болест на Хашимото и бременност

  • 332 555
  • 2 471
  •   1
Отговори
# 795
  • Мнения: 821
Здравейте момичета, пак съм аз  Grinning
Първо да честитя бебенцето на magnet_for_happiness, да е живо и здраво  Hug
Аз продължавам със сагата, след като ТСХ ми беше 3.5 от миседа през март насам, последните кръвни от миналата седмица показват ТСХ 2.1 (референтни 0.1-4.0) и ФТ4 12.2 (реф. 10-22). Тук антитела никога не са ми пускани, преди години в БГ ми бяха съвсем леко извън нормата, нещо от рода на 35 при референтни <30.
В четвъртък имам час при личната пак, по принцип щях да я врънкам да ми изпише тироксин, но сега при ТСХ 2.1 съм почти сигурна, че тя няма да се навие, при положение че и при ТСХ 3.5 мислеше, че нямам нужда. Въпросът ми е - според вас има ли смисъл да настоявам? При тези резултати, на вас в БГ биха ли ви изписали тироксин? Бях писала по-нагоре, че бих се прибрала до БГ, да отида на ендокринолог и да ми изпишат нещо, но при тези резултати, има ли смисъл...? Също така, ако ТСХ е 2.1, но пък да речем имам антитела извън нормата, какво се изписва в такъв случай и само антитела влияят ли на забременяването?
Благодаря ви отново, че ме четете  Heart Eyes

На мен също TSH, FT3 и FT4 са ми в норма, а антителата са завишени. Ендокриноложката ме увери че няма нужда да ми изписва нищо, само при положителен тест на бременност веднага да отида за да ми след хормоните и антителата през цялата бременност. Обясни ми че по време на бременност антителата могат да атакуват щитовидната жлеза и тогава да се наложи някаква подържаща терапия... Успех  Hug

# 796
  • София
  • Мнения: 10 692
Мерси Пипи!
При ТСХ 2.1 не се налага терапия, такава би се наложила по време на бременност и то в случай,че ТСХ скочи. Някой ще каже-то ТСХ при бременност скача- но от призмата на моя опит ще кажа,че не е задължително, че при мен пък падаше.
Колкото до антителата ти предлагам да не ги мислиш.  Peace

# 797
  • Мнения: 67
Благодаря ви за отговорите  Heart Eyes Hug
При мен при миседа, в 5 г.с. ТСХ беше 2.8, след 10 дни беше 4.8 и ми изписаха 25 тироксин, но тогава вече всичко беше приключило. Затова сега се притеснявам да не стане същото. В такъв случай ще гледам да се договоря с личната да ми изпише тироксин веднага щом установим бременност.
Благодаря ви още веднъж  Hug Hug Hug

# 798
  • София
  • Мнения: 10 692
Нали го искат да е под 2,5 за забременяване...друг е въпроса колко бързо ще стане зачеването и дали своевременно няма да е скочил хормона Rolling Eyes

# 799
  • Мнения: 67
Мда, така си е.. допреди месец-два ТСХ беше 3.5..сега от само себе си е 2.1. Не знам как стана това, нищо по-различно не съм пила, яла, мислила, работила..дано спомогне за забременяване този месец, нали ставали чудеса по Коледа  Confused

# 800
  • София
  • Мнения: 10 692
в  такъв случай, аз не бих спирала да пия хормона.

# 801
  • Мнения: 67
Ама аз не пия хормон в момента. Последно го пих март месец преди миседа, оттогава не са ми изписвали нищо, защото уж всичко било в нормите. Този месец от само себе си ТСХ спадна от 3.5 на 2.1..и както си спадна, така и може да се вдигне пак, та затова исках да ми изпишат нещо, някаква минимална доза..

# 802
  • Мнения: 821
Пипи, влияе ли TSH на зачеването??? Вие от колко месеца опитвате за бебче?

# 803
  • София
  • Мнения: 10 692
Може и да влияе,може и да не....при всеки различно..аз лично докато не го смъкнах под 2 не се получаваше,отделно,че не е и добре да е над 2-2,5.

# 804
  • Мнения: 821
1.36 е при мен

# 805
  • Мнения: 67
И аз мисля, че при някои хора влияе. Ние почнахме с опитите два месеца след операцията ми на ЩЖ (т.е. септември 2012). От септември до януари ТСХ беше над 3. Февруари 2013 падна до 2.8 и тогава забременях, но за 10 дни се вдигна до 4.8. Тогава ми изписаха 25 тироксин, но за съжаление всичко вече беше приключило. От април подновихме опитите като през целия период от април до октомври ТСХ беше 3.5 и нищо не се получаваше. Не съм приемала тироксин през това време. Сега края на ноември ТСХ от само себе си падна на 2.1. Ще видим този месец дали ще се получи нещо, но не искам да се повтори историята от февруари месец..  Sad Така че като цяло се опитваме от година и 3 месеца..
Амариа, 1.36 е супер, така че не би могло да е причина за незабременяване според мен.

# 806
  • Мнения: 821
Пипи, желая ви успех и съжалявам за случилото ти се през февруари  Hug знам как се чустваш защото и аз в началото на март 2013 направих спонтанен аборт
Опитите за бебче подновихме миналия месец , но като за пръв път нямахме успех... не съм се отчаила - там където е текло пак ще тече, нали знаеш  Heart Eyes
Чакаме да се включиш с хубавата новина!

# 807
  • По света и у нас! Най - често у нас!
  • Мнения: 69
Здравейте и от мен,
Отдвна не  съм писала, но ето ме пак вече в 26г.с.
Магнитче, честита рожба да Ви е жива и здрави и много да Ви радва.
Да споделя: резултатите от днес: TSH 0.221 (ref.0.27 - 4.2) FT4 -13.51 (ref.12-22).
Начев каза да остана на същата доза и след месец да пусна общ белтък и албумин, защото FT4 било на долната граница. Чудя се защо иска да изследваме и тези неща? Относно TSH каза че е добре да е ниско и по - добре така да го поддържаме. Rolling Eyes

Мислите ли, че има нещо притеснително във това че иска да поддържаме ниско TSH? А FT4 е много близко до долната граница, това какво означава. Опасно ли за бебето, от това най - много се притеснявам.

Последна редакция: ср, 11 дек 2013, 12:42 от Black Pearl

# 808
  • Навсякъде и Никъде
  • Мнения: 126
запис

# 809
  • Бургас
  • Мнения: 6 468

Мислите ли, че има нещо притеснително във това че иска да поддържаме ниско TSH? А FT4 е много близко до долната граница, това какво означава. Опасно ли за бебето, от това най - много се притеснявам.

Начев държи повечето си бременни пациентки близо до хиперфункция, сигурно си има причини за това, макар че много други лекари не се борят за чак толкова ниско ТСХ по време на бременност. Говоря от личния си опит докато бях бременна.

Моето ФТ4 също беше на долна граница, беше даже 12, по-ниско и твоето дори, нищо лошо не се е случило на бебето и според четирима лекари, с които се консултирах нямаше проблем с това.

Не се тревожи, така вредиш най-много на бебето  Hug
Пий си хормона, пускай редовно изследвания и всичко ще бъде наред!
Лека бременност до края и чуден, здрав финал ти пожелавам  Hug

Общи условия

Активация на акаунт