болест на Хашимото и бременност

  • 334 644
  • 2 475
  •   1
Отговори
# 1 035
  • Мнения: 57
г-ца Магнетична - за безглутеновата диета - не ям нищичко, което има житни или зърнени храни - хляб (дори и този от лимец, защото лимеца има глутен, дори и да е по-малко от нормалния хляб), паста, спагети, брашно, сухи супи (сгъстяват ги с беашно) и т.н.... В началото бях спряла и млечните неща (мляко, сирене, кашкавал), защото бях чела че някои хора имат проблеми и с тях, но в последствие ги включих и не ми се влошиха резултатите.

Идеята на тази диета е, че Хашимото е автоимунно заболяване т.е. тялото ти напада щитовидната жлеза, а за да започне тялото да прави това, значи нещо го е провокирало. Има изследвания, които показват, че 90% от хората с Хашимото имат непоносимост от глутен и голяма част имат непоносимост към казаина (протеин в млякото). Като ядеш нещо от тези неща, тялото ти почва да се защитава към "лошото" и започва да произвежда антитела. Проблема е, че глутена и казаина са много сходни към нещо си там в щитовидната жлеза и за това тялото ти почва да напада нея. За това ако спреш тези дразнители (ама трябва напълно да ги спреш) и ще спреш да я унищожаваш. Това е накратко. Доста лаично обяснено  Crazy, но дано съм хванала главната идея.

На мен ми излезоха резултатите и ТСХ е 2.34, а ТАТ и МАТ са си още в норма. В момента съм на 37.5 Еутирокс и се чудя дали на собствена глава да не мина направо на 50 мг. Чудя се и дали да почнем опитите за бебе този месец или да чакам да го смъкна твърдо под 2... Аз досега ходих на лекар в МЦ Доверие (д-р Иванова), която е доста отзивчива, но не знам дали има опит със следене на бременост. Чудя се дали да не сменя на д-р Начев.

# 1 036
  • Мнения: 3 047
Pilcho , благодаря ти  Hug 

Аз ходих при гастроложка да ми изготви режим за хранене според Хашимотото и да сваля някой друг килограм , но тя нищо не каза за глутена иначе аз го бях прочела това за непоносимостта  newsm78  Чудя се дали сега като ходя пак при нея да не и кажа да ми изготви и режим без глутен, да се пробвам  Thinking  И без тва съм и дала 50 лева, поне да ми направи няколко режима  ooooh!  Аз за себе си съм открила, че сварено яйце не ми понася ама никак никак добре Sick И попринцип ги избягвам яйцата, че почвам да се изривам  Tired

# 1 037
  • Мнения: 5
Здравейте отново, момичета!

Много благодаря за отговорите! Трябва да ви кажа, че съм много по-спокойна, което е странно предвид влошаването на здравословното ми състояние последната седмица... ТСХ още не съм изследвала, но все пак мисля да изчакам поне 30 дни откакто увеличих дозата, за да видя как се движи. Преди ин витро процедурата имах една доста претупана консултация с доктор Начев и не останах с добри впечатления, но тъй като не мога да се свържа с доц. Тодорова, ще си запиша час при него. Колкото до здравето ми, май лепнах вирус Sad Сополи, ужасна кашлица, която в началото започна леко, с храчки, които мислех, че са заради спирането на цигарите (бях страстна пушачка от 15 г.), но след това се засили, постоянно ми течеше носа, кихах със страшна сила, дори посред нощ... през цялото време имах температура 37,2, като само веднъж вдигнах 38 и веднага пих парацетамол. Иначе лечението ми беше основно и само хомеопатия, плодове и чайове. Прекарах едно денонощие в болница, където работи свекърва ми, та там ми пуснах всички изследвания и ми включиха система папаверин, защото твърде много се напъвах от кашлянето. Сега вече съм си вкъщи и лека полека нещата се нормализират. Четох, че при много жени се получава хрема и понякога кашлица, като хремата остава за дълго... за нея използвам само физиологичен разтвор. Ако знаете  някой ефикасен метод, споделете моля Simple Smile
Интересна е теорията за отказа от глутен, но това за мен звучи като наказание... хайде без хляб мога, но да ми вземат пастата е все едно на детето да му забранят да яде сладолед! Sad Но може пък да опитам някой ден...
Много хора са ми казвали, че трябва това и онова да спра, ако искам да забременея и дълго смятах, че аз съм си виновна, дали заради цигарите, дали заради друго... но ето че забременях без да променям нещо в навиците си. Единствено спазвам хранителен режим изготвен от моят диетолог. Той не изключва храни, а се състои от редовно хранене през определени часове, много вода и плодове. Но по принцип нямам проблем с килограмите. Единствено преди да започна да приемам еутирокс, бях започнала да качвам необяснимо защо... но откакто започнах лечението, дори свалих и поддържам нормално тегло.
Още веднъж много, много ви благодаря за подкрепата и съветите. В такива трудни моменти, няколко думи са всичко!  Hug

# 1 038
  • Мнения: 1 495
magdacho , важното е, че навреме си взела мерки за сополите и кашлицата. Ще се оправиш, пази се  Hug. Относно забременяването- ох то е Божа работа. Наистина ни храни, ни напитки ни билки помагат, когато на подсъзнателно ниво човек не си помогне. Понякога освен здравословен проблемът е и психологичен. Например ние правихме опити за бебе само 1г и половина. Но аз много исках и се бях вманиачила. Лекарите казваха- имаш високо ТСХ, имаш полип и т.н. Имах си и аз някой здравословни проблеми. Казаха без отстраняване на полипа няма да стане. Дадох си почивка една пролет и си казах, че на есен с нови сили почваме някакви по-сериозни изследвания и евентуално махане на този полип. Точно когато си дадох на себе си почивка съм забременяла. А полип всъщност не е имало изобщо се оказа впоследствие и при секциото също. Имала съм само високо ТСХ и от там нередовна менструация и овулация и т.н. Така, че когато едно детенце ще се появи , то ще се появи въпреки всичко   Simple Smile. Успех занапред!

# 1 039
  • София
  • Мнения: 10 698
Въобще хашимото, тсх не са предпоставки за незабременяване и/ или проблеми с цикъла Wink
Друго си е цигарите, те определено влошават и увреждат яйцеклетката, вдигат Фсх...докато и с високо тсх може да се забременее( въпреки, че не е редно!), то с високо Фсх не може, а тръгнало ли е да се качва при него няма обратим процес... Е има инвитро и други неща.., понякога се успява и с много високо Фсх.

Последна редакция: пт, 09 яну 2015, 08:58 от magnet_for_happiness

# 1 040
  • Мнения: 3 047
magdacho  има няколко ефикасни природни метода срещу хремата :
Най ефикасен, но и най гаден е да си капнеш сок от лук - настъргваш лука на ситно ренде, слагаш в марля и цедиш , полученият сок си капеш - гадно, но веднага минава  Peace

Тампони с домашна ракия или мед в носа  Peace ХУбаво е да си легнала за да може да се стичат и към гърлото  Wink 

Когато си миеш ръцете, докато си още със сапунената пяна, хубаво си натъркваш ноздрите от вътре и седиш така, пяната изсъхва и изсушава лигавицата  Peace   

Бързо да се оправяш, лека и безпроблемна бременност до края  Hug

И ние правим опити година и нещо за бебе, гинекологично няма проблем, но аз си мисля, че проблема е от излишните килогорами които натрупах за 6 години нелечение на Хашимотото - нямаше кой да ми пусне ТАТ и МАТ  ooooh!  Сега и аз имам написан режим на хранене от гастроложка и го следва стриктно. Ограничила съм сладкото, газирано, трябва да се опитам изцяло да премахна хляба, въпреки че тя ми дава да ям в малки количества пълнозърнест и то за закуска  Praynig И аз като прочетох за безглутеновия режим, веднага се сетих за пастата  Heart Eyes

# 1 041
  • Мнения: 45
Срещу хрема изпитано действа клеева тинктура в носа, аз съм Тома неверни, но тя ме изуми Laughing, понеже си правя домашна от спирт и клей, разреждам и пробвам първо на себе си, да не изгоря на децата нослетата, и така дори да нямам хрема, усещам как мога да дишам лесно  Peace Ако нямаш капкомер, натапяш памуче и изцеждаш в носа легнала по гръб.

За себе си мога да се похваля, че спрях цигарите, когато ми се допуши, паля една, става ми лошо и я хвърлям недопушена. Другата седмица съм на ендокринолог да пуснем пак изследвания. Вчера зарадвах шефката ми с новината и тя наистина се зарадва, личеше си Grinning, каза, че ще се справят без мен, да не се тревожа.

Има ли "мамчета" на по-зряла възраст тук? Аз съм на 37, живот и здраве, ще си имам трето, макар още да не смея да повярвам заради всички рискове.

# 1 042
  • Мнения: 2 760
Привет!

Хормони в норма, но малко завишен МАТ - 136, някой бил ли е с толкова? Чак в четвъртък ще ги види лекарката ми, малко се тревожа.

# 1 043
  • София
  • Мнения: 10 698
А колко са в норма хормоните?
За мат не се тревожи.

# 1 044
  • Мнения: 2 760
Мъжът ми е ходил да ги вземе и ми каза по телефона, но забравих Embarassed, ще ги видя довечера след работа.

# 1 045
  • Мнения: 248
AsyaKaraivanova, аз съм почти на 39 и чакам второто си дете.
Честно казано, бях загубила надежда, че ще мога да забременея.
Засега нямам проблеми с бременността, но всеки месец следя хормоните и ако се налага ми коригират дозата.
Моят проблем беше не само Хашимото, ами и операция ми се наложи преди 5 години (да не споменавам, че хистологията беше лоша), но... живот и здраве през март чакам бебе Simple Smile

Пожелавам ти успех!

# 1 046
  • София
  • Мнения: 10 698
За възрастта- родих второто си дете на 38 Simple Smile

# 1 047
  • Мнения: 2 760
А колко са в норма хормоните?
За мат не се тревожи.


ТСХ 2,39
FT4 14.9
MAT 163.6

# 1 048
  • София
  • Мнения: 10 698
А колко са в норма хормоните?
За мат не се тревожи.


ТСХ 2,39
FT4 14.9
MAT 163.6
Трябва по-височка доза да смъкнеш ТСХ. МАТ не ти е проблем.

# 1 049
  • Мнения: 20
Здравейте, искам да попитам има ли някой тук във форума да е имал резултат за ТСХ 44,45 - аз съм с хашимото и до скоро бях на 75 гр. Л-тироксин и бях във норма. После се повиши леко до 5,5 т.е. над нормата и гинеколога при който ходя каза, че е нужно да се намали до 50 гр.Л-тироксина и след едномесечно пиене на 50гр. го вдигнах до 44,45 #Crazy просто тия дни до понеделник няма кого да попитам от лекарите,отцъстват....много съм притеснена...

Общи условия

Активация на акаунт