болест на Хашимото и бременност

  • 334 646
  • 2 475
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 727
Desdemona, благодаря ти за отговора Simple Smile

# 256
  • София
  • Мнения: 10 698
Здравейте, момичета,

Задавам въпроса си тук и в Зачатие, тъй като съм много притеснена и се надявам някой да ми отговори бързо, тъй като ще мога да се срещна с ендокринолога ми към края на другата седмица чак Sad
Ето какъв ми е проблемът-преди 30-40 дни започнах да пия Л-тироксин 50/изписан ми от лекар, естествено/. TSH-то ми беше 2.6. Днес си направих контролни изследвания и за мой ужас, след повече от месец пиене на лекарството, ТSH-то ми е скочило на 6.44.  На някой случвало ли му се е подобно нещо?
Имате ли информация и какво може да означава това, че МАТ е 7-8 пъти над нормата, а ТАТ е в граници?
Много ви благодаря предварително за отговорите.
Не съм бременна, но след 2 седмици трябва да започваме опит инвитро и ми е много важно да си отговоря на тези въпроси. Извинявайте, ако питането ми не е за тук.

Повишения МАТ може да е признак на Хашимото. А ТСХ може да  скочи до налучкване на дозата-на мен ми се е случвало: например:пиех 25 лтироксин при ТСХ 3.63 след 45 дни беше паднало на 3.17 след което започнах доза 50 и ТСХ излезе даже извън горна граница стана 6 някъде,после падна де....

# 257
  • Мнения: 727
magnet_for_happiness, мерси. Наистина имам Хашимото, колкото и да не ми се вярваше Sad И аз си помислих дали не е заради дозата, тъй като пих 2 седмици по 25 мг, а следващите 2 по 50 мг. Надявам се ТСХ-то да падне все пак, но лошото е, че нямам много време, за да реагирам.

# 258
  • Мнения: 4 737
Mishelcheto, такъв случай има в другата темичка. Едно момиче от хиперфункция мина в хипо. Трима лекари й изписаха 3 различни терапии. К. Тодорова й каза да спре Тирозола и да почне Еутирокс. Сарджева й каза да спряла само Тирозола, без да пие нищо. А пък Начев й каза да почне Еутирокс, но Тирозол не се спирал така изведнъж. Тя пробва първо на Сарджева методът, но нещо не й понесе, сега до колкото знам спря Тирозола и пие само Еутирокс. Абе посъветвай се с читав ендокринолог.

Старлетче  Hug не го приемай като заяждане пак, но и тук ще ти апострофирам  Wink
Първо имам странното чувство, че на Мишелчето визираш мен и моят случай Peace затова искам да разсея опасенията ти и притесненията ти Blush!
Първо от хипер функция въпреки, че ТСХ действително скочи първоначално на 5,10 и и после на 10,66 не бях минала и тогава в ХИПО. Скачането, беше само и единствено медикаментозно, получи се от предозиране с дозата на Тирозола!
Последното се установява не само и единствено чрез ст-стите на хормона ТСХ, а на база на ехографски преглед. Тогава ( при ТСХ 5,10-10,66), както и сега ( при ТСХ 0,032) жлезата беше и си е в ХИПЕР активно с-е Peace!
Никога не съм изпадала в хипо с-е!  Peace

# 259
  • Сфия
  • Мнения: 1 131
теб визирам, дездемонке! Знам, че си в хипер и, че е от предозиране с Тирозол. Нейния случай май беше идентичен, трябва да се върна назад да прочета... За това цитирах твоя случай, като пример.

П.П. Ами да - сега прочетох. Същия случай е -ТСХ й е скочило от Тирозола.

# 260
  • Мнения: 28
Момичета и аз да се включа в темата...Освен всичко друго имам и хашимото. Сега съм отново бременна. През лятото не пих Л-тироксин, започнах го отново през септември, тъй като ТСХ-то ми беше 4,02. Преди да успея да го смъкна се оказа, че съм бременна. Пуснах отново ТСХ и беше скочило до 7,17. Естествено веднага отидох при Начев, който ми се накара, но се надявам поне да има резултат от лечението възможно по-бързо. Сега съм на 125 мг един ден, на следващия 100 мг. Много ми е притеснено, тъй като освен ТСХ-то имам и тромбофилия. Поне имунологията за сега ми е ок. Надявам се този път да докараме нещата до щастлив завършек, тъй като имам две неуспешни бременности в 10 г.с.

# 261
  • Сфия
  • Мнения: 1 131
Катя, всичко ще е наред!  Peace Споко, рано си открила високото ТСХ, ще го свалиш и всичко ще е точно. И при мен беше скочило в 9-та седмица. Разпитах тогава Начев дали е фатално и той ми обясни така: ТСХ не реагира веднага, трябва му време, за да спадне с новата терапия, но периферните хормони реагират веднага на новата доза и би трябвало всичко да е ок. Т.е. в организмът навлиза вече нужната доза хормон и нещата си идват на място. А ТСХ ще спадне за 45 дни. Задължително пусни ново изследване след месец и му го занеси, като покажеш и старите изследвания, за да си направи той сметка, че ТСХ е било високо и спада. Успех!

П.П. Ти си поредния пример на накарал се на пациентка Начев, за което говорят и другите момичета.  hahaha Няма да се плашиш, явно иска така малко да пострестне, че да гледаш по-сериозно.

# 262
  • Мнения: 4 737
теб визирам, дездемонке! Знам, че си в хипер и, че е от предозиране с Тирозол. Нейния случай май беше идентичен, трябва да се върна назад да прочета... За това цитирах твоя случай, като пример.

П.П. Ами да - сега прочетох. Същия случай е -ТСХ й е скочило от Тирозола.

Старлетче, пак се върни да я прочетеш, различни случаи сме Crossing Arms въпреки, че и двете пием Тирозол. Аз съм диагностицирана като Базед, а момичето е с Хашимото с хипер функция на жлезата. Объркала си се по хормона, който и при двете е еднакъв Тирозола!

# 263
  • Сфия
  • Мнения: 1 131
За първи път чувам, че си с Базед честно казано. Мислех, че си с Хашимото...

# 264
  • Мнения: 4 737
За първи път чувам, че си с Базед честно казано. Мислех, че си с Хашимото...

Именно, затова не бива да сравняваш случаи (С Тирозол се лекува и Базед и Хипер функция на ЩЗ както разбираш, но двете са две разл заболявания). Не бива да се съветва кой, какво и как да пие смятам, че така само би объркала с поста си някой от случайно четящите, има си лекари за целта! Peace

# 265
  • Мнения: 3 032
Юни месец си пуснах изследвания - ТСХ ми беше 2,1, а ТАТ и МАТ доста завишени, нещо от рода на 145 и 375. Ходих на ендокринолог в началото на август, който ми изписа да пия еутирокс таблетки от 25 микрокрама, 1/2 таблетка, т.е. половината доза от най-ниската дозировка. Пия също  така и Селен 2Х1, таблетки от 100 микрограма. След около 45-дневен прием на лекарствата си пуснах изследвания на ТСХ, ФТ3 и ФТ4, ТСХ ми беше 1,3, а другите два хормона бяха в норма, но клоняха повече към горната граница. Продължих с лечението и в края на октомври си пуснах отново изследвания - ТСХ ми се беше качило отново на 2,1, ТАТ и МАТ скочиха на 600-700, което ме стресира. Явно лечението не действа. Преди 2 дни ходих на консултация при д-р Катя Тодорова и тя ми каза, че няма особени поражения върху самата жлеза, въпреки че има лек възел в десния лоб, увеличи ми дозата на 1 таблетка. Притеснява ме факта, че пия лекарства, а антителата вместо да спаднат се увеличават, а ТСХ стои на същото ниво, както преди да започна лечението. Объркана съм много. Всъщност някоя от вас може ли да ми каже еутирокса влияее ли на ТАТ и МАТ или цели само да смъкне ТСХ. Целя бременност след два неуспешни опита и разбрах, че трябва да постигна и поддържам стойност под 2 по време на бременност. Отделно ходих в клиниката на Конова и тя ми предписа лечение с аспирин, фраксипарин, имуновенин и .. ooooh! една кама лекарства.

# 266
  • София
  • Мнения: 10 698
На антителата нищо не влияе или поне все още не е известно.Не се стряскай от терапията, не е гаранция за успех,но при някои -действа- аз съм пример за това,даже моята беше по-тежка и синът ми в момента дремуца в съседната стая Heart Eyes

# 267
  • Мнения: 28
Катя, всичко ще е наред!  Peace Споко, рано си открила високото ТСХ, ще го свалиш и всичко ще е точно. И при мен беше скочило в 9-та седмица. Разпитах тогава Начев дали е фатално и той ми обясни така: ТСХ не реагира веднага, трябва му време, за да спадне с новата терапия, но периферните хормони реагират веднага на новата доза и би трябвало всичко да е ок. Т.е. в организмът навлиза вече нужната доза хормон и нещата си идват на място. А ТСХ ще спадне за 45 дни. Задължително пусни ново изследване след месец и му го занеси, като покажеш и старите изследвания, за да си направи той сметка, че ТСХ е било високо и спада. Успех!

П.П. Ти си поредния пример на накарал се на пациентка Начев, за което говорят и другите момичета.  hahaha Няма да се плашиш, явно иска така малко да пострестне, че да гледаш по-сериозно.
Благодаря ти *starlet*! И аз се надявам този път да имам успех Simple Smile Както вече наистина много момичета споделиха, Начев ясно наистина си е такъв, първо да се накара  Laughing Въпреки, че аз не одобрявам такова поведение, спрямо нас. И без това ни е достатъчно тежко смятам. мъжа ми беше с мен като бях при Начев и като ме видя да излизам разплакана пребледня милия, много се ядоса. Но както и да е, дано поне да има ефект от терапията, която ми е назначил.

# 268
  • Мнения: 6
Здравейте, дами!
Изчетох каквото намерих из разните форуми, за да не тормозя хората с моите въпроси, но така и не намерих отговор. Моля за малко информация:
Имам Хашимото от почти 5 г., пиех еутхирокс по 50 микрограма, което с бременността беше увеличено на 75. Сега съм бременна в 15 седмица.  При последното ми изследване на тсх преди седмица резултатите бяха:
8,78 при референтни 0,27 - 4,20

Моля ви кажете ми какви са рисковете за бебчето ми при тези стойности!!!!!!!

# 269
  • сред маслини и портокалов цвят
  • Мнения: 1 265
мама ТиКвИчКа, не ги мисли рисковете сега. Отивай на ендокринолог да ти определи дозата и да го смъкнеш хормона.
Лека бременност ти желая!

Общи условия

Активация на акаунт