Веганството - да споделим опит 3

  • 48 267
  • 750
  •   3
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 048
Вери,мерси,много си бърза  Simple Smile
Рецептите са супер,ще се пробват скоро Simple Smile
Извинявай много,че ти зададох въпрос да не си бременна ,може би ,ако не бях,другите нямашеда забележат,че се издаде лекичко.
Дано не съм ти създала неприятности.Извини ме,още веднъж Praynig

Mamagemelar сподели и другата рецепта,подходящата за пълнозърнестти и безглутенови брашна,моля

# 16
  • Мнения: 5 713
Не сте ми създали неприятности, спокойно. Просто не ми се споделя много много в този форум. Нито пък ми се участва в безумните отчетни теми (мое мнение). От никого не се крия,  пазя по-скоро себе си.

Сега относно баницата: аз ви писах, че ще има 5 готвени (термично обработени неща), когато Норчи пита какво ще има на трапезата. Корите бяха обикновени, тук явно няма пълнозърнести. Но в Щатите има.
Нещо не ме блазни да ядем сурови кори, макар че навремето забърсвах от суровото кесксово тесто преди да го сложи майка ми да се пече.  Laughing
А и никога не съм твърдяла, че съм 100% суровоядка. Това кой колко процента е на сурово или на нещо друго е много дразнещо и глупаво. А за мен безмислено. Днес си изцяло на сурово, утре почваш да ядеш готвено, защото ти се струва, че слабееш, след време почваш и с животинските продукти, защото се надяваш, че като си хапваш с положителни намерения нещо вредно, няма да се разболееш, примерно.

Олиото беше гроздово. Само такова ползвам, когато термично обработвам. Кокосовото ми е само сурово и не искам да го хабя.

Иначе бях много бърза с отварянето на нова тема...като не събрах линковете.  Laughing

# 17
  • Мнения: 1 048
Оххх,отдъхнах си...
Аз също не пиша навсякъде,а в много малко теми,които ми допадат и тази е една от тях.Тук почти никога не е имало сериозни спречквания и сме в повечето случай на едно мнение за много неща,а дори и да не сме ,тук се среща уважение на чуждото мнение,дори интерес към него,излагат се мнения,дават се съвети.Има много какво да се научи,пишат се се полезни и хубаи неща ,а не безмислени глупости.Никой не те опреква за това,че си "различен",напротив-тук си нормален,свой.Хората са добронамерени,отзичиви и търпеливи и се е създла една приятна и уютна среда.
Аз също не обичам етикети от сорта на суровояд ,веган и т.н. ,важното е че се опитваме да се храним здравословно и природосъобразно и споделяме знания и опит!

М/у другото как ви се е отразило цялото това време писане в тази тема?Мислите ли,че сте се променили;научили ли сте много нови неща?А как ви се струват другите пишещи тук,след толкова време ....усещате ли някаква промяна в някого?

Вери  как се казват тези кори на английски Blush .И последно по тази тема,но ми стана много интересно като казваш,че не си ходила на лекар,а ще ходиш януари на едно друго-какво е това  друго Simple Smile

Последна редакция: ср, 29 дек 2010, 03:56 от nor4y

# 18
  • Мнения: 1 708
На мен ми е много, много уютно тук  Hug. Когато влизам във форума да прочета последни коментари тази тема си я оставям да чета най-накрая, за десерт  Simple Smile .
nor4y, много нови и полезни неща научих от тук, голяма част от тях прилагам вече и на практика. Става въпрос не само за рецептите, които споделяме, но и за принципите и философията на здравословния начин на живот, които не се изчерпват с това какво и как ядем, но са обвързани и с отношението ни към нас самите, към околните и към природата.
И друг път съм писала, но пак - радвам се, че попаднах на тази тема и ви открих  Hug.

# 19
  • Мнения: 1 849
Немога да кажа и за тях че са спокойни , иска ми се да са по спокойни деца , но те са си като малки диви същества , отгледала съм ги в гората кажи речи - през по голямата част от живота сме на вилата ни и те вилнеят на воля ...
Peace Супер! Според мен това е най-хубавото! деца мах близо до природата, на чист въздух и свобода! Какво значи спокойни деца - няма такива! Децата (когато са здрави) са винаги в движение и издънка  Party Hug

Mamagemelar, кажи наистина за другите кори също, че аз меся основно с безглутеново брашно и все не успявам да ги натъкмя, все ми се рони. Изпробвала съм няколко рецепти за него - и с оцет, и с мая, и с яйце, ама не ме удовлетворява резултата...

Ще чакаме и Фотина да се включи, тя е веща в месениците  Hug

А конфитюри и сладка ползвате ли? Че тук съм насъбрала от разни баби - домашни, но никои не ги яде така. Преди много обичах на препечена филийка  Crazy

# 20
  • Мнения: 2 132
Мерси за темата, Вери   bouquet

Mamagemelar , дай някакви грамажи за съставките на тези кори с оцет Simple Smile

# 21
  • Мнения: 189
M_Nik, благодаря за доверието! HugАз не се смятам чак за много добра Embarassed Баба ми е майсторът. Меси в дървено коритце, точи като лист на дървена софра, но с бяло брашно. И тя черни брашна и квас свързва с немотията и вика браво, че аз меся, но тя не ще... Wink

Ами пълнозърнести кори, в смисъл грахам, ръжено, не съм точила. С типово брашно да, но то си е почти като бялото. Да, слага се оцет за еластичност и се меси с мазнина-и тя играе голяма роля. С безглутенови брашна мисля, че няма как да стане. Те са по-зърнести, ронливи, нямат еластичност, то всъшност точно глутена прави тестото гъвкаво.

М/у другото как ви се е отразило цялото това време писане в тази тема? Мислите ли,че сте се променили;научили ли сте много нови неща?А как ви се струват другите пишещи тук,след толкова време ....усещате ли някаква промяна в някого?
Тази тема е изключително ценна за мен! Hug Рецепти, отношение, съвети, атмосфера...Тя всъшност е основната, в която се включвам. Не съм активно форумстваща, не мога да намеря време Sad Иначе желанание за четене имам огромно, но...

Някакси ми е трудно да живея в контрапунк на почти всичко-хранене, отглеждане на детето и въобще начин на живот, различен от масовката. Не ми стигат силите доста често. И такива теми и изобщо подобни четива ме зареждат, вдъхновяват, окриляват. Хубаво ми е като знам, че има и други като мен...
Макар, че този форумски начин на общуване ми е странен...Чувстваш едни хора близки, а всъшност изобщо не ги познаваш...Понякога си криво разбран. В две изречения едвали не трябва да напъхаш цялата си съшност и разбиране за живот...

Живата връзка, разбира се, си е най-важна, но за сега форумството при мен е добър заместител...Макар да се чувствам разкрачена между реалността и виртуалността...Но това имам като асортимент в момента... Grinning

Имам угризения, че крада от времето за детето и съпруга ми Embarassed от една страна, а от друга пък без тези общувания и четива нямаше да знам много неща.  #Crazy

Последна редакция: ср, 29 дек 2010, 17:44 от fotinaklaros

# 22
  • Мнения: 3 869
На мен темата ми е много полезна, чувствам се комфортно, знам ,че винаги има кой да ми отговори на въпросите тук Simple Smile Със сигурност съм се променила за тия 2 г., виждам и други са се променили Simple Smile Нали това е смисълът Simple Smile

Точно щях да пиша за глутена в корите. Както М_Ник пише, няма как да станат тънки и гъвкави без него, а в пълнозърнестите брашна процентното му съотношение към другите съставки е по-малко, корите не могат да станат много тънки и гъвкави, трябва да са по-плътни... С безглутенови пък хич не се захващам, голяма мъка ми се струва.... Само оризови съм купувало готови от китайски магазин за храни и бяха ок, но не са лесни за работа... Видях наскоро в диетичния на Плиска да се продава само гумата, която се ползва в готовите зезглутенови смеси. С нея си мисля, че пО биха се получили безглотенови кори. Виждаласъм и безглутенови кроасани, а за тях тестото също трябва много тънко да се разточва...

Днес се сдобих с пореден комплект посуда - тава среден размер (какъвто нямам), малка дълбока тавичка като за хляб и кръгла тава с отварящ се кант като за торта  ooooh! Последните две с идеята че са много удобни за оформяне на сурови специалитети. Пише, че са с безвредно покритие, ама не се задълбочих повече. Ако има начин да изкупя всички видове силиконови форми, формички и ограничители, плюс едно прилично разнообразии йенски форми, сигурно ще го направя  ooooh! Човек ще си помисли, че по цял ден сладкиши, кексове и хлябове пека  Laughing

# 23
  • Мнения: 685
Вери благодаря за времето ти и новата тема! Баничка направих с праз и унгарското кисело зеле и стана мнооого вкусна Hug

nor4y, финните кори се казват - fillo dough. Има ги по магазините, но  ми правеше впечатление, че не ги ползват много американците.

На мен ми е далеч с детето да ходя до Халите за тези супер кори на Сърбиянка... Ако някой намери из Южните квартали на София да казва.
Между другото содената ми питка стана вълшебна. Никога не е ставала така апетитна и мекичка, направих я с 1:1 типово и пълнозърнесто брашно. Рецептата е оттук, но дали беше на Реалист или Фотина.. не си спомням. С една дума благодаря Ви, че споделяте.   bouquet

# 24
  • Мнения: 381
За мене темата е голям пристан. Всъщност е много неща, но основно пристан. Иначе е и източник на информация, усещане за споделеност, за разбиране, за подкрепа...
Та...благодаря ВИ! Hug

Аз пък исках да споделя нещо, върху което се замислих днес - повечето ми близки, роднини(включително мъжа ми), приятели и познати не отричат това, което си говорим (им говоря) за храната, когато стане на въпрос и ме попитат. Повечето не че не са съгласни, те НЕ ИСКАТ да знаят. Обикновено казват, че вярват, че това е така, и когато аз кажа - "Има един много хубав материал/статия по въпроса, искаш ли да ти я изпратя?" и отговорът е моментален и рязък - "О, не, не, не искам да знам, не искам да я чета...после какво ще правя?"
Днес някак го формулирах това, че точно така. Те просто не искат да знаят и да се информират, за се задълбочават, не че отричат. Просто не искат, защото това би значело промяна, нови неща, отказване от нещо и т.н.

Та исках да Ви питам - забелязвали ли сте Вие подобно нещо с Вашите близки и познати?

# 25
  • Мнения: 414
Последно, значи все пак може да се пробвам с пълнозърнесто брашно - Грахам да омеся кори? Никога не съм месила кори, но пък имам желание. И по-дебелки да са, не е проблем. Само кажете, ако не бива да се захващам...
Днес ходих до Халите да търся пълнозърнестите кори. Както беше написано - на най-близкият щанд до реставрираният часовник. Това всъщност е щанд, където продават кроасани, хляб и кори за баница, но пълнозърнести нямат. Гледаха ме учудено.
Затова реших, че ще трябва да меся.... Така ми се е дояло нещо с кори, по скоро всичко с кори Simple Smile))

Да помоля Cantariny за тази рецепта за содена питка, дето й е станало много сполучлива.

Аз не ям вече хляб с мая и моята содена питка става супер твърда. До сега съм правила само с грахам, но ще си купя и типово брашно, щом става с него по-добре.

Да питам защо за готвене/печене само гроздово олио? С него ок ли е? Със зехтин, евентуално помаче не става ли? Чувала съм нещо за промяна на мазнините при различни температури и че най-добре е да се готви с мас или масло  Crazy , но тоза вариянт отпадна.... После четох, че ако се сложи зехтин и вода като се задушава не е проблем, но така и не ми окончателно ясен този въпрос.

# 26
  • Мнения: 9 086
Благодаря на Вери за новата тема! Мислех да пусна аз, и да се опитам да преровя старата тема за нови линкове, но не намерих време, а и всъщност не е толкова важно, винаги може да се попита (с риск да се досади на пишещите Embarassed) важното е, че има къде да си пишем Grinning

Щастливата - това, което казвач, за околните, е абсолютно така. Аз това съм го разбрала много отдавна, във връзка с наболелия въпрос с ваксините на децата...както и за здравословното хранене, веганството и прочие - за всичко ново, хората масово не искат да се информират, защото така е по-лесно. Промяната им се струва непосилна, а информацията - плашеща. То си е плашещо де... Но всеки отговаря за себе си и преценява какво и как, така че - радвам се, че вървя в правилната посока, и че ви познавам, без вас много неща нямаше да знам и да мога...  bouquet

Мег сподели, че е малко в застой, така да се каже - при нас е същото...откакто съм тук в Смолян, промениха ми се желанията и вкусовете...или не се храня почти, или ям нещо тестено Rolling Eyes Салата също...Отвращават ме плодовете, което пък хич не мога да си го обясня. Детето и то така - плодовете ги плюе от от няколко дни насам, предпочита да ръфа питка, хляб, бисквита...Манджи много иска, чак до тръшкане и рев стига Shocked Отказва неговото си ядене, и вижда, че другите ядат нещо друго, иска от него...Любимите му доскоро неща вече не ги поглежда. Умира си за кисело мляко, на ден изяжда по цял буркан от около 400гр. Tired  Сигурно е странен период, не знам...

Имам въпросче за кълновете - когато пониците (не съм сигурна дали се казва така) станат дълги, може ли само те да се консумират, или може цялото нещо? До колко време могат да стоят в буркана? Лещата ми е на 3 дни, има доста дълги поници, около 2-3 см. и се чудя какво да я правя...
Пшеницата не ми се получи, не зная защо, изхвърлих я на третия ден, беше потънала в нещо бяло и странно, нищо не излизаше от зрънцата, не поникна, а в началото имаше такива изгледи Rolling Eyes

# 27
  • Мнения: 189
So special Simple Smile, не искам да ти влияя на решението да месиш и точиш само споделям какво мисля по въпроса Peace
Точенето на тесто от бяло брашно е значително по-лесно - еластично, гъвкаво, лесно разточващо се. Тестото с черни пълнозърнести брашна е различно...Зависи какво е брашното и как е смялно, но най-вероятно ще си остане лепкаво ако е само грахам или ръжено, а това затруднява много разточването.
Моят съвет е първо да си направиш само от типово брашно и така постепенно да добавяш и пълнозърнести, за да не се разочароваш от първия път Peace
А и въобще точенето си е голям майсторлък каквото и да е брашното. Но по-дбелички кори като за празеник примерно е лесно така, че запрятай ръкави...

# 28
  • Мнения: 685
Та исках да Ви питам - забелязвали ли сте Вие подобно нещо с Вашите близки и познати?
Същата работа! Не искат да знаят нищо, за да не си развалят кефа от тъпченето с гадости.
Доскоро ме питаха дали заради детето не ям месо (понеже е алергична към млечните)... Последната изцепка на майката на мъжа ми беше на Коледа, като ми каза, че би трябвало да съм достатъчно интелигентна, за да знам от какво лишавам организма си.  Joy и тъй като грубо й беше взета думата от сина й, довърши лекцията си как рано или късно ще трябва да си набавя необходимото... Ха-ха тя ако знае, че детето няма да яде скъпоценните й "витамини" сигурно ще се пръсне.

So special, питката е супер лесна и бързо стана. Няма кой знае какви трикове: В купа се слагат пресятите брашна, 1ч.л. сода, малко лимонов сок, сол. По средата се прави кладенче, сипва се вода или растително мляко. Добавят се ядки, семки (аз сложих тиквени и слънчогледови), подправки и доизмесваш с още брашно. Не помня колко я пекох, защото гледам на око, а не часовника, но я покрих с фолио в началото, за да не изгори и като се наду питката го махнах. Мислех с бакпулвер да й направя, но се оказа, че му е минала годността. 
Я да видя сега кой ще си познае питката, защото копирах дословно рецептата Wink

Точно заради високата температура (аз от Вери знам) е най-добре да се готви с олио от гроздови семки. Тя подробно беше писала преди. Зехтин се слага след като се махне от котлона. Аз винаги съм имала у дома, но преди да се ограмотя винаги със зехтин готвех.

# 29
  • Мнения: 5 713
Та исках да Ви питам - забелязвали ли сте Вие подобно нещо с Вашите близки и познати?
да, непрекъснато за много неща.

Линковете от старата тема всеки е свободен да събере. Стига да има желание. И да драсне ред, че се заема, защото аз не съм се отказала напълно, но по-натам.

Аз ползвам гроздово, защото издържа на висока Т. Другите ми масла/олио са ми студено пресовани (сурови) и не искам да ги позлвам за готвене.

Стеф, киселото мляко най-малко би ме притеснило от животинските стига да е домашно.
Поници се казва на зелената част. Примерно пшеничната трева.
Иначе да, всичко ядем- и кълн и зърно.

Содената питка сме я правили с всякакви брашна: пълнозърнесто пшенично, разни други глутенови, от елда също и винаги е ставала.

За Т на разните мазнини, Soleil беше писала преди време подробно.

Последна редакция: ср, 29 дек 2010, 19:45 от Вери

Общи условия

Активация на акаунт