болест на Хашимото и бременност

  • 334 797
  • 2 475
  •   1
Отговори
# 345
  • Мнения: 20
Искам да попитам дали може да се постави диагноза Хашимото само с изследване на ТСН newsm78тука чета, че и други неща се изследват.

# 346
  • Мнения: 54
Задължително и антителата, тъй като Хашимото е автоимунно заболяване и при Хашимото има наличие на повишени ТАТ и МАТ ...

# 347
  • София
  • Мнения: 10 698
Искам да попитам дали може да се постави диагноза Хашимото само с изследване на ТСН newsm78тука чета, че и други неща се изследват.

Може, само че + ехография,може да има Хашимото и без увеличени антитела.

# 348
  • Мнения: 14 478
Не, не може да има Хашимото без увеличени антитела. Тогава не е Хашимото, а гуша, или понижена функция на ЩЖ, но без автоимунен произход. Тогава се търсят причините другаде.
Естеството на Хашимото са антитела, които организмът произвежда и които атакуват и унищожават тъканта на жлезата. Възможен е вариант на увеличени антитела и нормални хормони, което значи просто, че тъканта на жлезата още не е съсипана дотолкова, че да не може да произвежда достатъчно хормон. Обикновено докторите пускат само ТСХ и ако той е в норма, то тогава обявяват ЩЖ за здрава и не ровят повече, като това правят с цел да спестят парите на пациента. Ако ТСХ не е в норма  тогава пускат антитела ТАТ и МАТ, ФТ3 и ФТ4. Ако антителата са в норма, а хормоните не, тогава не е Хашимото, а друго. На ехограф може да се види състоянието на жлезата в момента. При Хашимото в начален стадии жлезата е раздута, а на по-късен етап се свива като дори може да изсъхне. На ехограф се вижда и дали има възли в жлезата.

# 349
  • София
  • Мнения: 10 698
Герри   Това въобще не е така.
В момента аз лично познавам 2 жени с диагноза Хашимото и БЕЗ увеличени ТАТ и МАТ,че и ТСХ не им е в космоса нито под него!
При Хашимото жлезата може да има специфична структура.Като пример-петниста структура е белег също.
И на двете дами тази диагноза е поставена от уважавани от нас ендокринолози- Начев и Ралица Иванова,не от форума!Освен това ТАТ и МАТ са променливи и се случва да влезнат в граници,искаш да кажеш едва ли не,че влезнат ли в норма Хашимото го няма?  Не мисля,това просто няма как да стане! Naughty  
  
 
 

# 350
  • Мнения: 14 478
Magnet, не знаех. Но човек се учи докато е жив.  Peace

# 351
  • Мнения: 54
Аз също не знаех Simple Smile Но Гери го е казала много правилно, все се учим Wink  Peace

# 352
  • София
  • Мнения: 10 698
И за мен бе странно,но е факт...

# 353
  • Мнения: 20
Благодария за отговорите  bouquetаз ще търся каква точно е моята диагноза - Хашимото или гуша newsm78 като че ли е все едно - дали има вариант като се стигне нормата и да се спрат хапчетата -ако е гуша #Crazyа някой да е забелязал от самите хапчета дали се надебелява Wink

# 354
  • София
  • Мнения: 10 698
Не,обикновено се отслабва или се спира с качването на кг-говоря за прием на лтироксин или еутирокс.

# 355
  • Мнения: 31
За колко време може да се регулира ТСХ и кога може да се подновят опитите за забременяване при Хашимото? Това за мен е нещо ново и съм притеснена...

# 356
  • София
  • Мнения: 10 698
За колко време може да се регулира ТСХ и кога може да се подновят опитите за забременяване при Хашимото? Това за мен е нещо ново и съм притеснена...

Това никой не може да ти каже. При всеки ТСХ се сваля за различен период, някои го смъкват за месец,на мен ми отне 6 месеца...не трети може и години да отнеме.

# 357
  • Мнения: 31
здравейте момичета! Днес изследвах хормоните...Току-що си взех резултатите, но още не съм ходила на лекар, защото изчаквам да излезе резултата от ТАТ, който ще стане до 10 р. дни...Ето и резултатите:

Име на теста (изследването)     Резултат Единици     Референтни граници
anti TPO                                          >600.0 !! IU/ml         под 34 IU/ml
fT3+fT4+TSH *                                                                  Профил Виж по-долу
10.09 TSH                                            3.90 mIU/ml           0.30 - 4.20
10.08 fT 4                                           16.30 pmol/l          12.00 - 23.80
f T3                                                       6.50 pmol/l            3.10 - 6.80

# 358
  • София
  • Мнения: 10 698
juju12    ами...ще пиеш хормони,няма начин.

# 359
  • Мнения: 31
Здравейте отново! Днес бях на преглед при ендокринолог, който ми погледна изследванията, направи ми ехография и ми опипа жлезата. Постави ми диагноза автоимунен тиреоидит. Каза, че жлезата ми е умерено увеличена с нехомогенна структура на паренхима и хипоехогенни зони двустранно./Това е написала/. Изписа ми Л тироксин 25  и каза да изследвам ТСХ след месец. Изписа ми и витамини А, Е и селен х1 на ден. Обаче на обяд говорих с една позната, която от години има Хашимото и тя не се изказа много ласкаво за тази докторка. Каза да потърся и второ мнение и да не пия селен защото можело да ми навреди, а не да ми помогне. Имало много разновидности на Хашимото и някои от тях били лечими, а на мен ми док ми каза, че ще пия тези хапчета цял живот, само от пролетта до есента трябва да ги спирам. Сега съм доста объркана да почвам ли с Л тироксина или не?

Общи условия

Активация на акаунт