръщат се към мен и с Росче, Рос, Росченка, Росичка,Роска, Росин.
Имам 5-6 човека в живота ми, които се обръщат към мен с Радост и в адски редки случаи -Ради ( не ги познавам като мои тези имена, обаче)

Иначе Радостините, които познавам на галено са предимно Радост и Ради, една от тях е Джой ( от английското Joy за радост), една е Тина ( мн мн странно, но....така й викат)

Има красиви имена, които са с доста неприятни умалителни форми...и обратното Simple Smile

# 28
  • Мнения: 4 569
На мен проблема ми с тези имена е че трябва да се пита кое от всичките е умалитлното. Crazy

# 29
  • Мнения: 15 379
Имам 2 приятелки - Радостина и Константина. И двете се представят като Ина, т.е. с галените си имена.

# 30
  • Мнения: 9 814
Скоро разбрах, че човек, който познавам от години, всички наричат Жоро, и на когото дори съм честитила имен ден, всъщност се казва Живодар.

# 31
  • София
  • Мнения: 44 031
На мен проблема ми с тези имена е че трябва да се пита кое от всичките е умалитлното. Crazy

никога за целият ми живот не ми се е налагало да питам някой как му е галеното име. то идва естествено когато хората си станат близки, по-рядко при запознанството хората се представят с него или казват нещо от типа - казвам се..... но ми казвай.....

# 32
  • Мнения: 8 890
Нямам спомен да съм изпадала в конфузна ситуация заради нечие галено име.
Нормално е, когато се запознаваш да се представяш с цялото си име Peace Другото си идва постепенно. Но ако някой ми се представи като Мими, Боби или нещо, което със сигурност е умалително, вероятно бих попитала как е цялото име. Дали съответния човек, дали друг, който го познава,не знам, но бих питала.

# 33
  • Pb
  • Мнения: 1 183
Нормално е, когато се запознаваш да се представяш с цялото си име Peace Другото си идва постепенно.
Подкрепям! Не възприемам, когато някой се представи с галеното си име. Иначе държа едно име да си има и умалително. За моето, общо взето няма големи вариации: Елица - Ели и е ОК за мен. Е, измисляли са ми и по-завъртяни, Елишуна например.

Сина ми е с най-разнообразни умалителни: от Данаил - Дидко, Дидо, Диди, Дани (към последното обаче имам лека непоносимост, но и не го чувам често). По едно време беше решил, че е Джиджо и абсолютно всички в яслата така го наричаха, дори госпожите. После се представяше като Дидко Робин (Радев, но не можеше да го произнася). На мен също ми е направило впечатление, че към всички деца от яслата, а сега градината, се обръща с целите им имена.

# 34
  • Мнения: 814
Aз имам 3 галени имена.Едното го харесвам, с него ме наричат повечето хора.Второто -  адски ме дразни така ме наричаше учителката ми по математика като трябваше да излизам да решавам задачи на дъската(мразя математиката въпреки , че ми върви, после и учителката намразих Twisted Evil).С третото ме наричат само брат ми и от време на време и най - добрата ми приятелка.

# 35
  • Мнения: 54
Скоро разбрах, че човек, който познавам от години, всички наричат Жоро, и на когото дори съм честитила имен ден, всъщност се казва Живодар.

Горкият! Бих си сменила името на негово място. Звучи ми като Кожодер.  Rolling Eyes

# 36
  • Мнения: 1 092
Харесвам си галеното име.
Не бих се отказала от име, което съм харесала за детето си само защото общият вариант на умалително име не ми харесва. Умалителното име за това е умалително за да може да се нагоди според изказа и смятам ,че родителите могат да контролират умалителното име на детето си ... Ако на Георги не ми харесва да му казват Жоро, както е в общия случай ще държа да му викат Гошко примерно. Когато порасне ако харесва Жоро повече - ОК. Нали умалителните имена се ползват от по-близките хора и хората с които не се налага да сме делови?! Защо тогава да не мога да им казвам, че предпочитам Гого вместо Габчо и Коки вместо Кали или нещо такова?!

# 37
  • Пловдив
  • Мнения: 14 061
Е, днес пък моя син каза ,че има съученик Калчо, после поясни, че това е галеното, а момчето се казва Калоян  Laughing

# 38
  • София
  • Мнения: 291
А аз имах съученик, който се казваше Спас, но го наричахме Пако.

# 39
  • Мнения: 1 092
А аз имах съученик, който се казваше Спас, но го наричахме Пако.

Това ми напомня за съученичката Розана на която всички викаха.... Пешо  Laughing Laughing Laughing Това продължи няколко години (5-7 клас някъде).

# 40
  • Пловдив
  • Мнения: 14 061
Имам комшия Спасимир, като беше малък той сам си казваше Пако. И му викахме така в началото, но баща му нещо не го харесваше и спряхме.

# 41
  • Мнения: 3
Харесвам си го - Лита някой хора ми казват и Лили но не го признавам и не се обръщам.

Иначе не бих се отказала отдадено име заради галенето или липсата на такова.
Малката се казва Калина на галено Калия/Кали, синчето е Марк  и няма галено.

# 42
  • Мнения: 102
Не харесвам галените имена, когато става въпрос за мъж, не мога да си представя 30 годишен мъж да се лигави с галено име: Сашко, Боби, Коко и т.н., такъв може да е за майка си, но пред хората е далеч по-добре за него да е известен с цялото си име.
Почти на никой не позволявам да ми казва на галено, като изключим няколко по-мързеливички, от които искам да ми казват по-малко разпространен вариант на галеното на моето име. Харесвам си името, не бих искала някой да ми го променя, още повече - първата буква  Naughty и да ми го умалява с идиотски именца, не съм на 5-годиники.
Не ми се струва нормално да се откажеш от едно име за детето си, само защото няма  хубаво галено...

# 43
  • Мнения: 432
Не харесвам галените имена, когато става въпрос за мъж, не мога да си представя 30 годишен мъж да се лигави с галено име: Сашко, Боби, Коко и т.н.,

Ами добре де а как да му казваш-Александре, Бориславе? А да му казвам Александър ми звучи също като лафа  да заведеш детенце на градина-неопределено. Или детенце плаче, гушни го.Винаги съм се дразнила на  такова обезличаване. Имам колега Рудолф, по-естествено е да му казвам Руди отклкото Рудолф когато се обръщам към него, нищо че е доста над 30.

# 44
  • Мнения: 102
Не е нужно да добавяш едно -е след името, просто му казваш "Александър, би ли направил еди какво си ?"

# 45
  • Мнения: 432
Звучи ми все едно съм учителка... А и както вече казах ми е същото като Детенце проходи ли вече? Все едно става дума за някакво дете, но не определено. На близките ми приятели предпочитам да им кажа Боби или Алекс ( Сашо не го харесвам как звучи) защото показва, че не сме просто двама души засекли се случайно. Галеното ме сближава с  тези хора от всички други Александровци и Бориславовци. Защото когато говоря за приятеля ми Борис му казвам Боби, а друг Борис, който не ми е близък е Борис, а не Боби. В това е разликата за мен. За милото имам по-нежни обръщения Laughing

# 46
  • София
  • Мнения: 291
Когато се роди братчето му, големият ми син се представяше с "Казвам се Влади, но сега ми викат бати!".  Joy
 

# 47
  • Мнения: 4 569
Почти всички имена имат галени.
опит да повдигна интересната тема Blush

# 48
  • Мнения: 8 890
Естелче, тези, които редовно си пишат в подфорума са си казали мнението вече по веднъж. Пък и никакъв спор не можа да се заформи...

# 49
  • Мнения: 721
Да, харесвам си го. Преди години имах десетина и не всички ми допадаха, но пък имаше толкова индивидуалност във всяко. 

# 50
  • Мнения: 4 569
Естелче, тези, които редовно си пишат в подфорума са си казали мнението вече по веднъж. Пък и никакъв спор не можа да се заформи...
На мен този подфорум ми е любим.
В него теми се пускат сравнително рядко.
Малкото теми,които са подобни на чат също замират.
 Confused

# 51
  • Мнения: 8 890
Ами и на мен този подфорум ми е любим, точно защото дори и да се заформи спор, добрия тон все пак се запазва.

# 52
  • София
  • Мнения: 291
... В него теми се пускат сравнително рядко.
Малкото теми,които са подобни на чат също замират.
 Confused


Малко нескромно, ама идвай в моята тема!
Аз за това я отворих - да си бъбрим за разни имена, с повод и без повод.  Hug

# 53
  • Пловдив
  • Мнения: 14 061
Е, не ни отнемай удоволствието да оспамим и останалите теми  Whistling

# 54
  • Мнения: 399
И на мен ми е любимия подфорум Party ,в останали предимно чета. Simple Smile

# 55
  • София
  • Мнения: 291
Е, не ни отнемай удоволствието да оспамим и останалите теми  Whistling
Никога!  Laughing
Още повече, че следя от близо изявите ви с Естел и дори правя плахи опити да се включа и аз.  Mr. Green

# 56
  • Мнения: 4 569
Е, не ни отнемай удоволствието да оспамим и останалите теми  Whistling
Никога!  Laughing
Още повече, че следя от близо изявите ви с Естел и дори правя плахи опити да се включа и аз.  Mr. Green
Както е казАл Мечо Пух "колкото повече толкова повече". Grinning

# 57
  • Мнения: 1 615
И аз започнах да се пристрастявам към този напоследък Simple Smile По-рядко става бой, а вълнения - колкото щеш! Wink
Не, не харесвам своите "галени", особено в устата на хора, които не са ми близки, но не върви да се дръвча на хората, които обикновено ги ползват най-добронамерено Simple Smile
Иначе, скоро писах в друга тема, че галеното изобщо не е задължително. Има хубави имена с кофти умалителни.

# 58
  • Мнения: 4 555
И на мен ми е любимия подфорум Party
И на мен ми беше тук най-якото местенце  Confused

# 59
  • Мнения: 4 569
И на мен ми е любимия подфорум Party
И на мен ми беше тук най-якото местенце  Confused
Защо беше?Вече не е ли? Rolling Eyes

# 60
  • Мнения: 501
Към дъщеря ми се обръщат с много умалителни - Дари, Даре, Дара,Дарка,Дарче, Даренце,аз си я наричам просто Дария,не че не харесвам умалителните,а така свикнах.
Аз съм с кратко име,но пак успяват да го умалят  ooooh! Най-честите обръщения са Пепи (от родителите ми) , Пете,Петенце (от приятелите),чувала съм и ужасни като Петьофи,Петруно и т.н.  Sick но са единични случаи.
А за обръщение към Павел,за мен е по-приемливо Павле ,отколкото Павеле.

# 61
  • Мнения: 4 555
И на мен ми е любимия подфорум Party
И на мен ми беше тук най-якото местенце  Confused
Защо беше?Вече не е ли? Rolling Eyes
Тонът напоследък малко се смени. Някои новодошли взеха да раздават правосъдие и във всяка тема има по някое заяждане. Като че ли не е толкова ведра атмосферата, както преди. А може само на мен така да ми се струва.

# 62
  • Мнения: 399
ЕлорКа (понеже сме в тема за галени имена Laughing ) :,не се вглеждай толкова много  Wink "Силните са великодушни!"  Hug И аз се нервирам понякога,пиша,трия и си свиркам! Party

# 63
  • Мнения: 6 992
И аз се нервирам понякога,пиша,трия и си свиркам! Party
И аз така. Колко поста съм изтрила, за да не накърня нечии чувства  Crazy

# 64
  • Мнения: 4 569
И аз се нервирам понякога,пиша,трия и си свиркам! Party
И аз така. Колко поста съм изтрила, за да не накърня нечии чувства  Crazy
И аз се старая да пиша учтиво,но понякога е доста трудно.
Трябва да спра да влизам в темата за Анна/Ана. Whistling

# 65
  • София
  • Мнения: 291
И аз се нервирам понякога,пиша,трия и си свиркам! Party
И аз така. Колко поста съм изтрила, за да не накърня нечии чувства  Crazy
И аз се старая да пиша учтиво,но понякога е доста трудно.
Трябва да спра да влизам в темата за Анна/Ана. Whistling
Аз не мога да си кривя душата така!  Naughty
Знаех си, че има и друг, който се е из дразнил от тази тема ...  Hug

# 66
  • Мнения: 8 890
Чак толкова... Преди се връзвах повече, сега все по-малко ми пука. В крайна сметка пиша за собствена разтуха, т.е. от чист егоизъм. Че някой не бил на кеф днес и му се спори... е, здраве да е, ако си намира опоненти – да спори Peace Гледам в прав текст да не обидя някой, но и да не съм правилно разбрана, вече не ми се оправдава. И, да, има хора, които често изопачат думите ти и искат тяхното мнение да доминира...
Ами да идва вече пролетта, че пощурях у нас  Praynig

П.П. Една мама имаше трудната задача да измисли имена за близначета-момиченца с „в” и „ж”. Как се справи, някой знае ли?

# 67
  • Мнения: 4 569
П.П. Една мама имаше трудната задача да измисли имена за близначета-момиченца с „в” и „ж”. Как се справи, някой знае ли?
Вяра и Жана.Според тази мама се е справила много добре. Peace

# 68
  • София
  • Мнения: 291

... П.П. Една мама имаше трудната задача да измисли имена за близначета-момиченца с „в” и „ж”. Как се справи, някой знае ли?



Ама такава тема ли е имало? Аз къде съм била!?!  Rolling Eyes

# 69
  • Мнения: 399
...Ами да идва вече пролетта, че пощурях у нас  Praynig
...
Охх,така е...сезона е виновен...не стига ,че пощурях,ами и надебелях! Crazy Crossing Arms

# 70
  • София
  • Мнения: 291
...Ами да идва вече пролетта, че пощурях у нас  Praynig
...
Охх,така е...сезона е виновен...не стига ,че пощурях,ами и надебелях! Crazy Crossing Arms




И тортите ...  Laughing

# 71
  • Мнения: 4 569
...Ами да идва вече пролетта, че пощурях у нас  Praynig...
Охх,така е...сезона е виновен...не стига ,че пощурях,ами и надебелях! Crazy Crossing Arms
И тортите ...  Laughing
Аз пък съм в депресия и не знам защо.Гаджето ще ме побърка защо се държа сопнато и студено /а аз наистина не знам/. Confused

# 72
  • Мнения: 8 890
Вяра и Жана.Според тази мама се е справила много добре. Peace
Да, добър избор Peace

Много добре си знам основния източник на депресия - студа и зимата. Не сме излизали вън от миналата неделя Mr. Green

# 73
  • Мнения: 15 379
Гаджето ще ме побърка защо се държа сопнато и студено /а аз наистина не знам/. Confused

Каква зодия е Mr. Green?

# 74
  • Мнения: 4 569
Гаджето ще ме побърка защо се държа сопнато и студено /а аз наистина не знам/. Confused
Каква зодия е Mr. Green?
Скорпион.Казвам му аз "скъпи,не си виновен ти-ми що аз си го отнасям"?Е, Banghead

# 75
  • Мнения: 6 992
Трябва ни спамо-чат тема в тоя форум  Joy

# 76
  • Мнения: 399
Трябва ни спамо-чат тема в тоя форум  Joy
Ох,тъкмо това мислех да пиша след Естелчето,но Ео ме изпреварила! Mr. Green

# 77
  • Мнения: 4 569
Трябва ни спамо-чат тема в тоя форум  Joy
Ох,тъкмо това мислех да пиша след Естелчето,но Ео ме изпреварила! Mr. Green
I az taka mislq. Peace

# 78
  • Мнения: 4 569
Трябва ни спамо-чат тема в тоя форум  Joy
Ох,тъкмо това мислех да пиша след Естелчето,но Ео ме изпреварила! Mr. Green
I az taka mislq. Peace
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=564258.105;topicseen  Confused Sad

# 79
  • Мнения: 1 054
Сериозно ли очакваше друг отговор?  Rolling Eyes

# 80
  • Мнения: 4 569
Надявах се. Confused

# 81
  • Мнения: 8 890
Не може да се направи спамо-чат тема, защото си има достатъчно неконкретни теми за оспамване в подфорума. Така го разбирам аз или греша newsm78

# 82
  • Мнения: 6 992
Ми те по принцип не са за оспамване, ама...

# 83
  • Пловдив
  • Мнения: 14 061
Ми аз да ви кажа и спамо чат да има пак  ще се оспамват. То направо ти идва отвътре понякога

                         

# 84
  • Мнения: 6 992
Точно това имах предвид Laughing

# 85
  • София
  • Мнения: 291
Аз като видя ЗлаВещица да поства тези риби и някак си изобщо не мога да остана сериозна.  smile3535

# 86
  • Мнения: 4 569
Мен ме е яд че не мога и аз да ги поствам.Взех адреса,стигнах до някаква препратка към Гугъл  Tired и се отказах. #Cussing out

# 87
# 88
  • Мнения: 399
 Joy Joy Joy Туй Естелче,беее.. Hug

# 89
  • Пловдив
  • Мнения: 14 061
Мен ме е яд че не мога и аз да ги поствам.Взех адреса,стигнах до някаква препратка към Гугъл  Tired и се отказах. #Cussing out

                               newsm48

# 90
  • Мнения: 4 569
Мен ме е яд че не мога и аз да ги поствам.Взех адреса,стигнах до някаква препратка към Гугъл  Tired и се отказах. #Cussing out

                               newsm48
fight fight gydi     smile3506

# 91
  • Пловдив
  • Мнения: 14 061
Аз като видя ЗлаВещица да поства тези риби и някак си изобщо не мога да остана сериозна.  smile3535

Това щото Естелчето каза, че са ни взели за шарани   Flutter

                                                          

# 92
  • София
  • Мнения: 291
Аз като видя ЗлаВещица да поства тези риби и някак си изобщо не мога да остана сериозна.  smile3535

Това щото Естелчето каза, че са ни взели за шарани   Flutter

                                                          


Ама всичко разбрах аз! Още от онова първото ято шарани ...  smile3501

# 93
  • Пловдив
  • Мнения: 14 061
Мен ме е яд че не мога и аз да ги поствам.Взех адреса,стигнах до някаква препратка към Гугъл  Tired и се отказах. #Cussing out

                               newsm48
fight fight gydi     smile3506

                                           

# 94
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Ми, може и да е превземка, но като не ми харесва нито едно от галените на Филип, а неминуемо ще започнат да му ги прилагат, защо да правя компромис с името на детето си?

Не е неминуемо. Много зависи от това, родителите кое точно галено /съкратено/ име ще ползват. Оттам и всички останали се обръщат така. Например дъщеря ми е Валентина, но никога не ми е харесвало обръщението "ВалЯ". Винаги сме я наричали Вале или Вали. Никой не е и сещал дори да й каже Валя, освен някои учителки в детската градина, когато й надписваха рисунките Mr. Green. Племенникът ми пък е Константин и родителите му го наричат Коси. Съответно на никого не му хрумва дори да му каже Коце, Косьо или Коко.

# 95
  • Мнения: 432


[/quote]
Не е неминуемо. Много зависи от това, родителите кое точно галено /съкратено/ име ще ползват. Оттам и всички останали се обръщат така. Например дъщеря ми е Валентина, но никога не ми е харесвало обръщението "ВалЯ". Винаги сме я наричали Вале или Вали. Никой не е и сещал дори да й каже Валя, освен някои учителки в детската градина, когато й надписваха рисунките Mr. Green. Племенникът ми пък е Константин и родителите му го наричат Коси. Съответно на никого не му хрумва дори да му каже Коце, Косьо или Коко.

[/quote]
И е така и не е. Защото винаги ще има хора, които няма да чуят как казват мама и тати. И ще имат собствена интерпретация. Като каже Константин и автоматично за тях ще е Коце. Имам приятелка, която на галено е Вили, а иначе Венелина. Преди това имах съученичка Венелина, тя винаги е била Вени и Вили (с която се запознах по-късно) ми идваше странно. Но всички така й казваха и аз също свикнах така. Но пък другата Венелина още си е Вени. И ако се запозная с трета тя пак няма да е Вили, ако трябва да се обърна галено към нея.
Ама как го обясних само... ooooh!

# 96
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Ами не знам, renxy, досега не съм чувала някой да нарича детето ми или познат, с галено име, което не се харесва от притежателя. НАй-малкото, човек винаги може да каже: "Не, аз не съм Коце, можеш да ми казваш......(еди как си)" Simple Smile. След това се свиква, както сама казваш.

# 97
  • София
  • Мнения: 44 031
renxy - честно нищо не разбрах от обясненията ти....но човек винаги може да насочи другите как му е приятно да го наричат.

Може като се запознаеш с трета тя пък да иска да е Лина, лошо няма...ще се съобразиш...

# 98
  • Мнения: 4 555
А защо си мислите, че децата непременно ще харесат съкращението, измислено от майките им? За мен не е идентично майката да настоява да казват на детето й еди как си или да не му казват в никакъв случай по друг начин и това, което самото то ще харесва и предпочита след време.
Може на майката да не й харесва Коце, но на детето, особено в училищна възраст, точно това да му харесва.

# 99
  • София
  • Мнения: 44 031
Може, надали някой твърди обратното...
но това е от една възръст натам...до тогава на дневен ред са предпочитанията на родителите...
а и все пак много хора свикват и приемат обръщенията,  от първите им години...дори само по навик.

# 100
  • Мнения: 4 555
Някои други пък, като мен  Laughing искат останалите да им казват по напълно различен начин от родителите. В крайна сметка детето като тръгне на училище, което е доста в началото на живота му, само си определя как да му казват.

# 101
  • София
  • Мнения: 44 031
е, да...ама то тогава си има уста и може да си каже как иска да го наричат, независимо как другите се опитват да го наричат, щото така им хрумнало , че трябва да се вика на хората, с това име;)

# 102
  • Мнения: 8 224
Хубава тема Simple Smile
Незнам защо но не харесвам галените имена. Смятам,че всяко име си носи свой собствен заряд. Нали името е най-често чуваната дума от нас.
Когато мислихме име за моя син, много се колебах за Никола. Именно по прична , че тябва да се измисли галено име. Не си падам нито по Кольо  нито по Ники...не ми се пречупи езика и го наричам Никола. И на мъжа ми му викам с цяло име, въпреки че при него е сложно съставно и варианти много.
Кофти ми е когато в парка , градинката или някъде другаде се радват на детето ми с умалителни имена и трябва да свикна с това. Моя син не прилича на Коко или на Нико, той просто си е Никола, е за мен е Разкошчо, Любовчо и други такива.
Дайте идея за галено на Никола  но да не е някое от гореизброените,
Мерси  Hug

# 103
  • Мнения: 399
Никси или просто Ник

# 104
  • Мнения: 4 555
Кофти ми е когато в парка , градинката или някъде другаде се радват на детето ми с умалителни имена
Защо? Ей това винаги ми е било много чудно. Защо ти е кофти как другите му казват? А ако той като порасне иска ти да му казваш Ники?

# 105
  • Мнения: 432
Кофти ми е когато в парка , градинката или някъде другаде се радват на детето ми с умалителни имена
Защо? Ей това винаги ми е било много чудно. Защо ти е кофти как другите му казват? А ако той като порасне иска ти да му казваш Ники?
И аз. А и съгласи се че приятелите на един тийнейджър да му казват разкошчо.... Не звучи мъжествено според мен в техните очи. Варианти много, но ако на него му харесват какво лошо? На него може Ники да му харесва. Или Никич или Никсън или бог знае какво. Както бях писала преди за мен цялото име е за официалните власти  Mr. Green  Или  когато мама иска да покаже, че детето е сбъркало много. Никола цялата стая е разхвърляна. Моля те, оправи я. Докато Ники, как си, слънчице, когато детето е болно ми звучи по нежно от Никола.

# 106
  • Мнения: 15 379
Аз имам позната със син Никола.
Винаги се обръща с цяло име към детето, за нея галено от името Никола няма. Но го нарича и "злато", "слънце" и пр.
Моето мнение е, че по-добре да се обръщам с галено име към детето си (все някакво ще се измисли), отколкото да го наричам "мишче", "златце". Не че и аз не използвам подобни, но не и за сметка на галеното име.

# 107
  • Мнения: 8 224
Ей ме пак, не става въпрос другите да му казват разкошчо , а просто да си е Никола.
Ники, Нико, Коко за мен са съвсем различни имена.
Чесно казано Константин адки ми харесва като име но Коце е нещо коренно различно...
renxy.......защо да се счита , че когато казваш цялото име би трябвало да се караш. Та нали ние сме го избрали и по-хубаво от това име за нас няма.
Елора...ами просто не ми харесват тези имена...вече всеки втори Никола е Нико...моя просто не е Нико...Твоята майка как ти казва, както ти искаш?
Просто се оказа ,че от вътре не ми идва да му съкратя името....а и Никола адски си му отива. Simple Smile

# 108
  • Мнения: 8 890
SDK31, все пак краткото Ники много добре запазва смисъла на цялото Никола, не е просто само две срички за по-кратко. Иначе и аз не измислих галено име за моята Диляна, освен Дилянка Laughing уж не харесвам окончанието -ка. Диди, Дидка не ми допадат, но и така ще ù казват. Да, ние даваме едно име на детето си, влагаме някакъв смисъл, но все пак не можем да наложим на другите да възприемат името и детето ни както нас.

# 109
  • Мнения: 432
Ами може би на мен това са ми асоциациите от едно време.  Mr. Green Баба ми винаги окончаваше на О когато мислеше, че съм свършила голяма глупост.  LaughingИначе Ренче, Ренка.
А и трудно да викнеш детето си на плошадката с Разкошче, Меченце или подобно. И все пак може да има нежно обръщение. Антония например го използвам когато говоря със сериозни хора за сериозни неща, а иначе става Тоничка, Тоника и подобни. По-мило ми е, а иначе името много го харесвам. Антонии има много, моето мъниче е Тоничка примерно.
Но това важи за мен, просто си обяснявам начина на мислене, не те карам да мислиш като мен. Hug

# 110
  • Мнения: 4 569
Спрете да ми викате Естелчееее  #Cussing out

# 111
# 112
  • София
  • Мнения: 44 031
Стели Simple Smile hahaha

# 113
# 114
  • Мнения: 4 569
.

Последна редакция: сб, 12 мар 2011, 15:02 от Естел

# 115
# 116
  • Мнения: 8 224
Renxy  на полщадката или където и да било му викам Никола. Така се казва.
Просто исках идеии за съкращение различни от общо приетите.
Ето ани казва за Диляна /прекрасно име/, съкращават масово на Диди - мисля, че е коренно различно. Знам ,че ще му викат на галено по различн начин от мен, но докато аз мога искам името да съответства с него а Ники хич не му отива.
Като пример Радослав , майка му на галено му казва Славко- нерде Ямбол нерде Стамбул или почти като Лом и Лондон. Е просто неискам Никола да е Лом....нищо лично за Лом.  Hug

# 117
  • София
  • Мнения: 44 031
ами те общо приетите, не случайно са такива...
особенно за Никола/Николай са най-близките и запазващи звученето и значението...
Ти какво различно искаш...може и Лала да му казваш или Коля, Локи и каквото си щеш...
Та или си му казвай Никола...или Нико...каквото и извън общоприетите да измислиш - никола ЩЕ Е Лом.

# 118
  • Мнения: 4 569
Никола-Нико и Ник ми харесват като вариант.Може и Нини,Нино ама малко женско идва.

# 119
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Аз сега се замислям, че никога не съм си позволявала да нарека някого с галеното му "общоприето" име, преди да съм сигурна, че го ползва. Например, винаги се обръщам към някоя Венета, да речем, с цялото име, никога не минавам на Вени, Нети, Венетка и подобни. Когато установя какво съкратено име използва, чак тогава бих си позволила да я/го нарека така. Дори и с някой Николай, откъде да знам дали е Ники?!
За Никола, не се сещам други галени имена, освен гореизброените, но пък винаги е възможно за една майка да изнамери най-подходящото за своето дете, независимо дали то "върви" с цялото име или не. И е почти сигурно, че цял живот всички близки ще го наричат така.

# 120
  • Пловдив
  • Мнения: 14 061
Никола-Нико и Ник ми харесват като вариант.Може и Нини,Нино ама малко женско идва.
Аз познавам мъж, който се казва Нино. Че и синът му е кръстен на него и той е Нино.

# 121
  • Мнения: 15 379
И аз познавам Нино, че и Нено.

# 122
  • Мнения: 432
Имаше една детска книжка, където главният герой беше момче на име Нино. Ставаше въпрос нещо за една топка, ама не помня. Струваше ми се много сладко това Нино.

# 123
  • София
  • Мнения: 44 031
ние в гимназията имахме един Нино...явно си се среща това име...

# 124
  • Пловдив
  • Мнения: 114
SDK31, все пак краткото Ники много добре запазва смисъла на цялото Никола, не е просто само две срички за по-кратко. Иначе и аз не измислих галено име за моята Диляна, освен Дилянка Laughing уж не харесвам окончанието -ка. Диди, Дидка не ми допадат, но и така ще ù казват. Да, ние даваме едно име на детето си, влагаме някакъв смисъл, но все пак не можем да наложим на другите да възприемат името и детето ни както нас.
Родителите ми ме наричт Дилянче,а Дидка има звучало като"Дида-шилето",не знам защо newsm78
Обаче имам познати,които ме наричат Дидка и не ми е проблем.Синът ми се казва Божидар,а родата на мъжа ми масово го нарича Божко-много се дразня на това име.Май умалителните дразнят повече родителите,отколкото децата,пък били те и на по-зряла възраст.
Това исках да обясня с дългия си пост,дано сте ме разбрали Peace

# 125
  • Мнения: 380
Да побутна темата - как е галеното име на Дамян и на Марио?
На Дамян може би "Дими" ... ?

# 126
  • Мнения: 8 578
Не мисля, че имат.
Познавам един Дамян и един Марио.
Единия винаги си беше Марио, а другия Дамян или Дамяне.

Общи условия

Активация на акаунт