болест на Хашимото и бременност

  • 332 562
  • 2 471
  •   1
Отговори
# 1 020
  • София
  • Мнения: 10 692
-Преди бременност ако не е в норма за такава се следи на 45 дни след корекция на доза.
-Към 8-ми месец е ок за консултация с ендокринолог и да ти обясни как се пие хормона по време на кърмене + евентуална корекция на доза непосредствено след раждане.
-Лтироксина дали се спира е мнооооооооооооооооого индивидуално и няма как да се предположи дали ще се спре или няма. След раждане ТСХ се пуска на третия месец.

# 1 021
  • Мнения: 5
Здравейте, мили мамчета и бъдещи такива Simple Smile
За първи път се включвам в тема. От години чета, но сега съм в трудна ситуация и честно казано не знам към кого да се обърна Sad А имам ужасно голяма нужда да споделя и да потърся мнения.
От 7 години се опитваме да си направим бебе, но след като минаха почти 3, в които нищо не се случи, започнахме да ходим по доктори и изследвания. Първо открихме мъжки фактор, започнахме лечение, мина още една година, че и повече... после открихме хашимото и то само заради завишени стойности на МАТ и ТАТ, ТСХ и ехографа не даваха индикации за проблем. Започнах да пия Еутирокс, за да поддържам ТСХ под 2. Така минаха още 2 години. Подадохме документи към фонда и, докато ни одобрят мина още време, започнахме подготовка за ин витро, откриха ми запушена тръба и полип. Направихме лапароскопия и хистероскопия в клиника Надежда. Казаха, че не се налага интервенция заради тръбата и я оставиха така. Стимулацията беше по дълъг протокол, но не даде добър резултат, тъй като накрая извадиха само една зряла яйцеклетка от общо 3 Sad Опита беше неуспешен... Така мина още година, през която аз свалих дозата си от 50 микрограма на 25, защото се чувствах твърде отпаднала, нямах сили и това ми пречеше в ежедневието... Направих го на своя глава. Спряхме да мислим за всичко, искахме да си починем. Преди 2 месеца, реших да посетя доктор в клиника Вита, където работи моя позната, той ми назначи изследване на антимюлеров хормон. Резултата беше поредния шамар - под нормата. Каза ми, че не е 100% точен и че ще е добре да го пусна отново след 3 месеца, за да видя как се движи, но че при такъв резултат има ясна индикация за малко време. Sad Вече дори не бях отчаяна, сякаш бях приела, че не ми е писано. Въпреки това, решихме, че февруари/март тази година ще направим един опит без стимулация, а с яйцеклетките, които съм произвела, докато чакаме одобрение от фонда... Така пак изхвърлихме всички мисли от главите си и миналия месец, след 7 дневно закъснение на цикъла, се оказа че съм бременна!!!! Толкова е невероятно за нас, че не смея да се зарадвам! Всеки път само като си помисля, че е реалност плача като луда. Бяхме на доктор и за сега всичко изглежда нормално, но е твърде рано за успокоения... ако изобщо има период по време на бременността, в който си спокойна Simple Smile Но тъй като всичко се случи в последните 2 работни дни преди Коледа, нямах време да намеря телефон на добър ендокринолог (аз така и не си избрах такъв), затова си пуснах изследване на ТСХ и отидох в поликлиниката, където работи майка ми (тя е ДжиПи), за да погледне резултатите ендокринолога в ДКЦ-то. Всъщност преди да си пусна ТСХ, вече от 3 дни знаех, че съм бременна и веднага си удвоих дозата на 50 мгр. отново на своя глава. Казах това на докторката и тя ми каза, че съм постъпила добре, но ще трябва да изчакам още 3-4 седмици, за да видим как се е отразило... А резултата ми е 3,91. Сега съм в ужасно нервно състояние, раздразнителна съм, свръхемоционална... често плача, дори преди малко изпаднах в истерия... чета, че при жени с хашимото риска от раждане на умствено изостанали деца е голям! Не мога да повярвам, че попаднах на тази статия, аз винаги избягвам да чета в интернет, за да не се стресирам, но ето на, точно сега го направих и попаднах точно на това!!!! Моля ви, ако имате добър ендокринолог, препоръчайте ми, ако е удобно да ми дадете телефон, ще съм ви много благодарна! Знам, че трябва да се успокоя и правя всичко възможно, но от време на време малкото камъче преобръща каручката... Sad

Последна редакция: нд, 04 яну 2015, 14:34 от magdacho

# 1 022
  • София
  • Мнения: 283
Доцент Катя Тодорова(0888408203) - точно в репродуктивната ендокринология и
Д-р Начев(02/ 952 39 35; 02/ 952 57 50; GSM: 088 8 399 790 - МЦ Панацея) това са двете имена.На Начев личния мобилен му го нямам, че го смених в последствие с Тодорова.Успех Hug

Последна редакция: нд, 04 яну 2015, 14:49 от marushkag

# 1 023
  • Мнения: 5
Много благодаря!!!  Simple Smile

# 1 024
  • Мнения: 821
Доцент Катя Тодорова(0888408203) - точно в репродуктивната ендокринология и
Д-р Начев(02/ 952 39 35; 02/ 952 57 50; GSM: 088 8 399 790 - МЦ Панацея) това са двете имена.На Начев личния мобилен му го нямам, че го смених в последствие с Тодорова.Успех Hug

+1 и от мен за доц. Тодорова
Успех   bouquet

# 1 025
  • Мнения: 288
д-р Начев, мобилен - 0888896843, ходила съм и при двамата, избрах в последствие д-р Начев, защото е много по - лесен за откриване, д-р Тодорова идва един път в месеца в Сф, а телефон не вдига, на мейли не отговаря ... за мен д-р Начев е изключителен професионалист, препоръчвам с две ръце.  bouquet

# 1 026
  • София
  • Мнения: 10 692
д-р Начев, мобилен - 0888896843, ходила съм и при двамата, избрах в последствие д-р Начев, защото е много по - лесен за откриване, д-р Тодорова идва един път в месеца в Сф, а телефон не вдига, на мейли не отговаря ... за мен д-р Начев е изключителен професионалист, препоръчвам с две ръцеbouquet
Подкрепям, две бебета износих с "него".

# 1 027
  • Мнения: 1 495
magdacho , съвет за лекар не мога да ти дам , но пожелавам успех и вярвай, че всичко ще е наред. Аз стартирах бременност с ТСХ над 4, не помня вече точно колко беше, но беше 4 и нещо. Износих и родих здраво бебе без никакви проблеми нито по време на бременността нито след това. Вярвай, че и при теб ще е така, Господ си знае работата и не случайно е пратил това бебе при вас след толкова години чакане. Успех  Hug.

# 1 028
  • Мнения: 5
Благодаря за куража! Да, трябва да се успокоя и аз често си повтарям, че това не е случайно… Дано да е така Simple Smile

# 1 029
  • Бургас
  • Мнения: 6 468
magdacho, успокой се, аз не знам с какво ТСХ съм била през първата си бременност, нямах проблеми и никой нищо не ми е изследвал. През втората случайно разбрах чак в 27г.с., че имам проблем и се налага да пия хормон. Изчетох всичко възможно по темата, колко безсънни нощи прекарах само аз си знам. Говорих с много лекари, като се почне от Начев /от който аз не съм никак възхитена, но това си е мое мнение/, мине се през други ендокринолози в Сф, Варна и Бургас. Говорих дори и с професор детски ендокринолог. Той беше най-запознат от всички с рисковете и възможните проблеми. Обясни ми доста неща и най-накрая разбрах, че излишно съм се тормозила толкова време.

Така че, притесненията така или иначе са излишни и могат само да ти навредят, пий си хормона, пускай редовно изследвания, намери лекар, на който да вярваш и който да е в състояние да те лекува адекватно и да ти помага и всичко ще бъде наред. Няма да имаш умствено изостанало бебе само защото си била с ТСХ 3,91, спокойно, не се тревожи за това.

# 1 030
  • Мнения: 57
Здравейте момичета - включвам се за първи път в темата и искам първо да успокоя magdacho. Това че имаш Хашимото и завишено ТСХ, не означава автоматично, че детето ти ще има по-ниско IQ. Разрових се в нет-а и намерих следното проучване за връзката между НЕЛЕКУВАНОТО Хашимото и IQ-то на децата:

"Of the 62 women with hypothyroidism, 48 did not receive treatment during pregnancy for their condition. Their children's IQ scores averaged 7 points lower than children of mothers without the condition, and 19 percent had IQ scores below 85. However, the children born to mothers who were receiving treatment scored similarly to the control children, suggesting that treatment can help mitigate the adverse effects."

Т.е. ако се лекуваш (което ти правиш) не би трябвало да има проблем. Ето ти и линк към цялото проучване: http://www.nih.gov/news/pr/aug99/nichd-18.htm

На мен ми откриха Хашимото преди 5 месеца. Знаех, че искам да забременявам и си направих пълни изследвания при които излезаха завишени ТСХ, ТАТ и МАТ. Веднага започнах да пия хормони и минах на напълно безглутенова диета.  Четох, че при начални стадии на болестта с приемане на хормони и пълното отказване от глутен, човек може да "обърне" болестта, тъй като глутена причинява много автоимунни заболявания. Естествено моята докторка ми се надсмя на това твърдение, но резултатите са ми налице. За 3 месеца резултатите от ТАТ и МАТ ми влезаха в норма (в началото бяха ТАТ - 738 и МАТ 214, а преди месец бяха 10 и 5 съответно). Моята лекарка каза, че никога не е виждала човек да си намали толкова ТАТ и МАТ стойностите....

Днес си пуснах поредните изследвания, за да видя дали ТСХ-а е станал под 2 (предия месец беше 3.15) и съответно да започнем с бебеправенето. Laughing Стискайте палци!

Искам и да попитам дали има някой, който е успял да си въведе ТАТ и МАТ в норма? Има ли още момичета на безглутенова диета и какви са вашите резултати?

# 1 031
  • Мнения: 3 047
На мен ми откриха Хашимото преди 5 месеца. Знаех, че искам да забременявам и си направих пълни изследвания при които излезаха завишени ТСХ, ТАТ и МАТ. Веднага започнах да пия хормони и минах на напълно безглутенова диета.  Четох, че при начални стадии на болестта с приемане на хормони и пълното отказване от глутен, човек може да "обърне" болестта, тъй като глутена причинява много автоимунни заболявания. Естествено моята докторка ми се надсмя на това твърдение, но резултатите са ми налице. За 3 месеца резултатите от ТАТ и МАТ ми влезаха в норма (в началото бяха ТАТ - 738 и МАТ 214, а преди месец бяха 10 и 5 съответно). Моята лекарка каза, че никога не е виждала човек да си намали толкова ТАТ и МАТ стойностите....

Днес си пуснах поредните изследвания, за да видя дали ТСХ-а е станал под 2 (предия месец беше 3.15) и съответно да започнем с бебеправенето. Laughing Стискайте палци!

Искам и да попитам дали има някой, който е успял да си въведе ТАТ и МАТ в норма? Има ли още момичета на безглутенова диета и какви са вашите резултати?

Стискам палци ТСХ да е ниско  Peace   Можеш ли да споделиш повече инфо за безглутеновата диета, която си спазвала  Praynig 

# 1 032
  • Мнения: 45
Намалих глутеновите храни наскоро и веднага забелязах подобрение, изчезна тежестта в стомаха и подуването. Мисля скоро да мина съвсем на безглутенова диета, дано пък успея и някой килограм да махна  Laughing

# 1 033
  • Мнения: 67
Аз пробвах около година безглутенова диета - чувствах се по-добре, повече енергия и по-добро настроение. Но не оказа влияние на ТСХ и я спрях. Но пък може да оказва влияние на ТАТ и МАТ, при мен не са били завишени и няма как да сравня..

# 1 034
  • Мнения: 1 495
Оооо това за умствено изостанало дете пък изобщо не го мисли. На мен моята лекарка ми каза така като отидох в кабинета й разтревожена-щом си пиеш хормона няма проблеми. През цялата ми бременност ТСХ не падна под 3. Все беше нагоре в небесата. Еми искам да ти кажа, че детето ми (не че си е мое ама) е доста напред във всяко едно отношение и е много будно и умно момченце  Simple Smile. Ще се справиш сигурна съм.

Общи условия

Активация на акаунт